• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Živjeti od poljoprivrede

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
Evo, ja znam.
Ja uživam u ovome šta radim i već se sada bojim da će mi strašno faliti kada kroz koju godinu prestanem.

Ali gledaj @samko, zbilja nema više poljoprivrede ko što je bila nekada - imali smo tri kravice, sedam - osam pajceka, deset hektara zemlje,mlijeko sam svaki dan nosila na otkup, pajceke smo četiri zaklali, četiri prodali, teliče prodali, i od toga se skupila jedna solidna mjesečna plača. Livade su se kosile, a sada eno ih zarasle glogovinom i divljom ružom, i da mi veliš da od prve kažem koje su moje, ne bih znala. A slušam ja tako radio svaki dan, i imaju ti besplatni mali oglasi, i vrte se svakodnevno - i nema pajceka u ponudi ko što je nekada bilo. I mislim ja - a šta, pa nitko više ne hrani? A onda tjedan dana prije Božića, evoga - nekoliko ih ljudi nudi, ali gle, nude ih svakodnevno - a sada - nitko da ih kupi. Prije ako nisi uzeo telefon i isti čas nazvao, nije bilo teorije da zgrabiš domaćeg pajceka, a o cijeni se nije pregovaralo. Sada se ti isti vrte još uvijek.
Tako da su te čari poljoprivrede nestale, samo mi specijalni bedaki uživamo u tome što radimo, ali to je valjda zato, to uživanje, što je to naš životni odabir, što to ne moramo raditi po sili primore, nego baš po odabiru interesa i ne držimo se slijepo formule 1+1=2, iskemijamo tako da i 0+0=2, a kako, to sam dragi Bog zna.
 
E

el pibe

Guest
To je tak da mali budu dobili sve manje a veliki sve više.

Ne kuži ti Dejane ekipa puno toga.O tome im ja pričam da mali čovjek i početnik nema nikakvu odskočnu dasku.Oni su omađijani velikanima jer očito ne znaju kak stvari funkcioniraju.Naravno da ne znaju jer raspolažu sa informacijama iz pete ruke.I konstantno su u začaranom krugu.Onda kad im neko veli da nije tako odma te šalju u Ameriku i Njemačku.Pa što oni ne odu probati vani?Naravno jer su tamo sitne girice i tam ne mogu muljati.Onda mi tu nabijaju na nos europske modele a u životu nisu bili dalje od sajma u Gudovcu.Ja sam dobro vidio kako funkcionira hijerarhija kod nas i zato sam za sada smanjio sa poljoprivredom dok se nešto ne promijeni jer mi se neki uvijeti ne sviđaju. Imam podosta zemlje više nego tu neki "razvikani gazde"kaj drže predavanja.Ali jednostavno takvim ne bi dao zemlju za ništa.Lakše mi je pokositi nekoliko puta godišnje nego da netko na mojoj zemlji zarađuje troduplo.I na nekoliko njiva sam počeo planirati voćnjake i nešto zemlje sam i kupio.A takvi "velikani"gospodo pa do kad više?Svi sami dobrotvori nego recite jeste li ikoga zaposlili za stalno a da nije član obitelji?Naravno da niste gledate samo svoju korist i svoje dupe.Ja bi vam nabil poreze kak i priliči a ne dobivate sve moguće olakšice zatirete manje i nikad vam dosta.I svugdje ste prvi kod ubiranja novaca.Tak da vam je bolje da ste tiho jer uzimate sve.A što sam krivo rekao da muljate neuku sirotinju i otimate im zemlju.Pa što sebi ne uzmete urod a vlasnicima zemlje barem dajte novac koji dobivate što koristite njihovu zemlju.Ma kakvi pa ni za hititi par stotina tisuća kuna godišnje:(whew):sposobni jeste ali postajete sve više transparentni.
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,639
nije to baš tako elpibe , uvjet opstanka i rada u kapitalizmu je širenje , i to ne stoji samo na poljoprivredi neko na svim granama industije .
Stvari su pokrenule banke tj krediti ..i taman kad vratiš jednog nametne se novi .
Pa treba novu štalu , nitritne direktive , kosa , šprica , zaštita ova -ona ..dozvola , certifikat .
I uvjek ti fali taj jebeni susjedov hektar da ostneš na nuli .

