• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Akumlatorski punjači i starteri.

Pjero

Dobro znana faca
Tu od
22 Stu 2010
Poruka
2,312
65 A pomogne itekako ako akumulator je malo popustio.. Mislio sam ipak bez akumulatora sa vanjskom pobudom....
 

lamborghini

Član
Tu od
24 Sij 2012
Poruka
66
65 A pomogne itekako ako akumulator je malo popustio.. Mislio sam ipak bez akumulatora sa vanjskom pobudom....

meni treba samo za pomoc,inace ima akumulator samo na ovo hladno vrijeme zajebe nekad ujutro,pa dali moze svajs aparat inverter ili obicni da odradi koju pomoc preko akumulatora bez da bi sta menjao na aparatu.pozzz..
 

Cowboy

Dobro znana faca
Tu od
7 Velj 2011
Poruka
2,436
U časopisu SAM (prije rata a sad se zove MAJSTOR), bilo je kompletno uputstvo o gradnji el. startera. Sutra ću potražiti gdje je i koji je broj. Uglavnom diode su Iskrine bilo koje, bitno je da drže struju preko 250 A, probojni napon na ovoj amperaži je i više nego dovoljan. Potrebne su 4 diode koje se vežu u tzv. Gretzov most. Takođe potrebni su hladnjaci, ako će se ovaj ispravljač koristiti samo zimi kao starter onda to mogu biti Al ploče, debljine najmanje 5-6 mm. Međutim ako će se koristiti i za varenje što znači i ljeti kad su visoke vanjske temperature tad su potrebni pravi fabrički hladnjaci. A nije loše ugraditi i ventilator za prinudno hlađenje.
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
obicni da odradi koju pomoc preko akumulatora bez da bi sta menjao na aparatu.pozzz..
Ne može jer imaš bez tereta cca 50 V ..a i pod teretom neče pasti na manje od cca 25 V . s tim bi mogao nepovratno oštetiti akumulator a i nejbati usput .

Mislio sam ipak bez akumulatora sa vanjskom pobudom....
Sumnjam da bi te alt slušao ,,možda uz neko kopliciranije upravljanje .
Uz acu imaš sve to , "mjeru" napona , početnu struju i jednostavnost
 

Pjero

Dobro znana faca
Tu od
22 Stu 2010
Poruka
2,312
treba skinuti par namotaja sekundara, da bi izmjero oko 20Vac, dodavanjem gretzov spoja ili mosta napon pada na 14Vdc
 

Cowboy

Dobro znana faca
Tu od
7 Velj 2011
Poruka
2,436
meni treba samo za pomoc,inace ima akumulator samo na ovo hladno vrijeme zajebe nekad ujutro,pa dali moze svajs aparat inverter ili obicni da odradi koju pomoc preko akumulatora bez da bi sta menjao na aparatu.pozzz..

obični aparat za varenje daje naizmjeničnu struju koja kao takva nije pogodna ni za pokretanje ni za punjenje akumulatora. Osim toga napon praznog hoda je 50 V što bi bez akumulatora uništilo sve el. Uređaje na traktoru/autu. A punjenje akumulatora isto tako ne dolazi u obzir jer se radi o struji od preko 150 A. Znači samo se može koristiti kao starter i pomoć akumulatoru.
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,088
treba skinuti par namotaja sekundara, da bi izmjero oko 20Vac, dodavanjem gretzov spoja ili mosta napon pada na 14Vdc

nema šanse da na grecovom spoju padne napon za 6 volti , čak ni sa opterećenjem , jednostavno teško da diode mogu izdržati toliki pad napona

napon će pasti ako je trafo neodgovarajuće snage
pravio sam više ovih startera punjača i mnogo prepravio sa švajs aparata tako da imam malo iskustva sa tim i znam šta pričam :supz:

pošto su diode prilično skupe najbolje je napraviti usmjerač sa dvije diode , znači namotati sekundar na 2X16-18v , ne treba baš ni pretjerivati
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,088
zavisi KOJI aparat , ako je naizmjenični (AC) onda nema veze , ali ako je istosmijerni (DC) onda ti označava polaritet
 

Cowboy

Dobro znana faca
Tu od
7 Velj 2011
Poruka
2,436
nema šanse da na grecovom spoju padne napon za 6 volti , čak ni sa opterećenjem , jednostavno teško da diode mogu izdržati toliki pad napona

napon će pasti ako je trafo neodgovarajuće snage
pravio sam više ovih startera punjača i mnogo prepravio sa švajs aparata tako da imam malo iskustva sa tim i znam šta pričam :supz:

pošto su diode prilično skupe najbolje je napraviti usmjerač sa dvije diode , znači namotati sekundar na 2X16-18v , ne treba baš ni pretjerivati

može i ovo da namota 2X 16 V tad će uštedjeti 2 diode i 2 hladnjaka, al to samo ako već ima trafo. Ako nema i mora ga kupiti onda je isplativije raditi sa 4 diode. Osim toga ovaj ispravljač može ostati na aparatu i kad vari, varenje istosmjernom strujom je lakše i bolje nego naizmjeničnom. Naravno kod metala i legura koje može variti istosmjernom strujom.
 

danot

Član
Tu od
2 Srp 2009
Poruka
633
Starter od aparata za varenje = 0bodova.

