• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Aparati za zavarivanje ili po domači "švasaparat"

petar

Aktivni član
Tu od
15 Pro 2007
Poruka
1,261
Ja imam VAREX 160/210 i radim sa nim ko lud nikad problema nisam
imao sa njim,on ima hladzenje radi ko lud varim sa njim i 5mm elektrodu.
stvarno je samo za pohvalu.(naravno ja radim trofaznom kad god mogu)
a ti aparati sa slabijom amperazom ljudi izvlace maksimalu iz njiha i rade
pretjerano,onda hoce da izgori i trafo i sve ostalo.Ja sam u Bosni platio
ovaj Varex 160/210 knap 4000 kn u trgovini za halatke

Otac je s takvim pojeo kila i kila elektroda, bilo je nekakvih kvarova ali.. Većinom vari između 160-200A tak da mu je oprošteno.
 

maiky

Aktivni član
Tu od
9 Velj 2007
Poruka
1,598
pozdrav. već duže vrijeme razmišljam o kupovini aparata za varenje iliti švasaparata po naški, i dobio sam danas ponudu za

Varstroj VAREX 152, novi za 400,00 kn

ja gti preporučam da ne kupujes to skupi malo vise novca i kupi neki inverter ....
 

21yes

Član
Tu od
22 Ožu 2008
Poruka
436
Taj mali rel aparat od varstroja ne valja ništa, ima jako malu interminencu baš mi se sinoč žalio jedan čovjek na njega, niti možeš tanak lim varit, niti možeš pošteno zavarit, ja nebi.
 

joekiki

Dobro znana faca
Tu od
21 Lis 2008
Poruka
1,318
Pozdrav svima!
Taj mali rel aparat od varstroja ne valja ništa, ima jako malu interminencu baš mi se sinoč žalio jedan čovjek na njega, niti možeš tanak lim varit, niti možeš pošteno zavarit, ja nebi.

Šta je "intermitencija"...?

Pozdrav Joe!
 
B

Bobo

Guest
Intermitencija oznacava mogucnost rada aparata pod opterecenjem kroz neki vremenski period.

Vrijeme mjerenja se uzima 10 minuta, i ako je nekom aparatu intermitencija 70% pri nekoj odredjenoj snagi, znaci da od 10 minuta 7 minuta mozes variti a 3 je hladjenje... sto manja struja, to veca iskoristivost aparata.

Rijetko ces 10 minuta tjerati jednu elektrodu za drugom, ali to ti je TO...

Samo primjer navodim, moj REL aparat moze "pojesti" 10-12 2.5mm elektrodi po ljetu na dvoristu dok se ne pregrije. nisam mu nikad mjerio vremenski koliko to traje, ali dovoljno govori da je TELWIN inverter radio cjeli dan mal te ne bez prestanka s bazicnom elektrodom 3.5mm na IBER snazi od nekih 170-175A, dok ovaj REL ne ide vise od 120A na monofaznu struju...

Ako aparat za zavarivanje kupujes, svakako gledaj inverter...
 

21yes

Član
Tu od
22 Ožu 2008
Poruka
436
Transformatorski s elektrodom je stvar prošlosti. Što se tiće mobilnosti, rel inverter definitivno, a što se mene osobno tiče najlakše je radit s co2, nema šljake, tko nikad nije vario brzo se s njim nauči. Ja sam sebi pred koji dan kupio co2 230 A, var lijepo zaliva, ne bi škodilo da je oko 300 A, ali što je tu je, sad konačno mogu radit što poželim.
 

StricVujc

Član
Tu od
1 Tra 2010
Poruka
837
Nisam primjetio da je negdje na ovoj temi objasnjena razlika izmedu transformatora i invertera ili mozda nisam sve procitao? Znam razlika je izmedu usmjerivaca koji su DC i trafo-a koji su AC ali ne znam bas o inverterima koja je njihova temeljna odrednica?
 

21yes

Član
Tu od
22 Ožu 2008
Poruka
436
A bog te kaj ti zakompliciraš, stare generacija aparata imaju transformatore u sebi i dosta su teži od inverterskih, na kojem principu jedni i drugi rade ne znam i meni kao korisniku to nije bitno. Inverterski rel aparat (na elektrode) za razliku od starog transformatorskog ne lijepi elektrode tako jako, ljepše vari, puno je lakši, elektronika odrađuje posao. Prilikom kupnje osim potrebne snage paziti da može raditi i na generator, znači da je otporan na oscilacije u naponu da ne pregori zbog slabijeg napona u mreži. Eto toliko od mene.
 

StricVujc

Član
Tu od
1 Tra 2010
Poruka
837
A bog te kaj ti zakompliciraš, stare generacija aparata imaju transformatore u sebi i dosta su teži od inverterskih, na kojem principu jedni i drugi rade ne znam i meni kao korisniku to nije bitno. Inverterski rel aparat (na elektrode) za razliku od starog transformatorskog ne lijepi elektrode tako jako, ljepše vari, puno je lakši, elektronika odrađuje posao. Prilikom kupnje osim potrebne snage paziti da može raditi i na generator, znači da je otporan na oscilacije u naponu da ne pregori zbog slabijeg napona u mreži. Eto toliko od mene.

