• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Živjeti od poljoprivrede

matozdenci

Dobro znana faca
Tu od
28 Kol 2014
Poruka
1,821
To što si naveo je upravo radi toga što seljak nije organiziran,a da je organiziran na cjenu njegovog proizvoda nebi utjecali drugi faktori!!
Taj isti seljak zna biti jako neumjeren tako da cjene njegovih proizvoda postižu nerealne cjene(odojci po 25kn/kg,grah 30kn/kg i sl.)
:icon_lol:
 

VuckoH

Član
Tu od
11 Svi 2015
Poruka
618
Sve veče gluposti pišeš ;)

Tržište uvijek i svugdje formiraju ponuda i potražnja, dok nelojalna konkurencija lošijeg uvoznog proizvoda niže kvaliete to narušava.

Znači ak se organiziras onda staviš cijenu koju hoceš i nista ne uteče na tebe :icon_pray:
 

sanjin

Član
Tu od
22 Stu 2013
Poruka
610
Sanja taj netko drugi su šverceri i nakupci!
Ali netko mu je dao robu i ne vjerujem da mu je netko držao pištolj na čelu.Ti šverceri i nakupci su proizvod našeg društva i ne bi postojali da nekom nisu dobri.Ovako,meni je prosječna cijena salate ove godine 11 kuna,nekom drugom je bila 5 kuna,ja sam imao 15 000 kom,drugi je imao 80 000 kom,ja sam za nju dobio oko 35 000 kuna ,on 100 000 kuna,on ima večje troškove proizvodnje,ja manje,ja da bi prodao svu svoju salatu se moram dobro naraditi,on ima "one" druge,"menađeri" prodaje (šverceri,nakupci,zadruge,trgovačke kuće).Ja ga shvaćam ,i njemu slične,jer on ima jednu radnju u svom zapovjednom lancu pojednostavljenu,zato sam prije napomenuo da vole da netko drugi prodaje njihovu robu.Meni kad krene prodaja,traje 6 mj,nema odmora,uvijek netko mora biti tu.od 7 ujutro do 7 naveče,i kad napomeneš da te nema u nedjelju,opet je netko tu jer su ljudi navikli na radno vrijeme trgovačkih centra.Neki poljoprivrednici ne shvaćaju da se danas svijet vrti brže nego prije.Prije 6-7 godina sam rekao Tastu da cijena mlijeka ne može biti 4 kune, onda je u Mađarskoj bila litra 1,75 kuna,ispao sam glupan.I kada sam govorio da se ne vesele EU,opet sam ispao glupan jer se imalo povjerenja da to bude država rješavala za njih.Zato je puno njima kriv netko drugi.Ima i malih poljoprivrednika kojima ide dobro,ima velikih.Ja da bih prodao svoje povrće,radim što i druge trgovačke kuće; uvijek sam tu negdje,uvijek svježe,ako nije svježe to kažem,neke akcije,reklame,ponekad napravim 10 km zbog kilogram nečeg,donesem baki u kuhinju,dostupan sedam dana u tjednu...a da ne kažem koji su živci u pitanju.
Propale farme krava...Kako se ulazi u neki posao?Kreditom?Kreditom od 35% posto,a da je 65% tvoj novac a ne kontra.Pa onda kupi novi John Deere,auto Peguet,pa kupi sve krave,pa dvije godine odgode(taj novac šta je dolazio u te dvije godine ne čuvati nego možda još obnoviti krov na kući i napraviti fasadu)...Pa kada ti banka uzme taj traktor je nisi plačao,kukulele i dalje onda radiš sa starim traktorom.Poljoprivrednik je poduzetnik,moraš imati planove rada,znati koliko moraš uložiti da bi nešto dobio,svakodnevna škola,napraviti kao i Adonis(sve provjeriti i onda krenuti) a ne kada dođe vrijeme berbe,ti svoj plod rada moraš zaorati jer nisi pazio sa čime tretiraš(znam i za te primjere).Nešto krivnje snosi neorgazirana država a nešto i mi.
 

