• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Antifriz

MARIETO88

Član
Tu od
22 Lis 2013
Poruka
349
Smrzava se i slana voda, kao i antifriz na određenoj temp.!
Kod mene sol sipaju(po cestama) i dobra je do nekih -5, -8, a dalje koda da i nema!
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Kod mene u najstarijem traktoru nikad u njegovih 35 godina nije bio antifriz i traktor ide i dan danas, po zimi se baš i ne koriste pa se ispušta voda.
U ostala 3 traktora je antifriz pod obavezno jer se koriste veči dio zime.
 

Koko

Član
Tu od
12 Sij 2010
Poruka
418
Koji vam je argument za nekorištenje antifriza, osim uštede od 100 kn svakih nekoliko godina? Pa to je prestrašno.
 

zeljko kz

Dobro znana faca
Tu od
10 Kol 2012
Poruka
6,955
Možda bi trebal ispod traktora obrezani karnister :icon_fU:
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

fric1993

Aktivni član
Tu od
26 Kol 2010
Poruka
1,400
Meni je ove godine u rotiranju Zacvikal lager na visku i digla de temperatura i nista nije bilo na traktoru jel kad sam zvao servisera odmah je pital jel je bio antifriz i da nista mu nebude bilo.
A pozimi sam cistil snijeg i procuril mi kiler i ja sam se sa serviserima razgovaral kaj da radim da ću nadoljevati vodu i rekli su mi da niti uludilu jer bi bila velika mogućnost da zakuha motor.
Gledajući nekome za malog fergica treba 100 kn za antifriz pa to popusite za tjedan dana ili idete na kavu tjedan dana u birtiju...
 

luka009

Aktivni član
Tu od
22 Ožu 2013
Poruka
1,322
Ako nisam u pravu vi me demantirajte:
Antifriz traje 5 godina,
Ispuštanje pola sata, ponovno ulivanje pola sata i to je izgubljeno 5 sati u 5 godina
Jednom ti zimi treba traktor svake godine i to ti je još 5 sati što ukupno iznosi 10 izgubljenih sati.

Za deset sati nekog drugog rada sebi ili drugome ćeš privrijediti minimalno 150 kn, izgubiti pola sata kod punjenja rashladnog sistema antifrizom i ne moraš gledati vremensku prognozu koliki će biti minus.

Što se odnosi na pregrijavanje zbog vrelišta vode ili antifriza to nije bitno jer se vidi ako kazaljka otiđe u crveno smanji opterećenje i ohladi stroj.
 

zwer

Dobro znana faca
Premium
Tu od
15 Ožu 2010
Poruka
1,714
Ako nisam u pravu vi me demantirajte:
Antifriz traje 5 godina,
Ispuštanje pola sata, ponovno ulivanje pola sata i to je izgubljeno 5 sati u 5 godina
Jednom ti zimi treba traktor svake godine i to ti je još 5 sati što ukupno iznosi 10 izgubljenih sati.

Za deset sati nekog drugog rada sebi ili drugome ćeš privrijediti minimalno 150 kn, izgubiti pola sata kod punjenja rashladnog sistema antifrizom i ne moraš gledati vremensku prognozu koliki će biti minus.

Što se odnosi na pregrijavanje zbog vrelišta vode ili antifriza to nije bitno jer se vidi ako kazaljka otiđe u crveno smanji opterećenje i ohladi stroj.
Pa ak imaš toplu garažu onda ti po toj logici antifriz opće ne treba....

Al mislim čemu radit problematiku radi 50 kn antifriza pa si miran, nemaš brige radi hrđe u taloga po motoru i hladnjaku, produljuješ vijek vodnoj pumpi i hladnjaku itd...
 

Turopolec

Član
Tu od
31 Svi 2012
Poruka
413
Uopce nije poanta treba ti traktor po zimi ili ne treba. U svakoj vodi ima kamenca koji se talozi negdje u rashladnom sistemu. 4 litre antifriza i 4 litre destilirane vode i bez brige si 4-5 godina. U mojim traktorima je ta kombinacija. Stoje vani pod nadstresnicom od prvog dana i ne razmisljam jel minus da moram ispustati vodu.
Na nijednom nije dirana vodena pumpa (jedan je 1976g. drugi 1983g.). Ove godine sam mjenjal antifriz u obadva traktora. Trosak je 200,00 kn. Znaci 20,00 kn. po traktoru godisnje.
 

mursanic

Član
Tu od
1 Lis 2008
Poruka
723
Svako leto spustim litru van, i ulijem litru koncentrata. Kroz godinu ponekad malo se dolije vode ....
 

