• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Živjeti od poljoprivrede

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,188
Itp, s tom zadnjim konstatacijom se nemorem nikak složiti. Nismo mi ni lijeni ni nepošteni. Ak imaš neefikasan sustav, nejednak za siromašne i bogate, a onda počinje briga za sebe...
Svi su ljudi pokvareni i lijeni ak im se to dopusti ili čak stimulira...
 

temptation

Aktivni član
Tu od
20 Ruj 2010
Poruka
1,250
Ne samo putovavanja na zapad, nego i putovanja na istok nam trebaju, da vidimo u kakvom blagostanju nam zive istocna braca.
Kad dodjem doma, onda cu vam napravit detaljniji izvjestaj o stanju u slijedecim drzavama - Brazil, Banglades, Kina, Koreja, Italija, Turska i naravno - majka Rusija.
Pozdrav s talijanske strane Jadrana, iz okruzenja 18 naftnih platformi.
Na istok nam je bolje ne putovati,jer ćemo se razočarati kako tamo ljudi žive,kaj jedu i koliko su troškovi života niski u odnosu na Europu...
Ljudi, u Koreji, Juznoj, naravno, seljaci i ribari natovare kamioncice i direkt u centar grada. Otvore stranice, stave natpis i prodaju. Puna ulica. Grad 450 000 stanovnika. Ali ti ljudi svi imaju nove kamioncice. Vidio sam u citavom gradu jedan losiji auto i taj je bio blatnjav, ko zna di ga voze. Tamo su radnicki parkinzi ko nas saborski. A nigdi fiskalnih kasa i gluposti. Cak sam u jednoj birtiji dozivio da uopce nemaju blagajnu.
Inace, u citavom gradu mozda 10 birtija. A kod nas u Djakovu, 20 000 ljudi, a ima sigurno 100 kafica. I svi puni.
Nije zapad kriv sto smo lijeni i pokvareni.
Azija je priča za sebe,tamo se puno više radi nego kod nas...
Nema ograničavanja maloprodaje,možeš komotno stati sa kamiončićem bilo gdje na cesti i prodavati svoju robu,nitko te neće niti pipnuti...
Nema tamo radnim danom dupkom punih birtija,ali su zato po noći svi kafići i restorani krcati do kasnih jutarnjih sati,trgovine rade 24 sata...nepojmljivo je da ti netko neće doći nešto popraviti ili napraviti,ako ga nazoveš u kasno poslijepodne ili navečer,to je tamo normalna stvar...
Od poljoprivrede se tamo dobro živi,ljudi mogu svaku vrstu vlastitog proizvoda sami prodati na tržnici ili uz cestu...svježe meso se prodaje na tržnicama,kao kod nas voće i povrće,bez vitrina,hladnjača i sličnih gluposti,riba također...
Ljudi imaju para,nemaju jedino oni koji ne vole delat...
Kod nas su se donosili propisi i zakoni samo da se napravi sirotinja od poljoprivrednika,te mi isti služimo za proizvodnju jeftine sirovine na kojoj će trgovački lobi debelo mastiti svoj brk...
 

djelac

Član
Tu od
9 Tra 2009
Poruka
530
kolega ITP ti imas nekaj protiv mene?zakaj si protiv zadruga? neznas kak nasa funkcionira i kak posluje svi smo jednaki u toj zadrugi..svi imamo jednaka prava..i nema tak" nadobudnih" ko ti..koji gledaju samo na svoj "žep" i kaj gledaju na druge kaj ko ima...to je nažalost problem u hrvatskoj...treba nekad i riskirati a ne samo na sve gledati tak crno..
 

matozdenci

Dobro znana faca
Tu od
28 Kol 2014
Poruka
1,821
Još bi nadodao da danas ljudi u odnosu na prije malo previše očekuju,ak se ne obogate za godinu dana onda se traže krivci u svemu i svačemu!!
 

