• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Analiza tla

  • Temu pokrenuo kikoporto5820
  • Datum prvog posta

Nixa

Član
Tu od
24 Kol 2008
Poruka
255
Preporuku rade agronomi sa Hrvatskog zavoda za poljoprivrednu savjetodavnu službu, to im je jedan od poslova. Stanice za analizu zemlje, jasno one licencirane, njima šalju rezultate a mi izvještaj dobijemo kada ga ovi vrate. Što misliš zašto to sve skupa traje nekih 15 dana.
I dalje mislim da je preskupo... :)
 
K

kemicar

Guest
Zbilja si pravi kemičar dok odmah računaš koliko koštaju strojevi za analizu pa ne misliš valjda da će netko odmah kupovati sve to a i tako sve ustanove moraju biti opremljune sa istim Podravka ako ni zbog čeg drugog ono zbog sebe same osjek i križevci isto tako. Ja ne šaljem zemlju na analizu iz raloga što ti to izgleda ovako imam sedam parcela od toga pet nije moje a 7x300 izađe da su troškovi veliki a da su manji slao bi.

A čuj komercijalno razmišljam. Veci ti je problem male parcele nego cijena analize. Nego kad ono uključim dio mozga za improvizaciju veći dio analize možeš napraviti sam sa odstupanjem od cca 10% a možeš i kupiti terenski set za cijenu seta godišnjeg ispitivanja.


Preporuku rade agronomi sa Hrvatskog zavoda za poljoprivrednu savjetodavnu službu, to im je jedan od poslova. Stanice za analizu zemlje, jasno one licencirane, njima šalju rezultate a mi izvještaj dobijemo kada ga ovi vrate. Što misliš zašto to sve skupa traje nekih 15 dana.
I dalje mislim da je preskupo...

Ovi iz savjetodavne službe ne daju rado preporuke na gole analize laboratorija (često odbijaju jer imaju dil sa nekim iz drugih lab.). Tko ili što su licencirane stanice za analizu zemlje?
Skupo ili ne ako misliš da ti analiza treba radiš je ako ne improviziraš.

Ja mislim da je kukuruz preskup a pitaj onog koji ga je uzgojio.
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

siki

Aktivni član
Tu od
6 Lip 2010
Poruka
2,151
A čuj komercijalno razmišljam. Veci ti je problem male parcele nego cijena analize. Nego kad ono uključim dio mozga za improvizaciju veći dio analize možeš napraviti sam sa odstupanjem od cca 10% a možeš i kupiti terenski set za cijenu seta godišnjeg ispitivanja.

A gdje se može kupiti taj set.
 

cabage

Aktivni član
Tu od
1 Ožu 2008
Poruka
2,463
Ja mislim da su svi ti aparati za samoupotrebu nekvalitetni. Baciš 1000 kn za ph metar, a ph utvrdiš jednom i ne može se mijenjati drastično u dvije-tri ili pet godina. Bitne su ostale stavke, poput humusa, koje ne možeš samo tako utvrditi. A i sama analiza tla nije kvalitetna ako se ne uzme što veći broj uzoraka od kojih se napravi jedan reprezentativni koji ide na analizu.
Nisam ni ja vjerovao u te analize dok se nisam osvjedočio u ispravnost njihovih preporuka. Znam i sam pognojiti zemlju, no ispadalo je u večini slučajeva da to radim pretjerano.
 
K

kemicar

Guest
A čuj komercijalno razmišljam. Veci ti je problem male parcele nego cijena analize. Nego kad ono uključim dio mozga za improvizaciju veći dio analize možeš napraviti sam sa odstupanjem od cca 10% a možeš i kupiti terenski set za cijenu seta godišnjeg ispitivanja.

A gdje se može kupiti taj set.
Evo jednog:
http://www.agra.hr/osx/hr/c39/Analiza-tla/

link na setove a prodaje ih copan (dakle drugi):
http://www.mn-net.com/StartpageWate...tcases/tabid/4652/language/en-US/Default.aspx
 

imbro

Član
Tu od
1 Srp 2010
Poruka
448
Jesenas

Meni je čovjek ovako u grubo na polju izmjerio ph na nekih 7-8 točaka.Sve je trajalo nekih 20 min.
 

Prilozi

  • PB270027.JPG
    PB270027.JPG
    50.1 KB · Pregleda: 157
  • PB270033.JPG
    PB270033.JPG
    64.3 KB · Pregleda: 142

izzyvz

Član
Tu od
14 Ruj 2009
Poruka
185
bok!dečki,kako se kreču cijene analize tla?
ima di da je najjeftinije?
NAPOMENA:cijela hrvatska dolazi u obzir,usput mi je pa mogu dofurati. :)
 

golman7

Član
Tu od
11 Ruj 2011
Poruka
605
visoko gospodarsko uciliste u križevcima,,milislava demerca 1, 48260 križevci
 

tatar

Član
Tu od
16 Ruj 2009
Poruka
455
Vecina ljudi analizu radi zbog ph a to u kz kosta oko 55-60 kn
Malo ljudi to zna a nije skupo za kalcizaciju dati 55 kn pa raditi malo preciznije
 
