• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Živjeti od poljoprivrede

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
..aha , taman mu istrune u podrumu ono kaj je njegova zarada ..


Daj ne drami, treba raditi još nešt, ne samo posaditi, s krumpirom a la @bobe tehnologija ne pali. U svemu treba znati iskoristiti maksimalno potencijale i stečeno znanje.
Recimo, sjećaš se kada si gledao dok sam pokazivala muhaču i tebi kako se pincira paprika. Gledao si pažljivo i pratio šta radim - i slušao, jer sam objašnjavala sve u tančine usput, i ti sada imaš potencijala zaraditi dobru paru na paprici ako se odlučiš baciti u proizvodnju. Dobio si priliku proizvesti devedeset posto prve klase koja se prodaje po boljoj cijeni od druge ili treće i na manjoj površini nego netko tko će je raditi na žbunastoj formi zaraditi ili isto ili više kuna.

To se zove znati ili moći živjeti od poljoprivrede. Biti marljiv i biti snalažljiv. I htjeti saznati nove informacije i vidjeti primjenu istih - naučiti.
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,709
Johabica, skoro sam se zadušil s Lilijem dok sam ovo čital...:icon_rofl:
 

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
Šuti, to ja raspravljam sa neukim poljoprivrednikom koji ima istinsku volju postati pravi i sa njim se može samo sa šok terapijom.:icon_wink: :icon_rofl:
 

temptation

Aktivni član
Tu od
20 Ruj 2010
Poruka
1,250
Ak plaćaš radnike za pinciranje paprike niš ti na kraju ne ostane...nema tu sreće...cijena se srozala skroz na skroz i ti više ne možeš konkurirati ekipi koja ju sadi na nekoliko hektara sistemom "na špaliru ili na mrežama"...
 

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
To je istina.
Ali ja ne prodajem samo papriku. Ja prodajem i priču.
I onda, kad unovčiš i jedno i drugo, imaš neke šanse da za manje robe dobiješ više para.
Inače, ja radnike ne plačam, Teški sam antikapitalistički agitator i promoviram socijalističko - komunistički nauk da čovijek mora morati dobro živjeti od plodova svoga osamsatnoga radnog vremena. Tako da ti ja nemam puno robe,nemam puno kuna, ali dobro živim od poljoprivrede. Jer one koje dobijem ja sve potrošim za sebe. Nedam nikom ništa - nit bankama, nit državi - osim ono kaj na silu moram, a niti susjedu. Sve meni i sve za mene jer sve sama napravim.

A već sam bila rekla da ja sama pinciram sedamsto kvadrata paprike, i sama berem i sve kaj treba u tih sedamsto kvadrata (bila sam dobila zbog te izjave par bračnih ponuda tu na forumu, istinabog ljudi su svi redom imali plastenike, ali ko sam ja da gledam ponudi u zube.......--:) )
 

jlukaci7

Iskusan lik
Tu od
1 Velj 2012
Poruka
2,663
Mislim da ti sa bračnim ponudama nisu bili kod okulsta teta Jo:(rofl)::(hi):A ja sa svojih "40" ih nosim prek nosa .
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
Ma oni to na neviđeno, nije njima ni bitno vizuelno., samo manuelno.:icon_rofl::icon_rofl::icon_rofl:

A vidiš, ti kod mene ne bi prošao - nekak imam osjećaj da bih ti morala kamenje nametat u đepove da te sjeverac ne odnese sa gajbicom paradajza skupa. :icon_wink::(rofl)::(rofl)::(rofl):
 

jlukaci7

Iskusan lik
Tu od
1 Velj 2012
Poruka
2,663
Plus vrečica krumpira od 32 kile :(rofl):
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
Je je, Šnjofonjo.:icon_rofl:

Evo, ti si jedan od dobrih primjera kako se lijepo može živeti od poljoprivrede, daj objasni malo svoj stil.
Da naučimo nešto.
 

Hele

Dobro znana faca
Tu od
6 Sij 2013
Poruka
1,962
evo ja bil danas v poreznoj i ženska rekla da je granica za ulazak u porezni sustav 150 000 kuna(149 i nešto) prihoda na poslovnom računu,znači sve ono što se proda preko računa u banci +poticaji.:icon_kidra:


Krivo ti je rekla.
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,709
Od poljoprivrede se može živjeti, a jel lijepo ili nije, e to ovisi o mentalnom sklopu onog koji živi od toga...i na to se nemre utjecati.
Moja je poljoprivreda opisana u ovih nekoliko stotina postova koje sam, doduše kršeći pravila pravopisa hrvatskog nam jezka, vlastoručno napisao i stojim iza toga.
Tri hektara, trenutno oko 2000 kvadrata plastenika, uzgoj par stotina pilića, flanci u proljeće, jedno 5 traktora po 25 konja, sva mehanizacija koja mi treba, nula kredita i nula poticaja...ne prodajem na veliko niš, a niti bez novaca...vlastita šuma za ogrijev i poneku kunicu i sve sami delamo (familija)...
Jes da nemam novi auto, jes da nemam novi traktor, jes da nemam novi motor...al imam polovno i sve me služi...:(devil):
Kaj se mene tiče, nek mi sutra zabrane poljoprivredu i mene bu do penzije izduralo...kaj je to još 27 let...:icon_wink:
 

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
Nisam niti sumnjala da ćeš reći nešto drugačije, ali zbog megalomanskih sklonosti nekih potencijalnih početnika treba to s vremena na vrijeme ponavljati.

