• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Automobili

Dongfeng

Dobro znana faca
Tu od
9 Tra 2013
Poruka
1,383
Do nekih 25-30000km na godinu je glupost kupovat dizel. Par novijih dizela je išlo pod dijelove ili ceradu zbog sitnica koje koštaju ko pola auta, a 3 od 4 su bili F auto.

Poslano sa mog LG-E440 koristeći Tapatalk

Ne koštaju te sitnice tako puno. Problem je u tome što ljudi da bi bili u trendu sa komsijom ili već nekim tamo cikom kupuju auta koja realno ne mogu sebi priustit, odnosno na kredit. I tu sva idila traje dok ne treba na servis ili nešto ode. Pa ta auta idu pod ceradu, pod izgovorom ne isplati se napraviti.

Ja lično od kada sam položio i prešao nešto preko milion kilometara većinu sam uradio sa dizelom. Prvo je to bio Nissan terrano, pa passat 5, passat cc, Toyota Landcruiser 120 i na kraju mercedes CLK 500. Bilo je još auta ali je mala kilometraža bila sa njima.
Svi osim mercedesa su bili dizelasi i sa obzirom na kilometre koje su prelazili kod mene može se reći da je bilo bez kvara. A već sa mercedesom nije baš tako sjajno.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,979
Ajmo ovak:
BENZINER
Prednosti:
- Lako paljenje zimi
- Brzo zagrijavanje kabine vozila i motora
- Radi toga prikladniji za kratke relacije
- Tiši i mirniji rad
- Mehanički jednostavniji motor s manje osjetljivih dijelova od dizela
- Jednostavniji i (uglavnom) jeftiniji popravci.
- Lakši nos vozila radi manje mase pogona, te time stabilniji i upravljiviji
- Manje problema s eko testom
- Bolji za jurnjavu, jer mu je najveći moment postavljen visoko i puna snaga se postiže na većim brzinama vrtnje
- Ugodniji zvuk
- Manja nabavna cijena

Nedostatci:
- Veća specifična potrošnja goriva na djelomičnom opterećenu i pogotovo na kratkim dionicama
- Najveći moment najčešće iznad 3...4000 o/min, pa je lijen vozačima naviklim na davljenje motora niskim okretajima
- Treba kretati s dodanim gasom, a to troši kuplung ( i gorivo)
- Radi lakšeg motora lošije se penje po skliskim/snježnim cestama
- Manja prodajna cijena modela veće snage.

Ovo su samo neke osnovne razlike.
Naravno, ima još puno razlika i svatko može dodati svojega, za i protiv.
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,231
Ja bi benzincu dodal još i ispušni sistem koji nije mala stavka. Orginal 5 let, a dalje svako malo. Pa i katalizator koji kod malo starijih dizela nije ni potreban za eko test.

Ma jebena je ta dvojba oko benzinca ili dizla. Tolko su si slični a toliko različiti.
To je valjda od čovjeka do čovjeka pa kome koji bolje legne.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,979
Uglavnom, era (malih) dizela polako prolazi...nažalost.
Ubija ih ekologija, a onda se toliko zakompliciraju, da postaju preskupi i preskupi za održavanje.

Živjeli mali turbo benzinci (nije da im se veselim), koji se svojstvima približavaju dizelima, a ostaju (nešto) jednostavniji, jeftiniji, lakši.

Kad mi ovaj dizel, kojeg sad vozim dotraje, mislim da ga bu zamijenil neki 2-litreni benzinac s plinom, prije nego neki (mlađi) dizel.
 

kawasaki0201

Aktivni član
Tu od
16 Sij 2011
Poruka
3,143
Jel C klasa u pitanju???

Poslano sa mog G630-U20 koristeći Tapatalk
C klasa jest, a sad koji model dizela, nebi točno znal. To je jedan poznanik iz sela pred nekih 5g dopelal iz Njemačke, od prvog vlasnika, oprema svemirska, cijena bogovska, ugl. nije se proslavil baš sa njim, kotrljal se svega par mjeseci i tad je zritalo sve živo oko usisa. Nije švabo bil bedak koji je dobru mecu dal za jeftine pare, kak je on govoril, nego je ispalo obrnuto! [emoji1]

Poslano sa mog LG-E440 koristeći Tapatalk
 

mane

Iskusan lik
Tu od
5 Svi 2011
Poruka
4,734
Pred nešto više od mjesec dana sam kupovao auto i nagledao sam se svašta. Par dizela koji su mi zapeli za oko i cijenovno bili prihvatljivi, nakon 100 m probne vožnje su otpali. Kod svih je kvačilo bilo na izdisaju, na nekima je turbina fućkala, neki su tresli u leru abnormalno i tak.
Dizela bi uzeo jedino novog( za tako nešto nemam love) ili eventualno od nekog poznanika gdje znam povijest auta, sve ostalo otpada.
Nije ni benzinac sveta krava ali meni je puno više prihvatljiviji od dizela.