B

bober

Guest
Pozdrav, evo novi sam ovdje. Zanimalo me ima li smisla slati uzorke iz Istre na analizu u Križevce, i to poštom? I kakva bi bila procedura u tom slučaju? U Poreču je analiza užasno skupa pa me zato zanima. Hvala unaprijed na odgovoru.
 

bobostar

Aktivni član
Tu od
14 Pro 2009
Poruka
1,560
Pozdrav, evo novi sam ovdje. Zanimalo me ima li smisla slati uzorke iz Istre na analizu u Križevce, i to poštom? I kakva bi bila procedura u tom slučaju? U Poreču je analiza užasno skupa pa me zato zanima. Hvala unaprijed na odgovoru.
Nije nikakakv problem poslati uzorak tla poštom (hp expresom), samo prije treba kontaktirati laboratorij.
Pogledao sam cijene, i za razliku od gotovo 250,00 kn (Križevci - 200,00 vs. Poreč 450,00 kn), isplati se poslati uzorak do Križevaca. :icon_e_ugeek:
 
B

bober

Guest
Nije nikakakv problem poslati uzorak tla poštom (hp expresom), samo prije treba kontaktirati laboratorij.
Pogledao sam cijene, i za razliku od gotovo 250,00 kn (Križevci - 200,00 vs. Poreč 450,00 kn), isplati se poslati uzorak do Križevaca. :icon_e_ugeek:

hvala na korisnim informacijama.
u porecu je cijena za vocarske kuluture cak 750 kn po uzorku. u krizevcima je i to 200? ili bi u tom slucaju bilo 0-30cm 200 + 30-60cm 200?
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

bobostar

Aktivni član
Tu od
14 Pro 2009
Poruka
1,560
hvala na korisnim informacijama.
u porecu je cijena za vocarske kuluture cak 750 kn po uzorku. u krizevcima je i to 200? ili bi u tom slucaju bilo 0-30cm 200 + 30-60cm 200?
U Križevcima je to onda 200+200=400 kn (200,00 kn je jedan uzorak). :8):
 

krki

Aktivni član
Tu od
1 Sij 2007
Poruka
911
da tako je ja bi uzeo za ljesnjak 0-40cm kako sam uzimao i 2005/06 kod podizanja e sad neznam jel to prolazi za integriranu proizvodnju ili ne
 
L

ljeskograd

Guest
pozdrav!

iz varaždina sam i zanima me gdje mogu dati tlo na analizu? koliko vidim iz prijašnjih postova ima u križevcima... ima i negdje u vž?

isto tak molim savjet, sadim lješnjake i zanima me da li je dosta analiza kiselosti, odnosno kaj bi sve trebalo uzeti?

unaprijed hvala na odgovorima :)
 

BioBela

Član
Tu od
11 Kol 2013
Poruka
63
pozdrav!

iz varaždina sam i zanima me gdje mogu dati tlo na analizu? koliko vidim iz prijašnjih postova ima u križevcima... ima i negdje u vž?

isto tak molim savjet, sadim lješnjake i zanima me da li je dosta analiza kiselosti, odnosno kaj bi sve trebalo uzeti?

unaprijed hvala na odgovorima :)

Analizu možet dati napraviti u KŽ ili na Agronomskom faksu u Zgb. Analizu radi i npr. VS Velika gorica - onda vjerojatno radi netko i u VŽ. Najbolje Ti je nazvati Poljoprivrednu savjetodavnu službu u VŽ - nađeš ih na Google. Uzimao si već tlo za analizu? Moraš imati štihaču, najlon vrećicu, jednu kantu i nož. Ak Ti je potrebno pojašnjenje, nazoveš me sutra. Ukucaš BioBelu i naći ćeš moj tel. Pozdrav! Marijan :icon_keel:
 

bobostar

Aktivni član
Tu od
14 Pro 2009
Poruka
1,560
pozdrav!
isto tak molim savjet, sadim lješnjake i zanima me da li je dosta analiza kiselosti, odnosno kaj bi sve trebalo uzeti?

unaprijed hvala na odgovorima :)

Ovisno o tome koliko ćeš profesionalno ići u sadnju lješnjaka.
Za nekakav početak, treba odraditi bar pH (to je oko 50-tak kuna) i već na osnovi tog parametra se može dosta znati.
Nekakva sredina je klasičan set; fosfor, kalij, ukupni dušik, organska tvar i pH (te količina vapna ili hidrolitski aciditet, ovisno o pH tla).
A naprednije je cijela analiza; makro i mikroelementi. Naravno, nešto malo skuplje, ali to je kao kompletna rendgenska slika (sistematski pregled). Onda točno znaš što imaš/što nemaš i kako onda dalje raditi.
Skupo? :(wait):
Ne. Najskuplje je izgubiti 50%(ili 90%) prinosa, ono za što si radio 3-4 godine, jer nisi znao da u tlu nema dovoljno bora (ili nekog drugog elementa).
Osobno, uvijek preporučam za početak kompletnu analizu, a onda kasnije samo kontrolnu (jednostavniju).
Evo ima tu na portalu malo o analizama tla.
:(happy):
 

Najnoviji postovi

Na vrh