• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

ZMAJ 142

bole

Član
Tu od
7 Sij 2009
Poruka
642
neznam zašto nebi mogo ič 2 kodmene se skroz i tera 2 i kukuruz i suncokret jer mu je 1 pre spora a mase nema jedino što u kabini nemoš bit kolko klipovi lupaju
 
B

Bobo

Guest
Ma, pricali smo vec davnih dana i tvrdili su mi da je to nemoguce, i to bas jedna osoba iz tvog kraja... Kaze: probali su kod njega, i ne moze nikako, nego 1. I preko MSN-a smo o tome razglabali i obecao sam mu da cu snimiti kako kombajn moze ici, pa da i on proba.

Bilo je govora da se stavlja kraci ili siri remen pa da bude utegnutiji da ne klize, pa lancanici i lanci umjesto remena na bubanj... ma 100 cuda. kombajn sa standardnim hederom koji nije ubrzavan moze u 2. brzini brati s pol varijatora i u to sam se uvjario, a ovaj s ubrzanim hederom ide i 2. pun varijator...
 

thompsonzfa

Član
Tu od
20 Ožu 2009
Poruka
238
Pa da zašto nebi mogao ići drugom, nema u kukuruzu ni mase ni ništa, samo klipove skupi! Mi smo ove god. prvi puta slagali Zmaja za kukuruz pa smo ostavili remen između glavne i remenice na grlu, pa je heder bio malo prespor i moralo se ići prvom! Ako budemo ponovno slagali ići će manja remenica i kupi se kraći remen i to je to! Mislim da kad ide brže onda bi trebalo bit i nekako ekonomičnije, jer se ovak prvom polako kako smo mi ove god radili potroši dosta goriva za bezveze, kombajn radi praktički na pola kapaciteta zato što heder nemože progutat! Što se tiče pšenice neznam baš, ionako mu je 4.20 heder prevelik, znam da smo mi prije kosili jednom liku koji nije mogo sam pokosit sa nekim starim 141 veliku količinu pšenice, ostalo mu je skoro sve i dočekalo 8. mjesec, pa smo ono forsirali da se što više skine, i znam da nam je 2 puta pukla kosa, a ovak dok sebi prvom polako, svako malo pregledat i podmazat kosu i sve i nema nikakvih problema!
 

jd4755

Dobro znana faca
Tu od
27 Lis 2007
Poruka
1,431
Ja sam imao Zmaja univerzala što je prethodnik z -142 i kukuruz sam uvijek kombajnirao u 2.brzini.Stavljao se dupli lanac i lančanici na bubanj.Pšenicu i ostale žitarice sam brao 1.brzinom pun varijator.
 
B

Bobo

Guest
Ovaj ima remen od glavne remenice do grla, a od grla do hedera lanac. Na grlu je stavljen veci lancanik od standardnog (ne znam broj zubi) i sad je to donekle TO, a da rakete mogu brze vrtjeti, svugdje bi isao 2. pun varijator, dok sad rakete samo "provuku" stabljiku kroz sebe, i nimalo ju ne usitne.

Na bubnju je remen (cini mi se) 2050x45 i okretaji bubnja su na 400 o/min. Loma nema, i dosta cisto vrsi.
 
S

Simon1980

Guest
pa dobro...govorite o brzinama...koji je ovo prinos/ha? :twisted:
 

vedrankc

Aktivni član
Tu od
10 Kol 2007
Poruka
1,195
Vrši brzo, mada i nije to tako prebrzo, čini mi se oko 5 km/h, ali vjerojatno ima rasipa jer ono sito od zmaja je premale površine za tu količinu kukuruza.
A baš me zanima kako bi to sve išlo u kukuruzu 14t/ha i stabljika visine 3.5m :roll:
 

thompsonzfa

Član
Tu od
20 Ožu 2009
Poruka
238
Ma za Zmaja je općepoznato da ima rasipa, tu enma rasprave! Al nije neka velika šteta, ja gledam i da tonu kukuruza pogubim to je samo 350 kn po ovoj cijeni tak da me boli briga, bude ga manje za vozit, što znači i da je manja šansa da mi guma na prikolici pukne, barem zasad je tako, dok se neke stvari ne promjene u ovoj državi... naravno da se šalim ali bilo bi smješno da nije tragično! 8)
 

Kićo

Aktivni član
Tu od
9 Velj 2008
Poruka
1,807
thompsonzfa kaže:
... ja gledam i da tonu kukuruza pogubim to je samo 350 kn po ovoj cijeni tak da me boli briga... barem zasad je tako, dok se neke stvari ne promjene u ovoj državi... naravno da se šalim ali bilo bi smješno da nije tragično! 8)

