• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Živjeti od poljoprivrede

Krumpironja

Iskusan lik
Tu od
7 Svi 2010
Poruka
4,066
Kako je krenulo prije ćeš dočekat mirovinu ovdje nego naučit njem hh :p: hrvatski si usavršio na forumu probaj tako učlani se na D poljo forum haha
 

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
Rintaju kod naših lopova po 15 sati na dan, najčešće bauštela za minimalac, meni to ne treba jer imam traženu školu, najprije ću svladati jezik koliko mi treba pa fino 8 sati radim kod švabe, plaća sigurna, mirovinsko i zdravstveno, a ako neće ići uvijek se mogu vratiti na poljoprivredu, treba probati...

Odi ti lijepo gore i uzmi posao koji ti se nudi za minimalac.. I u kontaktu sa ljudima ćeš naučiti jezik deset puta prije nego ovako, na tečaju ili iz riječnika. A kada naučiš, pređeš na posao koji te čeka a uvjetuje dobro poznavanje jezika.
Ja sam njemački zadnji puta učila prije skoro četerdeset godina. Još uvijek se mogu snaći na ulici, pitati nešto - one, osnovne stvari.
Ali širi kontekst ne razumijem.

Sinu je trebalo nekoliko godina godina da usavrši pisanje engleskog jezika bez greške , iako ga je u školi učio i govori ga savršeno. A programer je po struci.

Moja unuka je učila u školi engleski četiri godine. Petu je britanski đak, i iako je sve vrijeme imala odičan iz engleskog ovdje u Hr, trebalo joj je pola godine da može normalno pratiti nastavu, i to uz svakodnevno čitanje knjiga na engleskom uz riječnik engleskog uz sebe u kojem je tražila prijevod riječi za koje nije mogla iz konteksta zaključiti značenje.

Ne možeš naučiti jezik dovoljno dobro ako ga praktično ne koristiš. To što tečajevi pužaju, ili se dobiva kroz satove u školi je samo kostur jezika.Tek životiom u zajednici i kontaktom sa ljudima taj kostur možeš pokriti mišičima, a onda ga i obući u jedno pristalo odjelo koje će ti omogućiti izlazak na tržište rada na kojem možeš birati posao koji ti odgovara.
 

matozdenci

Dobro znana faca
Tu od
28 Kol 2014
Poruka
1,821
Samo se nadajte njemačke i blagostanja,poljaci več odavno rade za 5-6 eura po satu,pitanje je samo koliko če cjenu rada spustit ove izbjeglice!
Poznato je kake poslove rade njemci a kake dotepenci!
Ja u prosjeku u RH zarađujem 7-8 tkn i ne pada mi na pamet otič van za 8-9 eura po satu!
Nije sve u eurima,puno više je bilo u markama!
 

Novajlija

Član
Tu od
8 Sij 2014
Poruka
325
Normalno da nećeš otići kad toliko zarađuješ,a šta je sa onima koji rade za minimalac kod nas i koji nekad i ne dobiju taj minimalac? Tamo su takvi poslovi bolje plaćeni bar tako kažu, nisam bio pa ne mogu potvrditi.

Poslano sa mog ZTE Blade L3 koristeći Tapatalk
 
E

el pibe

Guest
Samo se nadajte njemačke i blagostanja,poljaci več odavno rade za 5-6 eura po satu

Kad si zadnji put bio u Njemačkoj?Situacija se dosta promijenila.Poljaci su nekad bili ovo kaj su danas Hrvati.Sad su poljaci jedni od najbolje plaćenih i pretežno su bauleiteri na gradilištima.Jer su se izborili i povukli jedni druge.Onda je na scenu stupila naša balkanska gamad koji su propali i upropastili firme diljem regije.I takvi zajedno sa svojim običajima ne plaćanja vrbuju naše ljude koji se nakon nekoliko mjeseci vrate kući bez centa u džepu.Takvi su nam izbili satnice kak i doma tak i vani.Uzalud dojde ne znam kak jeftina radna snaga ak nisu kvalificirani za nikakav posao takvi ne mogu ugroziti kvalitetnog majstora.Ima posla u Njemačkoj za pristojnu satnicu samo izbjegavati naše poslodavce kao kugu.A i nisu svi rođeni da budu majstori makar dolaze iz Hrvatske pa misle da su neko mudo.Možeš se dokazati dobrim radom i to će prepoznati svaki poslodavac osim Hrvata.Oni ne dijele nagrade u obliku povišice oni ti još skrešu satnicu.Jer to je na daleko poznati Hrvatski jal i ego koji nas je dotjerao do ovakve situacije gdje se trenutno nalazimo na dnu.Sami sebe ne priznamo,pa kako će te onda drugi?
 

