• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Aparati za zavarivanje ili po domači "švasaparat"

V

VTZ

Guest
kakve elektrode koristiš?
ja do sada samo rutilne 2.5, nekih 1,5-2kg skurio i nešto sitno 3.25...

Isto tako, trenutno imam samo Jadran od Željezare Jesenice, 2,5 i 3,25 mm. Čini mi se da su te elektrode najlošije, pa ću prvom prilikom nabaviti od Elektrode Zagreb.

Inače, za probu aparata i prvo zavarivanje sam pronašao dvije najstarije elektrode, u koje se već jako uvukla vlaga, i koje bi trebalo dobro zagrijati i posušiti za zavarivanje s trafom. Čak i te elektode su dobro radile od samog početka.

Ali moram priznati, toliko sam se naviknuo na zavarivanje s trafom, da mi sad pomalo nedostaje ono rondanje trafa... Kod njega je zvuk trafa bio u direktnoj vezi s kvalitetom luka, a ovaj inverter uopće ne ispušta zvukove, osim što se čuje ventilator.
 

Mrki88

Član
Tu od
17 Tra 2009
Poruka
882
Isto tako, trenutno imam samo Jadran od Željezare Jesenice, 2,5 i 3,25 mm. Čini mi se da su te elektrode najlošije, pa ću prvom prilikom nabaviti od Elektrode Zagreb.

Inače, za probu aparata i prvo zavarivanje sam pronašao dvije najstarije elektrode, u koje se već uvukla vlaga, i koje bi trebalo dobro zagrijati i posušiti za zavarivanje s trafom. Čak i te elektode su dobro radile od samog početka.

Ali moram priznati, toliko sam se naviknuo na zavarivanje s trafom, da mi sad pomalo nedostaje ono rondanje trafa... Kod njega je zvuk trafa bio u direktnoj vezi s kvalitetom luka, a ovaj inverter uopće ne ispušta zvukove, osim što se čuje ventilator.

ajde, sad bar možeš slušat muziku dok variš...:rolfer::rolfer:
nek te dugo i dobro služi!!:partyman::drinkers:
 
V

VTZ

Guest
ajde, sad bar možeš slušat muziku dok variš...:rolfer::rolfer:
nek te dugo i dobro služi!!:partyman::drinkers:

Kolega, hvala ti na lijepim željama! A ja tebi želim da što prije zaradiš svoj prvi miljun kuna, na proizvodima koje si zavario sa Rhinom! :drinkers:
 

Mrki88

Član
Tu od
17 Tra 2009
Poruka
882
Kolega, hvala ti na lijepim željama! A ja tebi želim da što prije zaradiš svoj prvi miljun kuna, na proizvodima koje si zavario sa Rhinom! :drinkers:

[YT]http://www.youtube.com/watch?v=fypPz0j_pVw[/YT]

nemora ništa zaradit, dovoljno će mi biti što ću uštedjeti na majstoru, a sad naravno ima puno ideja šta bi se moglo radit, tako da će se relativno brzo otplatiti sam uređaj...
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,030
nemora ništa zaradit, dovoljno će mi biti što ću uštedjeti na majstoru, a sad naravno ima puno ideja šta bi se moglo radit, tako da će se relativno brzo otplatiti sam uređaj...
Ne žive svi od ljubavi ko ti. Treba i tantijeme (ideju) platiti. :weedman:
Ovo, izgleda, postaje ko lanac sreće :rolfer:
 

Mrki88

Član
Tu od
17 Tra 2009
Poruka
882
Ne žive svi od ljubavi ko ti. Treba i tantijeme (ideju) platiti. :weedman:
Ovo, izgleda, postaje ko lanac sreće :rolfer:

Pa dobro, za ideje će valjda zaraditi....;)
netko će valjda trebati usluge "majstora varioca", pa će se zajebat i obratit meni...:rolfer::rolfer::rolfer:
 
V

VTZ

Guest
evo, na kraju se ovo kupilo...
isproban, ja zadovoljan...
12012011013.jpg

Mrki, na ovoj fotki vidim da si držač elektrode spojio na plus, a masu na minus. Ne znam jel i dalje ostalo kod tebe tako, ali na pr. elektrode od Jesenica traže obrnuti polaritet, i za Jadran S elektrode, i za Rutilen 13.

DC -:

http://www.elektrode.si/izdelki/slo/elektrode/A/jadrans.pdf

http://www.elektrode.si/izdelki/slo/elektrode/A/rutilen13.pdf

Ja sam jučer u trgovini naišao na ove druge, i kupio ih. Imaju nešto deblju oblogu, gore mirnije, bez pucketanja i špricanja.
 

Mrki88

Član
Tu od
17 Tra 2009
Poruka
882
Mrki, na ovoj fotki vidim da si držač elektrode spojio na plus, a masu na minus. Ne znam jel i dalje ostalo kod tebe tako, ali na pr. elektrode od Jesenica traže obrnuti polaritet, i za Jadran S elektrode, i za Rutilen 13.

DC -:

http://www.elektrode.si/izdelki/slo/elektrode/A/jadrans.pdf

http://www.elektrode.si/izdelki/slo/elektrode/A/rutilen13.pdf

Ja sam jučer u trgovini naišao na ove druge, i kupio ih. Imaju nešto deblju oblogu, gore mirnije, bez pucketanja i špricanja.

ok, hvala...
budem promijenio....
 