Hele

Dobro znana faca
Tu od
6 Sij 2013
Poruka
1,962
Poanta je da treba naci krajnjeg kupca, treba si dati truda, on ne pada sa neba.
U mojoj okolici je covjek u par godina sebi i sinovima napravio 3 kucerine, i jos su mu prosle godine ukrali ogromnu svotu novaca od doma. Sta covjek radi, kupuje svinje u Slavoniji i prodaje u okolici, ne znam jel sta vozi na more.
Drugi primjer je kolega sa foruma koji ima velik broj ovaca i goveda u ekoloskoj proizvodnji. Ne zna kud bi sa njima jer sam nema mesnicu i ne zna niti za jednu eko mesnicu u HR, prodaje to meso po normalnoj cijeni umjesto da otvori mesnicu ili proda zivotinje van.
 

matozdenci

Dobro znana faca
Tu od
28 Kol 2014
Poruka
1,821
Ja hoču navest ljude da kažu ono što je Sanja navela!!
Kada bi stočari,ratari i drugi imali svoje zadruge(kada bi se organizirali vjerujem da nebi bilo tolikih problema sa cijenom i otkupom proizvoda jer bi se vjerovatno našla "zlatna sredina" koja bi dakako bila pristupačnija domačem potrošaču i koja bi garantirala kontinuitet proizvodnje i otkupa!!


Vučko nevjerujem da su naši seljaci dostigli taj način razmišljanja te za njih kao i tebe su to gluposti:(punch):
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,709
J
Kada bi stočari,ratari i drugi imali svoje zadruge...:

A tko bi im te zadruge održaval?
Misliš da bi netko htio dati 5 ili 10 posto svojeg prometa za funkcioniranje zadruge?
...bio sam u tome, probao...i realno mogu reći da niš od toga...
Uvijek se nađe netko tko bi jeftino kupil repromaterijal, a kad treba gotov proizvod prodati preko zadruge, e onda svi trk prodavati mimo iste...
Takav smo narod, imaju Slovenci dobru narodnu izreku za nas : "Dva Hrvata tri su tata!"
manjak u mentalnom sklopu, kaj ne? :(devil):
 

radul

Član
Tu od
28 Svi 2013
Poruka
788
Pitanje za @matozdenci : jel zivis ti od poljoprivrede i jel poljoprivreda tvoj osnovni izvor prihoda ?
 

ajkula

Dobro znana faca
Tu od
1 Lip 2011
Poruka
3,192
Ništa od udruga i zadruga,jer kako kaže DARIJUS,i to košta,a sve drugo je čisti šlamperaj,jer nikada veliki i mali ne budu bili zajedno.Evo ,zašto bih ja morao prodati mojih 10 krava i dozvoliti susjedu da on ima još 20 više jer ja nisam konkurentan,čisti kapitalistički model .Jer kada on stavi na papir svoju kalkulaciju sa svime što kupuje on je po cijeni za dobiveno mlijeko debelo ispod moje.Druga stvar bi bila da svoje malo mlijeka mogu preraditi i riješiti kroz proizvod,to u mom kraju nije moguće jer je puno krava,prije nekoliko godina kada se krenulo sa tamanjenjem malih mljekara,svježi sir je išao po 40 kuna za kg,kako je sve više ljudi otkazivalo tako je cijena siru padala do nekih 20-25 kuna,što nema smisla jer je bolja varijanta da tih 10 litara popije tele i dobije kilu prirasta ,tako da velika večina koja nije u problemima i veliki broj nas koji jesmo u raznim ovrhama,i financijskim problemima preživljavamo sve više uz pomoć matematike i zaobilaženjem nekih sitnica koje nam nameće ovaj sistem za koji većina nismo dali glas.
 

matozdenci

Dobro znana faca
Tu od
28 Kol 2014
Poruka
1,821
Zaposlen sam u privatnom sektoru u kojem osvarim prihode isto kao i u poljoprivredi!
Znači koliko mi je potreban posao u firmi od istog značaja mi je i poljoprivreda tako da živim i od jednog i od drugog podjednako!
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,188
Nemreš generalizirati i to ne vrijedi.
Bar ne vrijedi za "one man" obrte ili seljake.
Nemreš proizvoditi i prodavati u isto vrijeme. Za to ipak treba nekoliko ljudi.
Nemože se ni svaki proizvod prodavati krajnjem kupcu.
 