Vidiš kolko to ozbiljno mislim kad nisam dela niti jedenog smajleka.
 

Gustavo

Dobro znana faca
Tu od
13 Pro 2008
Poruka
1,844
Okani se ti sinko poljoprivrede,ni to za te...cijelo vrijeme samo cviliš ovdje kak se niš ne isplati i kak je najbolje počet učit njemački...jesi na kraju otišal u tu Njemačku?

Učim jezik, ne primaju bez dobrog znanja njemačkog, pošto imam vrlo traženo zanimanje u Njemačkoj, a kod nas industrije nema niti je bilo riješih se za pečalbu bar pet godina da penziju zaradim. Zemlju nedam nikome, zasadit ću te orahe sjemenjake i doći pokositi travu, gdje ima za kupit tih sadnica ili da sadim plodove?
 
E

el pibe

Guest
Gustavo slažem se sa tvojim postom.Sam sam bio vani i znam kako je,sredi taj Njemački i otvorene su ti puno veće opcije nego kod nas.Zemlju ne daj nikome a ne pogotovo takvima kaj izigravaju gazde.Ak se bave poljoprivredom nek si kupe zemlju.Ima je.A ne ovako kaj okolo varaju ljude skupljaju potpise za poticaje i pune svoje džepove.Bilo je par takvih "gazda" blizu mene samo kad su ljudi ponovo uzeli svoje brzo su novopečeni kulaki krahirali:icon_butt::icon_fU:Možda se i kaj promijeni s vremenom tu kod nas eto za početak ovi su fala Bogu "odprhali" sa vlasti.Ako već znaš svoju struku pokušaj potegnuti par godina gore da si malo pomogneš.Kad se vratiš možeš nešto uložiti i nisi nikome dužan.Jer kod nas ako nisi u odabranoj ekipi ili uvlakač zataru te u startu.Onda se ljudi čude kad dođu negdje vani i dobiju poštenu plaću za svoj rad.Da da ljudi moji tak to ide nitko ti nije dao ništa više niti te zakinuo.Dobio si ono što si pošteno zaradio i što ti pripada u zdravom društvu.Po meni kupi sadnice oraha i zaštiti ih od divljači ili idi od sjemenki u nekom ograđenom prostoru i kad malo narastu presadi ih.
 

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
Evo, ako želiš dobiti najjeftinije sadnice oraha, te sjemenjake posaditi, to si možeš besplatno sam napraviti.
Uzmi jeednu veliku posudu - kantu, plastičnu vanicu, i stavi vlažnog pijeska u nju, jedno desetak cm. Na to poslaži red oraha, pa pokrij pijeskom. Opet red oraha, pa pijesak i tako dok ne napuniš - ili onoliko koliko ti treba i nešto više.Sve to skupa još jednom dobro zalij i ostavi sada na hladnome, ali ne na minusu - oko desetak stupnjeva - može koji manje, ali ne puno previše.
Za mjesec dana stavi na toplo, možeš u kuću - ja sam imala u plasteniku, a tamo je bilo toplo i danju i noću. Orasi će početi puštati klicu i korijen, i kada primjetiš - izvadiš koji i pogledaš - da je klijanje počelo, možeš ih posaditi u male teglice, desetke i tako ih imati do kasnog proljeća da porastu, ili do jeseni, do kada će porasti više od pola metra sigurno.
Možeš ti njih tako naklijane posaditi odmah na stalno mjesto, samo ih moraš zaštititi jer ih mogu miševi i drugi glodavci pojesti, ili si posadiš neke u teglice,pa ako koji krepa jednostavno dosaditi sa tegličarima - tako da imaš ujednačeni porast ako i dosađuješ.
Da, da ne zaboravim, posuda mora imati obavezno dolje rupe za odvod suvišne vode, ta ne počnu trunuti.


