• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Aparati za zavarivanje ili po domači "švasaparat"

Miki9992

Novi član
Tu od
15 Svi 2021
Poruka
10
Video sam da ima skolu zavarivanja, ali da budem iskren, ne znam odakle je kriger. Svakako cu pogledati jos njegovih video klipova, jer vidim da covek zna sta prica i detaljno objasni svaki korak prilikom zavarivanja. Proteklih dana nisam imao previse slobodnog vremena, pa sam brzinski pregledao nekoliko klipova na njegovom kanalu ( na preskakanje ), tako da nisam bas pohvatao sve informacije o samom zavarivanju, kao i o tome koja je vrsta elektrode cemu namenjena. Sutra cu poruciti rutilne i bazicne elektrode, kao i zastitnu masku, pa cu malo vezbati u toku sledece nedelje.
Hvala ti na objasnjenu i na izdvojenom vremenu. 😀
 

veco

Dobro znana faca
Tu od
26 Velj 2019
Poruka
249
Kriger je doktor, iako je u zadnje vrijeme malo previše zagazio u komercijalu...
Uglavnom, pogledaj njegove klipove o rel zavarivanju... Iako mislim da mozes i sam uz malo truda, volje, vremena i par kg elektroda puno toga zaključiti 😀.
Uzmi elektrode 6013, 2.5mm x 300mm, koje su ti dostupne. Npr. EZ-8Rc. Lako se pale, lako se s njima radi, za sve položaje su, i lijepo izgledaju zavari. Pošto radiš s inverterom, tak ti je isto hoćeš li staviti elektrodu na + ili -... Čak ima i Kriger jedan klip gdje to testira - zavar isto zgleda i isto se elektroda ponaša...
Uglavnom, elektrodu vodi metodom božičnog drvca ili audi znaka... Budeš vidio što ti bude bolje išlo dok uhvatiš ruku...
Obaveza oprema:
1. maska (preporuka automatska - sve u rangu par stotina kuna su iste kvalitete... Kupi koja ti je dostupna...)
2. Zavativačke rukavice ( rhino zuto bijele su meni super, ali imam i par drugih i ok su.)
3. Nikakvo nemoj variti u kratkoj majici i hlačama, i još k tome u japankama 😀. Ko većina ekipe na ytu 😂
Bit će ti jasno, dok zgoriš, zašto 😀
Ne mora bit profi obleka, ali imaj na nogama cipele, duge hlače, jaknu.. Ja imam vojnu jaknu, hlače i radne kožne cipele... Jednom sam vario u tenisicama i sad imam krater na nozi...
Treba samo malo vježbe i ide to bez problema..
2.5mm,struja oko 80A, i peglaj...
Preporuka, moja, je da uzmeš komad deblje zeljeza... I na njemu probas metode vučenja elektrode... Da odmah ne kreneš s varenjem kutija... Da te ne uplaše rupe😀
E, još nešto... Ako kupuje cijevi, dobro je uzeti za početak debelomesne... Lakše će ti bit dok ne uhvatiš rutinu...
Lp
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Spominje se u jednom postu da rutilne idu na - pol, a u drugom da je kod varenja inverterom svejedno. Na mojem invertoru (Boxer MMA 300) su prema oznakama kliješta za elektrode spojena na + pol. Nisam probal variti elektrodom (EZ-8Rc i EZ 11F) na - polu.
 

veco

Dobro znana faca
Tu od
26 Velj 2019
Poruka
249
Ja sam probao s par invertera i na - i na +, sa 6013 i nisam ništ primijetil drugačije
 

Matija_E30

Iskusan lik
Premium
Tu od
13 Stu 2019
Poruka
2,933
Ako zatamni na vrijeme nemaš problema.
Ja imam onu s fejsa za 200 kn. Nisam se nikad nabliskal. Zatamni na vrijeme i tamnoća je ok, koristim čak i 9 u nekim situacijama.
Mane su da se ne otvara lijepo, nego zna padat dolje sama, onda uski pregled jer je otvor 110x90 na većini, te preglednost koja je puno manja kad naska nije zatamnjena. Čak do te mjere da ju moraš dignut i pogledat mjesto zavara, pa ju onda spustit i varit
Recimo Froniusova Fazor plus maska s kojom radim na poslu je premija prema ovoj, ali i cijena je veća..
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,647
Da se ne ponavljam, @komer je sve rekel.
Davno sam kupil jeftinu masku (tad je to bilo 500+kn) i imal sam pune oči "pijeska".
Sretno sam ju udomil za pol cijene i kupil početni model Speedglas maske...i imam ju još i danas, a kupil sam rabljenu.
 

