• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Akumlatorski punjači i starteri.

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
samo da opomenem buduće kupce
dosada kad si kupovao akumuluator samo si gledao napon i Ah, međutim sada su se pojavili akumulatori koji su cijenom jeftiniji, i dobri su ali...
treba gledati i treći broj, to vam je max startna struja , što veći to bolji dakle bolje 1000A nego 800 A

Ja uvijek gledam na izlaznu (snagu) struju....več odavno, odavno....što veča to bolji akumulator :)
Imal sam na 565 prošli akumulator neki TM-Bateries 140 Ah i 900A izlazne struje, a sad je Banner 135 Ah s 760A
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,187
samo da opomenem buduće kupce
dosada kad si kupovao akumuluator samo si gledao napon i Ah, međutim sada su se pojavili akumulatori koji su cijenom jeftiniji, i dobri su ali...
treba gledati i treći broj, to vam je max startna struja , što veći to bolji dakle bolje 1000A nego 800 A
Oduvjek je tak bilo...a uvijek se kupuju jeftiniji...
 

marko93

Legenda
Tu od
31 Sij 2008
Poruka
6,025
samo da opomenem buduće kupce
dosada kad si kupovao akumuluator samo si gledao napon i Ah, međutim sada su se pojavili akumulatori koji su cijenom jeftiniji, i dobri su ali...
treba gledati i treći broj, to vam je max startna struja , što veći to bolji dakle bolje 1000A nego 800 A

Ako se duže vergla traktor,dali je bolji akumulator koji je slabiji Ah a jači mu je A,ili onaj koji ima jače Ah a slabije A??

Konkretno traktor sad u zimi treba ga grijat nekad i po 2 puta i koji bi tu onda bio bolji akumulator?
 

Mike

Član
Tu od
6 Sij 2009
Poruka
969
Ako se duže vergla traktor,dali je bolji akumulator koji je slabiji Ah a jači mu je A,ili onaj koji ima jače Ah a slabije A??

Konkretno traktor sad u zimi treba ga grijat nekad i po 2 puta i koji bi tu onda bio bolji akumulator?
treba imat i jedno i drugo...veći Ah mu daje snagu za duže verglanje,a veći A mu daje veću "startnu snagu"

u prevodu ak su veće obadvije brojke bolji je akumulator,sam obično takvi akumulatori imaju i jednu neugodnu nuspojavu,a to je CIJENA :madmana::madmana:
 

ilegalac

Član
Tu od
19 Velj 2010
Poruka
909
treba imat i jedno i drugo...veći Ah mu daje snagu za duže verglanje,a veći A mu daje veću "startnu snagu"

u prevodu ak su veće obadvije brojke bolji je akumulator,sam obično takvi akumulatori imaju i jednu neugodnu nuspojavu,a to je CIJENA :madmana::madmana:

a jedan jednostavan trik koji pomaže po zimi
možda ste primjetili da pri prvom verglanju akumulator jedva ide, u drugom ,trećem je čak i brži
štos je da sa temperaturom u minusu opada i kapacitet akumulatora, koji se s dizanjem temperature vrati
e sad treba zagrijati akumulator, kako???

-neki skinu akumulator i drže ga na toplom
-puno puta uspije i trik da upalite svjetla na 1-2minute (grijač), zato jer protokom struje akumulator se zagrijava i time mu se vrača snaga
- a najbolja stvar je da se stavi ispravljač bar 5 minuta, imao sam lani slučaj s lošim akumulatorom zimi da nakon samo 2-3minute ispravljača koji je ručni rad i nedaje više od 4-5A, traktor koji nije mogao okrenuti, da nakon toga upali otprve
 

Mike

Član
Tu od
6 Sij 2009
Poruka
969
a jedan jednostavan trik koji pomaže po zimi
možda ste primjetili da pri prvom verglanju akumulator jedva ide, u drugom ,trećem je čak i brži
štos je da sa temperaturom u minusu opada i kapacitet akumulatora, koji se s dizanjem temperature vrati
e sad treba zagrijati akumulator, kako???

