• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Živjeti od poljoprivrede

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,709
a računal sam sve "operacije", dakle i ono kod kuće pod krovom...i ne vjerujem da sam pretjeral...
mislim, žalosno je da moraš prebacit 8 tona kukuruze preko kičme više puta, a da za to ne možeš zaraditi niti lipe...
poticaj namjerno nisam uračunal, samo da se dobije realna gola slika naše današnjice u kukuruzu...
mislim, meni ga niti ne treba 8 tona, već možda dvije, a prodajom viška sam mislio pokriti tu svoju količinu, ali to je jednostavno nemoguće...
dakle, bolje mi je zemlju pripremiti i ostaviti neposijanu, i sljedeće godine će biti spremna za bilo kakvo povrće, nego ići u nebulozu sa sjetvom ove godine...
to je bila poanta...ko me shvaća ok, ko ne ima svoju računicu...
ja sam svoju javno pokazao i stojim iza toga.
 

Hele

Dobro znana faca
Tu od
6 Sij 2013
Poruka
1,962
Kaže neki lik iz savjetodavne na predavanju neki dan, danas u kukuruzu ulažemo 100% više da bismo dobili 30% više, al ljudima to ne možeš objasnit.
 

itp

Aktivni član
Tu od
12 Svi 2008
Poruka
1,903
To i ja skroz tupim, bolje uložit manje, pa dobit normalno, nego uložit duplo, pa dobit malo više. Ali ima i drugih kultura, ne samo kukuruz. Sirak zrnaš mi se za sada čini kao najbolja alternativa kukuruzu, naročito s ekonomske strane.
 

Gustavo

Dobro znana faca
Tu od
13 Pro 2008
Poruka
1,844
Ja ću zasadit crni orah pa nek raste, kažu za 15 godina dobra mirovina ako i to ne lažu, kakva crna kuruza više.
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,709
ma lažu za orah...ak ne raste 40 godina nemaš niš osim granja...:icon_e_wink:
 

matozdenci

Dobro znana faca
Tu od
28 Kol 2014
Poruka
1,821
Kukuruz na dobroj zemlji po rali da 7 tona!
Tako ja imam prinos kad je dobra godina,kukuruz dobije 250 kg 15-15-15,u sjetvi,prethodno zatanjuram UREU 100k i dvije kultivacije KAN-om po 150kg.
A u zimsku brazdu znam bacit NPK7-20-30,u tom slučaju smanjim 15-icu na 150kg.
Hibrid je naravno pioner!
Na kukuruzu nevredi šparat njegov prinos može bit preko 7tona a može bit i 2.5-3 tone!
 

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
Kaže neki lik iz savjetodavne na predavanju neki dan, danas u kukuruzu ulažemo 100% više da bismo dobili 30% više, al ljudima to ne možeš objasnit.


Ja na to gledam ovako - uložim sto posto više, dobim trideset posto veći prinos - novci koje za tih trideset posto većeg uroda dobijem su jednaki onima koje sam uložola da dobijem tih 30% većeg uroda - e, onda neću. Jer nisam financijski dobila ništa, ili eventualno nešto malo, napravila sam si više posla, a višak robe će mi zagušiti tržište i spustiti cijenu pa ću biti još u gubitku u odnosu na manji prinos.

Tako ti je to - ako svi povećamo prinos trideset posto, napravimo robe više nego tržište može progutati ode cijena u damping.

Stručnjaci bla, bla, bla, bla, bla........tako su skroz pričali kako treba smanjiti cijenu ulaganja u proizvodnji - uštede, uštede, uštede.......e, jesu proizvođači racionalizirali poslovanje. Zato danas imamo tv koji radi do isteka garantnog roka, majce koje su nosive do petog pranja, cipele koje se raspadnu u pola sezone, grabljice koje se savinu čim zakačiš korijen.....a oni bi pšenicu deset tona na hektaru, da ti za to uložiš duplo nego si do sada ulagao, a dobiješ čiste zarade isto kao sa jedanput manjim ulaganjem dostatnim za pet tona.

Ne bu išlo.
Tako dugo dok se u đepu nebude brojala povećana zarada.
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,709
Kukuruz na dobroj zemlji po rali da 7 tona!
Tako ja imam prinos kad je dobra godina,kukuruz dobije 250 kg 15-15-15,u sjetvi,prethodno zatanjuram UREU 100k i dvije kultivacije KAN-om po 150kg.
A u zimsku brazdu znam bacit NPK7-20-30,u tom slučaju smanjim 15-icu na 150kg.
Hibrid je naravno pioner!
Na kukuruzu nevredi šparat njegov prinos može bit preko 7tona a može bit i 2.5-3 tone!

službeni prosjek za RH prošle godine iznosi nešto malo preko 7 tona po HEKTARU, znam i ja da može narast 14 tona, ali ne u mojem kraju i pogotovo ne na ovoj vrsti zemlje...tu je moguće dobiti 7-8 tona i s time sam računao...
Ali, baš kako i ti kažeš, moguće je dobiti i 2-3 tone, pa se onda češkaj brale...
 