itp

Aktivni član
Tu od
12 Svi 2008
Poruka
1,903
Djelac, nije valjda da ni ti ne kuzis sarkazam. Ne samo sarkazam, nego i ono sto sam napisao da takvi ljudi trebaju biti uzor djeci. Dajte ljudi, nemojte sve doslovno shvacati.
Ne samo da sam odusevljen idejom zadruga, nego sam duboko razocaran i ne mogu shvatit da te ljudi pokusavaju uvjeriti da nesto sto odlicno funkcionira nije dobro.
Samo ti radi i zivi od svog rada, dok je god takvih, jos ima nade.
Rekao sam jednom da citavu Slavoniju treba ograditi zicom i dovesti psihijatre da utvrde u cemu je problem. Kada u nekoj regiji sve ide ukrivo, a ljudi i dalje podrzavaju one koji su doveli do toga, onda samo medicina pomaze.

Istina, Azija je nesto drugo. Meso se prodaje na zatvorenim trznicama, a cesto ga i peku na licu mjesta. Prekrasan sustav.
Da, kafici jesu krcati navecer, ali mladima. Sto i nije problem, kad ih ima 10 sve skupa. Drugi je to nacin zivota, ali se moze jako puno nauciti od njih. Mislim da prosjecni japanski seljak obradjuje 3 ha. A kakva se brda obradjuju u Koreji, sigurno da se poljoprivreda dobro isplati. Bio sam i u Kini. Nebo i zemlja, prljavo, ruzno i jadno. O cijenama zivljenja na istoku europe bi se dalo nadugo i na siroko. Meso i mlijeko je skuplje u Ukrajini nego u Njemackoj. A Rusiju ne treba spominjat, od nas uvoze svinjetinu i jabuke. A o jabuka u Rusiji, u okolici Rostova drugom prilikom, sad mi se ne da.
 

Zetorboy

Dobro znana faca
Tu od
12 Velj 2010
Poruka
2,738
Stvar je u tome što je danas lakše podvit rep i pobječ u njemačku nego uzet stvari u svoje ruke i borit se za društvo u kojem če nam svima biti bolje!!
Nije li tragično da je iz Hrvatske odselilo(odjavljeno) u zadnje dvije godine nešto više od 100 000 ljudi!!
Baš me zanima koliko je seljaka sudjelovalo u Seljačkoj Buni?o



Zanimljivo,največe zlo dolazi sa zapada a svi odlaze na taj zapad u nadi za bolji životom jer tamo dobro posluju i ratari,stočari,mljekari i mali i srednji poduzetnici!!

Nije kolega podvit rep, nego je problem posijati kurzu, ječam, odgojiti svinju itd, i kad to prodaješ nebudeš ni na nuli nego u minusu, a naradiš se ko budala a od tog sveg nemaš ništa. Na poljoprivredi sam od malena, u zadnjih 10 godina uložio sam pol milje kn sa objektima, strojevima itd, i to je najveća greška koju sam napravio u životu. Treba misliti na djecu na budućnost, a to iz poljoprivrede u današnje vrijeme nebude nikad ostvarivo, samo preljevanje iz šupljeg u prazno šta i to ide iz godine u godinu sve gore i gore, naročito kod nas malih. Prije 10-ak godina od 4 krave si imao jednu solidnu plaču iz firme, a šta možeš danas od tog??
 