Posljednje uređivanje:

samko

Dobro znana faca
Tu od
19 Tra 2012
Poruka
1,420
Slažem se s većinom i znam da je otkup vrlo bitan. Recimo u Iloku znaš da ćeš bilo kako bilo prodati grožđe po recimo okvirnoj cijeni 2,5 kn. To puno znači. Ako hoces vecu cijenu naces boljeg kupca.

Govori se ovdje puno da su neki poljoprivrednici opstali ili dobro posluju. Pa naravno da su glavna dva razloga tu: znanje i propadanje pola ili vise opgova! Biste li poslovali da pored vas ima još jedan susjed s istom proizvodnjom i tako na svakog proizvođača ovdje? U trgovini na malo bi svakako bilo problema.
 

radul

Član
Tu od
28 Svi 2013
Poruka
788
Bavim se proizvodnjom mlijeka,znači držim krave.... s obzirom da je zadnjih godina cjena mlijeka katastrofalna planirao sam preradu mlijeka u sir i druge mliječne proizvode.
Išao sam i na predavanja koja održava PSS u vezi prerade mlijeka,tj. sirarstva.
Sve divno i krasno dok nekreneš ka realizaciji: papirologije ,dokumentacije,zadovoljavanja uvijeta,pravilnika milion,da ti srce stane i da odma u startu izgubiš volju za životom a ne za pokretanjem bilokakvog posla... plus dodatno sva oprema potrebna da bi mogao normalno radit i ispunit sve te njihove kriterije i evo te nabrzinu do cifre od 50- 100 000 eura...
Pa ja vas onda pitam kolko ja mlijeka moram preradit i utržit da bi povratio investiciju i nešto zaradio,a i kako uopće izać na kraj s trg. centrima gdje je cijena 15kn/kg,a ja taj isti kg sira nemogu proizvest da sam na nekoj pozitivi ispod 25kn???
Pa zar nebi bilo moguće da već neki svoj postojeći objekt preuredim i zadovoljim neki minimum uvijeta,nabavim polovnu opremu,i da mi investicija neprelazi 100 000kn i uz neku manju pripomoć države pokrenem taj posao,zaposlim sebe i još jednu osobu...
Al eto tako je,kako je,zašto bi bilo jednostavno kad može drukčije :mur:
Izgleda da smo svi glupi ,tupi ,zaostali,s mentalnim sklopom iz 70-80-ih prošlog stoljeća nesposobni za bilo što osim za put pod noge i pravac u "beli svet" potražit negdje egzistenciju i neku svjetliju budućnost :icon_question::icon_idea:
 

Gustavo

Dobro znana faca
Tu od
13 Pro 2008
Poruka
1,844
E kolega to je poanta, sve i da ulupaš te silne novce kome ćeš prodati svoj proizvod kad ga trgovci uvezu po nižoj cijeni i narod hrli u te trgovačke centre. Složili su nam lijepu kašu iz koje ću se ja pokušati izvući i naučit taj vražji njemački, imam još dobrih razloga da odem na bar pet godina iz HR zaradim penziju i neke novce pa opet polako nešto radit, a možda mi se i svidi u švabiji pa ostanem duže, a možda se vratim za tjedan dana, ne zamaram se više s tim da nešto moram.
 

