• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Akumulatori

  • Temu pokrenuo dgeceg
  • Datum prvog posta

salyn

Aktivni član
Tu od
25 Lip 2011
Poruka
348
Pozdrav.
takav isti sam kupio prije otprilike mjesec dana...
doduše za auto al za sad je sve uredu...imao sam problem sa alternatorom...pa tako dugo kad nisam skužio da je u tome problem...dva puta sam ga dopunjavao i opet ga je ispraznilo....ali za sad je uredu... :)
i da..cijena je prihvatljiva. :)
 

Dongfeng

Dobro znana faca
Tu od
9 Tra 2013
Poruka
1,377
Kod mene samo Topla akumulatori u svim vozilma, traktori, bageri, kamioni, auta. Do sada ni jedne reklamacije niti problema u garantnom roku, a svaki je izdrzao jos najmanje po 2 godine po isteku garancije, a nisu nesto ni skupi.
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Re: akumulatori

Možeš, preko zime skini taj akumulator i pospremi ga na toplije i suho mjesto, od vanjske nadstrešnice ili garaže. Obriši mu kleme suhom krpom, po potrebi "okreni polove da skineš oksid" sa vodobrusnim šmirgl papirom i ponovo ih premaži s uljem ili sa tovat masti.
Akumulator ti bude zahvalan, a ti zadovoljan.

(Ispravan akumulator, na ispravnom generatoru i regulatoru, s dobro napetim remenom, kod redovne eksploatacije ne treba nikada puniti sa vanjskim punjačem. "Gotovo da mu ne treba ni dolijevati destiliranu vodu", iako ovo čitaj s rezervom. Treba, ga puniti s punjačem ako ga se nekontrolirano isprazni ostavljenim upaljenim svjetlima, dugim verglanjem kod startovanja neispravnog motora i slično. Ne treba se bojati ako se napuni na samo 14V on bude veselo kresnuo, a poslije si ga regulator napona od generatora bude "porihtao".)

Ove zime sam skinul akumulator i spremil ga u garažu. Doduše za sad nisam niš drugo poduzel, osim kaj sam ga pokril kartonskom kutijom. Za svaki slučaj da ne dođe do slučajnog povezivanja + i - .
1. Jesam li trebal sad odmah obrisati mast s klema?
Prije sam kleme znal premazati tovatnom mašću tek kad je akumulator bil spojen. Sad sam videl da je mast bila između klema i istaka na akumulatoru na koje se klema nataknu.
2. Koji način mazanja je ispravan?
Akumulator (i traktor) je sad star nepune 4 godine. Tri zime nije skidan s traktora koji je kroz zimu bil parkiran po nadstrešnicom. Prije skidanja je traktor normalno palil, a nemam voltmetar za izmjeriti napon.
3. Bi li nekaj koristilo ako sad dopunim akumulator punjačem iz Lidla ili je bolje ostaviti još mjesec i pol do dva (do ugradnje) kak je?
 

Philby

Član
Tu od
21 Tra 2014
Poruka
530
Ne smeta da kleme budu masne uvijek. Ne neka velika količina, malo prstom tek da ne oksidiraju. Dopunjavanje neće škoditi sad, a ni za mjesec-dva. Ako ništa drugo, nikad ne znaš kad će zatrebati za neko drugo vozilo da pomogne ili da traktorom nekoga pošlepaš. :)
 

Zoki ticić

Aktivni član
Tu od
19 Stu 2012
Poruka
2,734
Ja nikad ne skidam akumulator sa traktora i jedan akumulator je trajao 7g, drugi jedva garancijski rok a sad je gore rabljeni već treću zimu. Prije toga je bio dvije sezone na paatiru u kukuruzu a još prije u seriji sa bratom na nekom stroju koji je otkazao.

Poslano sa mog M351 koristeći Tapatalk
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Zoki,
kod tebe je zimi vani temperatura tek za koji stupanj niža nego kod mene u garaži. Opet, da si ga skidao, možda bi trajao malo duže, a možda i ne bi. Vjerujem da mu skidanje i spremanje na normalniju temperaturu ne škodi, a ako pomogne, tim bolje.
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Premium
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
kleme više nije potrebno mazati jer je sastav ploča drugačiji i nema korozije
 

Zoki ticić

Aktivni član
Tu od
19 Stu 2012
Poruka
2,734
Ča govoriš brgud, je teplo koli butonige vaje koliko čovik govori?