U pravu si do daske! Da nije tragicno bilo bi smijesno a tesko se bude sta mjenjalo, sve nevjerujem :?
 

bole

Član
Tu od
7 Sij 2009
Poruka
642
Kićo kaže:
thompsonzfa kaže:
... ja gledam i da tonu kukuruza pogubim to je samo 350 kn po ovoj cijeni tak da me boli briga... barem zasad je tako, dok se neke stvari ne promjene u ovoj državi... naravno da se šalim ali bilo bi smješno da nije tragično! 8)

U pravu si do daske! Da nije tragicno bilo bi smijesno a tesko se bude sta mjenjalo, sve nevjerujem :?
hm :scratch bude se mjenjalo al na još gore nego što je bilo dosad :blackeye :blackeye :blackeye
 
P

pixa93

Guest
zmaj se tera drugom sa 1/3 variatora i ide bez problema cak moz i sa 2/3 i ic ce super
 
B

Bobo

Guest
DF&Torpedo kaže:
Vrši brzo, mada i nije to tako prebrzo, čini mi se oko 5 km/h, ali vjerojatno ima rasipa jer ono sito od zmaja je premale površine za tu količinu kukuruza.
A baš me zanima kako bi to sve išlo u kukuruzu 14t/ha i stabljika visine 3.5m :roll:


E, vidis lane je imao 8t/kj i stabljike su bile oko 3.5m visine (imaju negdje slike na forumu pa potrazite dok ne osposobim svoj kompjuter). Vrsila su dva zmaja 142 jedan potpuno standardan, a drugi ja bio ovaj s video clipova. 2. brzina i pun varijator. Kad sam covjeku rekao da ne vjerujem, uzeo je rucku varijatora i gurnuo ju skroz naprijed i drzao da me uvjeri da je to zbilja TO. Tako su njih dvojica vrsili jedan za drugim cjelu sezonu i to samo ide i ide. od izlaska iz redova pa do ulaska u nove 10-ak metara dalje, u bunker ne prestaje zrno curjeti i kad sam to poceo pisati po internetu, pricu su samo mogli potvrditi "jokapz" i "dpipi" jer poznaju ljude i znaju kako rade s kombajnima, iako je to vecini ljudi ovdje nemoguce i neizvedivo, i bas zato sam ove clipove snimao.
 

thompsonzfa

Član
Tu od
20 Ožu 2009
Poruka
238
E ovako, jedno pitanje nema baš veze sa 142-ojkom al ja imam baš nju pa ću ovdje staviti pitanje. Naime htio bi nekak dok kombajniram razbacat slamu iz jednog jednostavnog razloga; da se lakše zaore pošto mi slama ne treba nema stoke i tako dalje, nije baš pametno palit a i šteta da to sve ode u zrak kad moze barem kolko tolko zagnojit zemlju. E sad imao sam na umu nekoliko rotacijskih sistema al mislim da to i nije baš pametno jer čuo sam za neke slučajeve izrade sličnih gluposti koju su neslavno završili puknućem osovina pa čak i one glavne na motoru :roll: :oops: E sad drugi je nekakav pasivni način ustvari samo neki razdjelnik od lima koji bi radio 2 razmaknuta reda slame umjesto jednog pa bi vec samim time bilo lakse zaorati... Mozd ce neko mislit da je to bezveze, al eto ako netko ima kakvih ideja neka ih slobodno podjeli samnom i ostalima! :idea: :idea: Morat cu nest skombinirat jel mi je to pojelo tonu živaca, stalno stajanje, digni plug, rikverc pa spusti pa naprijed i tak 5 puta na duzinu njive, a na prvom otkosu di je puni zahvat kombajna 4.20 još 3 puta gore :roll: :blackeye
 
B

Bobo

Guest
Kolega iz Srbije napravio sistem koji radi bez greske cak i u soji. Uzeo je od zmajevog kukuruznog hedera pogon lanaca od jednog reda. Stavio gumene elise na kraj "guzice" a pogon uzima u odnosu 1:1 sa zadnje osovine slamotresa. Elise se vrte jedna u lijevo, a druga u desno (bas zato pase pogon privodnih lanaca s adaptera). Ako netko treba slamu, izvade se dva osiguraca i skinu se elise i slama slobodno ispada dolje. kad mu se ne da igrati s osiguracima, samo skine reman i posto su elise gumene, slama svojom tezinom pada dolje.

