• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Aparati za zavarivanje ili po domači "švasaparat"

vlč.puknuti

Iskusan lik
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
Danot-of je primejr aparata za zavarivanje gdje se amperaža podešava preko preklopnika .
Ovo je primejr aparata gdje se struje podešava pomicanjem jezgre , preferiram ovu prvu varijanti .
Nisam končarev ili gorenjev testni zavarivać ..to je samo moja subjektivna procjena .
 

Aco 93

Član
Tu od
15 Lis 2010
Poruka
467
dsci0007n.jpg
[/URL] Uploaded with ImageShack.us[/IMG]

dsci0008g.jpg
[/URL] Uploaded with ImageShack.us[/IMG]

dsci0005zo.jpg
[/URL] Uploaded with ImageShack.us[/IMG]

Vidim da je tema o aparatima pa da i ja stavim koju sliku od svojih aparata.

Telwin 210ampera jako dobar aparat možeš variti koliko oćeš nemožeš ga pregrijat, prije sam imao neki gorenje zavariš 5 elektroda i onada se hebi pola uree dok se ohladi.

varstroj CO2 je 180 ampera 220/380V odličan za bravariju raditi al preko 10mm ne topi dobro slab je.
 
B

BAGERISTA

Guest
Evo pile koja po meni dosta dobro vari.......nije moja,,,ali uskoro dolazi,,,dobija je na poklon od ovega barbe,,,ki mi je dosta varija,,,mogu reč,,,da vari za 10-ku..



Uploaded with ImageShack.us



Uploaded with ImageShack.us
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,292
Evo pile koja po meni dosta dobro vari.......nije moja,,,ali uskoro dolazi,,,dobija je na poklon od ovega barbe,,,ki mi je dosta varija,,,mogu reč,,,da vari za 10-ku..
Barba ili pila :scratch
 

joekiki

Dobro znana faca
Tu od
21 Lis 2008
Poruka
1,318
Pozdrav svima!
Evo ti dobar izbor, Rade Koncar, imam ih 2 komada, bogami i dobro se naradili, i po celi dan nemaju gajle,i 135-140 A je sasvim dovolno, pravio sam i plugove i prikolice snjima, zadovoluvaju kucni potrebe

Jako su zahvalni aparati!
Ali kod njih, ima jedno veliko sranje!

Kad tad će doći do prekida žica u utikaču, koji je gumeni i uliven tvornički!
Normalno.... stare vile se samo cvikuju i propisno montiraju nove vile...ali aparat i dalje neradi,,,onda se skine prekidač, pa se on raskupusa, žice iz transformatora se pomešaju...i aparat završi u šupi na nekoj stelaži i vata prašinu, do daljnjeg!

Naime,,,šta se dešava?
Boje žica nisu standardno povezane u aparatu, tako isto i na utikaču(monofaznom)!
Uglavnom žica "žutozelena" nije uzemljenje...neko vezana na fazu(ili ti na jedan pol)
A braon žica je vezana na uzemljenje od utikača!
Plava je drugi pol!
I ako povežeš po bojama kako treba (da je žuto zelena) na uzemljenju, a aparat i dalje neradi...i onda kreće veliko raskusavanje aparata...crkolo je sve i svašta, a ustvari samo nisu vile montirane kako treba!

Imao sam nekoliko vatrenih krštenja, vraćanja u život takvih raskupusanih aparata!

Pozdrav Joe!:mrgreen:
 

Aco 93

Član
Tu od
15 Lis 2010
Poruka
467
Evo pile koja po meni dosta dobro vari.......nije moja,,,ali uskoro dolazi,,,dobija je na poklon od ovega barbe,,,ki mi je dosta varija,,,mogu reč,,,da vari za 10-ku..



Uploaded with ImageShack.us



Uploaded with ImageShack.us

To je jako dobar aparat imali smo ga u radijoni di sam bio na praksi varile se štice na prikolicama i dizalice na šumaru topi jao dobro vari 15mm od šale.

imao sam priliku probati variti sa Froniusom mislim da je 500 ampera vodeno hlađenje ludlo od aparata.
 

danot

Član
Tu od
2 Srp 2009
Poruka
633
Ej Joe, ovo nisam znao da je tako:scratch, ovo nije moi aparat, slika sam posudio od interneta,imam isti takav samo jednofazni, otac je menjao nekad kable na oba, raspitacu se nisam jas mnogo i uputen u taj posao , usput otac ih vinkluje naravno samo primarna namotka, za sekundar nemamo ni zice a i nikad nije dosao aparat so pregoreni sekundar,ovi so bakarni namotaji su vrlo kvalitetni, retko goru, najvise pregoruvaju oni sa aluminium, ali se stavi bakar i nema problema.
 

21yes

Član
Tu od
22 Ožu 2008
Poruka
436
Daj i meni Bagerista reci kako i da meni netko pokloni aparat, nisam te sreće, inaće o uljanikovim apareatima sam čuo da su dobri! Aco ovaj od 180 ampera varstroj topi 6-7 mm, 1 cm ne topi sigurno, inače dobra kombinacija tanje rješavaš s CO2 a deblje s ovim inverterom koji je moram priznat stvarno jak.
 

joekiki

Dobro znana faca
Tu od
21 Lis 2008
Poruka
1,318
Pozdravs vima!
Ej Joe, ovo nisam znao da je tako:scratch, ovo nije moi aparat, slika sam posudio od interneta,imam isti takav samo jednofazni, otac je menjao nekad kable na oba, raspitacu se nisam jas mnogo i uputen u taj posao , usput otac ih vinkluje naravno samo primarna namotka, za sekundar nemamo ni zice a i nikad nije dosao aparat so pregoreni sekundar,ovi so bakarni namotaji su vrlo kvalitetni, retko goru, najvise pregoruvaju oni sa aluminium, ali se stavi bakar i nema problema.

