• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Zračne kočnice

vlč.puknuti

Iskusan lik
Premium
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
Evo ti karikirana šema kako to radi , načelno je to kako si i sam objasnio .
Ovo je na neki način primjer vožnje bez pritisnute papuče kočenja - i primjer max. kočenja , postoji još i djelomično kočenje , znaci koliko padne pritisak u crijevu traktor-prikolca tolikom snagom koči .To regulira ventil ispod papuče kočnice na traktoru .
Ima još i ventil na prikolici , na njemu se regulira sila kočenja u tri položaja , tri stupnja .
Na ventilu prikolice ima još i položaj gdje je prikolica otkočena . Na tom položaju je stalno otkočena , npr. ako je voziš s traktorom koji nema zracne kočnice .
No kakve je to kvalitete prije zrak iscuri nego da radi probleme ..znaš i sam kako je s kamionima .
Ručna je posebni problem , radi isto kao radna ali ako ostaviš duže na brijegu postoji mogučnost da zrak iscuri - dakle "odu kola nizbrdo " jer prikolica koči samo zrakom iz rezervora prikolice .
feksc1.jpg
 

puki22

Član
Tu od
27 Ruj 2007
Poruka
890
Mislim da sam skužil :scratch :scratch :scratch

Stvar je u tome da sam krenul u izradnju prikolice za ursusa.
Sad sad kad sam bil u Gudovcu sam malo prati i tražil neku inspiraciju.
Prikolica bil MORALA imati kočnicu, najbolje bi bilo da su zračne(ako nebi bilo preskupo) stim da neznam dal bi trebal taj ventil na kojem se štela jačina kočenja?

Po tome kak si napisal je u kočionom cilindru opruga koja ubiti koči i zrak ju samo odpušta????
Ne kužim zašto ima prikolica loznica ručnu kočnicu koja ide na polugu na koju je i kočioni cilindar spojen?
Dali znaš možda di se može kupit taj cilindar Novi? I koliko odprilike košta? Boca i ostatak instalacije nebi smel biti neki veči problem!
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Premium
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
Morao budeš čitati ponovno .Cilindar nije akumulatorski kako na kamionu tj.opruga koči -zrak otpušta .
Kada kočiš zrak iz rezervoara prikolice ide u kočni cilindar .
Tu je neki sigurnosni element, jer ako ti se prokolica otkopča od kuke , otkine se crijevo pa prikolica zakoči ..
Čak bi se one spojnice za zrak trebale montirati tako kad bi se desila pizdarija ne otkine se crijevo ili kaj drugo .
Desi se kad otkopčaš prilolicu jednostavno zaboraviš otkopčati crijeva pa ti crijevo iščupa koplet zračnu instalaciju iz traktora, sve do kompresora :lol:
Ona siva prikolica koja ima ručnu kočnicu nema ventil (kakvog ja poznajem ) nego ima neki (ja bi rekao) domače prizvodnje koji je namontiran na rezervoar zraka na prikolici , nema podešavanja ni ručnog upravljanja .
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

haris

Član
Tu od
25 Ožu 2010
Poruka
119
puknuti ti je dobro rekao,i ja imam isti problem napravio sam prikolicu i sve uradio ali mi samo fali taj ventil ali je nov preskup a to sa rucnom kocnicom sam i ja neshto razmishljao ali to ne ide bas dobro najbolje je ventil nabaviti,smislit cu neshto
 
M

Mariozn

Guest
koje crijevo treba spojit na traktor ak traktor ima jednokruzni a prikolica dvokruzni sistem??
 

haris

Član
Tu od
25 Ožu 2010
Poruka
119
imam jedno pitanje i vec me odavno muci kod jarana je prikolica na taraktoru napravljena bez regulacionog ventila i boce on tvrdi da mu sve isto funkcionira kao i sa ventilom i bocom da li je moguce i kako
 

rudamaca

Aktivni član
Tu od
6 Ruj 2007
Poruka
487
Možda je direktna kočnica .Onda ventil na traktoru pušta zrak u crijevo kod kočenja.To radi isto OK, ali nema sigurnosti od pucanja crijeva.

Probaš. Ako je na traktorskom priključku zrak kad NE kočiš,to je indirektna kočnica , i treba rasporedni ventil i bocu na prikolici .Kod kočenja pritisak zraka u crijevu pada .
.
Ako se zrak pojavi tek kad stisneš kočnicu, to je direktna kočnica i treba samo kočioni cilindar na prikolici .Kod kočenja pritisak zraka u crijevu raste.

Možda ti je lakše nabaviti drugi ventil za traktor , pa izbjegneš bocu i rasporednik na prikolici .

