• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

auto limarija i priprema za farbanje

bobe

Član
Tu od
22 Sij 2014
Poruka
312
Voskom. Zato imaju oni gumeni čepovi sa unutarnje strane kud se ušprica.
 

vica

Aktivni član
Tu od
1 Sij 2013
Poruka
3,400
Snalazim se kako znam i koliko musterija moze da se novcano istegne. Kod nas se vosak jako retko koristi jer za stare grobine je skoro neisplatim ko i moj rad.Obicno iznutra osnovnom bojom izmazem pre varenja lim samo u predelu blizu vara ne. Kasnije kroz ceone ili vec kakvi postoje otvori uduvavam staru boju ili razredjenu zastitu sa pistoljem za to i vecim pritiskom i to bude prilicno dobro. Kad je redje ono se razlije skoro svud i upuni izmedju varova. Nekad busim nanovo rupe gde je nepristupacno ili nemogu da pridjem dovoljno. Jednostavno parola snadji se za date uslove
 
Tu od
27 Sij 2014
Poruka
395
Kod nas sipaju preradjeno ulje u pragove, jeste da malo curi, ali ne hrdja. Kod mene skoro 1 godina od kako sam nasuo i nigdje nije pokazalo, a vrata sam zastitio voskom.
 

apokaptus

Član
Tu od
10 Svi 2010
Poruka
861
Evo malo sam se danas praksao sa autogenim varenjem. Nije tesko i komplikovano koliko su mi napricali, posle pola sata probavanja vecina stvari ide glatko. Najvaznije je skontati kako podesiti neutralan plamen a ostalo dodje sa praksom.

Varovi lim do lima su smijesno laki. Ako se primakne fino lim i drzi klijestima nekad i nema potrebe za zicom. Var super izgleda.
Varovi lim preko lima preklopljeno kad je su me zezali malo. Il mi progori donji lim il ivica od gornjeg pocinje da se topi. Stvar postaje igrarija kad malo sire podrucke prvo zagrijes...usmjeris plamen od gornjeg lima i picis.


E sad ono sto mene zahebava najvise u svemu ovome je var lim preko lima sa razliciom debljinom lima. To nema sanse da odradim kako treba da bude kvalitetan var.

Vica...ono sto si pricao...znaci trebam odraditi jacu gredu na koju ce se sarafiti nosac lafete i ta greda onda ide na lim okolo. E to me handri pravo.

Probavao sam 1mm lim na 3mm lim i nemoguca je misija. 0.8-1 dizna ne moze uopste da pocne topiti 3mm lim samo ga zagrije. 1-2 dizna jako slabo ga otopi...zica se lijepi stalno ivica tanjeg lima se topi i bjezi. 2-4 dizna topi fino 3mm lim ali satra ovaj od 1mm nemoguce je napraviti dobar var.

E sad...sta mislis o ovome...napraviti sendvic. 2 parceta 10x10cm od 2mm izmedju njih staviti parce lima 15x15cm od 1mm. Koliko je se u mogucnosti spojiti 2mm ploce za ovu u sredini. Zatim izbusiti 2 rupe po mjeri nosaca lafete...i sa jedne strane zavariti 2 matice za gornji 2mm lim. ostaje nam po 2.5cm lima od 1mm sa svake strane koji se onda normalno moze vezivati za ostatak karoserije. Sta mislis o ovoj ideji?