I ovaj aparat ima namotaje od aluminiuma!
Ali je taj namotaj u funkciji, samo kad se koristi na 380V,,,kad se prikači kabal sa trofaznim vilama!
U principu...ako je mrežni napon (220) dobar...nema potrebe koristiti trofazni priključak!!!
Ništa se ne dobiva time...jer je sam aparat monofazan!
Ako se koriste deblje elektrode , zna da bude pada napona(ako je mreža slaba) , i tad se kači na trofazni priključak, da bi se posao mogao obaviti! Ali zavar bude isti, kao i na monofaznom(da je mreža dobra)!



Pozdrav Joe!:mrgreen:
 
Posljednje uređivanje:
B

BAGERISTA

Guest
Daj i meni Bagerista reci kako i da meni netko pokloni aparat, nisam te sreće, inaće o uljanikovim apareatima sam čuo da su dobri! Aco ovaj od 180 ampera varstroj topi 6-7 mm, 1 cm ne topi sigurno, inače dobra kombinacija tanje rješavaš s CO2 a deblje s ovim inverterom koji je moram priznat stvarno jak.

A nemoj mislit,,,da dobijem od svakog,,,od ovog čovika san dobija dosta stvari,,,a i posla kojeg je napravija,,da živim 2 života,ne vratim mu nikad,,,ali opet,,radim i pomažem mu koliko mogu,,tako da,,valjda smo se našli,,kako se kaže......
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
Alo deca !..sve redom varioci oće netko dat Mrki88 savjet ili će otić na forum hr i tamo pronaći temu na pdf-u sam svoj majstor ?
 
B

BAGERISTA

Guest
Evo dijeca če da prepuste taj dio posla vama starijima i iskusnijima............................
 

joekiki

Dobro znana faca
Tu od
21 Lis 2008
Poruka
1,318
Alo deca !..sve redom varioci oće netko dat Mrki88 savjet ili će otić na forum hr i tamo pronaći temu na pdf-u sam svoj majstor ?

Naziv teme je : aparati za varenje ili po domači švasaparat
A, ne koji aparat kupiti...
Šta god da mi tu baljezgamo,,,Mrki će kupiti, koji mu najviše odgovara finansijski!

Mrki88 - Ja ti preporučujem da uzmeš argonski, i nemaš brige za zavarivanje...samo da obaviš kurs, i to je to!Vari i samo vari...
Pozdrav joe!:mrgreen:
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
Naziv teme je : aparati za varenje ili po domači švasaparat
A, ne koji aparat kupiti...
Šta god da mi tu baljezgamo,,,Mrki će kupiti, koji mu najviše odgovara finansijski!
Da , mrki će ionak kupiti kaj njemu paše .
Ali tema je mrtva skoro 4 mj.:scratch a škvadra se baš sad sjetili da imaju aparate po garažama:drinkers:
kad mrki fata božični poust .
 

joekiki

Dobro znana faca
Tu od
21 Lis 2008
Poruka
1,318
Da , mrki će ionak kupiti kaj njemu paše .
Ali tema je mrtva skoro 4 mj.:scratch a škvadra se baš sad sjetili da imaju aparate po garažama:drinkers:
kad mrki fata božični poust .

:lol::lol::lol:
pozzz....
 
B

BAGERISTA

Guest
Bitno je da se tema digla iz mrtvih,,,a ko če na kraju kupit aparat nije ni tolikmo bitno,,,...

Mrki,nađi i ti nekog donatora,,,ili nekin dobar popust.........:p:p
 

Mrki88

Član
Tu od
17 Tra 2009
Poruka
882
baš sam pokrenuo temu, a?
mislim da je odluka pala, bit će inverter, samo neznam koji, do malo prije pričao s kolegom koji radi duže vrijeme s takvim aparatima u jednoj državnoj firmi...
kaže da koriste neki inverter(jbga, alkohol) od varstroja, a radi s njim svašta i da dura, tako da će meni to biti jedna od opcija...
imate još jedan dan da preporučate, u četvrtak je kupnja....
 

21yes

Član
Tu od
22 Ožu 2008
Poruka
436
Ipak fataš sniženje, tako treba, ionako nas trgovci deru s maržama da ne možemo ni sanjat. Inverteri imaju puno prednosti u odnosu na stare aparete, ne ljiepe tako elektrodu, ljepše vare, nebo i zemlja su kaj se tiče mobilnosti(puno lakši) i cijena im nije puno veča da si ga čovjek ne bi priuštio. Koju marku odabrat ovisi o tvom novčaniku, varstroj i iskravar su slovenski proizvođači a ovi su najjeftiniji koliko znam (ovo mma ti znači da je na elektrodu) http://www.sigmat.hr/shop/industrijska_oprema/zavarivanje/strojevi_za_zavarivanje/default.aspx .Osim one navedene preporuke da ne ideš ispod 140-150 ampera i 35% interminence na max snazi bi bila da je aparat predviđen i na rad s generatorom struje, odnosno da podnosi oscilacije napona.
 

Najnoviji postovi

Na vrh