• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Aparati za zavarivanje ili po domači "švasaparat"

OPG HORVAT

Član
Tu od
24 Ožu 2011
Poruka
696
Re: Aparati za varenje ili po domači "švasaparat"

Ja sam poskido sve kotace, zapne kabal malo pa se odma razstela i istina ova dva netrebaju
a onda taj sinergijski sam stela brzinu zice?
Fotografija-0123.jpg
Fotografija-0124.jpg
 

vica

Aktivni član
Tu od
1 Sij 2013
Poruka
3,400
Re: Aparati za varenje ili po domači "švasaparat"

taj donji nemoj skidati jer on ti je za brzinu zice. trazi pomeranje po amperazi pogotovu sa monofazne na trofaznu . stela on donekle ali treba nekad i rucno mu smanjiti ili povecati brzinu zbog uslova. ako ides na deblju zicu automatski ti treba veca amperaza a manja brzina zice. cim ti takoreci trza ruka dok varis brzina zice prevelika. mora samo da susti i razliva. potpuno isti je i kod mene varstroj
 

OPG HORVAT

Član
Tu od
24 Ožu 2011
Poruka
696
Re: Aparati za varenje ili po domači "švasaparat"

skino sam ga jer zapnem sa kablom pa se rastela
sad ga tako nastelam camo na onaj crni batrljak
dal si vario sa 1mm žicom
 

vica

Aktivni član
Tu od
1 Sij 2013
Poruka
3,400
Re: Aparati za varenje ili po domači "švasaparat"

nisam jer nemam potrebe za debljom. vecinom se radi auto limarija i nesto bravarije a tu tanju lepse razliva. to jedino kad bih imao vise za varenje neceg debljeg profila onda mozda 1mm. a i ovako upunim zgodno do 20mm plocevinu
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,846
Re: Aparati za varenje ili po domači "švasaparat"

Premal ti je to aparat za žicu od 1mm.
0.8 mu je sasvim dovoljno.

Sinergijski aparati sami podešavaju parametre brzine dodavanja žice, zavisno o vrsti plina, materijala, podešenoj struji...no ipak možeš malo fino korigirati postave.
 

OPG HORVAT

Član
Tu od
24 Ožu 2011
Poruka
696
Re: Aparati za varenje ili po domači "švasaparat"

Ja varim sa obicno po strojevima i tak
ali vec sam negdje na forumu piso da mi je na 0.8 zicom aparat skoro uvjek pojacan na "6"
sad kad bi uzeo 1mm moro bi vjerojatno prikopcati na trofaznu???
 

vica

Aktivni član
Tu od
1 Sij 2013
Poruka
3,400
Re: Aparati za varenje ili po domači "švasaparat"

umesto 6 za amperazu probaj 1 na trofaznoj pa ces videti kolika je razlika. jede zicu i limove
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,846
Re: Aparati za varenje ili po domači "švasaparat"

Vica, s dvofaznim (a ne trofaznim) priljučkom, dobiješ samo veći izlazni napon, odnosno veću izlaznu struju. I dalje je to jedofazni aparat, s velikom pulsacijom napona, pa i valovitošću struje.
Jedina je prednost to kaj dobiješ veću izlaznu struju i neznatno veću intermitenciju na manjim stupnjevima.
Taj aparat nemre imati kvalitetu zavara poput trofaznoga (ili jednofaznog inverterskog).
Daleko toga da ne služi svrsi.
 

vica

Aktivni član
Tu od
1 Sij 2013
Poruka
3,400
Re: Aparati za varenje ili po domači "švasaparat"

to varstroju i treba kad je samo na monofaznom prikljucku. mali izlazni napon pa cesto zeza dok nekrene sa varom. na 380V je nesto sasvim drugo.i amperaza je dosta jaca ali nikad nevolim opterecivati na monofaznoj do kraja na podeljak 6. mnogo bolje na 380 V podeljak 1. lepse vari ,rastereceniji trafo impedansa bolja. a to si u pravu da sa klasicnim trofaznim aparatom nemoze se porediti. to je ipak razlika ko i ovo na 1/220V i 2/380V.
 

