• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Aparati za zavarivanje ili po domači "švasaparat"

edosoko

Dobro znana faca
Tu od
5 Svi 2008
Poruka
1,381
Re: Aparati za varenje ili po domači "švasaparat"

ja sam skužio da ne valja ni previše niti premalo plina......

a koliko koja traje.....zavisi koju zašarafim, znam samo da ih sprži nekoliko dok ode bunt žice......ne isključujem mogućnost curenja :icon_e_confused:
 

vica

Aktivni član
Tu od
1 Sij 2013
Poruka
3,400
Re: Aparati za varenje ili po domači "švasaparat"

koliko znam svojstvo glavno co2 plina je da istera kiseonik iz podrucja vara. ako ima strujanja vazduha mora se pojacati jer sam to iskusio cak i napustao rad. kod mene imaju dva manometra stim sto jedan meri pritisak u boci a drugi je protok u L. tako da se priblizno moze ustelovati. sad smesa sa argonom je jos bolja ali to za kvalitetne varove a za obicne je sasvim dovoljhan samo co2..sto se tice invertera mozda kod nekih ima ta mogucnost za rezanje . znam samo da ih posebno prave ali neki i u kombinacijama pa mogu skoro sve raditi. obicni inverteri nemaju sigurno tu mogucnost
 

Metalko

Član
Tu od
28 Stu 2013
Poruka
236
Re: Aparati za varenje ili po domači "švasaparat"

plin stvara oblogu oko vara da var ne oksidira,odnodno da na vruči var ne dođe zrak,isto kao što kao kod elektrode obloga
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,640
znam da piše litara na sat , ali to je i dalje manometar koji mjeri pritisak a ne protok plina preko ventila .
ovo je priručni mejrač koji se preko konusne gume nabije na sapnicu
http://www.zavarivanje.info/pd/3362...---Oprema-za-zavarivanje---Zavarivanje.wshtml

A ovo reducir ventil s mjeračem protoka

http://www.zavarivanje.info/pd/1523...no-rezanje-i-zavarivanje---Zavarivanje.wshtml

vaš vlč.

A moje pitanje g vlč
ne mogu svi sve..to je politika tako da trebaš 3x platiti jedno te isto

vaš vlč.
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,614
Re: Aparati za varenje ili po domači "švasaparat"

znam da piše litara na sat , ali to je i dalje manometar koji mjeri pritisak a ne protok plina preko ventila .
A sooo, sve jasno.
Neznam samo koji bedak je onda takve oznake na manometar nametal i za kaj
 

zeljko kz

Dobro znana faca
Tu od
10 Kol 2012
Poruka
6,954
Re: Aparati za varenje ili po domači "švasaparat"

Opet je Puknuti u pravu u radu pokazuje približan protok u stanju mirovanja čak pokazuje i više a protoka nema :(sweat):
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,640
Re: Aparati za varenje ili po domači "švasaparat"

manometar ima dvije skale ..a na izlazu iz reducira ima vjerojatno prigušnica ..
na prigušnici piše koje je" litraže".
Prema prigušnici se čita skala ..netko ih makne jer ne zna čemu to služi .
taj manometar mjeri pad tlaka na prigušnici ..pa je to nekako preračunato i litre .
Samo kaj tu nije uračunat otpor ventila , crijeva , i svih drugih otpora u sustavu .


Ako je malo plina zavar pregori kaj se vidi jer je porozno ..
tada malo pojačaš plin .

Ako je plina prefiše a sapnicu naprimjer držiš pod nekim kutom oko nje se stvara podtlak pa ta stvar radi kao venturijeva cijev i uvlači zrak u zonu zavara ...

Također djelovi gorionika kao i plinski difuzori sudjeluju u stvaranju zaštitnog polja plina ..

Bobice unutar sapnice i na dizni također negativno utječu na ravnomjernu raspodjelu plina oko zone itd.
 