Poslano sa mog M351 koristeći Tapatalk
 

Ivan KC

Iskusan lik
Tu od
17 Sij 2012
Poruka
3,133
Kupil sam Ciaka 105 ah za Imt 539 i veli mi trgovac da ga malo pripunim prije ugradnje.
E sad, koliko dugo da ga drzim na punjacu, ili jel bi vrijedilo da ga stavim na traktor i posljepam ga prvi put, pa nek ga alternator napuni, posto nemam svojeg punjaca?
 

mane

Iskusan lik
Tu od
5 Svi 2011
Poruka
4,689
Ma upali traktor normalno i radi sa njime. Ne znam da bi šta dobio sa punjenjem
 

Marko355

Iskusan lik
Premium
Tu od
16 Lip 2008
Poruka
5,570
Ne znam zašto bi ga punio prije ugradnje?

Ja kad sam radio Ursusa sam kupio novi akumulator, mjesec dana ga palio preko kablova tim novim akumulatorom svaki dan bez ijednog punjenja i nije posustao.
Riješio instalaciju, ubacio taj akumulator i dan danas pali.
Jesenas dvije noći orao sa neispravnim alternatorom pod svim svijetlima, morao sam preko kablova paliti, ali nisu svijetla crkla :D
Zamjenio alternator, opet sve radi bez brige.
 

Ivan KC

Iskusan lik
Tu od
17 Sij 2012
Poruka
3,133
Tako mi je rekao trgovac, a i negdje sam procitao da ako akumulator nije pun koliko mora biti, prilikom prvog paljenja se dogodi kao trajna steta za akumulator, sad koliko tu ima istine, ne znam.
Vec 6 god nisam mijenjao akumulator, al sjecam se da mi ga je susjed stavio pod punjac nekih pola sata, da ga kao razbudi, ako je dugo stajao u ducanu na polici.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,580
Ne mora biti pun za prvo paljenje, važno da zapali.

Dobro ga je pripuniti zato da se malo regeneriraju ploče prije prve upotrebe (obično dugo stoji prije ugradnje), jer start povuče puno veću struju nego punjenje. To je tzv. formiranje. No, nije nužno. Obavezno je na suho punjenim akumulatorima, gdje se prije prve upotrebe nalijeva kiselina.
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
28,940
Na traktor i gas na posel. Alternator bu ga bolje i ispravnije napunil nego tam neki punjač na kojem nit moreš struju nit napon punjenja pošteno poštelati nego je to više manje univerzalno za sve akumulatore.
Oni ako se boje da bu mu štetilo radi garancije, nek ga u dučanu prije isporuke napune, a ne da jedva čekaju da stepeš novčeke za njega.
Garancija mu je najvjerojatnije tri godine, u prosjeku to je to a ako si sreče izdrže malo više.
 

Marko355

Iskusan lik
Premium
Tu od
16 Lip 2008
Poruka
5,570
Po mojem mišljenju veća je sreća da izdrži 2 godine i 10 mjeseci, nego 3 godine i 2 mjeseca...
 

Ivan KC

Iskusan lik
Tu od
17 Sij 2012
Poruka
3,133
Nikaj onda, hvala vam svima na odgovorima, nebum ga nist punil s punjacom, al ga budem posljepal prvi puta s drugim traktorom, to mi je 5 min vise posla, pa nek ga onda alternator napuni.
Inace ima 2 god garancije, a njegov prethodnik je isto bil Ciak 110 ah koji je dural 6 god, a traktor se bome naradil u tih 6 g.
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
28,940
Dobro ga je pripuniti zato da se malo regeneriraju ploče prije prve upotrebe (obično dugo stoji prije ugradnje), jer start povuče puno veću struju nego punjenje. To je tzv. formiranje. No, nije nužno. Obavezno je na suho punjenim akumulatorima, gdje se prije prve upotrebe nalijeva kiselina.
Ovo boldano su mene u akumulatorskoj stanici naučili da se zove kondicioniranje akumulatora, dopunjavanje da nebi usljed starta oštetil separatore.

Formiranje akumulatora je kad kupiš (toga na velikim baterijama više nema po dučanima) novi suho punjeni akumulator i u njega doma natočiš elektrolit kojeg dobiješ s njim i on je za sat vremena na 75% kapaciteta i spreman za start. Možeš s njim odmah startati pa da ga alternator nadopuni ili ga po želji možeš kondicionirati do 100% putem punjača.
To danas možeš kupiti ali za male akumulatore za motoriče.

Tak smo mi u akumulatorskoj stanici ućili i radili na olovnim akumulatorima.
 
Na vrh