Dabio

Član
Tu od
28 Velj 2012
Poruka
523
Re: Aparati za varenje ili po domači "švasaparat"

Pozz društvo !!! Planiram kupnju Invertera za zavarivanje,pa me zanima koji je dobar ako netko zna iz iskustva što kupiti i da obavezno može koristiti ekektrodu 3,25...
 

vica

Aktivni član
Tu od
1 Sij 2013
Poruka
3,400
Re: Aparati za varenje ili po domači "švasaparat"

ako mozes lepo da izujes budjelar ,Kempi,Linkoln Esab i td.
 

bobe

Član
Tu od
22 Sij 2014
Poruka
312
Re: Aparati za varenje ili po domači "švasaparat"

Pozdrav evo da se i ja malo uključim u temu.Danas sam ovo vario pa me zanima vaše mišljenje

xtd5j4GgqZGf2nsvG0p2N943OlJZdqFTeuoiFyxg2KM=s197-p-no


C3HTcpvD4Umx9qY3x3zlL5WDT-rHJTPbH06vBsTbkCs=s197-p-no


qcgJl_GzTJeKrrX2peELkFPvgQTokukmfWQUsyRz3gQ=s197-p-no


XP7l3LyDwVwaLEAWaUOUrMBFRuxpJM-25kGo10h_2Hs=s197-p-no


LuEUK6x9JYPG-KWbfvn344SHTpc_FiioQU5-_Q-Kzbg=s197-p-no


Probaj pravilno postavljati slike
MUHA
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

vlč.puknuti

Iskusan lik
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
Re: Aparati za varenje ili po domači "švasaparat"

nedostaje provar , u sredini ti je ostalo 5 i više mm nespojenog
 

bobe

Član
Tu od
22 Sij 2014
Poruka
312
Daj malo mi podrobnije objasni

Prvo sam nalio var u kanal sa obje strane (valjda je to provar) a zatim preko tog vara povukao dva vara jedan uz drugi sto se vidi na slici. Radio sam sa evb elektrodama.Valjda je 110 A dovoljno jako da dobro poveze. Ako nije dobro po vasem misljenju dajte neki savjet.
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

Pjero

Dobro znana faca
Tu od
22 Stu 2010
Poruka
2,299
Re: Aparati za varenje ili po domači "švasaparat"

Varovi sa jedne i druge strane bi trebali biti spojeni zajedno, bar bi ja tako uradio.
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
Re: Aparati za varenje ili po domači "švasaparat"

Ajmo na lakši način , kad s jedne strane zavariš onda brusiš drugu stranu tako duboko da dođeš od zavara kontra strane .

vaš velečasni
 

bobe

Član
Tu od
22 Sij 2014
Poruka
312
Re: Aparati za varenje ili po domači "švasaparat"

Puknuti hvala na informaciji nisam to znao a ako pukne onda cu tako uraditi.
Nadam se da ce izdrzati. Prihvacam i kritike i pohvale.
 

vica

Aktivni član
Tu od
1 Sij 2013
Poruka
3,400
Re: Aparati za varenje ili po domači "švasaparat"

tako nesto deblje kad se vari i onako lepo pripremljeno onda se razmakne bar 2-3mm komadi. onda varis jednu stranu pa sa druge brusilicom ukopavas da izbijes sljaku do cistog materijala pa onda tu varis. provar je fakticki najbitniji jer je tu sad verovatno ostala pucija. na kraju var treba biti siri za 2-3mm na obe strane nego je kanal. proteraj jos jedan siri var preko ta dva. drugo poluge bi po pravilu kao i sasije seci pod kosim uglom a na pod 90 stepeni. jacu silu tad trpe i jaci var
 

kugic

Novi član
Tu od
27 Ožu 2014
Poruka
7
Re: Aparati za varenje ili po domači "švasaparat"

Pozdrav svima!
Imam namjeru kupiti inverter aparat za varenje. Aparat bih koristio par puta godišnje ali da ga imam jedan duži period.
U ponudi su mi varstroj 1400, varstroj 1305 i lincoln 135s.
Ima li itko od vas iskustva s tim aparatima i koji mi preporučujete?
Unaprijed hvala....
 

bobe

Član
Tu od
22 Sij 2014
Poruka
312
Re: Aparati za varenje ili po domači "švasaparat"

To cu ja sve ponovo zavarivati tako kako ste mi objasnili ovo cu izbrusiti i ponovo.
Vica ne moze se ukoso rezati zbog toga sto ovi novi nastavci nemaju dovoljno duzine za koso rezanje.
Kugic moj savjet lincoln ili ako hoces telvin kao ovaj moj. Navario se svega i svacega u 4 god i nikad nikakvih problema
 
Posljednje uređivanje:

Najnoviji postovi

Na vrh