V

VTZ

Guest
ok, hvala...
budem promijenio....

Nije dovoljno samo promjeniti polaritet, nego moraš izrezati SVE što si do sada zavario, i ponoviti postupak! :finga: :roll:
 

Mrki88

Član
Tu od
17 Tra 2009
Poruka
882
Nije dovoljno samo promjeniti polaritet, nego moraš izrezati SVE što si do sada zavario, i ponoviti postupak! :finga: :roll:

:rolfer::rolfer::rolfer::rolfer::rolfer::rolfer: ni u ludilu, bar dok se ne raspadne...:rolfer:
 

Mrki88

Član
Tu od
17 Tra 2009
Poruka
882
Znači, i ove fotke su ti nevažeće, to moraš sve odbrusiti, i zavariti kak spada! :finga:

Već vidim kak pijem pivo na tvoj račun.. :drinkers:

ustvari, vidiš kak lijepi var radi kad su kleme ovak...
zajebi, neću ja niš mjenjat dok on ovak lijepo radi...
a pivo, može uvijek kaj se mene tiče...:drinkers::drinkers::partyman::partyman:
 
V

VTZ

Guest
ustvari, vidiš kak lijepi var radi kad su kleme ovak...
zajebi, neću ja niš mjenjat dok on ovak lijepo radi...

Nije štos samo u kvaliteti vara, nego ti se i brojilo el. energije vrti unazad, ako promjeniš polaritet. Zavaruješ, a usput i smanjuješ rate za struju! :gitarist: :roll:
 

Mrki88

Član
Tu od
17 Tra 2009
Poruka
882
Nije štos samo u kvaliteti vara, nego ti se i brojilo el. energije vrti unazad, ako promjeniš polaritet. Zavaruješ, a usput i smanjuješ rate za struju! :gitarist: :roll:

baš me briga za struju,tak i tak je kradem susjedu...:rolfer::rolfer::rolfer:
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,030
Razlika u polaritetu ti čini samo nanos materijala drugačijim.
Mrki, nisi pogriješil, samo ti je zavar nekaj plići, jer elektroni nanose materijal malo više prema elektrodi, nego prema materijalu.
Nebu puklo, ne brini se. A kak bi onda bilo s izmjeničnom strujom? Tam se nanos ionak nemre odlučiti na koju bi stranu išel. Ak neće brdo Muhamedu, onda bu Muhamed brdu :finga:
 

Mrki88

Član
Tu od
17 Tra 2009
Poruka
882
Razlika u polaritetu ti čini samo nanos materijala drugačijim.
Mrki, nisi pogriješil, samo ti je zavar nekaj plići, jer elektroni nanose materijal malo više prema elektrodi, nego prema materijalu.
Nebu puklo, ne brini se. A kak bi onda bilo s izmjeničnom strujom? Tam se nanos ionak nemre odlučiti na koju bi stranu išel. Ak neće brdo Muhamedu, onda bu Muhamed brdu :finga:

tako znači...
VTZ....:finga::butthead::rolfer:
 
V

VTZ

Guest
tako znači...
VTZ....:finga::butthead::rolfer:

Prema važećim normama Europske Unije (kad uđemo u EU), bravarska komisija napravit će za tebe štambilj, i pokraj svakog takvog vara morat ćeš udariti štambilj "KRIVO ZAVARENO"
 

Mrki88

Član
Tu od
17 Tra 2009
Poruka
882
Prema važećim normama Europske Unije (kad uđemo u EU), bravarska komisija napravit će za tebe štambilj, i pokraj svakog takvog vara morat ćeš udariti štambilj "KRIVO ZAVARENO"

hahahahahhahahahahaa....
neka, neka, dok mi dođemo do EU, ja ću povarit šta treba...
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,292
hahahahahhahahahahaa....
neka, neka, dok mi dođemo do EU, ja ću povarit šta treba...
Mrki, sve te nekak hoču pitati, al uvjek zaboravim :madmana:
Makina je nova doma, a jesi kupil i gusene ili kromove elektrode i probal sa njima potegnuti kakav var ;)
A možda ti ujedno i ovi znalci reču kak treba biti okrenut polaritet za tu vrstu elektroda, kao i koji polaritet zahtjeva određeni proizvođač navedenih elektroda :scratch
 

Mrki88

Član
Tu od
17 Tra 2009
Poruka
882
Mrki, sve te nekak hoču pitati, al uvjek zaboravim :madmana:
Makina je nova doma, a jesi kupil i gusene ili kromove elektrode i probal sa njima potegnuti kakav var ;)
A možda ti ujedno i ovi znalci reču kak treba biti okrenut polaritet za tu vrstu elektroda, kao i koji polaritet zahtjeva određeni proizvođač navedenih elektroda :scratch

ma neću se uopće s tim zajebavat, gus treba znat varit...
a nemam baš ni kad, evo tjedan dana sam u kući, niš ne radim, svladala me gripa...
al proći će i to, pa ćemo isprobavat i radit svašta, a mogel bi i traktor složit,usput..:madmana::madmana::madmana:
 

Najnoviji postovi

Na vrh