Evo, da ti dam malo entuzijazma, moja dobrodušnost i dobrohotnost je rezultirala jednom krasnom plantažom oraha sjemenjaka - naime, moja je kćer izrazila želju za jednom takvom pa sam ja proizvela sadnice na način na koji sam gore iznjela. Međutim se bila predomislila kada je došlo vrijeme za sadnju, pa sam ja dio prodala na sajmu, a dvijestotinjak komada poklonila jednom mladom čovjeku koji je bio kupio cijepljene sadnice i zasadio si plantažu, ali mu ih se devedeset posto iz nekog razloga osušilo. Slučajno smo pričali o tome i ja sam odlučila besplatno mu dati svoje, i evo, ima tri godine, ima jako lijepi porast i prekrasno napreduju. Bile su u teglicama desetki ili dvanaestici, ne sjećam se više, dala sam mu ih krajem proljeća, bile visine od trideset cm do pola metra, a on ih je, obzirom da su već počele visoke temperature najprije doma na vrtu zatrapio i zalijevao, a na jesen ih posadio na stalno mjesto.
Sad, kada će to doći u rod ne znam, ali nije niti njemu toliko bitno, mlad je , srednje tridesete, i veli da on želi i stablo i plod pa mu nije bitna cijepljena sadnica, a ima vremena čekati, obzirom da necijepljena sadnica u rod dolazi nekoliko godina kasnije od cijepljene. A i cijepljene je plačao preko sto kuna po komadu.

A tako......ne razumijem se baš u orahe.......
 

Gustavo

Dobro znana faca
Tu od
13 Pro 2008
Poruka
1,844
Ja sam mislio u proljeće pripremit zemlju i plodove posadit direktno na polje malo gušće i stavit po dva, tri oraha u rupu i dodat otrova za miševe i možda ih zaštiti žičanom ogradom, razmak bi čitam trebao biti 10 metara pa možda na pet da idem pa počupam gdje će biti višak i gdje naći kvalitetne plodove?
 

adonis basser

Aktivni član
Tu od
26 Velj 2013
Poruka
1,223
El Pibe ja se nikak ne slazem sa tvojim postom. Ja se bavim poljoprivredom i to ozbiljno za razliku od tebe i Gustava koji cijelo vrijeme kukate i ostavljate los dojam kaj se tice opcenito klime u Hrvatskoj poljoprivredi. Ako je tak super u toj obecanoj zemlji Njemackoj zasto si se vratio u Hrvatsku ? Pola moje familije radi ili je radilo vani od Njemacke do Kanade. Nasi ljudi vani vecinom rade najlosije poslove koji su isto tak i lose placeni pa onda moraju raditi i po tri posla odjednom da pokusaju zivjeti nedostizni standard koji imaju njemci. Onda te iste velike hrvatine dođu u Hrvatsku na praznike i tu se prave veliki gazde koji su "vidjeli svijeta"
Vecinu zemlje koju imam je u zakupu do koje sam dosao "skupljajuci i varajuci okolo ljude za potpise za poticaje". Ako nisi znao u cijeloj Europi je taj proces normalan, ozakonjen i vrlo rasprostranjen, odnosno jedini moguc za ljude koji hoce raditi u poljoprivredi. Zivjeti od poljoprivrede ne znaci da se svi koji to pozele mogu baviti poljoprivredom. Za taj posao moras danas, kako u Hrvatskoj tako i svugdje u svijetu, biti itekako snalazljiv i obrazovan.
Zato dečki ako imate svoju struku i u nju se dobro razumijete bavite se njome u Hrvatskoj ili bilo gdje u svijetu ali manite se poljoprivrede ne sireci losu atmosferu u struci u koju se uopce ne razumijete.
 
E

el pibe

Guest
A kakva je to "klima" u Hrvatskoj de me prosvjetli molim te.Moj boravak u Hrvatskoj i vani je takav da sam na relaciji koju mi diktira posao i vratit ću se i otići di hoću i kad hoću.I ja sebe nigdje ne ističem kao gazdu.A otišao sam da nešto zaradim a ne da budem pobornik akcije"dajmo našima koji imaju da imaju još više".Od mene zemlje neće dobiti niti jedan takav muljator.A taj tvoj pošteni sistem i tvoja tvrdnja da jedino tako možeš uspjeti u poljoprivredi i da je to jedini moguć način.Pokušaj kupiti zemlju pa si napravi ranč,farmu štogod već hoćeš.Meni za moju struku nitko nije dao nikakav poticaj.Sam sam si kupio alat a isto tako iz svoga džepa sam platio poljoprivredne strojeve koje posjedujem.A najvjerojatnije da volim poljoprivredu jer uz svoj posao i struku još radim na poljoprivredi.I financiram taj svoj "hobi" sam a ne iz poticaja i muljanja sirotinje.Razmem ti se ja malo više u poljoprivredu i stanje u poljoprivredi neg ti misliš.A to kaj neću sudjelovati u nezdravom društvu to je moj izbor i izbor dobre atmosfere.A vi samo lažite napačeni narod nebu vam ni to dugog vijeka.Progledali budu ljudi kad tad.A sad idem iskompletirati alat koji mi je neophodan za montažu da si kasnije mogu kupiti repromaterijal za proljeće.Jer ja to ne dobivam zabadava:(y):
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,640
kakva su to razmišljanja , od čega ljudi žive nego od poljorpvrede ?
..od zraka možda , politike ?.kaj to govorite ..

o Bože daj im razuma , moral budem opet preuzeti velečasničku dužnost
 
Posljednje uređivanje od moderatora:
Na vrh