• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

auto limarija i priprema za farbanje

apokaptus

Član
Tu od
10 Svi 2010
Poruka
861
Hodor ma krekecu zabe, krokodili vire iz zadnjih pragova, koke ulaze kroz pod nose jaja na zadnjem sjedistu. Al ipak mi ga zao prodati u otpad ljudi moji ja u to auto skoro nista ne ulazem ne pamtim kad sam imao neki kvar na njemu, samo sipam gorivo i vozim. To su jako jako dobri motori, od svih silnih fijata i foklsvagena koje sam se navozao, ovaj kadetov ohc me je stvarno najvise odusevio. Potrosnja nikad preko 6 litara. Uvijek pali iz prve. Ide ko zmaj. 5 brzina ima. Ne trosi ulje, ne kvari se. Ma samo sipaj i vozi.

ZJ. ma vozi se to tako u tom stanju godinama, obicno na kraju to propadne iz sasije i onda tocak spadne obicno na nekij velikoj rupi, kad se penju ljudi na torotor ili slicno. 2 mojih drugara se to vec desilo pa su ga tjerali na otpad. A meni se jos vozi auto to, udobno je, pouzdano, presao sam sa njim mali milion kilometara nikad me nije na putu ostavio. Plus udobniji je 10 puta od svakog juga golfa i ostalih skalamerija koje za te pare ovdje mogu kupiti.

Cjeo pod mu je truo i to sam planirao na ljeto fino uzeti vecu tablu 1mm lima i sve izvariti srediti. Ali mi je ovo oko lafeta najteze, nisam auto limar, pa ne znam kako to srediti da bude jako cvrsto a opet da budu tockovi u centru. A limari na zalost ovdje za takve usluge uzmu para koliko cijeli moj auto sa punim rezervoarom ne vrijedi...zato moram nesto sam probati.

Tu resetku sto si spomenuo nisam bas shvatio kako izvesti. Sto se tice tehnickog ovdje kod nas ce proci sve, da spojis traktor i juga po pola i registrujes ko porsea. Problem je samo sto to ako budem radio zelim da bude dobro odradjeno da me posluzi jos koju godinu kadjo
 

vica

Aktivni član
Tu od
1 Sij 2013
Poruka
3,400
reci cu ti kako ja to radim. treba ovih dana upravo to da radim na jednom kadetu. da je zgodno nije ali se moze. gde su ta dva vijka koji drze viljusku za lafetu ili gredu uzmes vecu fleku ali bar 2mm lim. ja radim od 3mm. izvadis razmeru izmedju vijaka i izbusis na fleci 2 rupe koje kad odvrnes vijke podvuces ispod i zavrnes. onda oko te fleke ubacuj ostale fleke isto od bar 2mm. gde je sastav ponog lima i grede obavezno nov lim i sa unutrasnje strane ojacati flekom koja formira strukturu grede.
 

apokaptus

Član
Tu od
10 Svi 2010
Poruka
861
ajde molim te ako ti nije tesko poslikaj to sve kad budes radio da to vidim vizuelno, ako ti nije problem
 

vica

Aktivni član
Tu od
1 Sij 2013
Poruka
3,400
ako se dogovorimo oko cene prvo. ako se bude radilo imaces slike da vidis.
 

apokaptus

Član
Tu od
10 Svi 2010
Poruka
861
Autogeno zavarivanje

Narode...bavi li se ko od vas ovdje malo vise autogenim varenjem.

Auto mi je sav vragu otisao...sa elektrolucnim mi se ne da patiti...radio sam to do sada par puta ali su to muke. CO2 nemam a niti od koga da pozajmim. Drug mi ima boce za autogeno, ventile crijeva brenere i ostalo. Ali ne zna raditi sa time.


