• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Antifriz

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,315
Ja neznam kak je to danas i kak se uči u školi, ali nekad kad sam ja na praksu išel nam je majstor rekel da natočimo u neke kamione (mislim da su FAP bili jer se sečam da su TAM-ovi bili zračnjaci) antifriz. U svakoga 10 litri koncentrata i ostatak voda kišnica.
Jedan kaj je bil jako zainteresiran je nasukljal 20 u prvoga jer je krivo čul i ostatak je natočil vodu.
Dolazi majstor i odmah drvlje i kamenje po ovom zainteresiranom i pošalje ga u dučan jer za drugo jadnik nije ni bil. Veli meni, mali skidaj čep na hladnjaku. Ja velim ali majstore, on je več vodu natočil. On odgovara, ništ se ti dečec ne brini, bitno da ga nije palil, koncentrat je teži i gušči pa je sel dole.
Spustim ja i gle čuda, ide gusto kakvo je i izašlo van :icon_eek:

Nakon ovoga iskustva ja si razmišljam za ovo kaj je Oficir napisal.

Ja nikad u životu tak nisam delal jer to nisam čul da treba tak, a na kantici ne piše. Piše samo omjer razređivanja, a postupak nisam primetil, mada da bum iskren nisam ni čital.

Logički je da ako je koncentrat gušči i sedne na dno, kaj sam imal prilike videti, u biti nema ni dodira sa brtvilom glave koje je najopterečenije i najspominjanije jer nadoljevamo u hladnjak, a nivo koncentrata je niži od brtve glave. Kasnije kad nadotočimo vodu ona dolazi u dodir sa brtvom glave i kad upalimo makinu vodena pumpa to pomalo prepumpa i promješa.


Nego, ja sam pročital na netu da se čisti koncentrat nesmije točiti jer da se on smrzne na -15, a neko je negde napomenul i da je on čist pregust da bi ga pumpa gurala :icon_scratch:
Sad ja imam par pitanja.
Zakaj onda na kantici piše -80?
Kaj je sa Sibirom gde su temperature preko -40 dnevne, kaj oni toče neki drugačiji antifriz ili neku drugu tekučinu?
 

edosoko

Dobro znana faca
Tu od
5 Svi 2008
Poruka
1,381
takođe sam mišljenja da ne treba "mućkati" boje i antifrize, ali otac to ne yebe ni stručno i vremenom je praksa pokazala da je u pravu. Zamisli kupio si prošle godine zeleni antifriz, razblažio ga i zamijenio kompletnog, skoro si mijenjao crijevo i prosuo si litar-dva; kupiti komplet novi plavi (jer su ove godine svi nabavili plavi) ili kupiti samo litar koliko fali da se namiri?

Auto 2000. godište voza već više od godine plavi antifriz, još nije pojeden dihtung.

Moje iskustvo s "nagrizanjem"; godinama brljavi s vodom, natoči pa nešto odradi i onda ispusti do sljedećeg korištenja traktora, nakon što sve pojede hrđa onda se smiluje pa kupi antifriz i naravno procuri

Moje mišljenje da su boje više da se kupcima mažu oči da ne kupuju druge boje/proizvođače
 

vica

Aktivni član
Tu od
1 Sij 2013
Poruka
3,400
rusi verovatno da imaju jaci antifriz ali i onaj od -40 ce drzati samo se zgrusa . neznam dal si muhanicar nekad na renaultu menjao originalni antifriz. oni imaju neki svoj gust ko ulje.moja reno 19 je dosla iz austrije i kad sam kupio uzeo pred zimu da premerim mislio sam iskreno da je pomesao ulje i antifriz. to je bilo braon boje gusto ko ulje. stavim ja ono sokocalo daizmerim nemoze. ode skala na preko -50 dokle je merilo.pogledam ulje nije pomesao.ali neznam sta je to u sistemu. izvadim ja iz boce oko litre i pomesam sa vodom pola pola i tek onda izmerim na -36.hladnjak ,pumpa blok sve ko novo iznutra kad sam karicio motor. e sad kakva je to antifrizcina to samo oni znaju .sad ima vazda novih za novija vozila sa G oznakom i svi imaju svoju namenu za koja idu tako da ih nije ni preporucivo sipati u starija vozila.
 

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
Oficir i gemišt napravi u kanti onda ulije u čašu

Ako nemaš iskustvo s tim nemoj zezat nego pomogni.

Moj tata je ko klinac natočil u kadeta čisti jer nije znal i na to vodu i za 3 dana propusti dihtung glave i još neki.

