• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Živjeti od poljoprivrede

jandric200

Član
Tu od
9 Velj 2011
Poruka
593
I jel se može živjeti od poljoprivrede da se vratimo na temu, aktualna mi je mjera 6.3 i ne znam za što da se opredjelim, plastenici ne dolaze u obzir jer bi mi pojeli svih 15.000 eura, a treba mi mehanizacija za jedno 3-4.000 eura, revitalizacija postojećeg voćnjaka jabuka s 200 novih sadnica i ograđivanje, sadnja lješnjaka na pola hektara, kupnja jednog hektara zemlje za ratarstvo, još mi na pameti 100 kokoši na otvorenom i 20 košnica pčela, ovo zadnje je upitno jer se bojim uboda pčela, čini mi se da neće biti ni dosta 15.000 ojra :)

Napravi za početak svojom idejom i realizacijom koji plastenik , a kasnije
dok se prikupi malo više novaca uzmeš profi plastenik , sve polako kako kaže Johabica , treba vremena dok se stvori neka zarada i stabilnost.:(handshake):
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Prvo i osnovno je tržište. Ako nemaš razrađen koliko-toliko siguran način plasmana, nemoj se zamarati kaj proizvoditi. Prvo istraživanje tržišta i marketing, a onda proizvodnja. I to za početak bez puno ulaganja u mehanizaciju.
 

nimrennermin

Iskusan lik
Tu od
1 Pro 2014
Poruka
1,282
Pola godine se može živjeti samo od pola jutra žiže.

Od pola jutra žiže i u Avganistanu si hadžija, a ovdje bi bio prvi Bos, i onda te proglase uglednim biznismenom.
 

Gustavo

Dobro znana faca
Tu od
13 Pro 2008
Poruka
1,842
Prvo i osnovno je tržište. Ako nemaš razrađen koliko-toliko siguran način plasmana, nemoj se zamarati kaj proizvoditi. Prvo istraživanje tržišta i marketing, a onda proizvodnja. I to za početak bez puno ulaganja u mehanizaciju.

Tržište je najveći problem jer svi hrle u trgovačke centre, mada na malo na kućnom pragu bi se nešto prodalo. Kad mi rodile jabuke ko nikad mislio sam gdje ću s njima, al sam sve rasprodao doma po 3 kune kilogram tak da i ovo ostalo staviš malo nižu ili istu cijenu ko u šoping centru i proda se.
 

itp

Aktivni član
Tu od
12 Svi 2008
Poruka
1,903
Ako nemaš tržišta, nema ti ni od 5 ha krumpira ništa, a ako misliš prodavati na malo, počni s pola jutra, pa vidi kako ide.
Naravno da susjed ne živi od pola jutra krumpira, posadi čovjek još nešto povrća, ali on i trojica sinova, svi nezaposleni, žive od toga i njegove mirovine koja pokrije režije. Malo krumpira, malo jabuka, što mogu to proizvedu i nije da se živi odlično, ali žive. Dečki rade di ih tko zove i sve rade. Jbg, tako to ide. Samo sam htio reći da se pola jutra krumpira može prodati. U mojoj ulici trojica proizvode krumpir tako i uvijek se sve proda pred kućom. Ostalo povrće ide malo teže, ali valjda je ljudima dosadilo jesti ono smeće što prodaju po centrima, pa kupuju. A i ne bude skup, a ukusan. S češnjakom i lukom je već druga stvar. Jedan je susjed radio lubenice, pa su najviše koristi od njih imale svinje. Nema tu pravila, svega pomalo, pa probaj. Bez velikih ulaganja i maštanja o milijunima.
 

Gustavo

Dobro znana faca
Tu od
13 Pro 2008
Poruka
1,842
Mislim da se i paprika može dobro prodat, a i zelje, radi toga i razmišljam o te tri povrtlarske kulture. Jel ste primjetili da nema više nigdje ni odojka za kupiti?
 

matozdenci

Dobro znana faca
Tu od
28 Kol 2014
Poruka
1,820
Mi svake godine sadimo krastavce to nam se najvise isplati poso je velik oko njih ali rad s na kraju lijepo isplati,,,
 

mcmarko0204

Član
Tu od
13 Ožu 2010
Poruka
706
Jel ste primjetili da nema više nigdje ni odojka za kupiti?

Kako nema?
Prije neki dan Todorić dovezao tri kamiona polomljenih i jadnih prasaca iz Nizozemske.
Šalu na stranu, ima kod mene čovjek koji je s dvije krmače došao sada na sedam. Cilj mu je deset komada. Nema više mjesta. A odojke ne može ostaviti ni za sebe koliko ga ljudi traže. Cijela legla su rezervirana prije prašenja. Bez obzira koliko ih ima. A živim na selu gdje je nekad svaka kuća imala barem jednu svinju za sebe, dvije, tri krave, kokoši, guske, patke, pure, a sada je to jako rijetko. Svaka deseta kuća. A u Zagrebu se jaja odavde prodaju po 2 kune komad. I nema ih dosta.
Napominjem da je to bilo u komunizmu kad su svi radili i ovo gore navedeno im je bilo kao hobi. Imali su toliko zemlje da su to mogli obraditi i ishraniti.
A sada je jako teško.
 