pogledaj primjere oko sebe , nije to sve glad za profitom , ili kako bi rekli lakomost pojedinaca .
Svaki od njih bi radije dobro živio od 2 hektra nego od 22

Mi smo tranzicijksa zemlja i zato nas šišaju kako stignu , ne iznutra ..oni izvana .
I onda se često spominje primjer kako u austiji farma može biti uz školu a ovdje mora biti 300 metara od ..svega ..puta , struje , vode , komunalija itd .

Drugi i ne tako manje važan cilj je zatiranje tradicije i običaja , pa tako ne smiješ imati tri kokoši negdje u periferiji grada ali zato možeš imati 10 pesa u garsonjeri , i nedaj Bog da tko prigovori .
Tako bude došlo i na selo , koci več svima smrde , kokoši rade buku , ima li kaj ugodnije nego kad kokoš zakokodače ?, svinja zarokče , krava zamuče ..zamiriši sjeno ...
E a kad to sve nestane neče biti but u lancima ispod 20 kuna , zašto taj isti but iz perua u engleskoj ili njemačkoj nije 2.5 eura ? kaj su ti ludi da ga voze ovdje a gore mogu zaraditi nekoliko puta više ..?
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,558
uvjet opstanka i rada u kapitalizmu je širenje , i to ne stoji samo na poljoprivredi neko na svim granama industije .

Bravo puki!
Ova rečenica sve govori. Ostalo su posljedice.
 

temptation

Aktivni član
Tu od
20 Ruj 2010
Poruka
1,250
Moram sama sebe citirati jer se nije zamijetilo najbitnije.
Na boldano bi se moralo reagirati i potruditi se da se to izmjeni..
Zašto?
Pa baš zato što to vodi onome što je @puknuti rekao - od poljoprivrede zarade svi osim poljoprivrednika. (izuzimamo solo igrače ko što smo mi koji smo u maloprodaji). Upravo to formiranje platforme sa poslovanjem sa pozitivnom nulom i minimalnim proizvodnim cijenama omogućuje zaradu svima osim proizvođaču, jer svi oni - a pogotovo onaj prvi u nizu, prima otkupljivač, robu zapravo dobiva po damping cijeni. Ispod proizvodno isplative.Kako? Taj iznos poticaja koji država daje meni je zapravo dala njemu. Jer da nije dala meni, ja bih mu morala tu razliku naplatiti u povišenoj cijeni po kili proizvoda i time bih umanjila njegov profit. Ali, tu nije kraj - zapravo radni čovjek (kupac) financira prima otkupljivača, jer taj poticaj koji ja dobijem i koji meni omogućuje to poslovanje sa nulom je njegov novac koji izdvaja po sili zakona za državni proračun raznim porezima i doprinosima.. Time dolazimo do činjenice da je sistem poticaja jedan teški lopovluk koncipiran tako da povlašteni pojedinac legalno dobiva tuđi (narodni) novac pod krinkom pomoći konkurentnosti proizvođača.

Prvotni poticaji su imali sasvinm drugačiju svrhu, oni koji su smišljeni u Americi. Zbog viška proizvoda država je subvencionirala proizvođača i potakla ga da proda višak robe koji nije u matičnoj državi imao tržište otkupljivaču po damping cijeni koju je on izvezao na strano tržište, a ona mu je nadoknadila razliku do proizvodne kako na vlastitom tržištu ne bi došlo do poremećaja. Eu je to preuzela kao standard u proizvodnji i zato smo tu gdje smo.
Za takvo stanje je najviše kriva država jer je dozvolila uvoz svega i svačega bez ikakve kontrole,a nakon toga sami seljaci...nitko nije širio proizvodnju i automatski sam izlazio na tržište sa svojim proizvodima...ja vjerujem da i dalje u Hrvatskoj niti jedna škola nema mljekomat,a svi mljekari kukaju kak im je niska otkupna cijena mlijeka...nijedan farmer nije otvorio vlastitu mesnicu i otišao sa svojim proizvodima direkt do krajnjeg kupca...jednostavno su seljaci ogromne novce uložili u povećavanje proizvodnje i izgradnju mega farmi,a sa puno manje love (bez širenja proizvodnje i kapaciteta) su mogli sa vlastitim proizvodom izaći na tržište i solidno živjeti...ja nigdje u svijetu nisam vidio da je neki poljoprivredni proizvod jeftiniji u šoping centru te države,nego na vlastitom seljačkom gospodarstvu...toga ima samo u Hrvatskoj...
 