Ja imam punta i on ima stalnu cirkulaciju kroz posudu i u njega smijem posebno naljevat jer odma mješa čim se upali.

Rozi ili ti crveni se nesmije mješat sa plavim jer su drugačijg sastava i spjenili bi se i nema hlađenja kak treba biti.
 

zeljko kz

Dobro znana faca
Tu od
10 Kol 2012
Poruka
6,955
Crveni je za aluminijske blokove i nesmije se miješati sa ostalima .
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
vica , možda je netko ulio čisti koncentrat bez da je razrijedio vodom .

Zapravo iznenadilo me da je antifriz gustoče veče od vode , od kud efekt da recimo pumpa drži dok je voda unutra a kad se ulije antifriz pušta . isto kao i na drugim lošim spojevima
 

Zac540

Član
Tu od
10 Stu 2010
Poruka
604
Dva ista auta istog godišta sa istim motorom,u jednom crveni vj još orginalni a u dr plavi,najejftiniji i ni na jednom nije pojelo ni propustilo ništa,radi se o autima 96-97 godišta,i kad sam god u čemu stavljao antifriz večinom sam sipao prvo čistaka a onda vode kolko je još stalo i nikad ništa,neznam možda jednostavno imam sreče

Isto tako sam jedne prilike sipao 5 l čistog ininog antifriza(plavog) u fiata i na to je stalo još jako malo vode,bio je ko zna kolke jačine i nikakvih problema
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
baza antifriza je etilen-glikol , on je bezbojan ( dobro , nije ali ovdje nevažno)
Baoja je samo radi boje , različiti proizvođači stavljaju svoje boje .
Tako može biti žuti , plavi ,zeleni ....pa čak (crveni) rozi .
Svi ti antifrizi se mogu mješati ..svi koji su na bazi etilen-glikola .

Jedni kojem smrdi je famozni g 12 kojeg su uvalili das auto stručnjaci i fizikalno je povezan s lagurama od kojih je napravljana glava auta ..pa i blok ako je aluminijski .

Zato mom opelu ne smeta antifriz od etilen-glikola makar ima "laku glavu"

Ako niste znali ( a zna gogle) čisti etilen-glokol ima ledište na -12 i tek kad se razrijedi vodom može " narasti" do - 50

Mješanje s g12 ne dovodi do ekspolozije motora ili konja nego do poništavnja djelovanja antifriza .
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,315
Googlam u vezi antifriza i nigde nemrem najti postupak mješanja.
U svakome uputstvu piše da se koncentrati obavezno moraju mješati sa vodom ali nema objašnjen način, samo postoci.
Nitko od proizvođača ne spominje kaj se dogodi ako se koristi čisti nerazređeni koncentrat.
Inina stranica ( a njima vjerujem najviše) kaže ovak
http://agroultrastop.com/pdf/Tehnicki informacii/INA_Antifriz_Koncentrat.pdf
U ponudi imaju 3 vrste
http://www.ina.hr/UserDocsImages/pdf/katalog_INA_maziva_listopad_2009.pdf

Googlajuči naletjeh na curke koje isto mješaju, ali ih minus ne dira

izvini-seko.jpg
 

vica

Aktivni član
Tu od
1 Sij 2013
Poruka
3,400
renoi su pre imali neki svoj antifriz. znam da se nije menjao nego samo dolivao po potrebi. jako skup. a ovo u mojem je toliko gusto bilo kao mozda ulje sae 30-40 .ja sam prvo pomislio da je ulje posle nisam znao sta da mislim. e onda sam izvadio oko 1L da vidim sta je i razblazio pa merio. do skora mi je bio u sistemu dok nisam ubacivao plin pa je dosta prosuto je pametan nacin da se ispusti nema. tako da sam menjao komplet.posle mesec dana od tog vodena pumpa propisa. znam koliko je cist -100 gust a ovo je bar jos duplo gusce. nikad se nisam susreo sa takvim necim. to je trpelo sigurnih -70.merac otisao sa skalom skroz na kraj a meri do -50
 

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
@muha molim te nemoj ovaj tekst obrisat jer ljepo opisuje mješanje i nakupljanje kamenca,pa da neki nebi naklapali ili mislili da zmišljam a i te stvari sam učil u školi!!!Hvala.