-neki skinu akumulator i drže ga na toplom
-puno puta uspije i trik da upalite svjetla na 1-2minute (grijač), zato jer protokom struje akumulator se zagrijava i time mu se vrača snaga
- a najbolja stvar je da se stavi ispravljač bar 5 minuta, imao sam lani slučaj s lošim akumulatorom zimi da nakon samo 2-3minute ispravljača koji je ručni rad i nedaje više od 4-5A, traktor koji nije mogao okrenuti, da nakon toga upali otprve
da,slažem se sa svim napisanim...e sad ak si lijen da sve to napraviš onda kupiš jakog akumulatora i sam sjedneš i kresneš,pogotovo ak ideš naprimjer na prosvjed i onda sam tvoj "oće" a svi drugi ne, pa si glavni frajer:finga::finga::finga:

za lošije akumulatore i starije traktore jako dobro rješenje je skidanje termostata...onda se ispusti voda van uvečer,pa ujutro uliješ dobro zagrijanu unutra i ak nafta nije smrznuta mora upaliti da je kakav "minus" :p
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,187
a jedan jednostavan trik koji pomaže po zimi
možda ste primjetili da pri prvom verglanju akumulator jedva ide, u drugom ,trećem je čak i brži
štos je da sa temperaturom u minusu opada i kapacitet akumulatora, koji se s dizanjem temperature vrati
e sad treba zagrijati akumulator, kako???

a) neki skinu akumulator i drže ga na toplom
b) puno puta uspije i trik da upalite svjetla na 1-2minute (grijač), zato jer protokom struje akumulator se zagrijava i time mu se vrača snaga
c) a najbolja stvar je da se stavi ispravljač bar 5 minuta, imao sam lani slučaj s lošim akumulatorom zimi da nakon samo 2-3minute ispravljača koji je ručni rad i nedaje više od 4-5A, traktor koji nije mogao okrenuti, da nakon toga upali otprve

a) najbolja varijanta, no najmanje praktična
b) svjetla - nepotrbno rasipanje energije. Grijač svakako, jer bez njega ionak nebu zapalil
c) nužno zlo, koje malo pomaže. Kombinacija "predgrijavanja" akumulatora sa svjetlima (nemre baš i s grijačem, jer nakon grijanja slijedi paljenje) može pomoći, inače napon skače i > 16V, a akumulator se ne nadopunjava, jer zbog zime ima veliki unutarnji otpor.
 

mane

Iskusan lik
Tu od
5 Svi 2011
Poruka
4,750
da,slažem se sa svim napisanim...e sad ak si lijen da sve to napraviš onda kupiš jakog akumulatora i sam sjedneš i kresneš,pogotovo ak ideš naprimjer na prosvjed i onda sam tvoj "oće" a svi drugi ne, pa si glavni frajer:finga::finga::finga:

za lošije akumulatore i starije traktore jako dobro rješenje je skidanje termostata...onda se ispusti voda van uvečer,pa ujutro uliješ dobro zagrijanu unutra i ak nafta nije smrznuta mora upaliti da je kakav "minus" :p

ni to nije garancija da će zapalit:(

ja sa brenerom na usisu zraka dam vatre i onda ga krenem palit, samo treba pazit da nije vatra prejaka jer mu onda uzme sav zrak i neće upalit. Najbolje je da plamen bude jačine isto ko i kad grijač zapali naftu. Moj 533 tako pali i na -15.
 

