• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Živjeti od poljoprivrede

Zoki ticić

Aktivni član
Tu od
19 Stu 2012
Poruka
2,734
Koliko sam ja shvatio, ako dobivaš više od 24000kn poticaja isto moraš plaćat doprinose?

Poslano sa mog M351 koristeći Tapatalk
 

Hele

Dobro znana faca
Tu od
6 Sij 2013
Poruka
1,962
Tako je. Moras se prijavit u registar poreznih obveznika ( RPO).
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Zavisi kad ga pronajdu. Rok apsolutne zastare za porez je 6 godina. Neplaćanje kontroliraju često i obično to odradi program, a eventualne preplate kontroliraju ručno kad imaju vremena (obično ga nemaju).
 

Zoki ticić

Aktivni član
Tu od
19 Stu 2012
Poruka
2,734
Inace nemam tih problema ali korisno je znati. Koja bi mogla biti kazna za takav posao?

Poslano sa mog M351 koristeći Tapatalk
 

Mike

Član
Tu od
6 Sij 2009
Poruka
969
Koliko sam ja shvatio, ako dobivaš više od 24000kn poticaja isto moraš plaćat doprinose?

Poslano sa mog M351 koristeći Tapatalk

doprinose moraš plačati ak imaš otvoren OPG,a u sustav poreza je granica 48,000kn poticaja(može samo paušal) ili 80 i nešto tis. prometa na poslovnom računu ( sustav PDV-a)
 

Mutavi25

  
Tu od
14 Pro 2015
Poruka
24
Ma po meni bi svi trebali plačati doprinose i onaj s 1 kj ako mu se ne isplati neka da zemlju onom kome se isplati i da vidiš pravde.
 

sanjin

Član
Tu od
22 Stu 2013
Poruka
610
Pozdrav forumaši.Prvo da se zahvalim svima koji su se upustili u diskusiju ,Jo,Hele,Darijus,Temptation i drugi koje nisam naveo_Opet se je naš forum pokazao korisnim u rješavanju problema.Ja sam svoj problem danas riješio u samo 6 sati,posjetama triju zgrada i 8 soba.Neznam šta je to bilo ali danas nisam naišao ni na jednu osobu koja bi bila "natmurena",valjda predbožićno raspoloženje i moram uzeti u obzir da sam bio bolje naoružan raznim člancima o doprinosima,čak je jedna služba kopirala moje papire jer to nisu vidjeli.Bio sam nazvao i telefonski CZP Osijek i dobio jako ljubaznu osobu.Najlošija osoba danas je bila moj knjigovođa koji se nije udostojio da rješava problem samnom nego mi je poslala SMS da je bolesna pa kada ozdravi za mjesec dva da se javim.Nju smo ionako prekrižili.A baš je ona i kriva za to,a i poznata je u poreznoj ne baš po dobrom(bivši djelatnik,saznao danas).Ima tu i moje krivnje jer sam puno fizički radio a manje oko papirologije.Moja priča je krenula ovako:eek:tvarao sam OPG u vrijeme "lova na vještice",fiskalizacija,ulazak u EU kada su carinici masovno prelazili u neke inspektore tržišta,kada se samo pričalo kako će se poljoprivrednici kažnjavati za svaku glupost,kada dostavu kao način prodaje nisam mogao uvesti jer nitko nije znao kakve uvjete moram zadovoljavati,ni ne sječam se kakve su sve to bile gluposti.Pošto sam bio u radnom odnosu,poljoprivreda mi je bila dopunska pa rekoh da ne bude nekih problema oko države ,ajde da ja upitam nekog tko se bavi računima i tako ja završio kod računovođe.Kaže računovođa pošto mi je to dodatni novac,državi se mora platiti neki porez na to_Ok,kažem,što se treba se treba,budimo pošteni da nam svima bude bolje.Međutim umjesto običnog poljoprivrednika,ja završio kao samostalni poduzetnik poljoprivrednik registriran porezni obaveznik jer je njoj tako odgovaralo.Sada o ciframa.Ne moraš uči u sustav PDV-a ako ti godišnji primitki,ulazni računi, ono što se tebi plati ne prelazi 230 000,odgovor iz porezne.85 000 kuna je bilo prije 4-5 godina.Poticaje primaš i ako nisi u sustavu.Imamo 4 vrste doprinosa za OPG.
1. ako je poljoprivreda jedina ili glavno zanimanje,za MO i ZO se plača 550 kuna,jednako je za nositelja ili člana OPG-a,ne trebaš knjigovođu.
2. ako si upisan kao samostalna djelatnost poljoprivreda gdje si obaveznik poreza na dohodak,možeš biti paušalac gdje ti je MO i ZO oko 1200 kuna.Porez plačaš paušalno prema nekoj procjeni,stime da porezna prati tvoj žiro račun i čim prekoračiš limit za paušalac,bacaju te u sustav PDV.Ne trebaš knjigovođu ali moraš voditi poslovne knjige prometa zbog kontrole.Član OPG-a 550 kuna
3. ako si opet upisan kao samostalna djelatnost poljoprivreda gdje si obaveznik poreza na dohodak,MO i ZO ti je oko 1650 kuna, ne moraš biti u sustavu PDV-a,moraš voditi jednostavno knjigovodstvo(knjiga primitka i knjiga izdataka),plačaš porez na osnovu dobiti,na kraju godine moraš predati poreznu prijavu,porezna ti na osnovu nje određuje porez i mjesečnu akontaciju.Ima tu i povrat poreza (ne PDV-a nego akontacije).Član OPG.-a plača oko 550 kuna
4. ako si opet upisan kao samostalna djelatnost poljoprivreda,u sustavu PDV-a,MO i ZO je oko 1650 kuna,obavezno dvostruko mjesečno knjigovodstvo,vrtiš PDV,dobro ako imaš ulaganja ali ti je trošak knjigovođe u odnosu na točku 3 puno puno veći.Za točku 3 je od 500 do 1000 kuna godišnje.Nisam siguran za člana OPG-a ,mislim da je 550 kuna
 