Ok hvala sto si naveo prednosti invertera nad trafom. Ipak nadam se da ce se javiti netko s potpunim odgovorom znaci kako inverteri transformiraju napon i struju ako nemaju transformatora znaci ukratko me zanima princip rada. Meni kao eventualnom korisniku u buducnosti jako je vazno kako nesto radi... Inace bez toga smo ko baba koja vozi auto ali ne zna kaj je ispod haube ili kao oni striceki traktoristi kaj su po 30 g vozili traktore, a jos je original tvornicka farba bila na filterima goriva
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
Invertori imaju one vragove koji rade na bijeli dim , kad bijeli dim izađe -oni više ne rade .
Ustvari radi se o nekim poluvodičkim elemtima ..ma tko bi to razumio ..:lol:
 

rudamaca

Aktivni član
Tu od
6 Ruj 2007
Poruka
495
Inverteri imaju ispravljać- visokofrekventni pretvarać-trafo- ispravljać.

Dakle i tu je trafo, sa feritnom jezgrom ali radi na Khz pa je minijaturan u odnosu na klasiku .
 

Mrki88

Član
Tu od
17 Tra 2009
Poruka
882
evo bacam se u kupnju aparata, pa sam zapeo za varstrojev varex 160/180...
cijena 2000kn u Pevcu...
slabo se kužim u to, transformer, inverter i ostalo, ali varit mislim da znam..:scratch
znam da je inverter lagan, i može se nosit kao "pederuša", ali neznam kakvu jačinu uzeti da mogu normalno radit sa 3.25mm..

imate kaj za preporučiti?
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
Nemoj biti lud i kupovati te điđe miđe ako nemaš posao koji trpi amortizaciju istog .
Transformatorski REL takve amperaže i gas !
Kad bi mogao birati uzmi aparat kojem se amperaža mjenja preko sklopki a ne preko jezgre .
Ako ti treba prenosivo gov*o kupi dovoljno kabla , i da ..var Bog te blagoslovi!
Samo pripazi za veče ampraže trebaš 380V odnosno trofazni priključak na objektu (a to kod điđe miđe nije slučaj )
 

Mrki88

Član
Tu od
17 Tra 2009
Poruka
882
Nemoj biti lud i kupovati te điđe miđe ako nemaš posao koji trpi amortizaciju istog .
Transformatorski REL takve amperaže i gas !
Kad bi mogao birati uzmi aparat kojem se amperaža mjenja preko sklopki a ne preko jezgre .
Ako ti treba prenosivo gov*o kupi dovoljno kabla , i da ..var Bog te blagoslovi!
Samo pripazi za veče ampraže trebaš 380V odnosno trofazni priključak na objektu (a to kod điđe miđe nije slučaj )

ajde budi dobar pa mi okači koji link o tome kaj pričaš...
sam rekel da se ne kužim u aparate toliko....
imam 380v struju u garaži, nije problem....

pa nije da živim od takvog posla, ali pun mi je ku.rac više posuđivati ili zvati susjeda majstora, koji mi za vuru posla(u to uračunato pivo i zajebancija) uzme 200kn, a ak nije dobre volje, sfuša i jebe se njemu...
ti aparati više nisu tak skupi kao nekada, a dobro dođu, mislim da se do 2 soma da naći dobar stroj za malo jači hobi...
 
A

AGRIPLUS65

Guest
evo bacam se u kupnju aparata, pa sam zapeo za varstrojev varex 160/180...
cijena 2000kn u Pevcu...
slabo se kužim u to, transformer, inverter i ostalo, ali varit mislim da znam..:scratch
znam da je inverter lagan, i može se nosit kao "pederuša", ali neznam kakvu jačinu uzeti da mogu normalno radit sa 3.25mm..

imate kaj za preporučiti?

to si kupi jebes elektrode,imas kinezov po 4000 kn od 250ampera
 

danot

Član
Tu od
2 Srp 2009
Poruka
633
Evo ti dobar izbor, Rade Koncar, imam ih 2 komada, bogami i dobro se naradili, i po celi dan nemaju gajle,i 135-140 A je sasvim dovolno, pravio sam i plugove i prikolice snjima, zadovoluvaju kucni potrebe


Uploaded with ImageShack.us

edit: Nikako nemoj zimati od oni so aluminiumske navivke.
 
A

AGRIPLUS65

Guest
preskupo, a i neiskoristivo u mojim rukama....
nista nije skupo kad ti elektroda ostavi sljaku iza sebe pa malo pogrijesis pa tuci van sljaku pa nece primit var na temu mjestu pa brusi i vari opetak ides brze nevalja ak ides sporije propali .
 

21yes

Član
Tu od
22 Ožu 2008
Poruka
436
Preporučam rel inverter (elektroda) 140-150A, slabije od toga ja ne bi, obrati pozornost na interminencu na max snazi, ja ne bi uzeo ispod 35% pri max snazi. Au agriplus al taj tvoj veliki negdje vari dobro, jel se ja mogu naručit na jedno varenje? Sigurno košta oko 500 eura.
 
A

AGRIPLUS65

Guest
Au agriplus al taj tvoj veliki negdje vari dobro, jel se ja mogu naručit na jedno varenje? Sigurno košta oko 500 eura.
bolje nego na elektrode ak pogresis poduplas i nema ciscenja sljake koja zna stvarat dosta problema kod varenja.
 

Najnoviji postovi

Na vrh