• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Akumulatori

  • Temu pokrenuo dgeceg
  • Datum prvog posta

plus

Iskusan lik
Tu od
7 Sij 2016
Poruka
5,924
Re: akumulatori

to nije bio prasak od praskavca , to je bio buuuuuuuuuum.:icon_super:
Bez brige više sam puta susretao i bum i fiju, dok ti pokraj uha proleti komad od olovne brike...

Taj tvoj je akumulator zapravo mali, ali daj si zamisli prenapunjene akumulatore od električnih viličara, pa dok se nađe viličar u prolazu pokraj brusilice s milijun iskra, ideš u zrak i ti i sjedalo viličara i teški metalni poklopac, idu i hlače u vražju m., a ti letiš kao sam vrag do prve pipe s vodom da se ispereš, od vraga koji te grize za golu kožu, e to ti je pravi veliki bum :)

lp
 

powershift

Dobro znana faca
Tu od
13 Stu 2007
Poruka
2,914
Re: akumulatori

U djecujem auticu na elektor pogon je baterija 12V 12 Ah, nisam pogledao vrstu i tip baterije, (nije mi trenutno dostupno), koja moze zamjenska baterija, a da nije preskupa, moze li olvoni akumulator, i koji je minimalni kapacitete olovnog aku od 12V, i dali bi on bio odogovarajuci, posto su original od tog autica preskupi, motori su 2x240 W na pogonu,
 
E

el pibe

Guest
Re: akumulatori

Pogledaj od nekog skutera ili motora.Ja sam prošli tjedan kupio novi akumulator za skuter 12V 4Ah. Platio sam ga 120kn.Nazovi neki motoservis reci im podatke možda imaju.
 

powershift

Dobro znana faca
Tu od
13 Stu 2007
Poruka
2,914
Re: akumulatori

Ima ali je 12v 12 ah 30 EURA, a 12v 18ah 55 EURA, razmuisljam o olovim akumulatorim,45ah je 33 EURA,
Pitanje je moze li olovni izdrzati rezim cestog praznjejnja i punjejnja, i nedosttak je olovnog tezina od 10kg u odnosu na tezinu gel, baterije 12v 12ah od 3,5kg.
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,312
Re: akumulatori

A imaš one starter baterije, samo kaj je to skupo.
Nemreš biti jxxxx i pošten.
 

powershift

Dobro znana faca
Tu od
13 Stu 2007
Poruka
2,914
Re: akumulatori

Ja trazim nesto jeftino, original je skup, zanima me moze li olovni aku. zbog cestog praznjenja.i praznjenja ispod dozvoljenog napona.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,076
Re: akumulatori

To jesu hermetički olovni akumulatori.
Ak ti stane automobilski, slobodno ga postavi. Jedino pazi da ti kiselina ne polije dijete ak se auto prevrne.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,076
Re: akumulatori

Da, elektrolit im je u gel obliku, pa mogu raditi u bilo kojem položaju.
 

plus

Iskusan lik
Tu od
7 Sij 2016
Poruka
5,924
Re: akumulatori

Olovni mogu ali trakcijski ALI NEMOJ IH UGRADITI RADI SIGURNOSTI DJECE, oni su sposobni za duboka pražnjenja - zato su i osjetno skuplji od starterskih (starterski su ovi svakodnevni, u svakom autu i traktoru - osim najmodernijih koji se gase i pale na svakom semaforu, ti su pak drukčiji :icon_mrgreen:).
Neznam kako je u tom tvojem auteku, slagao sam prijatelju od njegove djece ima naopako okrenute akumulatore, kleme su na dolje, znači GEL-ovi su.
Unuci mi imaju auteka, ali je njihov akumulator okrenut s klemamam na gore, GEL-ov akumulator ima.
Na žalost ti auteki su skupe igračke.
 

powershift

Dobro znana faca
Tu od
13 Stu 2007
Poruka
2,914
Re: akumulatori

pa vidim po parkovima da ovi sto iznjmljuju autice imaju olovne akumulatore, sad nisam razumio sto da ne stavljam olovne starter akumulatore, mislim na ove u vozilima, postavljeni su klemam na gore, ima dovoljno prostpra za manji olovni 45 ah.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,076
Re: akumulatori

Napisal sam ti već prije: radili budu, ali je prisutan problem izlijevanja kiseline ak se autić prevrne.

I malo obrati pozornosti na gramatiku, velika slova, č i ć...
 

Hele

Dobro znana faca
Tu od
6 Sij 2013
Poruka
1,962
Re: akumulatori

Olovo-kiselina budeš ubio jako brzo, ne podnose duboka pražnjenja. Gel ima puno više ciklusa i prazni se do 80%. Do koje razine autić prazni baterije, jel ide dok ne stane ili se isključi kad je slab akumulator?
 

powershift

Dobro znana faca
Tu od
13 Stu 2007
Poruka
2,914
Re: akumulatori

Malo sam citao, pisu da ovi olovni akumulatori odnosno startni akumulatori nisu za dugotrajna praznjenja bez dopunjavanja (altelnator) i da ne podnose praznjenja, pogotovo ne ispod 10,8 V, sto je cest slucaj na tim auticima: A gel akumulatori cija je cijena visa nemaju jaku startnu struju, sto nije ni potebno, imaju visu struju praznjenja, ne smeta im cesto preaznjenje, i stoji da im je vijk trajanja daleko veci nego kod olovnih. Ima li neko iskustava sa tim gel akumulatorima, glede vijeka trajanja.
 
