• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

ALTERNATOR - Pomoć oko alternatora

vlč.puknuti

Iskusan lik
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
Re: Pomoć oko alternatora

Jebote kak to izvesti ?


Imam problema , dva reglera ispred sebe .
Oba zatvaraju na stolu na 13.6 odnosno 13.8 V .
Kad ovog koji zatvara na 13.6 zavrtim na alternatoru na punom gasu mjerim 12.6 V na klemama
Ajde nek je sitna greška na istrumentu, jer je mjereno sa dva različita voltmetra .
ALi taj instrument kojim mjerim 12.6 na turaži na mom autu mjeri 14.05. tak da vjerojatno nije problem u tome .
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

vlč.puknuti

Iskusan lik
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
Re: Pomoć oko alternatora

MA evo , našao način , samo da se lemilica ugrije .
Zapravo poslje me dosjetilo ,more biti da remen proklizava .
Sutra prvo mjerit okretaje sa i bez reglera pa s dodelavanim reglerom .
 

Zac540

Član
Tu od
10 Stu 2010
Poruka
604
Re: Zetor 5211

Da se ubacim utemu kad se več piše o alternatoru,ne radi se o zetoru al alternator je alternator,desilo mi se da je odjednom stao punit,ne puni uopče ništa i svjetli normalno kontrolka,pa ak netko zna konkretno kaj je kvar? Kužim se u elektriku kaj se tiče instalacije i sl al nisam nikad slagao nikakav alternator nit se interesirao oko njega,i da četkica još ima,znači nije do njih


Admini nek presele u odg temu pošto nisam pitao u odg a temu o alternatoru nisam našao:(y):
 

vica

Aktivni član
Tu od
1 Sij 2013
Poruka
3,400
Re: Pomoć oko alternatora

najverovatnije crko regler.ako ima cetkica preko polovine onda je najverovatnije regler. jedino ta dva kvara mogu odjednom zezati.vrlo retko ostali delovi
 

dohtor

Član
Tu od
9 Lis 2011
Poruka
215
Re: Pomoć oko alternatora

na vicin odgovor bih dodao da je moguce da je pregorila i koja dioda ispravljackog mosta alternatora... diode obicno znaju probit/pregorit onda kada se skida klema sa akumulatora dok jos motor radi ili neki ljudi koji na strojevima imaju glavnu sklopku za akumulator, su znali nju iskljucit dok jos motor radi....

naravno, najprije pogledas da li uopce dolazi +12V na regler sa kontakt brave....
 

Zac540

Član
Tu od
10 Stu 2010
Poruka
604
Re: Pomoć oko alternatora

Morat ču kupit onda dr regler pa zamjenit.

Kak misliš dal dolazi +sa kontakt brave na regler? pa ide sa alternatora deblja žica,tj +na akumulator a tanja žica tj pobuda na kontrolnu lampicu
 
Tu od
21 Sij 2012
Poruka
496
Re: Pomoć oko alternatora

Ako se dobro sjecam u originalu mora ici + sa kontakt brave, to s akumulatora ili alnasera (sam vidao) stavljaju ovako ljudi i neki majstori, znaci + bi trebao ici sa kontak brave. On ti je htio reci da provjeris da li u toj debljoj zici ima struje uopce?
 

dohtor

Član
Tu od
9 Lis 2011
Poruka
215
Re: Pomoć oko alternatora

slijedio sam link sa prve strane ove teme i slika je sa nekog francuskog foruma ali predstavlja kako je alternator spojen u jako velikoj vecini slucaja na strojevima.

uglavnom na alternator moraju doc tri zice.

jedna je debela i spojena je direkt na + akumulatora.

druga je +12V od kontakt brave za pobudu i ona ide preko osiguraca.

treca je signal za zaruljicu da li se puni akumulator.

napamet neznam tocno oznake, ali cini mi se B+ je akumulator debela zica, D+ je zica za signalnu zarulju, dok DF je pobuda koja ide na regulator.
 

Prilozi

  • UnValeo.jpg
    UnValeo.jpg
    9.6 KB · Pregleda: 2,653
Tu od
21 Sij 2012
Poruka
496
Re: Pomoć oko alternatora

To u vecini slucajeva na traktorima nema, recimo IMT ima samo dvije zice tako da to sa tri ne pali
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,187
Re: Pomoć oko alternatora

Zavisi jel' regler na alternatoru, skupa s četkicama ili odvojeno. Ako je na alternatoru, dovoljne su dvije žice: B+ i D+ (početna uzbuda, +preko žarulje, ujedno i kontrola punjenja). Eventualno, neki imaju i W izvod, za mjerenje broja okretaja motora.
Ako je regler odvojeno, onda od alternatora do njega ide D+, a vraća se DF na četkice, pa su onda 3 žice: B+, D+ i DF (eventualno W, ali on je nebitan).
 

dohtor

Član
Tu od
9 Lis 2011
Poruka
215
Re: Pomoć oko alternatora

ne kaze se za nista da slika govori tisucu rijeci i u ovom slucaju slika alternatora bi puno pomogla da se vidi kakva je situacija....

naoko jednostavno pitanje, ali ima jako puno verzija rjesenja....
 

