• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Akumlatorski punjači i starteri.

puki22

Član
Tu od
27 Ruj 2007
Poruka
890
Upoznat sam kemiskim procesima u akumulatoru. I nemrem skontat kak bi mu produžil vijek zamjenom kiseline? Menjaš kiselinu dok je pun ili prazan aku?
Po mom vijek trajanja određuju ploče, u kakvom su stanju i kakav je matrijal s kojih su napravljene!
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
Upoznat sam kemiskim procesima u akumulatoru. I nemrem skontat kak bi mu produžil vijek zamjenom kiseline? Menjaš kiselinu dok je pun ili prazan aku?
Po mom vijek trajanja određuju ploče, u kakvom su stanju i kakav je matrijal s kojih su napravljene!
Brijem da je ovak ..ploče su se ljuštile ..i onda kad si istočil kiselinu van izašlo je dosta "briki" .
Nova kiselina je onda nekak "kao" pomogla .
Danas akumulatori imaju olovo u nazovimo đepovima od mrežice ..i nemre dojti do kratkog spoja na pločama .
Zato današnji acu sad upali a kod sljedeček paljenja ni "grama " struje
 

puki22

Član
Tu od
27 Ruj 2007
Poruka
890
Dođe do kratkog spoja kad se napuni kadica di se skuplaj mulj i spoji ploče.
Ubije ga to ili sulfacija.
 

Pjero

Dobro znana faca
Tu od
22 Stu 2010
Poruka
2,312
Dali garancija na akumulator vrijedi u slučaju da bude izgrižena od susjedovih štakora??

06052011382.jpg
 

puki22

Član
Tu od
27 Ruj 2007
Poruka
890
Susjedovi?
Sad barem možeš kiselinu zmeriti ;)
Garanciju ti JA nebi dal na to :)
 

Pjero

Dobro znana faca
Tu od
22 Stu 2010
Poruka
2,312
Tamo di su pojeli čelije su bile prazne i morao sam doliti vode, ali preko čepa ispod etikete. Zatvorio rupu silikonom, ma mamicu im....
 

puki22

Član
Tu od
27 Ruj 2007
Poruka
890
Kak dugo to tak bilo?Ak ti išlo puno smeča unutra nije dobro.
Sumjivo je to da su bile prazne samo ove dvije?
Koliko je faljelo vode?
 

ilegalac

Član
Tu od
19 Velj 2010
Poruka
909
Dođe do kratkog spoja kad se napuni kadica di se skuplaj mulj i spoji ploče.
Ubije ga to ili sulfacija.

točno tak
a prije je dubina tih kadica bila veča, i razmaci u akumulatoru pa je puno više vremena trebalo da se nakupi krša i napravi kratki spoj
jbg skužili proizvođaći da aku može trajat 3-4g, pa zašto bi deset

a prije su bili zaliveni katranom pa se mogla zamjenit samo ona čelija koja je riknila
 

Pjero

Dobro znana faca
Tu od
22 Stu 2010
Poruka
2,312
falilo je oko 2dcl po čeliji...islo je unutra prašine. Primjetio sam prošle godine u 5 mj....neznam koliko je dugo bilo tako, a slucajno sam otvorio haubu da pogledam akumulator. U ostalim ćelijama je islo malo vode...Akumulator radi dosta dobro, ali čudno, ali ponekad kad nije upaljen traktor par dana, kao da je prazan...Ali je pun...
 

Cowboy

Dobro znana faca
Tu od
7 Velj 2011
Poruka
2,436
točno tak
a prije je dubina tih kadica bila veča, i razmaci u akumulatoru pa je puno više vremena trebalo da se nakupi krša i napravi kratki spoj
jbg skužili proizvođaći da aku može trajat 3-4g, pa zašto bi deset

a prije su bili zaliveni katranom pa se mogla zamjenit samo ona čelija koja je riknila

Nekad su servisi popravljali akumulatori, danas samo provjere dali je kvar nastao fabričkom ili korisničkom greškom.
Što se tiče taloga na dnu akumulatora, on se može izaprati, izlije se kiselina i onda se u akumulator par puta nalije i nakon laganog mućkanja, izlije destilovana voda. Nakon toga se normalno napuni kiselinom i destilovanom vodom i priključi na punjač.

Dolijevanje kiseline u prazan akumulator, samo prividno pomaže jer se na taj način povećava specifična težina elektrolita, pa se akumulator ponaša kao da je napunjen. Međutim nakon kratkog vremena opet je prazan, na ovaj način će se samo povećati oštećenje i ubrzati proces sulfatizacije ploča.

Ispravljač za brzo punjenje se može lako napraviti od motora veš mašine i alternatora. Ja sam bio napravio i koristio takav punjač. Vrlo brzo dopuni izverglan akumulator i što je najbitnije ima kontrolu punjenja pa ga neće prepuniti i oštetiti.
 

puki22

Član
Tu od
27 Ruj 2007
Poruka
890
Namjenjal sam se ja čelija dosta. Inače zaje... posel i ne patim kaj se to več ne dela!
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,088
ta priča ''bez održavanja'' je meni smiješna i izmislili su je prodavci odosno proizvodjači

fazon je u tome što svaki akumulator treba održavanje , znači prvo glupost u izrazu , ako ne treba održavanje evo uzmemo nova akumulator i ispraznimo ga pa ostavimo recimo dvije godine , e nakon toga odnesemo ga prodavcu odnosno onome koji je dao garanciju i pitamo treba li održavanje :butthead:

to se sve radi kako je već neko rekao sjetili se ljudi da mogu ti prodavati akumulator svake 3 godine a ne 10 ili čak i više
svi ovi ''klasični'' akumulatori trebaju održavanje a to je
provjera nivo tečnosti i njeno dopunjavanje , e tu je problem jer ti oni zalijepe naljepnicu koju moraš skinuti da bi dolio vodu a onda automatski gubiš pravo na reklamaciju
a ako to ne uradiš , onda ti sigurno akumulator crkaje tik nakon isteka reklamacije :mad:
ja uvijek kontrolišem stanje elektrolita i zabole me za preropuke proizvodjača jer njegove preporuke o neodržavanju samo njemu odgovaraju , meni nikako :roll:

normalno treba obratiti pažnji na kontakte da ne dodje do oksidacije pa topljenja stubića
pa onda napon i struja punjenja i prašnjenja i još mnogo toga

ali me nikako nemogu ubijediti da je bolje akumulator ne održavati :madmana:
 

motohod

Član
Tu od
12 Ožu 2009
Poruka
787
Dali garancija na akumulator vrijedi u slučaju da bude izgrižena od susjedovih štakora??

Garancija ti vrijedi samo ako ga pojedu tvoji štakori.... :) :) ua-haaaa-HAAAA.
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,312
Takozvani starter akumulatori ili suhi su po pitanju održavanja stvarno bez održavanja.
Ali skupi :(
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,088
nisam ni mislio na njih , rekao sam ''klasični'' akumulatori
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,312
nisam ni mislio na njih , rekao sam ''klasični'' akumulatori
Znam da nisi mislil ali ja to pišem radi onih koji si mogu priuštiti ove neklasične ;)
 

ilegalac

Član
Tu od
19 Velj 2010
Poruka
909
nisam ni mislio na njih , rekao sam ''klasični'' akumulatori

a jbg tu raspravljamo a imamo jednog stručnjaka baš za akumulatore
bilo bi najbolje da njega pitamo
znate koji...:weedman::weedman::weedman:
 

Najnoviji postovi

Na vrh