Ja isti sistem pravim na svog malog zmaja, ali samo s jednom rotorom, jer mi vise ne treba.

slika096znj3.jpg


slika099zgb5.jpg


slika100zdw1.jpg


slika102zwh1.jpg


[youtube:17p46lur]kHmgpN4b6hg[/youtube:17p46lur]

[youtube:17p46lur]0-brjCe2rbA[/youtube:17p46lur]

[youtube:17p46lur]9BpLpaTW_s0[/youtube:17p46lur]

Negdje je bilo jos slika da se vidi kad je to sve namontirano, al se s youtube clipova vidi sve.

Mityoo, izvini sto ti kradem slike ;)
 

thompsonzfa

Član
Tu od
20 Ožu 2009
Poruka
238
E svaka čast care na informacijama, pa to je super jednostavno a funkcionira, bacam se na posao prije žetve pa će i moja Zmajevka dobiti tako nešto :D ;) Ma znam da ima ta zadnja osovina na slamotresima al mi je nekak upitna snaga na njoj jer se pogoni indirektno preko prednje osovine slamotresa, ali sad kad ovo vidim jasno mi je da tu ne treba uopce neka snaga vec je dovoljno samo da se vrti i baca tu slamu! Hvala, puno si mi pomogao!
 
D

DrGrujic

Guest
U mom mestu je jedan kombajner ugradio slican sistem razbacivanja slame. Pogon ja isti sa osovine slamotresa, na repu kombaja spolja je stavio slicno kuciste ali je mesto tih gumenih traka stavio tri lanca(obicna stocna) lane se u radu pokazalo dobro. :supz: :madmana:
 
B

Bobo

Guest
Sistem s lancima nije pametno praviti, jer nekad lanac hoce i puci, a koliko puta zna covjek hodati za kombajnom i gledati jel dobro izvrsava pa kad ga lanac sastavi po glavi tko ce biti kriv?

Ja takodjer planiram negdje (najvjerovatnije u Rumi na vasaru) nabaviti isti sistem za pogon uvodnih lanaca i staviti na svoj kombajn. Posto je moj kombajn uzi, manje elise, ili cak samo jednu ove velicine namontirati na sredinu.

Jedini problem sam zamisljao da bi mogao biti u soji, gdje je slama dosta dugacka, i soju cu raditi kao i do sada, malcirat cu otkose malcerom, da sasjecka dugacke stabljike.

Na video clipovima se vidi da i u soji ima dobar ucinak, ali nekako sam po tom pitanju skeptican.

Sve u svoje vrijeme.
 

thompsonzfa

Član
Tu od
20 Ožu 2009
Poruka
238
E da to nebi bilo baš dobro da te lanac sastavi po glavi... pa ja stalno idem oko kombajna, buraz vozi a ja u redovitu inspekciju svog remenja, lanaca, guma, remena alternatora, tekućine u hladnjaku i svih mogućih stvari koje na Zmaju mogu otić na pol njive :roll: i tako se pokazalo najsigurnije, ipak nemozes bas iz kabine puno toga vidjet :oops: E Bobo kolko može doći ta osovina od kukuruznog adaptera za Zmaja, stvarno neznam gdje bih ju mogao naći, mislim mogu skinut sa kukuruznog kojeg sam koristio ove godine i ko zna kada ću ponovno, al opet bolje ako mogu nabaviti ovako. Jel bi mi mogao to nabavit ako budes isao na vasar ja bi uzeo 100% ako ne košta sad baš milione?
 
B

Bobo

Guest
Cuj, u Rumi toga ima na tone, samo treba pronaci par koji ima i osovinu i da obadva nemaju jako potrosene zupcanike. Za ovu namjenu gdje nema nekog tereta se zupcanici kod kuce mogu navariti obicnom elektrodom i to ce nadzivjeti kombajn. 6-kutnu osovinu ako ima dobro, ako nema da se nabaviti ;)

Sve u svemu, preko 50€mislim da ne mogu traziti za jedan takav sistem.


U Rumi kad dodjes oko 10 ujutro na vasar lanac za OLT kukuruznu sijacicu kosta 250Kn, kad se vasar kupi kuci oko 2 popodne, isti taj lanac i jos osovinu za tanjuracu 24 diska dobijes za 150Kn ak se znas cjenakti...

O cjenama u Rumi ne bih pricao, jer kako vidis, to je jaaaaaaaako rastezljiv pojam.
 

thompsonzfa

Član
Tu od
20 Ožu 2009
Poruka
238
O pa to je super onda, to mi je sasvim prihvatljiva cijena! ;) Ma znam kako je to na sajmovima, uvijek zanimljivo, pa makar i za pogledat ako vec nista ne kupujes. Aj ak budes isao i ak Ti se da zajebavat s time javi, pa bio bih veoma zahvalan ako bi mi mogao to nekak nabavit... :D
 

Najnoviji postovi

Na vrh