Takodje...koliko otprilike traju ove velike boce...koliko se sa njima moze raditi?
 

vica

Aktivni član
Tu od
1 Sij 2013
Poruka
3,400
Brener 1-2 dizna ti je sasvim dovoljan za sve limove do 3mm ,samo moras znati podesiti jak plamen koliko je vdovoljno. ja sam sve radio sa diznom 2 ili 3 za deblje od 3mm. znaci slabiji plamen [manja ziza] ili 1-2 dizna do kraja koliko moze da neispucava. to moras vezbati i to tek sa vremenom rada ce doci pod svoje. Kad su limovi razlicite debljine zizu plamena usmeravas 70-80 % na deblji lim a okolni plamen ce biti vec dovoljan za tanji lim da rastopi. Rekao sam vec da je problem sto se od temperature podizu [ vilopere ]limovi i onda plamen fakticki sece ivice umesto da vari. zato je za pocetak najbolje popikovati aparatom ,nakucavati lim i varis ,pa sledeci nakucas i sve tako. nije to plocevina vec lim i to su problemi.
 

vica

Aktivni član
Tu od
1 Sij 2013
Poruka
3,400
Sto se tice boca moras shvatiti da si pocetnik i sam u poslu i tu se mnogo vise trosi gasa nego neko ko zna i uvezban je.Svaka se skola placa na svoj nacin.Nije ni meni bilo bolje jer sve skoro sam samouk u poslu.Drugo zicu nedodajes dok lim nepretvoris u tacku tecnosti i u tom trenutku dodajes malo po malo koliko je dovoljno i razlivas plamenom da je sve fakticki tecnost.Tu koristim tehniku malo napred nazad brenerom i mnogo mi lakse i bolje.. Sendvic lim nije losa zamisao posto imas problema jos a dovoljna su ti i dva lima jedan deblji i tanji. I izbusis rupe po rupama onog okova selena kao U profilcic. U rupe ubacis vijke i glave zavaris za lim aparatom a dole posle matice stavis. mnogo lakse i bolje
 

apokaptus

Član
Tu od
10 Svi 2010
Poruka
861
a reci mi jos samo koji lim da uzmem. 0.8mm su me svi savjetovali da uzmem za limariju vele lakse se oblikuje i vari. a koji da uzmem za gredu tu? 2 3 4 5 ?

sto se tice dizne i gorionika...da vidjeo sam da se na istoj dizni moze manji i veci plamen podesiti a da opet bude neutralan plamen...samo mi se desava da kad pustim previse acetilena oduva ga pritisak a kisika previse isto pa nekad zna puci na gorioniku i izgasi se plamen. imam one flashback sigurnosne ventile odmah izmedju crijeva i gorionika...al opet tacno me strah eksperimentisati sa tim jacim i slabijim plamenovima bojim se doce taj mali bum do boce nekako pa ce biti veliki bum.

takodje sam skontao da me neki od manometara malo zeza...ok su ne pustaju nigdje...al podesim npr acetilen da ono treperi na kraju posle 5 minuta varenja lima izgasim kisik i skontam da se acetilen upola smanjio plamen pa onda opet treba malo odvrnuti. a boca je puna
 

vica

Aktivni član
Tu od
1 Sij 2013
Poruka
3,400
Glavno stelovanje snage plamena je na rukohvatu i tockicima istog. moras znati otprilike za pocetak koji ti plamen [jacina] treba i prvo ga dovedes do normalnog, neutralnog kako kazes pa onda ako hoces pojacati za nijansu povecas acetilen pa neutralizujes kiseonikom. isto ako smanjujes plamen smanjis kiseonik prvo pa acetilenom neutralizujes. Na bocama mora imati stalan pritisak i vrlo malo se pomera na iglici manometra. to ustelujes otprilike ako su manometri losi .za gredu dovoljan je 2mm lim a tanji mozes koji hoces 0,8 ili 1mm. Kad je prejak pritisak na acetilenu ili kiseoniku mora ispucavati ili pregrejan vrh brenera. u cosku je nemoguce variti jer se pregreje i ispucava. Zato polako i uci se stelovanju ovako kako sam objasnio jer samo rutinom ces doci do toga i bice smejurija kad vidis koliko je prosto
 

apokaptus

Član
Tu od
10 Svi 2010
Poruka
861
Vjezbao sam malo i danas i kako vise radim ide to polako ka prihvaljivom nivou. Uspjeo sam fine preklopne varove sloziti fine lim do lima, a bogami polako mi idu na bolje i varovi 2mm lim na 0.8mm lim. Nadam se da dok ne upraksiram to da necu potrositi sav gas ahhaha :)