A sta se tacnije podrazumuje pod starter, palenje kao pripomoc kad je slab akumulator ili palenje bez akumulatora? Upravo imam ovo boldano!

Najbolje za startera je EI jezgro, pa da na primara se izvuku izlazi za strujna regulacija, menjas struje sa grebenasti prekidac, jer to je uredaj sta radi 10 sec, ostalo vreme odmara, trafo da radi u kako bi rekao "intermitiran pogon", dobije se par puta vise struje:finga:
Pozdrav:partyman:
 

zetor7245

Član
Tu od
5 Ruj 2009
Poruka
174
Koliko bi kostao jedan takav starter, da moze paliti, zetora 72, t-40 i takve masine, ja sad imam dosta dobar punjac marke mivar ,ima opciju brzo punjenje ,i dosta brzo "vrati iz mrtvih" prazan akomulator.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,074
Koliko bi kostao jedan takav starter, da moze paliti, zetora 72, t-40 i takve masine, ja sad imam dosta dobar punjac marke mivar ,ima opciju brzo punjenje ,i dosta brzo "vrati iz mrtvih" prazan akomulator.
Radije imaj jedan polovni akumulator pun, pa ga prinesi i priklemaj.
Imam starter, ali ga ne koristim, jer je nepraktičan. Jedina mu je prednost kaj anlaser malo brže vrti.

Jedino priznam starter ak je trofazno napajan. Ovi jednofazni su ...tak.
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Imam na autu malu VARTU, onu plavu, 45 Ah, mada bi mi trebal min 60 Ah, to je staro več prek 5-6 god. i još uvijek pali benzinca...Na 565 je novi BANNER 140 Ah i mada je motor loš pali dobro, Same je dobio jesenas TOPLU 135 AH, na 539 i 540 je TOPLA od 100 Ah.
Svi su klasični akumulatori s čepovima, osim ove male Varte plave, ona je "bez održavanja", kad ju cimam čuje se se da ima vode....
Akumulatore dopunjujem sa elektrolitom i samo ponekad sa destiliranom vodom i zadovoljan sam...
Treba samo držat alternatore ispravnim da dobro pune, pogotovo na traktorima i akumulator traje i do 5 god bez frke.

Kakvog ste mišljenja o BOSCH SILVER akumulatorima???
http://www.google.hr/imgres?q=bosch...bnw=125&start=11&ndsp=29&ved=1t:429,r:27,s:11
Ne čini mi se preskup, oko 600 kn 63 Ah.
 

sduspara

Član
Tu od
30 Sij 2010
Poruka
118
Svi su klasični akumulatori s čepovima, osim ove male Varte plave, ona je "bez održavanja", kad ju cimam čuje se se da ima vode....
Ovo za akumulatore bez održavanja... Nisam baš siguran da je sve to tako.
Istina je da postoje akumulatori u kojima je umjesto one kiseline nekakva želatina koja ima istu funkciju kao i kiselina i u njih se ne može sipat ništa. Ali ovi što se mućkaju... Postoji na njima plastika koja drži svih 6 čepova pa ti se čini da se ne mogu otvorit. Ali mogu, i njih bi trebalo prigledat, i eventualno nadolit destilirane vode.
 

lamborghini

Član
Tu od
24 Sij 2012
Poruka
66
dobro vece.imam jedan stabilizator za struju,dali se moze sta premotati pa da bude kao punjac za akumulatore?unapred hvala pozdrav..
 

puki22

Član
Tu od
27 Ruj 2007
Poruka
890
Ovo za akumulatore bez održavanja... Nisam baš siguran da je sve to tako.
Istina je da postoje akumulatori u kojima je umjesto one kiseline nekakva želatina koja ima istu funkciju kao i kiselina i u njih se ne može sipat ništa. Ali ovi što se mućkaju... Postoji na njima plastika koja drži svih 6 čepova pa ti se čini da se ne mogu otvorit. Ali mogu, i njih bi trebalo prigledat, i eventualno nadolit destilirane vode.

Postoji suhi akumulator = taj sa želatinom!(koji se naravno isto ne održava)
I postoje klasični bez održavanja = nemaju čepove!
I sve češči su ti de nikako nemožeš otvoriti čepove bez da trajno oštetiš kučište!

Najbolji akumulatori koje sam do sad susreo u svakodnevnom radu su Originalni Volkswagenovi Varta i Akuma!
Imam ih na autu i na ursusu svaki star preko 5-6 godina! I pale bez problema i kod trenutnih temperatura!
 

ilegalac

Član
Tu od
19 Velj 2010
Poruka
909
Exide 100Ah, 10 godina :D

samo da opomenem buduće kupce
dosada kad si kupovao akumuluator samo si gledao napon i Ah, međutim sada su se pojavili akumulatori koji su cijenom jeftiniji, i dobri su ali...
treba gledati i treći broj, to vam je max startna struja , što veći to bolji dakle bolje 1000A nego 800 A
 

Najnoviji postovi

Na vrh