Gustavo

Dobro znana faca
Tu od
13 Pro 2008
Poruka
1,842
Je u Zagrebu se prodaje al izvan Zagreba jako slabo ili nikako, sveli smo Hrvatsku ekonomski na zagrebački pašaluk.
 

Ivan01

Član
Tu od
28 Tra 2012
Poruka
72
DA to i mene zanima. dosta mi je više slušanja negative pa tak i da se od poljoprivrede nemre živjet neg da moraš imat dodatni posao sam se pitam koji??? u ovakvoj nam državi...al pustimo državu mislim da se sad kad smo u EU stvari pokreću vidim poticaji su veliki za nasade lješnjaka oraha...a postoje i otkupljivači
 

Zoki ticić

Aktivni član
Tu od
19 Stu 2012
Poruka
2,734
Kad se kaže živjeti od poljoprivrede, to bi po meni trebalo biti tako da radiš kod kuće u poljoprivredi i ne da životariš, nego da živiš i da se ne moraš pritom ubijati od posla 24/7 i da je to neko normalno radno vrijeme. Kod mene je nemoguće živjeti samo od poljoprivrede jer ne možeš dovoljno proizvest a kamo li plasirati po nekoj normalnoj cijeni.
U temi kukuruza vidim da se neki spominju poticaja i dali je poticaj krpanje dugova ili dodatak na zaradu, ja nisam nikad koristio poticaj a planiram da bi počeo pa me zanima hoće li se to isplatiti na 2-3 ha zemlje raditi.

Poslano sa mog M351 koristeći Tapatalk
 

Hele

Dobro znana faca
Tu od
6 Sij 2013
Poruka
1,962
A sta imas radit za poticaj, kupit nesto biljega i proc u apprrr. Po ha kukuruze ces dobit preko 2000kn.
 

Zoki ticić

Aktivni član
Tu od
19 Stu 2012
Poruka
2,734
Čak nemam ni prostora za hektar kukuruza zbog mijenjanja plodoreda, ali svaka kap dobro dođe u današnja vremena.

Poslano sa mog M351 koristeći Tapatalk
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,547
je, svaka kuna dobro dođe, ali ima nas koji nećemo poticaj i gotovo...
...jer, ako nešto naopako napraviš, iliti se neki nadobudni inspektor poljoprivrede nakalemi, najmilije su im kazne u tipu vrati poticaj za xy godina i nebuš dobil poticaja yx godina...
a tu su i sve evidencije koje treba voditi...zavisi čim se baviš...
recimo, za moja tri hektara povrća poticaj od 6000 kuna lijepo izgleda, ali eto, nek im bude, pa me mogu uvijek povuć za onu stvar...:(happy):
i nema problema...mirno ajam...
poticaj treba siromakima koji delaju više od 20 hektara zemljice, i mene bi u takvom slučaju malo žuljalo da se ne potrudim to uzeti...a ovak, dok ide ide, kad dođem tražit poticaja znali budu da sam pred propasti...:(wait):

jedino pošteno u ovoj stvari je da svak za sebe odlučuje...zato sam iznio stav oprečan uzimanju poticaja...:biggrin:
 

Zoki ticić

Aktivni član
Tu od
19 Stu 2012
Poruka
2,734
Darijus,koristiš striktno eurodiesel ili imas i jeftinije varijante?
Koje bi to evidencije približno trebalo voditi i ima li kakvih sitnijih slova negdje?

Poslano sa mog M351 koristeći Tapatalk
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,547
za povrtlarstvo te prilikom kontrole može ćopiti carina, poljoprivredna inspekcija, sanitarna, tržna i radna inspekcija...a sve je napisano običnim slovima, al toga ima više nego Starog i Novog zavjeta skupa s Kuranom, Talmudom i Vedama...
Plavog dizela...dovoljno je da tražiš poticaj za jednu njivu i imaš pravo na 400 litara...a ima ga i kod većih stočara ako si s kojim dobar...čak vole da im pomogneš to potrošit, jer na godinu valjda dobiju samo onoliko koliko potroše...
 

Zoki ticić

Aktivni član
Tu od
19 Stu 2012
Poruka
2,734
Ja mislim da u današnje vrijeme uvijek može doći kontrola bez obzira na poticaj i već će oni nešto smislit da nas ćope. Ja ne koristim čak ni plavi diesel nego crveni a to je najrizičnije gorivo i ne krećem se po cesti.

Poslano sa mog M351 koristeći Tapatalk
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,547
nema poticaja, ne vide te na radaru...:(angel):
a kaj se tiče crvenog, niš manja kazna nije niti ako plavog koristiš neovlašteno...
a kaj kod tebe nitko ne vozi kamion...bager...autobus...ti šoferi su uvijek sposobni par litara čistog dizela prodat po povoljnoj cijeni...:(happy):
 

manjo

Član
Tu od
18 Ruj 2012
Poruka
351
da ali ako nemas opg mislim da nemozes dobiti poticaj,a ako otvoris opg i nezaposlen si moras svaki mjesec placat mirovinsko i zdravstveno oko 600 kuna
 

Zoki ticić

Aktivni član
Tu od
19 Stu 2012
Poruka
2,734
Neznam baš za te šofere, kod mene se ne prodaje diesel samo tako.

Poslano sa mog M351 koristeći Tapatalk
 
Na vrh