• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

ALTERNATOR - Pomoć oko alternatora

plus

Iskusan lik
Tu od
7 Sij 2016
Poruka
5,738
Ne kužim ovu rečenicu.
Ali, za visinu napona je odgovoran regulator napona i tu nema dvojbe. Previsoki je čim je preko 14 V. Jednostavno se u to uvjeri mjerenjem na ispravnom traktoru kod prijatelja i susjeda.
 

car14

Član
Tu od
1 Tra 2016
Poruka
119
Vidjet sta drugi instrument pokazat.... Ma znam da preko 14.1-14.2 ne smije bit.... Zvao sam masivnu i sad cekam odgovor...
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,644
2,4V/ćeliji odnosno 14,4 je nekakva naponska granica dopunjavanja po ljetu da se još ne razvijaju pžinovi, pa je većina reglera namještena na taj napon.
G. Plus bi to bolje znal.
 

car14

Član
Tu od
1 Tra 2016
Poruka
119
Da ali 14.7 na 1400 obrtaja je puno... A na 2000obrtaja je preko 15V... Iskrin je bio od 13.6 do 14.2
 

plus

Iskusan lik
Tu od
7 Sij 2016
Poruka
5,738
Reglere za nekadašnje generatore tzv. dinama sam naponski uvijek štelao na 13,8 V i radili su godinama besprijekorno. Sadašnji elektronski regulatori napona na alternatorima su do 14 V. Ne bi nikome preporučao duže korištenje, punjenje s naponima koji prelaze preko 14 V.
 

car14

Član
Tu od
1 Tra 2016
Poruka
119
Hvala na pomoći tj. na objašnjenje stavim na forum rasplet događaja pa mozda nekom pomogne.... Imam jos jedan problem i tema je kosilica figaro pa ako moze netko odg u temi da ovdje ne mješam
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,644
Kupi kvalitetni novi elektronički regler i ugradi ga.
To je najjednostavniji način rješavanja problema.
 

mikke

Iskusan lik
Tu od
20 Velj 2019
Poruka
1,915
Koliko sam upoznat večina novih auta sa dizelskim motorom imaju punjenje 14.7 volti zbog tog imaju problema sa h7 žaruljama. U ovom slučaju može biti da je i akumulator loš i napon kad se mjeri bez opterečenja na ovom alternatoru upitne kvalitete varira. Probaj upaliti svjetla onda mjeri.
 

mikke

Iskusan lik
Tu od
20 Velj 2019
Poruka
1,915
Ovo 12.3 je premalo pogledaj kontakte na stupicama ,ako su u redu onda je regler. Moj savjet je da popravi stari ako je iskra.
 

plus

Iskusan lik
Tu od
7 Sij 2016
Poruka
5,738
Ne bi trebala biti nekakva posebno velika kolebanja napona, bez obzira na broj okretaja motora ili na broj / snagu uključenih potrošača.
Doista su danas elektronički regulatori napona za mali novac, čista bagatela, ali bome su i isto tako hiroviti, da nam "pomjeraju mozak" koji put - čista ludnica.
Nije previše teško provjeriti da su svi spojevi kvalitetni, čvrsti, pouzdani, ali svi, na klemama akumulatora, na glavnom osiguraču, na kontakt bravi, na kontrolnoj lampici, ostalim osiguračima od trošila; da znam ja da je to ljudima tlaka i zajebancija.
Traktori su Vaši radni strojevi, koji rade puno put u nemilosrdnim uvjetima i moramo i njih koji put malo pogladiti, pomaziti, paziti, očistiti i podmazati. Bez ljutnje molim, svi budu zadovoljniji i traktor i vlasnik :)
 

car14

Član
Tu od
1 Tra 2016
Poruka
119
Spojevi su dobri... Ma uzet cu regler ali novi je alternator pa cekam sta rec mi iz trg
 

plus

Iskusan lik
Tu od
7 Sij 2016
Poruka
5,738
Ma "hebemu" i alternatoru i trakavici koja se izrodila.

OK sada si pobrao hrpu koje kakvih savjeta, pa ti sad sam zaključi da li su ti korisni ili ne.
No, bilo bi ti ispravno da si odmah kontaktirao prodavatelja tog alternatora, čim si skužio da mu napon "luduje".
Jednako tako bi bilo od prodavatelja profesionalno da odmah reagira, te ustanovi što se točno događa i otkloni nepravilnost, sve drugo je onako kako se zapravo ne bi trebalo postupati.

No tako je sad kako je, lijepo te molim da nam napišeš konačnu informaciju: koje se rješenje tvojeg problema nakon svega bude dogodilo.
 

car14

Član
Tu od
1 Tra 2016
Poruka
119
Pa prvi post sa slikom montaze je bio zaplet događaja iako sam se nadao konacan kraj sage.... A prodavatelj je kontaktiran i čeka se odg... A rasplet i kraj cu napisat na forumu👍... Hvala svim koji su dali svoje mišljenje i pomoć
 

ceki

Član
Tu od
18 Ruj 2009
Poruka
365
kazaljka na ampermetetru poskakuje sa 0 na 5, zna na trenutke skočiti i na +30 ? šta može bit?
 

ivan81

Član
Tu od
13 Lip 2013
Poruka
75
To je normalna pojava, sa strujnim klještima sam radio usporedbu na jednom traktoru i događa se ista stvar. To je normalna pojava... bez brige
 

plus

Iskusan lik
Tu od
7 Sij 2016
Poruka
5,738
kazaljka na ampermetetru poskakuje sa 0 na 5, zna na trenutke skočiti i na +30 ? šta može bit?
Može biti svašta, ali si dao premalo informacija za ozbiljnu defektažu. Na kakvom sredstvu se nalazi taj alternator, u kakvim uvjetima, koja su trošila pritom uključena???
 

LAKI

  
Tu od
13 Velj 2019
Poruka
1,120
To je normalna pojava, sa strujnim klještima sam radio usporedbu na jednom traktoru i događa se ista stvar. To je normalna pojava... bez brige
To nikako ne moze biti normalna pojava,tu nesto nije u redu
 

Najnoviji postovi

Na vrh