adonis basser

Aktivni član
Tu od
26 Velj 2013
Poruka
1,223
Radul zamisli sada da u tu mljekaru uđete desetorica, svaki da 8 tis eura i napravite mini mljekaru. Bili bi jaci na trzistu jer bi imali vece kolicine kvalitetnog proizvoda i mogli bi konkururati cijenom. Rasprsili ste rizik ulozenog kapitala i eventualnog gubitka istog. Ali najveci problem je u našemu hrvatskome jalu jer deset seljaka u hrvatskoj skupiti u jednu zadrugu je nemoguca misija . Poljoprivredu nazalost vise nebremo gledati lokalno, pa kad malo pogledate globalni razvoj poljoprivrede, priča da nam je susjed konkurencija i da udruge i zadruge nemaju smisla svakako ne drze vodu. El Pibe je dao najbolji primjer : "Imam podosta zemlje ali je susjedu ne bi dao ni za sta. Radije cu je kositi nego da netko na mojoj zemlji zarađuje trostruko. "
A kaj bi bilo da El Pibe kaže ovako : Ja imam podosta zemlje cija mi kosnja stvara samo trosak i dati cu je susjedu, koji se profesionalno bavi poljoprivredom, u najam i tako godisnje od najamnine zaraditi 50% od iznosa poticaja. Susjed ce na temelju toga moci još unaprijediti svoju poljoprivredu a ja sam dodatno zaradio i jos mi ostalo vremena da se posvetim vise svojem poslu i tako dodatno unaprijedim svoj posao. Da je tako prije desetak godina razmisljalo stotine tisuca EL Pibea mi bismo danas u sustavu poticaja imali milion hektara vise prijavljenih povrsina, sto bi iznosilo godisnje 2 milijarde kuna vise novaca koje sada dobiva Poljska ili Njemacka. Pustimo barem na kratko na stranu krivu politiku i krivu vladu i krivu drzavu i Milanovica i Karamarka..... i pokusajmo barem trunku krivice prihvatiti i mi sami . U mnogim europskim zemljama i mali i veliki seljaci su ujedinjeni. Seljak koji se bavi npr. samo svinjama placa godisnju clanarinu od 15 eura zadruzi mljekara i 15 eura zadruzi cvjećara samo iz razloga da budu brojniji i da svojim malim prilogom podrzi i seljaka iz druge branse, jer nije isto ako zadruga ima 200 ili 100 000 clanova.
Nasoj vladi i njenoj politici izuzetno odgovara da smo razjedinjeni i da imamo "jalne" i nekonkurentne seljake i nikad nas politika i ni jedna vlada nece udruziti ako se necemo sami.

El Pibea molim da ne zamjeri kaj sam uzeo njegov primjer .
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

VuckoH

Član
Tu od
11 Svi 2015
Poruka
618
Vučko nevjerujem da su naši seljaci dostigli taj način razmišljanja te za njih kao i tebe su to gluposti:(punch):

Prvo i osnovno ne možeš formirat učinkovitu zadrugu koja bi na tom principu funkcionirala dok god kupac ima opciju da te odjebe i kupi uvoznog mesa koliko god želi po nižoj cijeni.

Dakle zadruga nema apsolutno nikakve funkcije dok se ne ograniči uvoz,a da se ograniči uvoz onda opet nema niakakve više potrebe za zadrugom te zbog ponude i potražnje cijena ide gore.

Ne vidim nikakve logike u takvom "ružičastom" jednosmjernom razmišljanju dok glavni uzrok problema se ne spominje.

Hrvatska može proizvest dovoljno kvalitetnog mesa za svoje potrebe ali nitko ne može natjerat hrvate da kupuju hrvatsko meso kad mogu kupit ono iz uvoza u trgovačkom lancu za puno manje.
 

radul

Član
Tu od
28 Svi 2013
Poruka
788
adonis ,nisam planirao nikakve pogone,mljekare... nego najosnovnije da ispunim uvjete da ovih svojih 100l dnevne proizvodnje mogu prodat na lokalnom trzistu,putem pijace,izravne dostave i sl. ,a da pritom ispunjavam sve zadane uvijete i da to sve skupa na nesto slici...al ezo kod nas ni za najosnovnije poslovanje nrmozes krenit bez desetina tisuca €
Ovo s udruzivanjem je lijepa prica,al nac desetak manjih proizvodjaca u krugu 20km je skoro pa nemoguc,a kolki bi tek radijus kilometraze bio potreban da bi nasao nekoliko zaineresiran nevolim ni pomisljat ???
 

matozdenci

Dobro znana faca
Tu od
28 Kol 2014
Poruka
1,821
Mi sad več debelo masnimo u svemu,da su te zadruge srećom nastale prije 15 godina ili više danas se nebi suočavali s ovim problemima!
Prije 15 godina je to bilo lakše ostvarit jer je puno više ljudi bilo na selu,a oni koji su se suočili sa prvim problemima radije su otišli u tuđi svjet(njemačka itd) nego svoj učinit boljim!!
I dalje je problem u našim glavama i jalu kako je adoniss naveo!!
 