Mike

Član
Tu od
6 Sij 2009
Poruka
969
ni to nije garancija da će zapalit:(
upali on ak akumulator nije pustil dušu...
a vodu treba ulijevat dok god na bloku ne počne izlazit van isto topla ;)

ja jučer upalil 539 (ima preko 7000 rs),a bilo ispod -20
 

mane

Iskusan lik
Tu od
5 Svi 2011
Poruka
4,750
ma imam novi akumulator ali dok ne uvuče plamen u sebe ne daje znakove života, dok je vani +10 onda zapali i sa svojim grijačem al sad nema šanse
 

Mike

Član
Tu od
6 Sij 2009
Poruka
969
ma imam novi akumulator ali dok ne uvuče plamen u sebe ne daje znakove života, dok je vani +10 onda zapali i sa svojim grijačem al sad nema šanse
navčil si ga na bedastoće :mrgreen::mrgreen::mrgreen:
 

ilegalac

Član
Tu od
19 Velj 2010
Poruka
909
a) najbolja varijanta, no najmanje praktična
b) svjetla - nepotrbno rasipanje energije. Grijač svakako, jer bez njega ionak nebu zapalil
c) nužno zlo, koje malo pomaže. Kombinacija "predgrijavanja" akumulatora sa svjetlima (nemre baš i s grijačem, jer nakon grijanja slijedi paljenje) može pomoći, inače napon skače i > 16V, a akumulator se ne nadopunjava, jer zbog zime ima veliki unutarnji otpor.

varaš se
2 minute svjetala od 1oo-150 w to ti je max o,4Ah, to ti je od aku od 100Ah kojemu je na hladnoći pao 80% kapacitet to ti je max 2% energije,gotovo zanemarivo
ali ako tako uspiješ dići temperaturu akumulatora, i dobiješ 10-20 % kapaciteta više, vidljivo je da ima koristi

a što se tiće ispravljača, ni to im nije problem, njima ionako vršni napon ide i do 20V (Uv=1,41x Un), uostalom taj akumulator je pun, ali mu je smanjen kapacitet zbog zime, i samo ga treba zagrijat

a zašto to nebi mogao odraditi i grijač? pa i on je potrošač
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,187
varaš se
2 minute svjetala od 1oo-150 w to ti je max o,4Ah, to ti je od aku od 100Ah kojemu je na hladnoći pao 80% kapacitet to ti je max 2% energije,gotovo zanemarivo
ali ako tako uspiješ dići temperaturu akumulatora, i dobiješ 10-20 % kapaciteta više, vidljivo je da ima koristi

a što se tiće ispravljača, ni to im nije problem, njima ionako vršni napon ide i do 20V (Uv=1,41x Un), uostalom taj akumulator je pun, ali mu je smanjen kapacitet zbog zime, i samo ga treba zagrijat

a zašto to nebi mogao odraditi i grijač? pa i on je potrošač
Ne, ne varam se. Probal sam. Ako griješ motor, budiš akumulator i to je korisno potrošena energija. Ako pališ svjetla, uzaludno trošenje, jer još jednom moraš grijati tak i tak. I nećeš dobiti nikaj na kapacitetu, već malo smanjiti unutarnji otpor, pa anlaser malo "veselije" vrti.

Za ovo drugo ti obični punjač i nemre puno pomoći. Velim ti da treba u tom slučaju akumulator najprije probuditi, pa onda dopunjavati. Nakon grijanja mora slijediti anlasanje, zato je za ovaj način bolj koristiti svjetla.
Imam punjač kojemu dizanje napona nije problem (u praznom hodu može i do 30V), no nema baš puno od punjenja akumulatora. Struja teče, ali uglavnom na grijanje. Kad struja počne rasti, a napon padati, tek onda počinje punjenje.
 

ilegalac

Član
Tu od
19 Velj 2010
Poruka
909
Ne, ne varam se. Probal sam. Ako griješ motor, budiš akumulator i to je korisno potrošena energija. Ako pališ svjetla, uzaludno trošenje, jer još jednom moraš grijati tak i tak. I nećeš dobiti nikaj na kapacitetu, već malo smanjiti unutarnji otpor, pa anlaser malo "veselije" vrti.