adonis basser

Aktivni član
Tu od
26 Velj 2013
Poruka
1,223
El pibe, ne vidim čemu vodi ovakvo negativno prepucavanje. Ovo je moj zadnji post na tvoj tekst. Za tvoju informaciju ja sam svoju poljoprivredu započeo kao vrlo mali poljoprivrednik sa 0,5 ha vlastitog zemljišta, 15 krmača u vlasništvu moga oca i 30 000 kn minusa na tekućem računu,da bi sada imao 15 ha svojih oranica i farmu sa 130 kramača. Najveća odskočna daska mi je bio operativni plan razvoja svinjogojstva koji je raspisalo ministarstvo poljprivrede i moja familija koja mi je dala podršku i dozvolila mi da uđem u veliki kredit .Kaj se tiće sajma u Gudovcu, prije nego sam išao raditi farmu obišao sam 20-ak farmi u Belgiji, Nizozemskoj, Danskoj i Austriji. Kad sam konačno odlučio na koji način ću graditi farmu uzeo sam godišnji odmor u firmi u kojoj sam radio i platio si 10 dana stan i hranu i besplatno sam radio na jednoj farmi u Nizozemskoj, kako bi vidio na koji način rade najnapredniji stočari u Europskoj uniji. U četiri godine zaposlio sam ženu i dva čovjeka koja nemaju veze sa mojom familijom ( kamo sreće da sam mogao zaposliti nekog iz familije ). I naravno da većina zemlje koju imamo u zakupu ima ugovorom određene naknade za zakup ( godišnje plaćam zakupninu 208.000 kuna ). Ne živim sjajno i bajno, ne kukam već radim po cijele dane, smatram se jako malom figuricom u ovom metežu od poljoprivrede ali barem pokušavam ići u korak sa poljoprivredom koliko god ona teška bila.
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,721
...ja nigdje u svijetu nisam vidio da je neki poljoprivredni proizvod jeftiniji u šoping centru te države,nego na vlastitom seljačkom gospodarstvu...toga ima samo u Hrvatskoj...

E tak je, umjesto da imamo obrnutu situaciju mi imamo to!
I to je ciljano da se uništi proizvođač i tržnica kao mjesto na koje proizvođač dolazi prodavati.
Prodaja na kućnom pragu je zanimljiva, ali samo ako proizvođač živi na prometnoj cesti, a ako je negdje iza sedam gora odmah je i tu zakinut...
Prodaja na tržnici je u stalnom osipanju, ali opet nije proizvođač kriv, nego oni koji su naučeni ubirati mnogo placarine za malo uloženog i drage nam inspekcije koje nisu uspjele u 20 godina koje sam proveo na tržnici istjerati barem jednog prekupca...Pa ako gledamo radno vrijeme tržnica (izuzev zagrebačkih) nismo konkurentni (od 6 do 13 u mom Karlovcu, pa se ti nosi sa jednim kuflandom koji je odmah do tržnice, a koji ima prodaju do 22 u klimatiziranom prostoru). Pa ako gledamo uvjete - golubovi i vrapci lete oko nas, klupe očišćene metlom koja se vozi po betonskom podu (hajde, postoje najloni i stolnjaci pa se pokrije to zlo), ljetne sparine (plus muhe), zimske hladnoće (minus muhe), pa ti dopelja mušterija cucka do stola (cucak digne nogu...), pa ti drpe grincek dok ne gledaš...