Posljednje uređivanje:

zeljko kz

Dobro znana faca
Tu od
10 Kol 2012
Poruka
6,955
Re: akumulatori

Bosch Silver S-4 64ah imal sem na rusu dva jedan je na 560 drugi u pričuvi stari više od 10 godina i rade . Rus je znal stajati 10 mjeseci i na njemu akumulatori nakon stajanja zapalil kak da je radil dan prije . 560 sa jednim palil u sred zime bez problema .
 

plus

Iskusan lik
Tu od
7 Sij 2016
Poruka
5,924
Re: akumulatori

powershift
Ja bi ipak prvo čitao, pa onda ono što ne razumijem - pitao.
Ti prvo pitaš, pa malo toga od predloženog kao želiš prihvatiti i sada na kraju ipak kao čitaš.
Jako je to zbrkani redoslijed; na takav način "uzalud nam trud" da ti pokušavamo pomoći - zar ne.
Akumulatora ima puno vrsta i najbolji su ti originalni, takvi kakvi su projektirani i prvo ugrađeni, naglasio si da su preskupi - na žalost, tako više puta "stvari stoje u životu".
Za akumulatore s kiselinom ti sugeriramo - radi djece, bolje spriječiti nego liječiti.
 

Hele

Dobro znana faca
Tu od
6 Sij 2013
Poruka
1,962
Re: akumulatori

Sa gelom imaš od 700-3000 ciklusa pražnjenja do 70% kapaciteta akumulatora, 300-500 ciklusa pražnjenja do 30%. Sve ovisi kakav akumulator uzmeš. Ono što je najbitnije, kako znaš koliko si ispraznio akumulator, da li autić stane kada padne napon ispod neke određene granice?
 

powershift

Dobro znana faca
Tu od
13 Stu 2007
Poruka
2,914
Istina da sam prvo pitao, pa onda citao. Pitao sam da vidim na sto se fokusirati u citanju. Nakon vase preporuke i mog citanja, kupio sam gel akumulator, 12v 12ah, koji kosta 30 EURA a 12v 18 ah kosta 60 eura, od istog proizvodjaca i ista vrsta akumulatora. Pa bolje onda kupiti dva akumulator 2x 12v 12 ah, za iste novce imas veci kapacitet i jos k tome dva akumulatora. Cijene su im malo cudne. Hvala na pomoci. Ovaj jedan oa 12ah , radi savrseno.

Sa gelom imaš od 700-3000 ciklusa pražnjenja do 70% kapaciteta akumulatora, 300-500 ciklusa pražnjenja do 30%. Sve ovisi kakav akumulator uzmeš. Ono što je najbitnije, kako znaš koliko si ispraznio akumulator, da li autić stane kada padne napon ispod neke određene granice?

Nejasno mi, 30%,
npr ako je kapacitet aku 12ah, 30% znaci da ispraznim 4ah, ostane 8ah (12/3) i ponovno punim ili da ostane 4ah, a ispraznim 8ah, pa punjenje.
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

plus

Iskusan lik
Tu od
7 Sij 2016
Poruka
5,924
Re: akumulatori

Ako ga stalno duboko prazniš do ili ispod 30 % kapaciteta bude kraće trajao nego ako ga prazniš na 70 % nazivnog kapaciteta.
Da probam pojasniti svjetovno:
Ako uvijek bačvu od 100 litara vina isprazniš da u njoj ostane samo 30 litara vina, manje puta budeš to mogao ponoviti nego da otpiješ samo 30 litara i ostane ti neupotrijebljeno 70 litara, tako se budeš duže "služio",
jebiga pij malo, pij dobro, pij dugo :drink:
Akumulatori su jako neobični zar ne :wink: najbolje ti je slijepo vjerovati u ovo što ti drobimo, nego eksperimentirati i plaćati porez na neznanje.
Napomena: ja bi isto kupio dva jednaka akumulatora od 12 V 12 Ah, umjesto jednoga od 18 Ah, tako treba razmišljati - UVIJEK.
 

powershift

Dobro znana faca
Tu od
13 Stu 2007
Poruka
2,914
Re: akumulatori

Sa gelom imaš od 700-3000 ciklusa pražnjenja do 70% kapaciteta akumulatora, 300-500 ciklusa pražnjenja do 30%. Sve ovisi kakav akumulator uzmeš. Ono što je najbitnije, kako znaš koliko si ispraznio akumulator, da li autić stane kada padne napon ispod neke određene granice?




Kako ti tvrdis tako i pise za te akumulatore, da duze traju ako se ne prazne duboko, pa da postavimo problem;


Imamo akumulator 100ah,
praznimo ga na 30% kapaciteta (ostane u njemu 30ah, a 70ah potrosimo)
u toj varijanti 300-500 ciklusa pražnjenja

400 (srednja vrijednost broja punjen ja u ovom rezimu crpljenja) x 70ah(onih utrosenih) =28 000ah iscrpljenih iz aku u toku njegovog vijeka trajanja
praznimo ga na 70% kapaciteta (ostane u njemu 70ah, a 30ah potrosimo)
1500 (srednja vrijednost broja punjenja) x 30ah (utorsenih) 45 000ah

Dakle ako ga ne praznimo duboko u toku njegovog vijeka dat ce nam 45 kA, dok ce rezimu dubokog praznjenja dati 28kA.
 

Najnoviji postovi

Na vrh