matozdenci

Dobro znana faca
Tu od
28 Kol 2014
Poruka
1,821
Nije poljska danas to što je radi njemačke nego radi sebe i ppolitike koju vode!
Ja samo hoču navest da za posao koji ja radim prije je bio plačen 15-16 eura po satu a danas 8-9,dok u RH je ostao na istom nivou pa i više!
Nezamjeram nikom ništa ali današnji mladi ljudi u RH ne žele radit i bit majistori,velika večina hoče sjedit u uredima i tipkat po jebenim kompjutorima!!
Pogledaj koja su zanimanja u deficitu pa če ti bit jasno da zidar,tesar,armirač,bravar,zavarivač itd.gotovo nitko ne želi bit
A kod prve zapreke u životu,pokupe krpe i odu van u njemačku i sl.
Abome smrdi im i u svinjcu i u štali,i iz seljaka se izruguju!
A od motike bježe ko vrag od tamjana!
 

gogo

Aktivni član
Tu od
10 Lis 2012
Poruka
4,203
Znam i ja par ljudi koji su otišli gore preko posrednika,pa se nakon godinu dana vratili doma bez centa.
 

sanjin

Član
Tu od
22 Stu 2013
Poruka
610
Znam i ja nekoliko takvih bez centa,ali ne krivnjom poslodavca.Dok smo mi pojedinci jeli konzerve,nedjeljom ne izlazili,oni su ljepo jeli ko ljudi,pa kladionica,pa internet,pa hrvatske birtije,pa subotom nisu ili htijeli ili mogli raditi... bilo je poprilično takvih kao jednom se živi.
 

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
a nešto je drugo u pitanju zapravo - ovisi kako gdje.

Evo, moj sin kaže, u Engleskoj možeš doma ispeči kolače, u svojoj kuhinji u kojoj svakodnevno spremaš ručak za obitelj, bez da si završio školu za kuhara ili slastičara i bez da imaš papire o nekakvim higijenskim uvjetima, odnjeti ih u slastičarnu i njima ih prodati ako su za njih zainteresirani. Ispostaviš račun, prijaviš ga poreznoj, na njega platiš porez i stvar je gotova. Ali nedao ti Bog da to ne napraviš, a oni te vlove.

A kod nas moraš imati higijenske uvjete sa tekućom vodom u prostoriji u kojoj pakiraš jaja, i u nikakvu drugu svrhu je ne smiješ koristiti.
A vjerojatno - to ne znam - i završen tečaj kojim ćeš dokazati da znaš metati jaja u kutiju.

Između ostaloga, i zato ljudi idu van.

Moj sin je sa plačom programera ovdje- radio je za istu firmu ovdje i tamo - mogao uzdržavati obitelj bez da mu žena radi. Ali tamo su mogućnosti drugačije posložene , pogotovo za mlade ljude koji žele nešto postići.
 

zgzac

Dobro znana faca
Tu od
3 Kol 2012
Poruka
2,737
Pa ste čuli kako kod nas Zakoni idu !? Kak se kome digne ..... Sad više ne treba Energetski certifikat za iznajmljivače. A oni koji su ga platili do danas - pušiona .
 
E

el pibe

Guest
Znam i ja nekoliko takvih bez centa,ali ne krivnjom poslodavca.Dok smo mi pojedinci jeli konzerve,nedjeljom ne izlazili,oni su ljepo jeli ko ljudi

Tu se ne slažem kaj se tiče hrane.Hrana je u rangu cijene kao i kod nas.Konzerve se moreju jesti ak netko ne zna kuhati ili neće kuhati.Mi smo dnevno radili 10-12sati.Subote nisu bile obavezne ali moja ekipa je radila subote i s tim smo si pokrivali tjedni trošak za hranu.Jeli smo kao ljudi.Jer na konzervi i suhom nemreš dugo funkcionirati.Naravno po restoranima,kladionicama i birtijama niti u Hrvatskoj ne zalazim.Niti da sam htio nisam imao vremena dizanje u 05:00 dolazak u stan 20:00 tuširanje,kuhinja,posprema i spavanac u 23:00.Nedjelja "fraj"onda si lagano pereš veš,čišćenje kombija i generalno čišćenje prostorija di boraviš.Nema tamo mamice,seke a čistačica košta.Tak sam imao raspoređen dan ko u vojsci.Kak sam i reko nije za svakog Njemačka a pogotovo za neradnike i šminkere takvih je puna Hrvatska.A poslodavci to je neka druga tema i kak sam i rekao čim dalje od naših (poštenih)posrednika ako čovjek želi nešto postići.Teži je put ali se isplati.
 
Posljednje uređivanje:

temptation

Aktivni član
Tu od
20 Ruj 2010
Poruka
1,250
Ne možeš naučiti jezik dovoljno dobro ako ga praktično ne koristiš. To što tečajevi pužaju, ili se dobiva kroz satove u školi je samo kostur jezika.Tek životiom u zajednici i kontaktom sa ljudima taj kostur možeš pokriti mišičima, a onda ga i obući u jedno pristalo odjelo koje će ti omogućiti izlazak na tržište rada na kojem možeš birati posao koji ti odgovara.
Kad si dovoljno dugo vani i počinješ razmišljati na stranom jeziku,onda možeš reći da si ga savladao...do tada ništa,samo učenje i mučenje...
 