Kod mene je na traktoru ventil PPT ,2006-60000-01
 

haris

Član
Tu od
25 Ožu 2010
Poruka
119
kod njega nije direktna kocnica jer sam probao na njegovom traktoru zrak stalno curi bez stisnute kocnice,cim se kocnica stisne zarak prestaje da koci samo mi nije jasno kako on tvrdi da mu se kocnica ponasa kao indirektna sto u tom slucaju nije
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Premium
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
Možda ima akumulatorski cilindar na prikolici , Radi tako da zrak otkoči a opruga zakoči .
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

haris

Član
Tu od
25 Ožu 2010
Poruka
119
jedino bi tako i moglo da radi ali koliko sam ja vidio da je cilindar isti kao i kod mene
 

haris

Član
Tu od
25 Ožu 2010
Poruka
119
najgore sto to on meni nemoze da objasni pa da i ja sebi uradim da ne kupujem ventil posto ga nemam ali sve su prilike da cu ga morati kupiti
 

reeno

Član
Tu od
10 Velj 2011
Poruka
438
vidim vi rješavate kočione probleme a jana zetoru 7745 nemam zračni kočioni cilindar koji ide pod papuču kočnice pa neznam koji odgovara i najlakše da nabavim
 

krki

Aktivni član
Tu od
1 Sij 2007
Poruka
911
imam ja na mojoj majevici 4t nikad koristeno komplet instalaciju zracnu ako je neko za mozemo se dogovoriti

ja ionak nemam kompresora na traktoru
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,073
ovaj sistem sa radnim ventilom jeste bolji i sigurniji , znači slažem se sa time

ALI , ja ne bih bio ja kada ne bi uradio nešto na svoju ruku
u nedostatku tih ventila :eek:naj pod nogom na traktoru i onaj na prikolici , ja sam uzeo samo ventil najobičniji (ručni) montirao ga na blatobran i direktno kočim prikolicu nezavisno od kočnice traktora
ovo je dobro pogotovo za duže nizbrdice jer onda kočim samo prikolicom jer štedim pakne na traktoru (na prikolici mi lako zamijeniti i jeftine su)

znači provjereno radi , jednostavno , jeftino ali opet kažem da je alternativno rješenje
 

puki22

Član
Tu od
27 Ruj 2007
Poruka
890
Ti pustiš ventilom zrak u kočioni na prikolici.
Kak ga spustiš kad ne želiš više kočit?
To neki ventil na 3 priklučka?
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

reeno

Član
Tu od
10 Velj 2011
Poruka
438
ovaj sistem sa radnim ventilom jeste bolji i sigurniji , znači slažem se sa time

ALI , ja ne bih bio ja kada ne bi uradio nešto na svoju ruku
u nedostatku tih ventila :eek:naj pod nogom na traktoru i onaj na prikolici , ja sam uzeo samo ventil najobičniji (ručni) montirao ga na blatobran i direktno kočim prikolicu nezavisno od kočnice traktora
ovo je dobro pogotovo za duže nizbrdice jer onda kočim samo prikolicom jer štedim pakne na traktoru (na prikolici mi lako zamijeniti i jeftine su)

znači provjereno radi , jednostavno , jeftino ali opet kažem da je alternativno rješenje

imaš li na prikolici bocu i one ostale ventile koji dođu na prikolici
 

Dado121

Aktivni član
Tu od
14 Kol 2010
Poruka
2,144
Mi imamo isto na prikolici zračne kočnice neke je češke marke neznam koje. I potrebna joj je boca jer bez nje nebi mogla kočiti. Znači traktor koji ima kompresor on ju napuni i onda se može tek kočit sa kočnicama,taj zrak pritišče neke cilindre. Mada se prikolica može vozit i da nemaš kompresor na traktoru,znači da neblokiraju kotači ako nije prikopčan kompresor
 

Bosonoga

Član
Tu od
30 Ožu 2010
Poruka
469
Pa normalno da se može voziti prikolica iako traktor nema kompresor. Ja imam na traktoru i prikiolici komplet zračnu instalaciju. I u 90% slučajeva na prikapčam zrak za kočenje prikolice. Jedino kad vučem veće terete niz veće nizbrdice tada spojim kočenje prikolice s traktorom.
 

Dado121

Aktivni član
Tu od
14 Kol 2010
Poruka
2,144
ma mi imamo samo na malom ferku a malo kad ih kopčamo,a sad kad smo kupili traktor nismo uzimali kompresor jer nije potrebno sva 4 koče tak da nije potrebno
 

Najnoviji postovi

Na vrh