Ovak veli struka:

Demineralizirana voda u antifrizu obezbjeđuje zaštitu od stvaranja kamenca na zidovima sistema čime se smanjuje razmjena toplote i može dovesti do pregrijavanja sistema hlađenja. Aditivi obezbjeđuju i vijek korištenja odnosno vrijeme zamjene antifriza koje se kreće od 3-5 godina. Za identifikaciju kvaliteta postoje: nacionalni standardi, internacionalni standardi, standardi testnih metoda i standardi proizvođača sredstava u čijim sistemima se koristi antifriz: kamioni, automobili i dr. Savremene tehnologije atifriza ne sadrže nitrite, fosfate ni amine / poznato pod skraćenicom NAP free). Antifriz sa nitritima, fosfatima i aminima moguće ih je i danas naći zbog niže cijene aditiva na tržištu kod pojedinih proizvođača. Upotreba antifriza Ako je antifriz u koncentrovanom obliku valja ga razrijediti vodom do željene koncentracije. Da bi se osigurala dovoljna zaštita od korozije, najmanja koncentracija antifriza u vodi treba da iznosi 33% (pri čemu koncentrat treba da je minimalne gustoće 1,11 gr/cm 3 ). Obavezno miješati sa demineraliziranom vodom. Ova koncentracija osigurava zaštitu od smrzavanja do -18°C i tačku ključanja ljeti do 104°C. Za sve druge tačke mržnjenja koristiti instrukcije proizvođaća koje se nalaze na pakovanjima.
Preporuke kod mijenjanja antifriza

Prije ulijevanja novog antifriza isperite rashladni sistem čistom vodom- po mogućnosti pustite da voda teče, a da motor radi. Ne preporučuje se čišćenje sistema hlađenja ili grijanja sodom bikarbonom jer i manje zaostale količine u sistemu mogu izazvati pjenjenje antifriza što znatno smanjuje učinak hlađenja odnosno grijanja. Ne miješajte različite vrste (tipove) antifriza jer može doći do pjenjenja i taloženja.

Izbjegavajte naviku ljeti voda, a zimi antifriz, nego cijele godine koristite antifriz postojane koncentracije. Prilikom nenamjernog prolijevanja antifriza po laku vozila, isperite lak vodom jer nakon nekoliko dana lak može izgubiti sjaj. Za miješanje i dolijevanje uvijek koristite čiste posude. I male količine ulja, prašine i ostalih nečistoča izazivaju pjenjenje.
 
Posljednje uređivanje:

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,315
@ Oficir.
Ja sam ti ono pobrisal zato jer na forumu treba iznositi svoja iskustva jer mnogo puta se u praksi dokazalo da je proizvođač dal loše upute za rukovanje.

Recimo u ovome kaj si ti prekopiral na dnu stoji, citiram:
I male količine ulja, prašine i ostalih nečistoča izazivaju pjenjenje.

Po mojem je to glupost jer sam sebi, a i drugima (oni koji su bili prisutni znaju o čemu pišem, a ako se ne sječaju nek se prisjete onog kišnog dana kad mi je mali kiler eksplodiral) dokazal da tu nema istine.

Ko veli da je sve ostalo navedeno istinito i zato treba iznjeti vlastito iskustvo, a ne birtijsko rekla kazala :eek::
 

vica

Aktivni član
Tu od
1 Sij 2013
Poruka
3,400
a i sama pena tezi uvek ili u bocu ili na preliv van tako da nema tu nekih problema.ja sam imao problem sa mazdom 626 starom kad je ulje uslo u sistem hladjenja i to 2L sigurno. posto je mali hladnjak nisko svo ulje otislo skoro u njega a zimsko doba. nema grejanja nic. pa nekoliko puta skidaj crevo pa pod pritiskom izduvavaj. na kraju sam morao neko sredstvo za ispiranje sistema sipati i tako je radilo dok nije jednom proteralo i uspostavilo cirkulaciju i onda vruca tecnost isprala.onda jos jednom ispiranje i ta tecnost pa antifriz. upamtio sam je dobro. ali antifriz je bio uzrok problema. neki je nasut da je nagrizao glavu i cep u glavi izmedju antifriza i kanala za ulje. ko papir ga pojeo. verovatno nije dugo menjan i onda ima nagrizajuca svojstva
 
Posljednje uređivanje:

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
@ Oficir.
Ja sam ti ono pobrisal zato jer na forumu treba iznositi svoja iskustva jer mnogo puta se u praksi dokazalo da je proizvođač dal loše upute za rukovanje.

Recimo u ovome kaj si ti prekopiral na dnu stoji, citiram:
I male količine ulja, prašine i ostalih nečistoča izazivaju pjenjenje.