Miki9992

Novi član
Tu od
15 Svi 2021
Poruka
10
Kriger je doktor, iako je u zadnje vrijeme malo previše zagazio u komercijalu...
Uglavnom, pogledaj njegove klipove o rel zavarivanju... Iako mislim da mozes i sam uz malo truda, volje, vremena i par kg elektroda puno toga zaključiti 😀.
Uzmi elektrode 6013, 2.5mm x 300mm, koje su ti dostupne. Npr. EZ-8Rc. Lako se pale, lako se s njima radi, za sve položaje su, i lijepo izgledaju zavari. Pošto radiš s inverterom, tak ti je isto hoćeš li staviti elektrodu na + ili -... Čak ima i Kriger jedan klip gdje to testira - zavar isto zgleda i isto se elektroda ponaša...
Uglavnom, elektrodu vodi metodom božičnog drvca ili audi znaka... Budeš vidio što ti bude bolje išlo dok uhvatiš ruku...
Obaveza oprema:
1. maska (preporuka automatska - sve u rangu par stotina kuna su iste kvalitete... Kupi koja ti je dostupna...)
2. Zavativačke rukavice ( rhino zuto bijele su meni super, ali imam i par drugih i ok su.)
3. Nikakvo nemoj variti u kratkoj majici i hlačama, i još k tome u japankama 😀. Ko većina ekipe na ytu 😂
Bit će ti jasno, dok zgoriš, zašto 😀
Ne mora bit profi obleka, ali imaj na nogama cipele, duge hlače, jaknu.. Ja imam vojnu jaknu, hlače i radne kožne cipele... Jednom sam vario u tenisicama i sad imam krater na nozi...
Treba samo malo vježbe i ide to bez problema..
2.5mm,struja oko 80A, i peglaj...
Preporuka, moja, je da uzmeš komad deblje zeljeza... I na njemu probas metode vučenja elektrode... Da odmah ne kreneš s varenjem kutija... Da te ne uplaše rupe😀
E, još nešto... Ako kupuje cijevi, dobro je uzeti za početak debelomesne... Lakše će ti bit dok ne uhvatiš rutinu...
Lp
Prvenstveno zelim da ti se zahvalim na korisnim savetima i na izdvojenom vremenu.
Ovo su maske koje sam pronasao na oglasima, u nekom cenovnom rangu koji meni odgovara:






Nadam se da je barem jedna od ovih dovoljno dobra, pa vas molim da mi preporucite jednu od gore navedenih maski. 😀
Sto se tice samih rukavica, na njih sam potpuno zaboravio...danas ne radi nista, tako da cu ih sutra potraziti u obliznjoj farbari. Ostatak opreme imam, odnosno nekoliko radnih kombinezona, kao i radnicke cipele sa metalnim ojacanjem. 😀
Trenutno necu kupovati, jer imam gomilu starih cevi, kao i samih kutija ( debljine zida od 2 do 4 mm ).

Ako imate neku preporuku za bazicnu elektrodu, jer planiram da pravim neke sprave za kucnu teretanu?
Hvala svima na korisnim savetima! (y)😀
 
Posljednje uređivanje:

veco

Dobro znana faca
Tu od
26 Velj 2019
Poruka
249
Radno odijelo, cipele radne su sasvim ok. Rukavice - preporuka da ne budu kratke... da ne moras oboriti svjetski rekord u skidanju dok ti vruca sljaka frkne taman izmedju rukavice i rukava kombinezona 😀
Što se tiče maski... Sve koje si naveo, po meni, su skoro ista klasa... Izdvojio bih možda Wurth...
Istina, oči nemaju cijenu, ali isto tako je istina da kod tih jeftinijih maski nema prevelike razlike u optici...
Kvalitete maske vrijede, i isplati ih se uzeti, ali one su druga priča... I drugi cijenovni rang. Od navedenih uzmi bilo koju, po meni... Ja imam par automatskih maski - i lidlovu najjeftiniju. I odrađuje dobro posao.
Nemoj zaboravit na zastitu vrata i glave kod varenja... Ja sam čelav i samo jednom sam na to zaboravio... Dok sam vratio ogradu iznad glave...