Pa sad par onako generalnih pitanja...koliko kosta dopuna kisika i acetilena u boce...koliko zica za varenje kosta.

i sto mi je onako najbitnije...koliko je to komplikovan proces za savladati...elektrolucno varim vec godinama, poprilicno sam se upraksao sa tome, sa CO2 sam probao raditi par puta...posle par minuta varis isto dobro kao i sa elektrolucnim sa kojim sam navikao...e sad...autogeno nisam nikad probao...koliko je tesko savladati to?
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,227
Ako misliš auto limariju raditi onda buš to savladal odmah čim primiš brener u ruke. To ti je isto kao i meko varenje (lotanje).
Nakon godinu ili dvije buš shvatil da si uprskal jer nakon varenja autogenim na limu hrđa izbija kao luda.

Garnitura punjenja ti je oko soma kuna za veliko pakiranje, a za te peneze kupiš CO2 aparat i odradiš posel kak se spada
 

hodor

Dobro znana faca
Tu od
22 Sij 2013
Poruka
1,750
Mislim da je to zanat koji nažalost izumire. Imao sam priliku upoznati jednog dedicu, pokoj mu duši, koji je radio 50tih godina karoserije za autobuse u Auto Dubravi. Uglavnom bio je umjetnik sa acetilenom i do smrti radio oldtimere. Pričao mi je da nema boljeg od tog postupka za karoserije. Rekao mi je da je glavna prednost postupka da se zavareni dio bez problema da izvući sa čekićem jer spoj nije krt kao npr sa Migom. Zapamtio još da je tajna pripremiti spoj bez dodatka materijala, a ako već treba dodati da se uzima, odnosno napravi žica od osnovnog materijala. Zato smatram da je potrebno silno iskustvo, ne samo zavarivanje nego i priprema.
 

apokaptus

Član
Tu od
10 Svi 2010
Poruka
861
Muha...pa to...neki kazu da je skroz lako za savladati neki ko Hodor vele da je bas tesko i da je umjetnost...jebiga i ovo sto ja skoro svaki dan ponesto zavarim sa elektrolucnim je umjetnost. Treba znati pripremiti var treba znati odabrati amperazu elektrodu, treba znati startati i odrzavati pravilan luk treba znati voditi za sobom rastopljeni metal itd...i elektrolucno varenje je umjetnost za sebe da se savlada da ono bude svaki var perfektan...ali uz malo muke i truda svaka budala moze savladati da nesto privari da bude dovoljno dobro da izdrzi, bude cvrsto i efikasno...

e sad...jbg kao sto rekoh drugar mi ima set kompletan za autogeno zavarivanje...samo su mu boce prazne. Ako nije skupo napuniti boce male neke...napunio bih pa uradio sebi limariju na autu. Ako je puno skupo jbg ne isplati mi se jer mi auto kompletno ne vrijedi vise od 200 evra.
Ali fazon je u tome sto je dobar motor auto prelazi svaki dan bezbroj kilometara, sluzi ne kvari se, odrzavanja su minimalna a na godisnjem nivou se prevali mnooogo kilometara.
Al je limarija vise toliko dotrajala da ja vise ne znam kako tockovi ne poispadaju sa njega.

Zato sam i konto haj reko uzet taj set autogenog napuniti, izvariti pod, grede, lafete, pragove, blatobrane, ostalo gore sve na karoseriji je dobro.


Sto se tice korozije...vidis to sam na dosta mjesta cuo da autogeno ostecuje lim i da je sklon koroziji.

Meni to treba dakle za pod izvariti, kljucne dijelove ovjesa i tako to. Tu ce ici 1.5mm lim..tako da u principu da da ga ne zastitim nikako godinu dana ce izdrzati da ne strune skroz kao sto je sad strunuo tako da ce auto biti funkcionalno. A planirao sam nakon varenja sve fino zastititi i temeljnim i kojekakvim antikorozivnim farbama te onim ko katranom vragovima. @ godine kad bi izdrzalo ja bih bio super zadovoljan...
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,227
Može se bez problema raditi sa propanom, čak swm imal ideju da ga spojim na zemni ali je to ostalo samo na ideji.