Hele

Dobro znana faca
Tu od
6 Sij 2013
Poruka
1,962
@ radul:

Zašto siranu ne bi mogao napravit u postojećem objektu, kupit polovne strojeve? Javit se na natječaj za bezpovratna?
Šta se sira tiče, ne vjerujem da u gradu ne bi mogao prodat sir za 25kn. Sve više ljudi kupuju od OPG-a, tako i sam. Ali, priča ide ovako, ja nemam vremena niti volje obilazit sela oko grada za par kila nečega. Kuda bi ja došao kada bi kod tebe uzeo sir, susjedno selo krumpir... Ima tu kod nas jedna ženska koja 3 ili više puta tjedno vozi po gradu. Od nje kupujemo, batat, krumpir, zelje, butternut, jagode, lubenice... Svaki puta kada nam nešto dopelja uzmemo i za moju mamu, punicu, neki puta susjedu... Ženska nema stalan štand na placu, postavi štand u gradu kada ima jagode. Prisutna je na svakom sajmu u gradu i okolici, svaki dan nudi proizvode na facebooku...
 
E

el pibe

Guest
El Pibea molim da ne zamjeri kaj sam uzeo njegov primjer .

Ne zamjeram ništa ja imam svoje mišljenje koje sigurno neću promijeniti.Kamo sreće da je više El pibea imali bi svi istu priliku doći do informacija i svi istu priliku dokazati,raditi i zaraditi.A tko je nesposoban i prevarant ukinuti mu sve benificije i uzeti mu sve što je stekao na nepošten način.A ovako elita tajno sastanči i rade što hoće i dijele novac među sobom.To je moj osobni stav ne znači da se svi moraju slagati sa time.Vidiš adonis razlika je u tome kaj ja ne živim od poljoprivrede ja živim za poljoprivredu.Volim pokositi svoje njive i obrađivati svoju zemlju.Makar nisam u velikom plusu od toga.Zbog posla sam smanjio sa poljoprivredom i nešto sam zemlje prenamijenio u druge svrhe.Od koje ću za promijenu imati koristi ja a i netko od mojih za nekoliko godina.Nešto sam ustupio susjedu koji ima malu proizvodnju mlijeka.Jer tome čovjeku dobro dođe nekoliko ekstra bala a ja ih ionako neću sve potrošiti.A mogao sam mu komotno prodati iste.Tak da nisam đubre kak me neki smatraju tu na forumu.Makar se ja nemam kome kaj opravdavati.Stvar je u tome što sam dogovorio sa čovjekom da si pokosi sijeno ili posija,žito ili kukuruz.Poanta je u tome da me čovjek nije žicao dodatno da dobije potpis za subvenciju što obrađuje moju zemlju.Njemu je dobrodošlo i pokoja tona kukuruza i nekoliko bala i zadovoljan je.Za razliku od nekih bahatih velikana koji su tražili potpise i hodali po kućama kao "agenti"Takvi NE dijele subvencije 50%(možda je u nekoj bajci ali ja još nisam vidio tu bajku)pokupovali su zemlju za siću i prevarili masu ljudi u mojoj okolici.Sa starijim ljudima su napravili dugoročne ugovore.Tih ljudi više ni nema a zemlja je i dalje u najmu. Ima i slučaja da neki dan danas nisu dobili niti nulu one mizerije za koju su prevareni tu je bitna razlika takvima ja NEdam zemlju.I ne podržavam taj model nikako.Pa nek mi zamjeri i Bog.
 
Posljednje uređivanje:

Najnoviji postovi

Na vrh