• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Akumulatori

  • Temu pokrenuo dgeceg
  • Datum prvog posta

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,091
Moja Margeaux je, nakon 9 godina,
20240630_201350.jpg
dobila "novi" akumulator (iz 07/2022.):
20240630_203948.jpg
Stari bi sigurno još potrajal, ali ga je uništila 5W žaruljica u gepeku, koja je svijetlila nekoliko dana i ispraznila akumulator na 0V. Napunil sam ga, i kašljucajući (uz povremeno dopunjavanje, kad auto nisam vozil par dana) me služil od tada još oko 3 mjeseca, ali jučer je potpuno ispustil dušu.

Naime, kak na 3 vozila imam iste akumulatore (75Ah), a moj lokalni proizvođač trenutno nema na lageru gotovih, da premostim čekanje, ovoga sam skinul sa Samea:
20240630_201506.jpg

Kak su šarafi na klobnu na nezgodnom mjestu, moral sam koristiti ključ 13 s magnetom, "na dugom štapu":
20240630_202505.jpg

Kao nagradu za čekanje, Same bude za koji dan dobil novi akumulator, pa budem opet bez brige bar još 7...8 godina...jer ovi akumulatori zbilja dugo traju...
... a žaruljica iz gepeka auta je izvađena zauvijek...
 

lijeskakc

Iskusan lik
Tu od
12 Stu 2019
Poruka
3,480
Od njih sam ju i kupil jer su ju nahvalili do neba. Kao ne troši puno struje i traje i traje i traje kaj da su ju napravili u Duracellu.
 
  • Like
Reactions: ZJ

Hass

Aktivni član
Tu od
1 Srp 2019
Poruka
639
Bok, polako je na izdisaju treći akumulator u 3 godine, alnaser pregledan i sređen, alternator bio kod električara na ispitnom stolu, električar provjerio punjenje ali akumulator ne izdrži više od godinu dana. Danas sam odnio akumulator na pregled kažu struju drži i nije ni jedna ćelija u prekidu ali mu je kapacitet ispod 50%. Što dalje pregledati prije stavljanja novog akumulatora ?
 

Dongfeng

Dobro znana faca
Tu od
9 Tra 2013
Poruka
1,385
Takav isti slucaj imam ja na viljuskaru, danas kupio treci akumulator za tri godine. Prvi put kupio dva neka no name akum i hajd kontam ne valja akum, a taj drugi je evo i dan danas na traktoru i pali kao mina. Drugi bio Topla i on kaput i danas ponovo topla.Sve uradjeno i alnaser i alternator, samo akum ne izdrzi oko godinu dana. I da nikad nisu bili klemani
 

Hass

Aktivni član
Tu od
1 Srp 2019
Poruka
639
Kod mene jedan Ciak i dvije Tople sad ću uzeti nešto treće samo me zanima što provjeriti ne znam dali primjeniti kablove možda i koja debljina bi trebala za akumulator 140AH i 1000A
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,348
Samo takve treba kupovati. Pokvari se prije isteka garantnog roka i u zamjenu (pošto ga ne mogu popraviti) daju novog.
A na novi proizvod garancija kreče od nule
 

Hass

Aktivni član
Tu od
1 Srp 2019
Poruka
639
Ne znam dali mu smetaju vibracije ili filter zraka iznad njega, inače se radi o Zetoru i akumulator je naprijed ispred hladnjaka
 

Lee Champa

Iskusan lik
Tu od
9 Tra 2019
Poruka
9,375
Provjeri voltmetrom koliko volti puni kad motor radi, mora biti oko 14V!
Čelija drži kapacitet između 1.8V i 2,2V. Van toga dolazi do nepovratne kristalizacije olovnog oksida i pada kapacitet!
 

Hass

Aktivni član
Tu od
1 Srp 2019
Poruka
639
Provjeri voltmetrom koliko volti puni kad motor radi, mora biti oko 14V!
Čelija drži kapacitet između 1.8V i 2,2V. Van toga dolazi do nepovratne kristalizacije olovnog oksida i pada kapacitet!
14.6 je punjenje
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,091
Ima li u (starom) akumulatoru elektrolita?
Da ti regler "ne poludi" koji put?
 

Hass

Aktivni član
Tu od
1 Srp 2019
Poruka
639
Elektrolita ima mada sad preko ljeta je odozgora akumulator onako malo vlažniji, kako provjeriti regler ili da stavim novi jer punjenje je oke
 

Cowboy

Dobro znana faca
Tu od
7 Velj 2011
Poruka
2,441
Potraži Varta akumulator ili neki tako kvalitetniji, ovi jeftini su pravljeni da rade dok traje garantni rok + mjesec - dva i gotovo. Saće je tanko, na dnu ima malo prostora za talog, izolacija tanka... Sve je rađeno da izdrži godinu - dvije i onda opet kupuj novi.
 

Najnoviji postovi

Na vrh