Onaj stariji majstor je radil s bocama jer je za novo šegrtovanje bil prestar.
Priznajem da je neke stvari lakše napraviti (neke čak i nemoguće tipa štanfanje) sa bocama ali veliki problemi su baš ta sklonost prohrđavanju, kod izmjene rubova jaka deformacija koju se može samo kitom izravnati jer je iznutra obično dupli lim .....
Moj glas i dalje ide CO-2 aparatu s kojim možeš točkasto variti kaj je praksa na svima novima autima.
 

apokaptus

Član
Tu od
10 Svi 2010
Poruka
861
A cekaj zar se nemoze tackasto variti i sa autogenim ?


A za propan butan gas...negdje sam citao da nemoze sa njim se variti, kao premalu temperaturu daje...negdje da moze...
 

hodor

Dobro znana faca
Tu od
22 Sij 2013
Poruka
1,750
Acetilen je za suceoni spoj, za prjeklope i nije, za to je mig/mag. Ma acetilen je za igru, kod vozila koja imaju sentimentalnu vrijednost, i kod kojih moras profile sam raditi i rekonstruirati.
Bojim se sto ce biti sa danasnjim vozilima, sa svojim visokocvrstim celikom, njega se ne moze sa cekicem oblikovati.:=:)
Propan butan je dobar za rezanje, za varenje ne znam.
 
Posljednje uređivanje:

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,227
Može se i variti sa propanom, nije kao acetilen ali za limariju je beba.
 

apokaptus

Član
Tu od
10 Svi 2010
Poruka
861
Jeste li 100% sigurni u to?

Ja danas bas pitam covjeka jednog koji radi limariju citav zivot...doduse radi sa CO2...sa propan butan gasom i kisikom samo reze profile kojekakve...i kaze mi covjek da nemoze se raditi limarija propan butanom.

E sad...boca acetilena je ovdje 50ak evra plus moram pozajmljivati bocu...a boca kisika 20ak evra a imam je plus boca propan butan gasa 10ak evra a imam i nju trebo bi samo nabaviti manometar.

To ako moze to bi mi se isplatilo bas...samo je pitanje da li moze propan butan gas variti taj vrazji lim :)
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,227
Ja neznam kak je kod vas, ali na propan koji ja kupujem se da variti lim.
uostalom, probaj uzeti kisik i bocu propana pa vidi, ako nebu valjalo bude baba na nju juhu kuhala, a ti buš uzel acetilen
 

apokaptus

Član
Tu od
10 Svi 2010
Poruka
861
A jel treba manometar i za propan bocu? Ja imam jednu punu kuham juhu na njoj svaki dan :)

Ali na njoj je onaj ventil sigurnosni sto pusta pomalo samo gasa i kad se spoji crijevo na rucku za varenje nece ni da izlazi gas iz nje kad odvrnem skroz
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,227
To se zove nikotlačni regulator tlaka i ima ga u prodaji raznoraznih protoka .....
skemijaš maticu ljevog navoja i staviš svoj manometar bez tog regulatora, oni nepovratni ventili moraju biti obavezno ......

Možda bolje da kupiš acetilen :icon_scratch:
 

apokaptus

Član
Tu od
10 Svi 2010
Poruka
861
Nepovratne imam tamo na rucki gdje se pusta gas i stavlja dizna oba crijeva imaju nepovratne

belaj je samo sto boca acetilena kosta ko 5 boca propan butana kod mene plus moram pozajmljivati bocu...
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,227
Kaj onda, ako ti kaj ostane da vidiš kak se brzo juha skuha na acetilen ....
Da ne vračaš čovjeku polu punu, bude mislil da je to ostalo radi usluge kaj ti je posudil praznu
 

apokaptus

Član
Tu od
10 Svi 2010
Poruka
861
ahahahahah acetilenska juha :)

A recite mi otprilike koliko je i jednog i drugog gasa potrebno da se uradi auto...pod blatobrani pragovi grede i jos ponesto sitno?

I da li se moze kako izracunati koliko imam u boci kisika da znam moram li i to kupovati. Na boci pise 10 L a kad je prikopcam na manometar i pustim pokazuje 100 bara
 

Najnoviji postovi

Na vrh