Za ovo drugo ti obični punjač i nemre puno pomoći. Velim ti da treba u tom slučaju akumulator najprije probuditi, pa onda dopunjavati. Nakon grijanja mora slijediti anlasanje, zato je za ovaj način bolj koristiti svjetla.
Imam punjač kojemu dizanje napona nije problem (u praznom hodu može i do 30V), no nema baš puno od punjenja akumulatora. Struja teče, ali uglavnom na grijanje. Kad struja počne rasti, a napon padati, tek onda počinje punjenje.
¸nisi me shvatio, + zbog zime akumulatoru pada kapacitet, ali on je pun i koliko ga god punio nemaš ga što punit, zato kažeš da mu je velik otpor,znači nije prazan, ugrij ga i vidjet češ kako će da pali

što se tiće svjetala ,ti zapeo za dizela, ali ni svi dizeli nemaju grijač pa tako ...
 

powershift

Dobro znana faca
Tu od
13 Stu 2007
Poruka
2,914
zasto aku ne prima struju kad ga spojim na ispravljac i to na brzo punjenje (15A) tek kad ga pobudim tako da stratujem traktor, tek poslije toga pocinje da prima struju, sta mu je smrzao se ili. Trakotr je pod otvortenom garazom, prednji kraj gdje je aku je na tvorenom, a bilo je ovih noci ispod 20
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
Startni amperi su isto marketinški trik .
Da bi acu imao više startnih ampera mora imati veču površinu ploča .
Da bi u istoj kutiji stalo više ploča moraju biti tanje ..a olovo se troši ...
I gdje smo sad ....
 

Pjero

Dobro znana faca
Tu od
22 Stu 2010
Poruka
2,321
Po meni najbolja baterija ikad proizvedena je Trepča...pokopala je 2 auta i dalje je bila slaba, ali je vrtila...
 

ilegalac

Član
Tu od
19 Velj 2010
Poruka
909
zasto aku ne prima struju kad ga spojim na ispravljac i to na brzo punjenje (15A) tek kad ga pobudim tako da stratujem traktor, tek poslije toga pocinje da prima struju, sta mu je smrzao se ili. Trakotr je pod otvortenom garazom, prednji kraj gdje je aku je na tvorenom, a bilo je ovih noci ispod 20

evo odgovorit ću, iako sam u postu prije več odgovorio
akumulator je pun, ali zbog minusa smanjen mu je kapacitet
ako hočeš palit teško mu je, što zbog smanjenog kapaciteta i snage, što zbog zgusnutog ulja, što zbog smrznute nafte

dakle ako ga hočeš punit on će pokazat da je pun, (najobičnije punjaće neće prevarit), međutim ipak struja ide, jako mala ali ide

e sad ti kažeš tek kad ga startuješ onda on prima struju, nisi ga probudio, nego ispraznio, pa zato prima struju

uzmi npr anlaser 4kw tu ti je struja reda 300-350A, kad ga anlasaš po ljeti ,upali nakon 5sekundi¸, akumulator gotovo neosjeti

po zimi zbog zime,ulja ,goriva struja je daleko veča, a anlasanje traje daleko duže, uzmimo da ga anlasaš 2x 30 sekundi, struja 400A, to ti je cca 7Ah energije

ako je aku 100 Ah , a kapacitet smanjen 80% zbog zime na 20Ah, koliko češ ga dugo moći patit ???

a tu minutu anlasanja treba ispravljač od 15A sat vremena da nadoknadi
 

powershift

Dobro znana faca
Tu od
13 Stu 2007
Poruka
2,914
Po meni najbolja baterija ikad proizvedena je Trepča...pokopala je 2 auta i dalje je bila slaba, ali je vrtila...
Mos mislit koj su to auti bili


Ma znam ja tu racunicu, haldni strat i ostalo, ali aku ne prima struju, a znam da je prazan nakon 7 dana stajanja na minusu, ne nadoknadjuje on potroseno, jer je vec i prije toga postojala razlika napona punjenja i kau, tako da je struja trebala ici u aku, nesto drugo je tu u pitanju, mozda zaledio elektorlit, ili losa baterija
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,096
ovo za ''oživljavanje'' prvom potrošnjom nisam znao :confused: ono drugo brže verglanje sam pripisivao tome da se ulje razbije i zato lakše vergla :scratch
 

Najnoviji postovi

Na vrh