itp

Aktivni član
Tu od
12 Svi 2008
Poruka
1,903
U Norveskoj je prosjek, ako se ne varam 20 krava. Pobrkam nekad te brojeve, ko ce to sve popamtit.
Prije par godina, upoznam jednu obitelj iz Irske. Covjek radi u Coca-coli, neki komercijalist ili tako nesto. Zive na selu, on, zena, dva mala sina i njegovi roditelji. Imaju par hektara zemlje i ljudi godisnje utove 10-15 bikova. I od toga zaradi jos jednu godisnju placu. Ali, on moze iz stale izvest bika kad god mu zafali novaca i odvest ga na klaonicu. I ima sigurne novce. Dok sam bio mali, dida je jos godisnje tovio po 2-3 komada. Kad bi ih zaklali, od mesa je bilo redovno 1500-2000 maraka, a jos bi ostala i koza. Sad toga vise nema. Ljudi nemaju vise ni naviku, lakse je kupiti u trgovini. Svinje u mojoj ulici danas drzi mozda 4-5 kuca. A nekada je bilo barem 200. Skoro svaka kuca je imala zemlju traktor, a danas zemlju radi mozda nas 15-ak. Od zemlje se moze zivjeti, nekad teze, nekad lakse, ali moze. Nego je drustvo iscaseno, sve je obrnuto od normalnog, sve je izokrenuto. Zato smo tu di jesmo, zato nam je tako kako nam je i ne treba vjecito traziti krivce u drugima.
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,106
U Covjek radi u Coca-coli, neki komercijalist ili tako nesto. Zive na selu, on, zena, dva mala sina i njegovi roditelji. Imaju par hektara zemlje i ljudi godisnje utove 10-15 bikova. I od toga zaradi jos jednu godisnju placu. Ali, on moze iz stale izvest bika kad god mu zafali novaca i odvest ga na klaonicu. I ima sigurne novce.

Oprosti mi na nerazumijevanju ali kako shvatam čovjek koji radi u stabilnoj zemlji i stabilnom mega-gigantu može da dođe u situaciju da mu zafali para ???
Kako je to moguće u prelijepom i idiličnom sistemu?


@đelac , koliko dugo posluje ta zadruga o kojoj pričaš?
 

djelac

Član
Tu od
9 Tra 2009
Poruka
530
10 godina nam je bilo ovu godinu zadrugi..itp shvacam sarkazam nemas brige al u nekoj granici. Nego istina je da se prije ouno bolje zivelo nek danas znam moji su imali 10 lj zemlje i dalo se lepo ziveti a sad si prisiljeni da povecavas da mores nekaj zaraditi i preživljavati sa obitelji.nekak sam uvjerenja da bude bolje. Sam nek bu zdravlja!
 
E

el pibe

Guest
Došla je smjena generacija i neke stvari se više ne budu vratile.Promijenio se način života i razmišljanje.I sve je manje entuzijasta koji bi se upustili u poljoprivredu.Jer su ulozi preveliki.Svi mi ovdje imamo iskustva generacijama smo u poljoprivredi.Posjedujemo zemlju,strojeve,objekte.Zamislite čovjeka koji nema ništa od navedenog a želio bi se baviti poljoprivredom.Kakve on ima mogućnosti?Pa taj da dojde na nulu trebaju proći dvije generacije.Naravno u ovako lijepo uređenoj državi di mi živimo.I naravno uz ovakve nepovoljne uvijete ljudi se sa razlogom boje rizika i ja ih shvaćam.
 

matozdenci

Dobro znana faca
Tu od
28 Kol 2014
Poruka
1,821
Slažem se!
Ali nije u redu da netko sa 10 jutara zemlje živi isto kao i radnik u industrij koji gotovo svaki dan radi sigurno 8 sati na dan!!
Znamo svi koliko praznog hoda ima u poljoprivredi.
Tu izuzimam stočare!!
 

Zoki ticić

Aktivni član
Tu od
19 Stu 2012
Poruka
2,734
A što je sa onima koji rade u industriji i nekoliko ha zemlje i ni od oba zanimanja nemaju baš neki profit?

