• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Aparati za zavarivanje ili po domači "švasaparat"

bobe

Član
Tu od
22 Sij 2014
Poruka
312
Re: Aparati za varenje ili po domači "švasaparat"

Trebalo bi pisati na aparatu koliko jak generator treba za varenje.
Na 2,2 kw elektroda ce samo lijepiti dok ne izgori generator. Treba 4-5 kw.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,075
Re: Aparati za varenje ili po domači "švasaparat"

Teško. Taj generator je preslab.
 

Ekonomist

Aktivni član
Tu od
24 Srp 2012
Poruka
516
Re: Aparati za varenje ili po domači "švasaparat"

Generator je trofazni 7,5 KVA Končar, dizel motor 14 KS. Probao sam brusilicu 2,2 kW i radi bez trzaja. Probao veliku tornu isto tako radi. Probao variti s starim aparatom Končar 140 A i vari s 2 mm. Zato mislim da bi Inverter koji je deklariran da radi na generatoru mogao raditi bez problema. Zašto misliš da bi izgorio?
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,075
Re: Aparati za varenje ili po domači "švasaparat"

Nebi izgorio. To nisam rekel.
Ili bi ugušil motor teretom, ili bi opal napon toliko da nebi mogel zavarivati.
 

Ekonomist

Aktivni član
Tu od
24 Srp 2012
Poruka
516
Re: Aparati za varenje ili po domači "švasaparat"

Bobe: Na 2,2 kw elektroda ce samo lijepiti dok ne izgori generator. Treba 4-5 kw

Motor ne može ugušiti jer je diesel 14 KS. Probao sam ga opteretiti ali se on vrti na 3000 okretaja. E sad voltaža može pasti. Probati ću mjeriti napon pod opterećenjem. Nema osobe koja može točno kazati karakteristike ponašanja agregata. Zvao sam servise.

Slažem se da bi za 2,0 mm elektrodu trebala veća snaga od 3,5-4 kw. Ako ima pametnih misli za inverter/genetator mogli bi prozboriti.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,075
Re: Aparati za varenje ili po domači "švasaparat"

Problem ti je s trofaznim generatorom, jer ima tek 1/3 snage ak se koristi jednofazno.
Generator nebu izgoril, jer ima termičku zaštitu (automatski osigurač).
Ak je motor LDA450, to je oko 10ks na 3000rpm ;)

Ali da ti je taj aparat ili inverter trofazno napajan, problema nebi bilo.
 

Ekonomist

Aktivni član
Tu od
24 Srp 2012
Poruka
516
Re: Aparati za varenje ili po domači "švasaparat"

ZJ hvala ti na trudu. Agregat je LD 560. I na 3000 okretaja ima 14 KS. Ovo je provjereno jer ja imam motokultivator s manjim motorom LD 530 i glasi 14 KS.

Nema mi druge nego probati.
 
I

Igor84

Guest
Re: Aparati za varenje ili po domači "švasaparat"

Moze li mi neko preporuciti inverterski aparat najbolji za kucnu upotrebu?Hvala
 

did ivo

Dobro znana faca
Tu od
30 Pro 2010
Poruka
1,725
Re: Aparati za varenje ili po domači "švasaparat"

Jedno pitanje za majstore. Pukla mi rama na tanjuračama i to prva cijev što se kvači na traktor. Sada to treba zamjeniti. Zanima me ako stavim tubing naftašku cijev i po njoj varim da li gubi na čvrstoći?
 

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
Re: Aparati za varenje ili po domači "švasaparat"

Igor,moja preporuka inverter od varistroja slvenkog,super aparat a lagan i tih.

Did ivo tako ces ju jedino dobro ojacat al bi taj komad koji bi ubacio trebal ici u cjev od tanjuraca naknap i kad budes verio ostavi razmak od barem 5mil da var uhvati i cjev unutra.
 

did ivo

Dobro znana faca
Tu od
30 Pro 2010
Poruka
1,725
Re: Aparati za varenje ili po domači "švasaparat"

Krivi spoj. Ja mislim ukloniti sadašnju cijev i staviti mjesto nje tubing pa me zanima da li se varenjem slabe karakteristike tubing cijevi. Ova sadašnja je pukla na jednom mjestu i napukla na dva i mislim da je nema smisla variti i u nju nešto nabijati.
 

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
Re: Aparati za varenje ili po domači "švasaparat"

A so,ja s tim nemam iskustva pa nek ti odgovori netko ko je tak nekaj delal.:^):
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
Re: Aparati za varenje ili po domači "švasaparat"

did ivo samo zavarri gdje ti paše.
Ali prije svega otkloni uzrok pucanja tanjurače
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,075
Re: Aparati za varenje ili po domači "švasaparat"

Nebi rekel da je njihov proizvod, no to i nije važno.
Ono kaj valja je u donjem redu.
 

OPG HORVAT

Član
Tu od
24 Ožu 2011
Poruka
696
Re: Aparati za varenje ili po domači "švasaparat"

Možes metniti tubing mi smo imal tubing na starim tanjuracama i sad sam radio nekakvu šinju na rami od tanjuraca i isto sam umjesto prve cjevi stavio tubing
 

Ekonomist

Aktivni član
Tu od
24 Srp 2012
Poruka
516
Re: Aparati za varenje ili po domači "švasaparat"

Varin aparati su dobri. Ima mi ga prijatelj. Vario sam s njim i odličan. Također ih ima nekoliko profesionalna radnja/limarija. Osobno bi uzeo jačeg i to ovog Varin 2005 E GEN. Zato što s ovim možeš stalno zavarivati, amortizira padove i povećanja napona i širu lepezu elektroda koristi.
 

Kićo

Aktivni član
Tu od
9 Velj 2008
Poruka
1,807
Re: Aparati za varenje ili po domači "švasaparat"

Sta mislite o inverteru varstroj varin 1305e?

Najmanji njihov inverter, ima ga moj brat, ja imam 1705 i razlika je velika. Sluzit ce ti dobro samo ni ne pomisljaj na elektrodu 3,25. Moj savjet uzmi jaci
 

Najnoviji postovi

Na vrh