Ovo sve (i još podosta toga) se događa ciljano, a cilj je da se zatre mali proizvođač. Osim par mjera koje provode pojedini gradovi/općine da pomognu takvim malim proizvođačima, cijeli sistem radi na tome da ih ubije.
Jedno sam vrijeme vjerovao da bi se udruživanjem malih moglo nešto pokrenuti, ali eto, deset godina poslije ne vjerujem više niti u to...potrošio sam se u borbi s vjetrenjačama. I svjestan sam kamo sve to vodi.
Doslovno treba napraviti ono što radi @adonis, inače nemaš šanse.
Ali s druge strane, da bi se stvorilo 100 adonisa treba ubiti 10 000 temptationa, samka, johabica i darijusa...
A to je žalosno...:(giggle):
 

samko

Dobro znana faca
Tu od
19 Tra 2012
Poruka
1,420
Što je najgore banka mi niti nije htjela dati kredit nakon što sam jedan potpuno i uredno isplatio. Iako mi u toj banci sijeda i poticaj. Čak niti 4 puta manji od prošlog.I onda odeš u kreditnu uniju jamstvo i uzmeš kredu sa 20 posto kamate i radiš.

Žalosno je stvarno a godine nam idu, znamo svi gdje to vodi što kaže kolega Darijus
 
E

el pibe

Guest
nije to baš tako elpibe , uvjet opstanka i rada u kapitalizmu je širenje , i to ne stoji samo na poljoprivredi neko na svim granama industije .
Stvari su pokrenule banke tj krediti ..i taman kad vratiš jednog nametne se novi .
Pa treba novu štalu , nitritne direktive , kosa , šprica , zaštita ova -ona ..dozvola , certifikat .
I uvjek ti fali taj jebeni susjedov hektar da ostneš na nuli.


Puknuti mi bi se mogli puno spominati:(handshake):Veliš uvijek dobro dođe susjedov hektar.Ajmo gledati ovako,ne mješaj susjeda u igru ako obojica nemate korist i dijelite zaradu.Zaboravi njegovu zemlju,prihode i sve kaj on ima.To je njegovo i namaš ni ti ni ja na to pravo.Kakvo je to shvaćanje?Onda bumo samo okolo haračili i uzimali ono kaj nama treba i paše.Pa kaj smo barbari?Taj susjed te nije tjerao da potpišeš ugovore i ulaziš u posao.Eto vidiš spomenuo si banke.Svojevoljno je svaki ulazio u posao i prihvatio modele i uvijete koje su razvili stručnjaci.A to kaj ljudi nisu gledali tak daleko da vide kakve posljedice to nosi.To se zove rizik posla.Pa kaj ste očekivali da bu vam netko dao svoju tehnologiju da ga budete prerasli i nadjačali?Tam ste di vam budu oni rekli i kak vam budu rekli.S time da ste se doveli u situaciju da vas ganjaju i stišću tako da više ni sami ne birate sredstva i jednostavno meljete sve pred sobom da bi spasili sebe.I nikako ne mogu shvatiti da mi netko tvrdi "to je jedini način".Uvijek ima opcija.Ne može se gledati da se može samo uspijeti količinski i na veliko.Iako je doba kapitalizma.U svijetu pa čak i u Hrvatskoj postoje manja gospodarstva,radnje koje posluju upravo zbog nekih vrijednosti što nude kvalitetu i imaju tradiciju.A takvo nešto neće nikad postići oni koji kopiraju tuđe modele.Na čovjeku je da odluči kako će uspijeti i hoće li se držati etike ili će se jednostavno izgubiti u megalomaniji.
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

zeljko kz

Dobro znana faca
Tu od
10 Kol 2012
Poruka
6,953
Mislim da kod nas ne štima organizirani otkup proizvedenog tako da se zna koliko trebaš proizvesti i po kojoj cijeni budeš prodal da je to riješeno bilo bi daleko bolje . Kaj se tiće ljudi koji su radili po drugim državama (Njemačka ) par mi je pričalo kak je tam bolje za radnika . One koje sam znal od opreme su donesli žute gumene čizme , žute kišne kabanice a niti jedan kemijsku olovku . Tamo nije bilo tkz kišnih dana nego samo radni dan !
 