sanjin

Član
Tu od
22 Stu 2013
Poruka
610
@el pibe,pod hranu sam mislio na restorane.6 dana sam radio sa ljudima na gradilištu(jer su svi majstori,i oni koji prvi put vide alat,samo sam imao grbavu kičmu i i dugeee živce od takvih) a kad je došao vikend,onda sam radio papirologiju,razno razne zaostatke i obračun.Nikad manje od 300 radnih sati mjesečno.Naradim se na ovoj poljoprivredi ali je to mila majka prema onom.LP
 

ivanz

Aktivni član
Tu od
29 Pro 2010
Poruka
4,485
nije sve ni u pari, ljudi nekad i pretjeruju, meni netrebaju bogatstva, samo da normalno živim od svog rada, i da radim ono što volim, moje mjesto je ovdje, i nigdje više, a tko misli da je dalje bolje, neka proba, svatko od nas je krojač svoje sudbine, ajd živjeli :icon_pidu:

[YT]https://www.youtube.com/watch?v=mjh2a3iV3VU[/YT]
 

Gustavo

Dobro znana faca
Tu od
13 Pro 2008
Poruka
1,844
Svako ima svoje, ne bi ni ja išao da me sila ne tjera, a i moje procjene su da ovdje dolaze crni dani. Mi smo mala država, narod i političari su razjedinjeni, nemamo velikih prijatelja da nam pomognu i na lošem smo putu. Ne opterećujem se da moram uspjeti vani, idem probati pa ako to nije za mene vratim se, ovako nikad neću znati ako ne odem. Također ne mislim se ubit od rada gore ko neki, idem na normalni radni tjedan 38-40 sati, subota i nedjelja slobodne, lova mi nije prioritet, više se želim maknuti iz ove sredine jer me počelo sve opterećivati.
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,709
Obzirom da ja nedem nikam, a bavim se poljoprivredom, računam...nude susjedi zemlju badave...delaj da ne raste šikara...a šikara već raste...

pa tak za dve rali (malo bolji hektar) moja računica ide ovak...
šikara...jebada malčerom skoro celi dan (vladimirac i ja)
oranje...6 sati...možda i više ako bude korijenje zekalo (opet vladimirac i ja)
frezanje zaboravi...dakle tanjurača...to potarem za dvi ure i vladimirac zakipi...meni samo bubregi strane zamjene..
sijanje...hm...a kaj posijat prvu godinu nego kukuruz...(opet ova gore dvojica spomenuta)
e sad rasčlaniti sjetvu...tri vrećice sjemena...ja bi pajdaša...neš oko 1100 kuna...
pa treba nagnojiti...pustoš...dvajst vrećica NPK tripetnajstice...2000 kuna...
zaboravih da treba prije oranja šibnuti jedno 5 vreća uree...350 kuna...
e onda nakon sjetve nagliš treba i travu opandrčiti nečime...za 500 kuna...
a kak sam ja precizan, obavezna prihrana KAN-om i naravno prihrana preko lista...opet bar 500 kuna...
nakon toga čekamo milost Božju (bu tuklo, bu žedno, bu poplava...) i tam negdi ako sve sretno prođe u devetom mjesecu (ne trudnoće nego sexa) bi ja trebal kombaja uterati...susedovog...za 1200 kuna bar...
e onda kičma-trans u kukuružnjak...pa iz kukuružnjaka u mlin...pa iz mlina u vreće,...pa vreće u podrum...pa vreće iz podruma u mlin...

pa si nakon ove računice mislim, baš me puklo...
PA KAJ OVO MENI SVE TREBA?
Jel mi nebi bilo jednostavnije kupit kukuruzu u vrećama po kunu i dvajst i preskočit sve ove nebuloze i strepnje?
jer moj će trošak u novcu biti oko 7000 kuna za hektar, plus bar dva tjedna moje kičme (dok obavim sve nabrojane radnje).
ak je prosječna plaća u lijepoj našoj samo tri tisuće kuna, znači da moja dva tjedna vrijede bar 1500...
...pa ti sad živi od poljoprivrede narode moj...
:tractor:
 

itp

Aktivni član
Tu od
12 Svi 2008
Poruka
1,903
Ali ćeš iduće godine imati zemlju na kojoj ćeš moći saditi kulture koje će ti donijeti veći profit, pa i da ponovno posiješ neku ratarsku kulturu već će sve biti lakše. A ni kukuruz nećeš baciti, a kapne nešto i poticaja. Meni kad netko daje zemlju za džabe, prvo promislim što može očekivati od mene za uzvrat, ali najčešće prihvatim objeručke. Jednom sam do sada pojeo izmet, zbog pola jutra, ali i tu će se vlasnik predomisliti pošto nema prilaza osim preko mog.
Dobiti zemlju za džabe - jedina bolja opcija od toga je da je netko i posije i ovrši, a ti samo uzmeš urod.
 

gogo

Aktivni član
Tu od
10 Lis 2012
Poruka
4,203
darijus-a kaj bi ti radil dva tjedna na dvije rali kukuruza?
Malo si previše vremena uzel...
 

Najnoviji postovi

Na vrh