Po mojem je to glupost jer sam sebi, a i drugima (oni koji su bili prisutni znaju o čemu pišem, a ako se ne sječaju nek se prisjete onog kišnog dana kad mi je mali kiler eksplodiral) dokazal da tu nema istine.

Ko veli da je sve ostalo navedeno istinito i zato treba iznjeti vlastito iskustvo, a ne birtijsko rekla kazala :eek::

Kaj se desilo da je explodiral?
Ma ok slažem se s tobom,al to su preporuke jednog proizvođača a i sam si rekel da nemreš nač googlanjem di piše kak se mješa vani ili u sistemu.
itd...
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,315
Ništ strašnoga.
U rano prolječe sam metnul bateriju stotku u makinu jer je 75 AH bilo premalo. Pošto je to veliki akumulator nije bilo mjesta pa sam ga malo doradil po rubovima i nagural na silu unutra. Tam je neki majmun ugradil rele za ventilator i ja sam otkopčal žicu sa njega ............... nebi ni znal nego sam primetil da nema sirene ali se s tim nisam zamaral.
Otišel sam na Jadran i vratil se bez problema i onda su usljedile gradske vožnje i malo pomalo je makinica kuhala i mali hladnjak nije izdržal.
Da nebi to mjenjal taj kišni dan sam mu ugradil bajpas i tak je to bilo dok nije eksplodirala expanziona. Posudu sam pokrpal i promjenil čep. Ponovo se odlepilo to kaj sam zakrpal na posudi, tu sam se več zabrinul............

Kontrolom dali se ventilator uključuje sam ustanovil da to nije tak i nakon duge i teške potrage pronašel kvar, ukopčal žicu i sve radi kao sat.
Proradila je i sirena, što znači da je to valjda usko povezano jedno s drugim,.


Još moram samo mali hladnjak promjeniti jer je vani malo pozimilo.
Budem

Kad je šustar imal dobre cipele :icon_scratch::icon_scratch:
 

fićona

Član
Tu od
29 Kol 2010
Poruka
512
Za aluminijske blokove ili glave se unutra stavlja crveni mislim da mu je oznaka g12,i nemaš brige.:icon_wink:
inace crveni g12 i jeje tek naj agresivniji,tak da je bolje stavljati,zuti,plavi ili zeleni,i njih 3 se smije mesati a crveni se nesme s niti jednim mesati:icon_pray:
 

edosoko

Dobro znana faca
Tu od
5 Svi 2008
Poruka
1,381
čitava ova priča mi miriše na onu o uljima, ni slučajno ulje različitih proizvođača jer će nastat havarija.......jest baš, a to što lampica s ikonicom čajnik svijetli zanemariti do prve benzinske?
ni slučajno vodu s česme, ne smije se mijašat s drugim proizvođačima, ne smije biti ulja, prašine......
neki dan sam servisirao dva auta, za jedno je kupljen crveni antifriz koji curi "skoro" kao voda, smućkan pola-pola, rezultat nešto ispod -30
za drugo auto je isto kupljen crveni ali drugog proizvođača (bio je jeftiniji u ponudi) ali je curio kao ulje, u prazan sistem izlio tri litra, dolio vode koliko je stalo, upalio motor i dosipao još, pustio da postigne radnu temperaturu, upalio se ventilator.....provjerio, otprilikke kao i prethodni.......nakon čitavog postupka tečnost je bila kao voda

tamo negdje devedesetih, komšija je iz austrije dolazio kadetom, svake jeseni je donosio kanister antifriza, stari se vadio i sipao se taj koncentrovani, nikad nije dao drugačije, nikad problema nije imao
 

dado6340

Iskusan lik
Tu od
31 Svi 2013
Poruka
4,827
Znam da skrečem sa teme ali ako smeta obrišite. Tamo davno kad sam vozio seat ibizu stara kanta normalno trošila ulje pa nasipam malo hipenola :(wasntme): i nije bilo havarija. Tak da nebi bilo ni sa antifrizom ali mislim da nikad nije baš takva gužva da se nemre najti isti ili slični po sastojcima i dolijati.
 

mane

Iskusan lik
Tu od
5 Svi 2011
Poruka
4,739
Starije generacije motora po pitanju održavanja nisu tolko osjetljivi kao današnji motori. Mogao si unutra stavit praktički sve i svašta i on je išao. Danas je to drugačije, sve je puno elektronike, senzora, sondi itd. Kad bi samo znali kaj točim u 533 neki bi se ovdje za glavu hvatali :(wasntme):
 

Najnoviji postovi

Na vrh