E

el pibe

Guest
Željko tak je napravljen taj čuveni "model"da mimo giganta nemreš delati na veliko jer oni diktiraju sve.Još dok čovjek radi na malo tu nekak uspije plasirati svoj proizvod.Normalno da je vani bolje za radnika jer je na radniku da radi svoju struku a ne da bude svoj menadžer,knjigovođa i još sedamdeset djelatnosti da bi funkcionirao.Ljudi imaju svoju struku, radno vrijeme i bilo kakve krparije koje mi prakticiramo da bismo sebi pomogli oni se sa tim ne zamaraju jer to je kontra efekt.Gubitak vremena i novaca.Zbog našeg "svaštarenja"mnogi kaj su radili ili rade vani bili su upozoreni.Oni koji imaju takva radna iskustva znaju o čemu pričam.Za sve postoji neko ili neka služba tko riješava određeni problem i posao.Zato su naši ljudi cijenjeni jer smo kreativni u poslu.Ali gore je drukčiji sistem gdje improvizacije nisu potrebne niti isplative.U konačnici nitko nikome ne uzima kruh.A "televizijski dani" su na žalost prisutni u mnogim službama tu kod nas.
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,117
Ali s druge strane, da bi se stvorilo 100 adonisa treba ubiti 10 000 temptationa, samka, johabica i darijusa...
A to je žalosno...:(giggle):

Upravo to stvaranje giganata ubija ove male.
 

matozdenci

Dobro znana faca
Tu od
28 Kol 2014
Poruka
1,821
Pro lem je u iskrivljenom mentalnom sklopu koji je posljedica socijalizma koji sesprovodio u u bivšoj državi!!
U kapitalizmu se nitko neće pobrinut za tebe ako se ne pobrineš sam,svi su u poljoprivredi ,stočarstvu i dr. sami svoji gazde(kao zidari,bravari i drugi koji sami sebi nalaze tržište i posao)i kao gazda,poljoprivrednik(poduzetnik) tako se trebamo i odnosit prema istom!!
 

sanjin

Član
Tu od
22 Stu 2013
Poruka
610
Baš nešto tako prijatelju.To vrijedi i za male i za velike,još puno ljudi živi u "starom sistemu",misle da je dovoljno biti samo proizvođač,netko drugi bude to prodavao.Tog drugog treba onda i platiti, ne bude on badava prodavao tvoje.
 