Zoki ticić

Aktivni član
Tu od
19 Stu 2012
Poruka
2,734
Kod mene se najviše isplati barediću. Sad ponovo ne razumijem te granice i doprinose.

Poslano sa mog M351 koristeći Tapatalk
 

Mike

Član
Tu od
6 Sij 2009
Poruka
969
Ma po meni bi svi trebali plačati doprinose i onaj s 1 kj ako mu se ne isplati neka da zemlju onom kome se isplati i da vidiš pravde.

pa da tak i jeste...nema veze koliko zemlje imaš...ak imaš otvoren OPG i primaš poticaje obavezan si plaćat doprinose(mislim da piše v zakonu od 01.11.2010.)
 

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
@sanjič, daj si ne kompliciraj život, otvori si dva opg, jedan svoj, jedan na ženu.
Bilo je nešto rečeno da se kao dva opg na jednoj adresi više ne bi mogla otvarati, ali ja mislim da to nije zaživjelo jer znam da je na jednom kućnom broju otvoren drugi opg,ove godine, i to opg kao mladi poljoprivrednik zbog dobivanja poticaja za mlade poljoprivrednike. Sad, jesu li pribjegli taktici koju sam im predložila baš zbog tog nagovještaja da se tako ne može - da si naprave u jednom dvorištu dva kućna broja - npr kb.18 i kb 18a, imaju mogućnost jer imaju garaže u produžetku.......e, to ne znam, nisam pitala, al, eto, da se srediti.
Zašto ti to govorim? Na dva opg ti prihod neće prelaziti po opg - u granicu iza koje bi bio prisiljen biti ili paušalac ili pdv -ac. i doprinosi i za tebe i za ženu bi bili ispod šesto kuna za svakoga. Nema poreza, nema nikakvih drugih davanja osim doprinosa za mo i zo, i one gluposti za unapređenje zapošljavanja, bem ih blentave da ih bem, pedeset kuna mi uzimaju za zapošljavanje a ja sam sebe sama zaposlila, sa radničkim zapošljavanjem nemam blage veze.