Ekonomist

Aktivni član
Tu od
24 Srp 2012
Poruka
516
Re: Aparati za varenje ili po domači "švasaparat"

Jedno pitanje za iskusne. Imam stari Končarev aparat za varenje 130 A i meni dobro služi. Sada sam nabavio i Agregat (diesel) 7,2 KVA to je cca 5,5 KW. Htio bi nešto povariti u polju. Probao sam variti i na 120 A mogu variti s 2 mm elektrodama. Nešto sam čitao da može pregorijeti agregat ako ga tako opteretiš duže vrijeme.
Ako netko ima iskustva zahvaljujem.
Inače na tom agregatu radi brusilica od 2,2 kw bez problema, i ostali alati.
 

vica

Aktivni član
Tu od
1 Sij 2013
Poruka
3,400
Re: Aparati za varenje ili po domači "švasaparat"

po mmeni ako je 5,5 kw nebi trebalo biti problema. taj aparat nebi trebalo da povuce vise od 4kw najvise tako da nebi opteretio mah generator struje. ali kod nekih generatora novije proizvodnje prilicno lazu sa podacima
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,188
Re: Aparati za varenje ili po domači "švasaparat"

Teško bu to išlo. Problem je jako visoka jalovima, koju regulatori napona teško progutaju, pogotovo ak je generator asinkroni.
Lakše bi bilo s MAG-om, nego s REL-om. Pogotovo s inverterom.
 

motohod

Član
Tu od
12 Ožu 2009
Poruka
784
Re: Aparati za varenje ili po domači "švasaparat"

Možda pokrene aparat no AVR bude brzo otkazal. :icon_rofl:

Ovo je AVR, to bi bio kakti - regler
168F_2kw_avr_for_generator.jpg
 

Ekonomist

Aktivni član
Tu od
24 Srp 2012
Poruka
516
Re: Aparati za varenje ili po domači "švasaparat"

Ovo je stariji tip agregata. Trebao bi biti sinkroni, tako pišu negdje da su svi jači s dizel motorom sinkroni. Kod ovog pobuđivač je drugačiji i nalazi se u kutiji pored. Inače to je trofazni pa neznam kolika je snaga po fazi. Kod nas nema servisera pa sam u kontaktu sa servisom iz Zgba.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,188
Re: Aparati za varenje ili po domači "švasaparat"

Cca trećina snage po fazi.
 

Bučo

Aktivni član
Tu od
9 Ruj 2012
Poruka
2,999
Re: Aparati za varenje ili po domači "švasaparat"

Evo malo posudio od tasta aparat nabacili mu 15kg zice 0.8 i probali varit da vidim kak mi ide!!




Za moj prvi var s Co2 ja mislim da je solidan!!
 

vica

Aktivni član
Tu od
1 Sij 2013
Poruka
3,400
Re: Aparati za varenje ili po domači "švasaparat"

mala amperaza a velika brzina zice.to je amaterska verzija varstroja. moj je slican ali polu profi.za deblje limove radi na trofaznoj struji pa da vidis onda var
 

OPG HORVAT

Član
Tu od
24 Ožu 2011
Poruka
696
Re: Aparati za varenje ili po domači "švasaparat"

Ja imam slican aparat al uvjek zaboravim broj
moj ima jos jedan kotacic za stelanje brzine zice

dali imas prozirnije staklo za varenje je moglo bi to i bolje
 

vica

Aktivni član
Tu od
1 Sij 2013
Poruka
3,400
Re: Aparati za varenje ili po domači "švasaparat"

ako imas sa tri potenciometra to je kao moj serija 160/180 , ili jos veci po snazi
 

OPG HORVAT

Član
Tu od
24 Ožu 2011
Poruka
696
Re: Aparati za varenje ili po domači "švasaparat"

Ima da tri potenciometra budem bas pogledo broj
skojom ti žicom varis 0,8? Si probo sa 1
kako onda on stela aparat ako nema taj treci potenciometar
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,188
Re: Aparati za varenje ili po domači "švasaparat"

Na svim aparatima (koji nisu sinergijski) je samo jedan gumb za brzinu dodavanja žice, pa i na tomu

Ostala dva su za vrijeme točkanja i pauzu, kad se intervalno zavaruje
Vjerojatno ti nebudu trebali.
 

Najnoviji postovi

Na vrh