Sutra prekosutra bi trebao vec pocet lagano raditi. Uzeo sam tablu 2m2 0.8mm lima i cetvrt table 2mm lima kako si mi rekao to cu za grede ostalo 0.8mm. 1/4m2 ce valjda biti dovoljno za grede ako i ne bude bilo dokupicu :)


E sad...zastita...Malo sam tanak sa lovom da kupujem sve one fensi farbarije za zastitu. Pa reci mi ima li kakva jeftinija a ipak koliko toliko kvalitetna zastita poda.

Gore kad sam radio sebi blatobrane(sa elektrolucnim1.6mm) sam isao kombinacija....na var nitro temeljna pa git pa zavrsna.

Dole sam isto to kontao raditi izvariti pa temeljna pa gitom ako gdje ima kakva rupica pa onda neki bitulit ili nesta.


E sad...jedno vjerovatno glupo pitanje...koju temeljnu uzeti? Posto tu ne ide zavrsni lak(a moze i on) sta mislis o varijanti uljana temeljna boja.

Uljana boja je nesto jeftinija od nitro boje ovdje kod nas...a nekako kontam da uljanom kad se ofarba da ce bolju zastitu od korozije pruzati...mozda grijesim...al meni se nekako cini masnija.

Dakle cime to sve zastititi kad zavrsim a da je jeftina a koliko toliko kvalitetna zastita?

E da...cink prajmer...ima u spreju i u kantici...nekad mi je neko rekao da je radio sebi preko golog metala cink prajmer pa preko toga temeljna boja i da mu se dobro pokazalo sta mislite o tome?
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

vica

Aktivni član
Tu od
1 Sij 2013
Poruka
3,400
Nije lose resenje samo bi po pravilu preko cinka trebala cinkolitna osnovna boja ili boje za obojene metale. A bre neces to voziti 100 god. Uzmi neku uljanu ili nitro osnovnu pa po cistom limu odmah predji i posle cim sta jeftinije. Bitulit je previse redak za te stvari a imas jeftine zastite na bazi bitumena samo sto koliko para toliko muzike. Hoce ih mraz i malo trenja poskidati. Iznutra je dovoljno i nekom starom bilo kojom bojom samo izmazati dobro i nema problema ali odozdo pogotovu sto je blizu pogonskog tocka je najbolje smola BODI 999 . Jeste skupa ali je najbolja. Ako nista i bilo kojom bojom mazi vise puta, sta da ti kazem drugo, jer sve je bole nego 1 sloj ili go lim. Kod nas ima plastobit zastita koja nije toliko skupa otprilike zeru skuplja nego bitulitna najeftinija ali je ponajbolja po meni samo sto se cetkom nabacuje i na nitro je bazi.Najcesce sam pre radio sa njom pa je nije bilo jedno vreme i sad je vidjam da ima ponovo u prodaji. Kod nas je nekih 4eur otprilike 1kg plastobit zastite
 

apokaptus

Član
Tu od
10 Svi 2010
Poruka
861
A reci mi si radio kad sa antirostom? Neki ga hvale neki zale, mada sam vise naletio na ovih sto kazu da je shit. U principu koliko sam ja shvatio izvaren lim se moze preci sa njim....sacekati da se osusi i stvori onaj zastitni tamni sloj na limu(ocetkat bijeli prah i ponovit postupak ako se bijeli prah stvori) i onda preko tog tamnog sloja temeljna.


