• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

ALTERNATOR - Pomoć oko alternatora

sasa0110

Član
Tu od
28 Pro 2014
Poruka
49
Ugradio sam Bosch alternator 0120469940, 90A u MF-a 3060. Sve super radi, puni 14.30 V, sa svim upaljenim trošilima 14.10 na leru... Alternator je bio od nekog Fiata benzinca pa sam morao staviti remenicu na njega od traktora koja je veća. U biti sve radi odlićno osim jedne stvari, kad upalim traktor moram dati više od pola gasa da ugasi kontrolku... Obrtaljka mi pokazuje točne okretaje kao i sa starog alternatora... E sad pitanje, može li se promjeniti šta u alternatoru da dobije ranije pobudu? Ili da jednostavno dam otokariti manju remenicu? Hoću li moći smanjiti okretaje na obrtaljki? Hvala na savjetima...!!

Evo i slika.. Nosač je privremen, ako sve proradi kako treba dobit će pozlaćeni.... [emoji6]
9cc8742e49e176d33ffc64d7f43927df.jpg
ae8e61a5a41e363072608e83d305a6bb.jpg
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

vica

Aktivni član
Tu od
1 Sij 2013
Poruka
3,400
Cim ti treba pola gasa da ugasis lampicu znaci da obrtaji nisu uskladjeni i najbolje da smanjis precnik remenice jer ces dobiti dosta bolje punjenje. Nsam to jednom radio i uvek se mnogo bolje pokazalo a verovatno ni obrtaji nece mnogo pobeci jer ni sad sigurno nije tacno100%.Obrtaji ti nisu ni toliko bitni koliko punjenje jer pogotovu na hladnom vremenu nikad se netera pun gas nego mnogo manje vecinom i tu nije mala razlika u punjenju.
 

zeljko kz

Dobro znana faca
Tu od
10 Kol 2012
Poruka
6,954
Bolje pojačiti wate ako su remenice istog prečnika ranije će dobiti pobudu a kad fila okretaji manje važni naročito ako turceler ne odstupa .
 

motohod

Član
Tu od
12 Ožu 2009
Poruka
784
Točno tak, s više wati se dobije brži početak punjenja.
To je obično znalo zafrkavati kod ugradnje alternatora od auta a ostala bi veča remenica (npr od diname na IMT 533).
Neko vrijeme je bilo na tržištu kontrolna lampica s 1,2w ubodnom žaruljom. To je dobro za ulje ili kontrolu žmigavaca... no alternator nije nikak gasilo. Nije bila dovoljno jaka, premala struja je išla. Već promjenom te 1,2w ubodne s 2w alternator radi.

U danas dostupnim kontrolnim lampicama su žarulje od 2 w ili 2.5 w. Promjenom te žaruljice s 3 watnom ili čak 4w prije gasi lampicu. Preko 5 w ne bi preporučio... a niti nema kučište. Ne zbog alternatora, on bi radio nego u slučaju da ostane kontakt 5 w bi sigurno rastalilo kučište/kontrolku.
Riječ je o ovakvim žaruljama-
21TGWhcHD0L._SX342_.jpg


Nije baš pravilo, no kod IMT-a svaki 1 watt jača žaruljica je oko 100 okretaja prije početak punjenja. Mjereno na IMT satu. :(giggle):
Znači: ako je prije gasilo tek na 1200 okretaja s 2 w više bude ugasilo ispod 1000. Ili čak prije. Nisu svi alternatori isti, ovo se odnosi na Bosch - Iskru.
 

sasa0110

Član
Tu od
28 Pro 2014
Poruka
49
Žaruljica je ona mala šta se utakne, 1.2W Kažu da ni nema jače u toj dimenziji...
37eb68633958c5c7f76b651ee80b8329.jpg
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,640
Zašto se pobuda ne smije kratko spojiti?..ionak kad krene punjenje bude isti potencijal :icon_mrgreen::icon_mrgreen::biggrin:
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,190
Zato jer nemaš kontrole :)

Smije se direktno spojiti, ali ne dugo, jer isprazni akumulator (cca 3...4A). Mehanički regleri to i rade).
U radu, regler chopp-ira, pa na taj način smanjuje struju.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,190
Jedanput uništilo akumulator (susjedovi klinci uključili kontakt).
Na ovom sa žaruljom to se nemre dogoditi.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,190
Istina, no neko vrijeme su njihov i naš traktor stajali u njihovom podrumu.
Ak nekaj nemrem kontrolirati...fućkaj ga, nemam ni utjecaja na to.
Nakon toga sam ugradil baterijski rastavljač...prekasno.
 

vica

Aktivni član
Tu od
1 Sij 2013
Poruka
3,400
Na dosta vozila ima sijalica za poziciju i stop i grlo sa 3izvoda. Poziciona sijalica je 5w dok je stop oko 20w koliko se secam. a ima sijalica za Imt traktor u one cetvrtaste zadnje lampe sto ide ,isto za poziciju je 5W. tako da mozes zgodno uzeti grlo i sijalicu za probu . Ako ti to koristi ti ugradi i preradi mesto jer grlo je vece kao i sijalica
 

sasa0110

Član
Tu od
28 Pro 2014
Poruka
49
trenutno sam malo u gužvi pa nisam ništa stigao isprobavati.. Mislim kod alternatora staviti još jednu žaruljicu, postepeno sa više wata jer u tablu ne mogu staviti ništa veče od ove šta imam. Prepravak u tabli bi bio prekompliciran... Javim rezultate...
 

motohod

Član
Tu od
12 Ožu 2009
Poruka
784

oboliti

Aktivni član
Tu od
27 Velj 2014
Poruka
276
IMT 539 81. god. ima dinamo, namjeravam ju zamjeniti sa alternatorom pa me zanima koji bi bio najpogodniji, naravno rabljeni, od nekog rashodovanog auta.
 

Najnoviji postovi

Na vrh