Sad, jel si ti nešto u ovom smislu si sredio, i jel si ti po sadašnjim propisima možeš to srediti - ne tvrdim sto posto.
Mi smo bili na dva opg-a, svaki je imao svoj upisnik, i svatko je bio nositelj opg-a bez članova.
Sada ja imam samo svoj, a znaš zašto je tako.
 

Mutavi25

  
Tu od
14 Pro 2015
Poruka
24
Pa ja i žena isto imam dva OPG-a riješili to jednostavno rastali smo se ali samo na papiru i jebe nam se .
 

temptation

Aktivni član
Tu od
20 Ruj 2010
Poruka
1,250
Davanja su još manja ako se pored OPG-a u kojem si zaposlen otvori i poljoprivredni obrt...
 

Krumpironja

Iskusan lik
Tu od
7 Svi 2010
Poruka
4,048
Obradili su njega admini bilo je i vrijeme, lik stvarno nije čist, nije on to mislio ozbiljno u svakoj temi je nesto ... :)
 

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
Ma znam, vidjela sam, ali može mu se nasmijati.
Zapravo sam mislila da je jedan rom iz mog kraja, jer to mjesto koje je naveo je jedno romsko naselje u Međimurju, ali sjetila sam se da ima i na drugom kraju Hr mjesto koje se tako zove.
 

sanjin

Član
Tu od
22 Stu 2013
Poruka
610
Pozdrav Jo.Rješio sasvim jednostavno.Ispisao se iz RPO,(registar poreznik obveznika) jer ne moram biti porezni obaveznik,ne primam poticaje jer nemam prava(niti su mi potrebni),sustav PDV-a me ne zanima jer imam 45 godina i neko veliko ulaganje ne dolazi u obzir,treba na miru proživjeti do mirovine i onda dalje.Ove godine sam imao primitka u OPG-u oko 80 000 kuna,znači druge godine nešto više ali ispod propisanih 230 000 kuna,znači ulazim pod točku 1. a to je 550 kuna ja i 550 kuna žena.Jedino sad imam taj dug od visokih doprinosa,to se ne može retro stonirati jer država ne vraća šta zagrize.I to sam dogovarao ovako,platim sada koliko mogu,kada mi na ostatak dođe opomena,odem na dogovor i platim na rate.Svaka škola košta
 

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
E da, sada budeš ko i ja. A jesi se zeznuo, ja sam tako htjela zbog krizantema otići na paušal, i kad su mi rekli koliki bi mi bili doprinosi, skužila sam da mi je bolje ne saditi to malo kriznatema na papire, bolje odraditi na crnjaka.
 

Hele

Dobro znana faca
Tu od
6 Sij 2013
Poruka
1,962
Ajde ti sanja još jednom provjeri sljedeće. Prema onome što ja znam a poprilično sam siguran u to, do prihoda od 80 500kn plaćaš ovih 550kn. Nakon prihoda od 80 500kn ulaziš u sustav poreza na dohodak i odmah su ti doprinosi veći i ovise o prihodu. Granica za ulazak u PDV je prihod od 230 000kn.
Također, ako imaš manje prihode od 80 500kn a dobiješ poticaja više od 24 000kn (čak mislim da je to sada po novom 48 000kn), opet moraš u sustav poreza na dohodak.
Rado bi da se član Adan uključi u raspravu jer to sve ima u malom prstu.

Netko je pitao koja je kazna, nema propisane kazne, kazna ti je što ti idu zatezne kamate koje brzo premaše glavnicu. Dobra stvar je što se sa poreznom može dogovorit otplata na rate.
 

Krumpironja

Iskusan lik
Tu od
7 Svi 2010
Poruka
4,048
Kad vidim koliko tu ima problema i nejasnoća, dode mi da odustanem odmah sad i prije nego šta sam uopće počeo radit na tome da otvorim OPG a nažalost morat ću radi vinograda
 

Najnoviji postovi

Na vrh