Žuti org

Član
Tu od
19 Svi 2012
Poruka
232
svake treče godine sve van i friški unutra i prst u uho pa nek je zima kak god,valjda su toliko zaslužili da im to obezbjedim
 

MARIETO88

Član
Tu od
22 Lis 2013
Poruka
349
Ako vam motor zakuha, znajte da ste ga sjb za polovicu, bila voda ili antifriz. Meni je na rajderu zakuhao 3 puta motor, i sad je za baciti.
Inace neki traktori rade na radnoj temp od 90-100 *C , pa zato koriste antifriz. Prije je u mom selu bio jedan jednocilindras i motor mu radi na 120*C, ali je gazda u njega sipao neku posebnu tekucinu iz italije.
Ja sam prije imao kolektore na kući i preko zime sam punio sa antifrizom, na kraju su mi krenuli zakuhati i voda ni imala cirkulacije, Nakon par godina su skinuti i u cijevima i ekspanziji sam naso nekaj gumeno i tvrdo velicine šake. Sad jel neko imao slicneg iskustva?
 

seljačić

Aktivni član
Tu od
8 Velj 2009
Poruka
2,155
antifriz i to 100% ide u hladnjak,sve ostalo je bezveze i suvišna diskusija i gubitak vremena oko natezanja šta ko radi i kako.
 

zokii

Član
Tu od
17 Lis 2009
Poruka
630
Ako nakon sat teškog oranja temperaturu nije digao od samog početka plavog područja na termometru, nemamo o čemu govoriti..... u škrinji se nije smrzao, traktor mi ljepo miriši, a u stakloperu je i sredstvo protiv kamenca, tako bar piše na etiketi...... nakon još par sitnijih radova ga budem ispustio van da ispadne sva prljavština što ju je opralo sa stjenki i budem sipao drugi. ja sam prezadovoljan
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,312
Usput stavi i koju ljutu feferonu.
Možda bu ljuči .......................... pa nadodaš po potrebi kad zaškripi peta
 

MARIETO88

Član
Tu od
22 Lis 2013
Poruka
349
Zamolio bi te, da nam efekte javiš nakon 2014, ako tada budeš još imao traktor! :D
Ne želim u off topic, ali da nadodam da najluđe kaj sam ja napravi je dodao suncokretovog ulja u gorivo. xD
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
Ti si onda lu**ak početnik , potrudi se da uloviš konkurenciju jer su mjesta uskoro popunjena
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

Zetorboy

Dobro znana faca
Tu od
12 Velj 2010
Poruka
2,703
Ako nakon sat teškog oranja temperaturu nije digao od samog početka plavog područja na termometru, nemamo o čemu govoriti..... u škrinji se nije smrzao, traktor mi ljepo miriši, a u stakloperu je i sredstvo protiv kamenca, tako bar piše na etiketi...... nakon još par sitnijih radova ga budem ispustio van da ispadne sva prljavština što ju je opralo sa stjenki i budem sipao drugi. ja sam prezadovoljan

zoki, jesi to sa onim 5-brzincem orao?
 

apokaptus

Član
Tu od
10 Svi 2010
Poruka
861
narode koja je dovoljna tacka mrznjenja antifriza za ove nase uslove da se bude bezbjedan?
 

Tino

Dobro znana faca
Tu od
23 Svi 2012
Poruka
3,237
narode koja je dovoljna tacka mrznjenja antifriza za ove nase uslove da se bude bezbjedan?

U viaduktu ti stavljaju u sve strojeve -17 i nikad se ne smrzne,cak ni kad su u lici radili
 

marko93

Legenda
Tu od
31 Sij 2008
Poruka
6,022
Kod mene je večinom od -20 do -30,pošto imamo više traktora pa kako gdje...
 

Najnoviji postovi

Na vrh