Poslano sa mog M351 koristeći Tapatalk
 

radul

Član
Tu od
28 Svi 2013
Poruka
788
Sve kao poljoprivreda se neisplati a do slobodnog komada zemlje nemozes ni povecalom jer su ovi veliki u pravo vrijeme(i uz "malu" pripomoc) pozauzimali sve sto je bilo na raspolaganju.
10-ak jutara bi mi doslo samo tako da mogu zaokruzit ciklus proizvodnje,al to je jednostavno nemoguce,bar kod mene.... a i ono sto bi eventualno bilo na raspolaganju od neke bakice i sl. ,pol jutra-jutro ,koje je zapusteno,nemas pravo na poticaj,a platis najam ko da je sve ok... il druga opcija ti radis,ores,sijes,vrsis a vlasnik prijavljuje poticaj i dize lovu??? Jednostavno vise mi se isplati kupit gotovo,onu razlikz koja mi fali ako je godina losija ,nemas skrivenog troska i zajeb.ncije i nemoras mislit hoce susa,led ,poplava...
Takodjer me zivciraju ovi potencijalni kandidati za min. poljoprivrede i sl. udruge koje sad poslje izbora kao nesto pokusavaju ili ce pokusat nesto pa nabrajaju probleme:agro banka,poticaji,agencije,dodjela zemljista(kojeg nema raspolozivog na mom podrucju)... a niko nespominje ono kljucno ,a to je da mogu prodat ono sto sam proizveo i da na tome imam neku zaradu,jer koja je uopce poanta ako je nema ?
Dakle pitanje svih pitanja trziste i mogucnost prodaje proizvedenog... sve ostalo je mlacenje prazne slame... ma j*be mi se i za agro banku i crvena,zelena,narandjasta. placanja dok ja nemogu prodat svoj proizvod i donekle ga naplatit da ima neke racunice..
Svinje koje nemogu prodat ni po 10kn mi leze u svinjaku,prave dodatni trosak,a ja cekam kad ce se slozit nova vlada da odobri isplatu poticaja da mogu "mrdnit"??... o j*bem te matematiko!!!
Izgleda da se jedino kod nas zivi u poljoprivredi od sveg ostalog samo ne od onog sto si proizveo... pa nam zato i je kako je !!!
 
Posljednje uređivanje:

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,523
Vidim da se lome koplja oko najma i kome ide poticaj.
Ako nekome plaćaš najam onda je po meni logično da dobiješ i poticaje za to zemljište, ali je također logična i druga varijanta. Dobiješ zemlju u najam bez naknade, a poticaji ostanu vlasniku. Zemlja nije zapuštena i svi nekaj zarade.
 

matozdenci

Dobro znana faca
Tu od
28 Kol 2014
Poruka
1,821
Kod nas je najam oko 700kn/ha,a poticaji su recimo nešto više od 2000kn,e sad ako ti nekome moraš platit najam a on diže poticaj taj koji daje zemlju u najam niti je oro niti kopo a dobio je cca 3000kn!!
Pa sad prosudite dali je to u redu?
 

Krumpironja

Iskusan lik
Tu od
7 Svi 2010
Poruka
4,066
To nije nista, pazi kako je kod nas znaci evo sad sam uzeo polje za vinograd, 1440m2 ide oko 1000 cokota, neka je 2 kile po trsu a bude i vise...to je dve tone, a ja njemu moram dat 1/5 samo radi toga sta je njegova parcela, odnosno 4000kn za 1440m2
Da je takva situacija kod mene di bi mi bio kraj 700 kn hekatr uopce nije puno
 