Hele

Dobro znana faca
Tu od
6 Sij 2013
Poruka
1,962
To kaže i čovjek, prije se dobivalo 5-6 t/ha a sada se sa više posla i troška dobije 9 t/ha, profitiraju oni sa repromaterijalom. Isto kaže da treba smanjit seljaku input, bez toga ništa, sa cijenom se ne može biti konkurentan ostatku svijeta dok su ovakve cijene repromaterijala. Prvo krenut sa PDV-om na repromaterijal, pa zadrugama preskočit zastupnike i ići direkt proizvođaču... tako je to vani.
 

matozdenci

Dobro znana faca
Tu od
28 Kol 2014
Poruka
1,821
Kukuruz ako nema prinos 5t na jutro nemaš ga računa sijat!
Ja imam dobrih i loših parcela,kukuruz sijem na najbolju zemlju i uložim poprilično,na aj način mi ostane zemlje za druge kulture,isplativije mi je na 1,5 jutara uložit i dobit 10 tona nego tu istu količinu na 2.5-3 jutra!
Kukuruz ne prodajem imam ga za ishranu stoke!
 

ivanz

Aktivni član
Tu od
29 Pro 2010
Poruka
4,485
službeni prosjek za RH prošle godine iznosi nešto malo preko 7 tona po HEKTARU, znam i ja da može narast 14 tona, ali ne u mojem kraju i pogotovo ne na ovoj vrsti zemlje...tu je moguće dobiti 7-8 tona i s time sam računao...
Ali, baš kako i ti kažeš, moguće je dobiti i 2-3 tone, pa se onda češkaj brale...


ja uvijek računam s 3 tone ječma, a prošle dobio 4,5t po jutru, pa se iznenadio.....i računam s manjim prinosima, uvijek minimalnim kada je lošija godina, sa visokim nemožeš računati, jer takvi prinosi u našim uvjetima bez navodnjavanja, se ostvare jednom u 5 godina, a za 5 godina odeš debelo u minus

ima načina i može se, al kada sjedne poticaj, dao bi se kladiti da njih 70% ode i proveseli se za te novce, umjesto da kupe repromaterijal, barem gnojivo, isto toliki postotak se zadužuje sa kamatama od 10-14% na repromaterijal, kada imaju novca, kupuju se novi traktori, koji nisu ni potrebni za tu količinu zemlje.......itd itd

i onda, kada sve dođe na naplatu, nema se ni za platit račune, za ništa, i svi su onda krivi......

u ovom poslu treba biti racionalan, nepucat na prinose, na nove traktore i strojeve, al treba imati sve strojeve jer usluge su strašno skupe, neku godinu posijati svoje sjeme, itd itd

razlika u gnojivu, ako se ljudi zadužuju, ili da plate kešom, na paleti od 1500kg, razlika je u 1500-2000kn puta nekoliko paleta......to je sve zarada, koja treba ostati

ljudi se trebaju promjeniti, al to je kod nas teško......
 

jd4755

Dobro znana faca
Tu od
27 Lis 2007
Poruka
1,430
Lako je isfinancirati sam na par hektara ali na 150-200 je već čupavo nakon dvije loše godine.I zna se dogoditi ako nemaš ugovor da neće otkupiti urod a nitko nije toliko jak s skladišnim prostorom.Mora se kombinirati s djelomičnim ugovaranjem a ostatak vlastito financiranje.Recimo cijena kukuruza na veliko je sada manja nego što je bila jesenas,platili skladištenje i prodaj kad moraš a nadali se doći će poticaj a kukuruz neka stoji.
 

ivanz

Aktivni član
Tu od
29 Pro 2010
Poruka
4,485
To sa skladištenjem je igra, nebi se upuštao u to

ima raznih otkupljivača, kod mene njih 4-5 gdje mogu prodati, i tko ima najbolje uvjete, tamo vozim, netreba ugovor, osim za jednog, ako je veća količina

privatno se najbolje isplati, u protekla 2 tjedna sam mogao prodati 10t kukuruza u zrnu, al sve sam prodao u klipu, pa nemam, dok 2014 nitko klip nije tražio, jedva kasnije prodao u zrnu.....tržište je dosta neizvjesno, odluke su dosta teške, najgore je na kukuruzu i pšenici, ovo sve drugo je neka sredina, treba se okrenuti drugim kulturama, ili ujediniti pa bi tako prodaja išla puno lakše, al to je nemoguće

Agro Tovarnik, oni dobro funkcioniraju, to treba kopirati :icon_super:
 

adonis basser

Aktivni član
Tu od
26 Velj 2013
Poruka
1,223
Dečki ima danas dosta firmi koje ugovaraju proizvodnju kukuruza, soje, uljane repice, ječma, pšenice...i daju kompletan repromaterijal po vrlo povoljnim uvjetima. Ako nisi zadovoljan otkupnom cijenom koju ti ponude možeš prodati nekome drugom i platiti im repro materijal novcem. Ja tak radim zadnje četiri godine i nijednu nisam bil u gubitku. 40% žitarica ostavljam za svinje a ostalo ide u prodaju.
 

adonis basser

Aktivni član
Tu od
26 Velj 2013
Poruka
1,223
Gle, nijedan proizvod ne podnaša skupu proizvodnju. Ako su manje površine u pitanju uvijek se isplati sijati prihodovnije kulture. Ali nisu ni one baš jeftine za proizvodnju. Ako imas veće površine, žitarice su najjeftinije za proizvodnju, najmanja su ulaganja po ha pa zato i nebreš očekivati neku visoku zaradu.
Ali i u tome poslu je kak i u svakom drugom , ako više uložiš više dobiš. Samo tu treba dobro kalkulirati i organizirati proizvodnju pa na loša tla uložiti manje a na dobra tla uložiti maximalno.
 

gogo

Aktivni član
Tu od
10 Lis 2012
Poruka
4,203
Najbolje je ne uložiti ništa,i na 100ha ubrati cca 100 000kn poticaja.
 

NEWHOLLAND

Iskusan lik
Tu od
15 Srp 2010
Poruka
5,550
Da imam 100 ha svoje zemlje dao bi je odma u zakup. Spremim 200000 u dzep i pjevušim, a drugi nek grbi svoja leđa. No nemam pa mogu samo mastat [emoji2]
 

Najnoviji postovi

Na vrh