E vidim da planiras variti sprave za vježbanje... Vjerojatnosti misliš na kavez za vježbanje... Ne, za to ti ne treba bazična elektroda..
Bazična elektroda je posebna priča i za većinu poslova ti nece trebati, vjeruj mi... Drz se 6013 ekektrode, 2.5mm je dovoljno za tvoj posao koji misliš raditi... Radio sam takve sprave...
Bitnije je kako zavariš i kvaliteta zatvara...
I još nešto, nemoj kupiti od 350mm duljine ekektrode za početak, već uzmi 300mm duge, lakše ćeš baratati njima..
I samo vježba i vježba...
 

Miki9992

Novi član
Tu od
15 Svi 2021
Poruka
10
Druze moj, ne mozes ni zamisliti koliko sam ti zahvalan na izdvojenom vremenu i ovim dragocenim savetima! (y)😀
Pronasao sam ove rukavice, nadam se da ce posluziti:


Upravo sam porucio i ovu Wurth masku, pa cu nekada u buducnosti kupiti kvalitetniju ako bude bilo potrebno. Posto se komsija bavi ovim poslom vec dugi niz godina, odnecu mu masku pa neka je on testira, ja ionako necu ni znati da li je dovoljno dobra ili nije. 😂

Sto se tice sprava za teretanu, plan mi je da napravim bench press sa klupom, leg press i lat masinu, s tim da bi najvece opterecenje trepela sprava leg press ( 150+ kg). Pretpostavljam da cu morati dosta da vezbam pre upustanja u takav posao. 😀
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

veco

Dobro znana faca
Tu od
26 Velj 2019
Poruka
249
Bez brige, poslužit će i maska i rukavice. Masku jedino treba na početku poštelati (ako se da taj model). Vrijeme zatamljenja i ostali parametri se daju poštelati na unutrašnjem panelu maske. Na vanjskoj kotacicu stelas Dine (područje zatamljenosti).
Sto se izrade sprava tiče, nije to preveliki kumst - bench klupica na sebi more imati na kraju za vježbanje nogu(staviš klackalicu za noge i gore trn za stavljati utege od npr. bench sipke ili diskastih utega iz seta za ruke...) stalak za šipku u sklopu klupe slozis sa nekoliko nivoa na koje odlažeš šipku s utezima... Klupu slozis da u sredini ima zglob da se more podići... Uh sav sam se uzbudil.. . Dok se samo sjetim svojih studentskih dana... I treninga...
Leg press treba bit jedino malo ozbiljnije slozena... Ja bi stavio lagere na krajevima ploče koji bi klizili po L profilu...
Svasta se da sloziti...
Ako imas vremena 😀
Lp
 

Miki9992

Novi član
Tu od
15 Svi 2021
Poruka
10
Upravo tako, vec sam sve isplanirao vezano za spravice i svaka od njih ce biti multifunkcionalna. Klupica nece biti fiksna i imace nastavke za trbusnjake, skot klupu, za kosi i kontra kosi bench, kao i za noge. Sto se tice lat masine, gledao sam da je iskoristim maksimalno, napravicu je tako da mogu raditi ledja, triceps, biceps, veslanje i grudi, s tim sto cu morati da menjam sajlu ( zbog duzine ), u zavisnosti od vezbe koju trenutno radim. Bench klupa ce biti fiksna, imace vise nivoa za sipku, kako bih na istoj mogao raditi i noge, sa strane ce imati dve sipke za propadanja, a na vrhu ce biti sipka za zgibove...planirao sam da napravim i mehanizam koji ce zameniti razvlacenje sa bucicama, ali otom potom.
Sve u svemu, bice to mala teretana, ali sa podjednakim mogucnostima kao i sve vece teretane. 😀