radul

Član
Tu od
28 Svi 2013
Poruka
788
Te fore s mentalnim sklopom,radnim navikama,nacinom gledanja na stvari ... je stara ofucana prica koju nam podturaju lobiji koji nas se zele rjesit...
Ako je u zadnjih 10god. broj opg-a prepolovljen,(manje 100 000),ako je opstalo samo 10% proizvodjaca mljeka a taj broj i dalje strmoglavo pada,ako je svinjogojstvo dovedeno na najnize moguce grane i da vlastitom proizvodnjom nepokrivamo trecinu potreba... ima tu jos jako puno primjera s ovim "ako"... onda je tu nesto vise u pitanju,a to bi bilo:totalno neuredjeno trziste,nelojalna i nelegalna konkurencija na celu s uvoznickim lobijem,nebriga drzave i totalno zanemarivanja stanja stvari...
Pa ljudi moji,sela su nam prazna,izumiru... nema ljudi... Pa kako to da smo dobri sluge,cijenjeni i sposobni kad odemo radit van kod njemca,austrijanca,irca,kanadjana,amera... jedino u vlastitom dvoru nesposobni ???
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,327
Generalni problem je u otvorenom tržištu i (ne)kontroli robe koja se na takvom tržištu pojavljuje.
Ako se staro (smrznuto) meso, subvencionirano da se izveze, umjesto uništi, prodaje u HR pod friško, onda nikakve subvencije domaćim proizvođačima nemru im pomoći.
Nemre jedan Agrokor imati sve djelatnosti pod svojom kapom, jer onda je to trust (monopol) koji dela kaj hoće.
Ima uvoz, proizvodnju, medijsku kuću, zapošljava bivše i buduće ministre itd...ukratko - korupcija.
I nije problem socijalizam (dapače, bil je puno više fer prema svima, od radnika do "ozloglašenog klasnog neprijatelja -malog seljaka"), već podaničko ponašanje politike. Za one koji se ne sjećaju: bivša Juga nije mogla proizvesti toliko hrane (i druge robe) koliko je mogla izvesti i prodati.
Da, ali onda je država i diplomacija radila svoj posel, a ne ko danas kad nam strani plaćenici, poput predsjednice i budućeg predsjednika vlade, vode državu za tuđe interese.
Nama se govori da smo lijeni, neproduktrivni, sa socijalističkim razmišljanjem itd, a istovremeno se guši svaku kreativnost i razmišljanje na poslu.
A istina je da država ne vodi brigu ni o svojim stanovnicima, a niti seljacima ili obrtnicima koji ju hrane. Od agrokora i takvih ima najmanje koristi, a daje im najviše subvencija.

Glede plaća, rada i radničkih prava: prešel sam (u svojoj struci) pol zapadne europe i nigdje nisam videl da se toliko izrabljuju ljudi. Nije problem u normi, čak ni u satnici, već u obračunu radnog vremena, zakidanju na istom, radu nedjeljama "gratis" itd.

Znam da je lakše sve kupiti na jednom mjestu, no nemojte zamjeriti ljudima da kupuju jeftiniju robu u kauflandu nego skuplju na placu, jer niti imaju vremena hodati po placu, a niti novaca za skuplje, jer moraju raditi dan i noć da prežive.
Neki su put i proizvođači sami krivi: ak je na moru isto grožđe 50-100% skuplje na štandu nego u Plodinama, npr., onda ga nebum ja ili bilo tko od vas platil skuplje...
 
Posljednje uređivanje:

matozdenci

Dobro znana faca
Tu od
28 Kol 2014
Poruka
1,821
Upravo taj socijalizam a čelu s komunističkom partijom je započeo uništavanje sela i seljaka otimanjem pašnjaka koji je bio osnova svakog sela i prijeka potreba za uzgoj stoke,stvoreni su kombinati koji nisu bili ništa drugo nego megalomanija razvijena na uštrb malog seljaka.
Ja i dalje tvrdim da je današnja situacija posljedica tog režima koji je "zaglupio" seljaka koji čeka da mu netko pred vrata dođe i otkupi njegov proizvod,e pa to tako nejde!!
Ako mogu ostali poduzetnici borit se i plasirat svoje proizvode na tržište bilo ono domače ili strano zašto nebi mogao i seljak???
 

VuckoH

Član
Tu od
11 Svi 2015
Poruka
618
Ja i dalje tvrdim da je današnja situacija posljedica tog režima koji je "zaglupio" seljaka koji čeka da mu netko pred vrata dođe i otkupi njegov proizvod,e pa to tako nejde!!
Ako mogu ostali poduzetnici borit se i plasirat svoje proizvode na tržište bilo ono domače ili strano zašto nebi mogao i seljak???

Otkup nije nikad bio neki problem,problem je preveliko variranje otkupne cijene i konstantni rad u neizvjesnosti,dakle to što pričaš ne drži vodu jer nekad jednostavno nema računice prodavat po trenutnoj tržišnoj cijeni.

Tržište formira cijenu ponudom i potražnjom,kad je cijena koja odgovara seljaima poveča se uvoz pa si možeš svoj poljoprivredni proizvod plasirat sad bi reko kud iako je kvalitetniji od uvoznog.
 

Najnoviji postovi

Na vrh