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
Re: Pomoć oko alternatora

Zetor ima 3 žice dok 533 s alternatorom od yuga ima 2 a oba imaju regler.
 

zeljko kz

Dobro znana faca
Tu od
10 Kol 2012
Poruka
6,955
Re: Pomoć oko alternatora

Zetor ima 3 vrste alternatora i 4 vrste reglera ovisi o tipu .
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,509
Re: Pomoć oko alternatora

I kolko od te 4 vrste ih ima regler smješten na samom alternatoru?
 

bozic.hrvoje

Aktivni član
Tu od
1 Lis 2013
Poruka
311
Re: Pomoć oko alternatora

imam jedno pitanje...čemu ssluži ova odspojena žica sa stopicom sa slike u prvom postu? na IMT 533 stavili smo alternator od yugića i taj alternator je imao takvu jednu žicu, ali se ona potrgala, a usprkos tome alternator radi dobro

mene zanima čemu služi ta žica te da li je trebam ponovno staviti na alternator
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,509
Re: Pomoć oko alternatora

Mislim da je taj alternator imal na sebi blokadu za radio smetnje :icon_scratch:
 

zeljko kz

Dobro znana faca
Tu od
10 Kol 2012
Poruka
6,955
Re: Pomoć oko alternatora

I kolko od te 4 vrste ih ima regler smješten na samom alternatoru?

Jedan mehanički regler jedan elekt regler isti alternator , elekt regler na alternatoru , elekt regler na alternatoru sa w izvodom i mikro remenicom (7341 i sl modeli )
 

dohtor

Član
Tu od
9 Lis 2011
Poruka
215
Re: Pomoć oko alternatora

imam jedno pitanje...čemu ssluži ova odspojena žica sa stopicom sa slike u prvom postu? na IMT 533 stavili smo alternator od yugića i taj alternator je imao takvu jednu žicu, ali se ona potrgala, a usprkos tome alternator radi dobro

mene zanima čemu služi ta žica te da li je trebam ponovno staviti na alternator

to ti ovisi od alternatora do alternatora, jer iako svi imaju iste funkcije, njihovi regulatori su razlicito izvedeni, kao sto je prije navedeno.... najbolje ti je da slikas prikljucnu stranu alternatora pa da ti onda damo kojekakav savjet....

isto, naveo bih, "sto to znaci da alternator dobro radi?"... jedini pokazatelj da alternator dobro radi je da nakon sto se pokrene njegov pogonski stroj, alternator mora dignut napon elektricne instalacije na stroju tj akumulatoru na oko 14V ler gas( napon zna varirati od 13,8 do 14,5) ali nikako van tih granica!!!.... ako je van tih granica znaci da alternator ne radi dobro....

ljudi kad idu mjerit napon nakon sto se pokrenuo stroj kazu da treba dat gasa ili da treba pocekat malo vremena da pocne punit.... to je krivo misljenje... alternator puni od kad se pogonski stroj pokrenuo, ali nitko ne vodi racuna da se je za pokretanje stroja ispraznio akumulator tj u tim prvim trenucima se trosi dosta energije na punjenje akumulatora... zasto? jer je akumulator dao jako puno energije za pokretanje stroja..... i sad ako je akumulator dosta "zdrav" trebat ce jako kratko vrijeme tog punjenja, ako je vec oslabio(starost ili kvaliteta), trebat ce duze vrijeme da se napon digne na 14V...

posto svi imamo dizelske motore na traktorima i akumulatore poprilicnog kapaciteta od oko 70Ah pa na vise, alternator i bez da ima ispravan regler moze punit akumulator.... kako? tako sto on posjeduje remanentni magnetizam koji stvara napon na statoru i taj napon je dovoljan da puni akumuator.... zasto, jer na traktoru se ne trosi struja nigdje... govorim sada naravno o klasicnim traktorima i cisto mehanickim dizel motorima kojima struja ne treba da bi radili....

i sad kad se ide radit sa traktorom po par sati, taj napon remanentnog magnetizma alternatora ce bit dovoljan da puni akumulator, mozda ne potpuno, ali sigurno ce ostavit dojam korisniku traktora da je sve u redu....

test sa dugim svjetlima moze pokazat neispravnost alternatora tako sto da nakom desetak minuta rada svjetala, ako se da gas se primjeti da svijetla svijetle jace i tako par puta ponoviti... ako svaki put se isto ponovi, alternator ne puni dobro.... treba ostaviti par minuta da svjetla rade da se malo isprazni akumulator....
 

puki22

Član
Tu od
27 Ruj 2007
Poruka
890
Re: Pomoć oko alternatora

Ja kad ispitujem generator mjerim struju a ne napon. Tak su me nekad učili i tog se držim :)
 
Na vrh