Posto te nisam najbolje razumeo, zelis reci da su zavari sa rutilnom elektrodom Bohler FOX OHV dovoljno jaki da izdrze max 150+ kg opterecenja?
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

veco

Dobro znana faca
Tu od
26 Velj 2019
Poruka
249
Vidim da si lijepo to zamislio. 👍
Naravno da su zavari rutilnom elektrodom dovoljno jaki da izdrže 150kg. Naravno, var mora bit kak se spada odrađen. Ja sam vario rutilnom ez 8 rc 2.5mm, matice na ljuljačku na koje kopčam ljuljačku gnijezdo promjera 130cm i koje ima nosivost 150kg. I u njemu se ljuljamo zena, mali i ja... Ja sam imam 80kg 😀 I hrpu priključaka koji trpe i puno više kg opterećenja. Npr. moja prikolica za quad 😂 ta se jadna sva pofrkala, al varovi nisu popucali 😂.
Nisam radio s Bohler FOX OHV, radim vecinom s ez 8 rc ili ez 11 f i potrošio svega par kila ez adria r elektroda.
Kriger kaže ga je Bohler FOX OHV savršena elektroda, pa mu treba vjerovati 😀
Nisam profić, zavarujem samo dok mi se skupe neki poslovi. Godišnje potrošim svega oko 15kg elektroda tak da nisam preveliki stručnjak, ali znam potegnuli pokoji var 😀
Ovo su te zavarene matice m20 na debelomesnu cijev za ljuljačku. Matice su cinčane pa malo teže išlo...
 

Prilozi

  • IMG_20200521_190543.jpg
    IMG_20200521_190543.jpg
    30.8 KB · Pregleda: 42
  • IMG_20200521_191912.jpg
    IMG_20200521_191912.jpg
    34.2 KB · Pregleda: 43

Miki9992

Novi član
Tu od
15 Svi 2021
Poruka
10
Da, lepo sam to zamislio, samo mi jos ostaje da sve to sprovedem u delo 😂 Upravo to i jeste razlog zasto sam kupio aparat za zavarivanje, covek moze svasta sebi napraviti, a pritom je mnogo veci uzitak kada znas da su to tvoje dve ruke stvorile.
Svaka cast, meni ovi zavari izgledaju odlicno, a pritom su estetski lepi. (y)😀
Nadam se da ce mi maska, elektrode i rukavice stici u toku sutrasnjeg dana, pa ako uhvatim slobodnog vremena da malo vezbam, postavicu vam slike mojih prvih zavara 😀
 

Miki9992

Novi član
Tu od
15 Svi 2021
Poruka
10
Evo i mog prvog vara, ako se tako moze nazvati 😂

IMG_20210519_182646.jpg

Danas sam samo isprobao aparat, jer kisa neprestano pada, pa cu vezbanje najverovatnije ostaviti za vikend 😀 Sam aparat je malih dimenzija i slobodno mogu reci da sam prijatno iznenadjen njegovom snagom.

IMG_20210519_185011.jpg

IMG_20210519_185107.jpg
 

komer

Iskusan lik
Premium
Tu od
1 Srp 2008
Poruka
3,862
Pobrusi sa brusilicom mjesto zavarivanja(makni hrđu).
Molio bih objašnjenje " iznanađen sam njegovom snagom" ,skurio sam 200kila elektrodi u 3 godine i smatram se početnikom,ali neznam si tu snagu objasniti...
Ako "fali" ampera,pojačaš,ako ima viška onda smanjiš i to je to;)
 

Miki9992

Novi član
Tu od
15 Svi 2021
Poruka
10
Var na slici - premala struja!
Verovatno si u pravu, ali kao sto vec rekoh, samo sam isprobao aparat i ovo je moj prvi var 😀
Pobrusi sa brusilicom mjesto zavarivanja(makni hrđu).
Molio bih objašnjenje " iznanađen sam njegovom snagom" ,skurio sam 200kila elektrodi u 3 godine i smatram se početnikom,ali neznam si tu snagu objasniti...
Ako "fali" ampera,pojačaš,ako ima viška onda smanjiš i to je to;)
Obrusio sam rdju sa ovih plocica, ali samo na ovim krajevima koje sam spajao.
U komsiluku ima dosta ljudi koji se bave ovim zanatom, kao i dosta autolimara koji koriste CO2 aparate. Svi oni imaju profesionalne aparate za zavarivanje, koji su samim dimenzijama dosta veci i desetrostuko kvalitetniji od ovog aprata koji ja posedujem.
Bio sam sumnjicav u sam kvalitet aparata, kao i u to da li ce lepiti elektrodu prilikom zavarivanja.
Hteo sam reci da me prijatno iznenadilo s kakvom lakocom aparat topi elektrodu, nisam to ocekivao od ovako jeftinog uredjaja.
 
Posljednje uređivanje:

Najnoviji postovi

Na vrh