itp

Aktivni član
Tu od
12 Svi 2008
Poruka
1,903
Savo, hoce kupiti motocikl da se vozi vikendom, zeli kupiti komad zemlje ili sto bilo, osnova recenice je "moze ako mu zafali". Ne boj se, nece mu faliti para da plati struju, lizing ili nesto sto nama fali. Covjeka sam upoznao u Hrvatskoj na ljetovanju. Covjek s prosjecnim primanjima si moze svake godine priustiti godisnji odmor na drugom kraju Europe. Koliko ljudi ovdje moze priustiti svojim obiteljima odlazak na Jadran? Da ne kazem u Spanjolsku ili Francusku?
Za sve treba vremena, mi smo izisli iz jednog sustava koji vise nigdje ne postoji osim na Kubi i Sjevernoj Koreji (sad ce neki reci kako je na Kubi bolje zdravstvo, valjda zato i bjeze u SAD-e na plasticnim bacvama) i to smo izasli kroz rat koji nam je donio 40 milijardi dolara stete, a nikada nismo primili ni centa reparacije. Juga je 20 godina ekonomije temeljila na reparaciji i americkoj pomoci. A 20 godina je minimum da se zemlja oporavi od rata. Treba vremena dok ljudi shvate da nije dobro da ih vode ratni profiteri i kriminalci. Samo nama malo duze treba da shvatimo.

Ako netko moze zivit od 10 jutara, svaka mu cast. Sve i da moze, prirodno je da ce i onda nastojati povecati proizvodnju i samim time dobitak. Ja sam poceo s 10 jutara svoje zemlje, a da nemam koristi od toga, ne bi uzeo jos 16 jutara u najam. A uzeo bih i 60, da je ima. I za ovo se napatim ko kriva dusa s nekim ludjacima i manijacima dok se dogovoris. U Slavoniji zemlje nema, to je cinjenica. Svi mi imamo i zemlju na koju netko drugi prima poticaj, a ima i obratnih situacija, ako cemo posteno.
 
Posljednje uređivanje:
E

el pibe

Guest
Vidim da se lome koplja oko najma i kome ide poticaj.
Ako nekome plaćaš najam onda je po meni logično da dobiješ i poticaje za to zemljište, ali je također logična i druga varijanta. Dobiješ zemlju u najam bez naknade, a poticaji ostanu vlasniku. Zemlja nije zapuštena i svi nekaj zarade.

Možda je tak ak živiš u Disneylandu:icon_lol:Budem ti ja sad napisal model kak to funkcionira u većini slučajeva.Daš nekome zemlju u najam a taj ti ne plaća najam,uzme sebi poticaj.Zemlja nije zapuštena a "ti" dobiš kitu Marijanovu:(clap):još najbolje da im ljudi daju i novac za gorivo.Fakat matematika nema kaj.Sad su počeli ljudi kužiti da tu nekaj ne štima i da to tak ne ide pa si uzimaju natrag zemlju ili traže neku novčanu naknadu.Takvu nepravdu sam već više puta spomenuo jer je masa ljudi izrađena na taj način u mojem kraju.I takvi su mi familiju prevarili.Meni su isto došli u kuću i nigdje mi nisu ponudili nikakvu lovu za najam.Došli su samo da dobiju potpis kak bi još dodatno pobrali lovu.Ne da se lome koplja nego kad mi sljedeći takav muljator dojde u kuću sa takvim idejama strgal mu budem ratišće na plečima.
 
Posljednje uređivanje:

NEWHOLLAND

Iskusan lik
Tu od
15 Srp 2010
Poruka
5,550
Oprosti mi na nerazumijevanju ali kako shvatam čovjek koji radi u stabilnoj zemlji i stabilnom mega-gigantu može da dođe u situaciju da mu zafali para ???
Kako je to moguće u prelijepom i idiličnom sistemu?

Na zapadu je to sasvim normalno. Poznanik radi u mercedesu, kuci pored Maine drzi kanadska goveda, zakup placa opcini koja mu je bez ikakvih zavrzlama dala pasnjak. Stariji steyr, kosilica, balirka i to je sve sto ima.
Kolje iskljucivo kuci i sve proda na kucnom pragu. Zarada je da ti se zavrti u glavi.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,188
A kod nas je ideja da svinje za svoje potrebe moraju biti zaklane u klaonici...
Opet nismo ravnopravni s drugima i nemre nam ni jednako biti.
 

Najnoviji postovi

Na vrh