Takodje...kad radis pod jel samo ravno limove varis? Ja koliko sam vidjeo lim na podu je na dosta mijesta farbricki(ono sto je ostalo od njega) izrebran radi cvrstoce. Da li ga necim i cime malo isavijati ili samo ravno piciti?
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,228
Kod nas sipaju preradjeno ulje u pragove, jeste da malo curi, ali ne hrdja. Kod mene skoro 1 godina od kako sam nasuo i nigdje nije pokazalo, a vrata sam zastitio voskom.
Neznam jel si probal kad posudu u koju si ispuštal ulje ostaviti da se ocjedi pa baciti oko nakon par dana?
Ništa od takve zaštite.
 

vica

Aktivni član
Tu od
1 Sij 2013
Poruka
3,400
Radio sam sa antirostom i nije lose za povrsinsku koroziju.Mozda ljudi previse ocekuju od njega i neprocitaju uputstvo za koriscenje pa nedobiju solidne rezultate. Naime goroziju sto bolje ocistis mehanickim putem [brusna ploca,pa roto celicna cetka ,smirgla] pa izduvas i naneses antirost koji je sad najbolje i zagrejati na bar 30-40 stepeni. kad se pojavi beli prah osmirgla se opet i izduva i ponovi postupak a treba i vremena za to. Ali rezultat je dobar na kraju i treba ga obrisati i naneti deblji sloj boje preko. za spoljnu upotrebu gde se kituje i kvalitetnije treba farbati najbolje ga oprati benzinom pa nitro razredjivacem jer kit i spric kit se odlepljuju od antirosta. Sto se poda tice obicno ga radim onako kako je i fabricki jer rebra ukrucuju lim i ujedno celu konstrukciju i nisu dzaba tu. Nemora isto al bar priblizno da bude. Nije lose preradjeno ulje Muha jer cesto to sipam u pragove i grede i jednostavno vlagu potiskuje napolje jer cisto sklizne preko masnog lima. Sve je bolje nego suv i nezasticen lim. Ni parafin nije nista posebno ali sklizne voda i kondenzat lakse i izadje na predvidjene rupe u gredama
 

vica

Aktivni član
Tu od
1 Sij 2013
Poruka
3,400
Vece fleke na apipong odnesem i savijem priblizno ,a manje u stegu ili manje kleste imam koje sam napravio pa sa njima
 

apokaptus

Član
Tu od
10 Svi 2010
Poruka
861
Nemam apipong.

Sta mislis o varijanti kracu a siru...od col recimo cijel zavariti za podlogu...naslonis lim...cekicem udaras lim da ode dole. Pa pored te rupe okrenes lim drugacije pa opet tako. I napraviti dosta tih malih rupa po limu. Mislim da bi dobio na cvrstoci...a opet kad bi se ta metoda koristila...ivice lima i dalje ostaju ravne.


Ako ti nije tesko poslikaj ta klijesta :)
 

vica

Aktivni član
Tu od
1 Sij 2013
Poruka
3,400
Na slike moras sacekati jer me internet zeza da se jedva konektujem. Nesto su zeznuli i vec mesec dana ludim . Klesta obicna ona za secenje zice ili kovacka kako ih ko zove. Imao losa a duze rucke i nadjem dva parceta celicnog lima 4mm i zavarim. Otvorim klesta ubacim oba parceta ,nacentriram i ovlas ih stegnem i zavarim. Parcad su negde oko 10cm - 6cm.Tako da mozes i siru parcad ubaciti da mogu dublje ulaziti u lim. Parola je snalazi se kako znas uvek i od cega imas pravis prirucni alat
 
Tu od
27 Sij 2014
Poruka
395
Neznam jel si probal kad posudu u koju si ispuštal ulje ostaviti da se ocjedi pa baciti oko nakon par dana?
Ništa od takve zaštite.

Nisam cijedio ulje samo sam nasuo i na rupi za odvod istekao visak ulja. Mozda se cini da od ove zastite nema koristi, ali auto je svaki dan u pokretu i nema trunke hrdje. Isto tako mi je i komsija uradio na Fordu eskortu i nista.
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,228
Ti to mene nagovaraš da odušak u prag spojim?
 

Najnoviji postovi

Na vrh