Poslano sa mog D6503 koristeći Tapatalk
 

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
C klasa jest, a sad koji model dizela, nebi točno znal. To je jedan poznanik iz sela pred nekih 5g dopelal iz Njemačke, od prvog vlasnika, oprema svemirska, cijena bogovska, ugl. nije se proslavil baš sa njim, kotrljal se svega par mjeseci i tad je zritalo sve živo oko usisa. Nije švabo bil bedak koji je dobru mecu dal za jeftine pare, kak je on govoril, nego je ispalo obrnuto! [emoji1]

Poslano sa mog LG-E440 koristeći Tapatalk
Malo je i uložil,ima ljudi u mom kraju i šire kaj poznam kaj su ububali preko 40000kn i još moraju 7000-10000kn da bi bil ispravan za duže vožnje.
Mislim katastrofa kaj su radili kemije na tim modelima iz 2001-2005god.
Inače ako niste znali najbolji auto na svijetu je novi i samo novi auto.

A koje mu je gorivo pogonsko manje važno.
Oni auti koje stranac proda nama sa 200000km star od 5-10god.,nama je to "novo" i teramo ga do izdisaja.
Ali nije glup onaj ko mjenja auto svake 4-5god,taj ne šarafi i ne mjenja stvari koje mi pod normalnim smatramo.
Evo recimo noviji audi tdi ima interval velikog servisa tek na 220000km ili 10god.
A stariji modeli drugih marki su imalu intervale velikih servisa na 70000km,mislim ford 1.8D.
1.6D je bil kod wv na 90000km...

Vremena i tehnologije se mijenjaju,ali nažalost mnogi naši ljudi to nemreju prstiti.
Nskraju šupi s lijeva šupi zdesna i na istom smo,puno plačamo na kraju...

Poslano sa mog G630-U20 koristeći Tapatalk
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
Ajmo ovak:
BENZINER


Nedostatci:
- Veća specifična potrošnja goriva na djelomičnom opterećenu i pogotovo na kratkim dionicama
- Najveći moment najčešće iznad 3...4000 o/min, pa je lijen vozačima naviklim na davljenje motora niskim okretajima
- Treba kretati s dodanim gasom, a to troši kuplung ( i gorivo)
- Radi lakšeg motora lošije se penje po skliskim/snježnim cestama
- Manja prodajna cijena modela veće snage.

Ovo su samo neke osnovne razlike.
Naravno, ima još puno razlika i svatko može dodati svojega, za i protiv.
ne znam zašto je nedostatak manja prodajna cjena modela veče snage , to nije nedostatak za korisnika , dapače ..to je prednost


a i kretanje s dodanim gasom nije točno , ne kažem za brdo , ali na ravnom mogu krenuti bez gasa ..na leru
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,979
Puknuti, nemoj se hvatati za svaku sitnicu.
Napisano je generalno. Za neki model kao i za nekog vozača vrijedi, a za nekoga ne...

Manja prodajna cijena rabljenog znači veći pad vrijednosti.
 
Posljednje uređivanje:

vlč.puknuti

Iskusan lik
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
vrijednost pada po postotku , ako je glavnica mala i pad vrijednosti je mali
sitnice život znače , a ovo je forum i smijem valjda reć kaj mislim isto kak i ti ..ili kaj je točno
 

kawasaki0201

Aktivni član
Tu od
16 Sij 2011
Poruka
3,143
Ja već duže vreme pratim njuškalo ako bi danas sutra megan otišao na bubanj i iskreno dizele niti ne gledam. U uži krug ulaze mercedes, bmw i za čudo božje, wv benzinjara sa plinom, i ništa ispod 120ks. Nakon par komada u rangu 50-70 skužiš da je to sve drugo samo ne ONO. Megan je 113ks i tu več zna ponekad usfaliti malo šusa. Da ne ispadne da volim brzu vožnju, ne volim, meni je prosjek na kompu nekih 40kmh, ali volim dok treba potegnut da pogazim gas i auto krene, a ne da moram šaltat dve brzine niže kod prestizanja traktora.

Poslano sa mog LG-E440 koristeći Tapatalk
 

hotela

  
Tu od
1 Lis 2014
Poruka
1,262
Bog heroji,pitam se pitam,dizel ili benzin.Imal sam i benzince razne a dizele samo Citroene.S nijednim nekakve posebne troškove pogotovo s dizelima,mortik sam sretnik.
Uživam v hidrauliki i meni je praktična zbog lošeg puta v goricama,zato samo Citroenovi dizeli a ktomu se ne kvare sam tak.:icon_eyes:

Momentalno vozim C5 karavan hdi i Picasso 1.6i i nebi mogel reći kaj je bolje.Na kratkim relacijama mi je piksać bolji,buka,šaltanje,start i kraći a viši je,praktičan ulazak i izlazak.Za dulje relacije i stabilnost,prestigavanje,gorice i vuču je bolji C5 i dogo sam se dvoumil skojim ovo leto na more.
Ipak je bil piksač,noviji je,okretniji v gužvama a negda ima i moja skvo zadnju.:icon_blackeye:

Tak da vam v ovi dilemi nebrem pomoći,nucam obadva v različitim situacijama,no jedino nerazmem zakaj se dost ljudi podruguje z Francozi,meni paše kaj imaju rabljeni manju cijenu i kuliko primjećujem da su kvalitetni,pogotovo kokpit za razliku od razvikane konkurencije(?).Dobro moram priznat, od citraći sam vozil sam srednju klasu i limuzine(XM-e).:drink:
 

ajkula

Dobro znana faca
Tu od
1 Lip 2011
Poruka
3,192
hotela,svi sve znadu ali većina po mogučnostima,ja imam malog bogečkog clia,za skupljeg nemam novaca,uglavnom kupljen je polovan sa 70 tisuća,napravio neki sirotinjski prosjek od 15 tisuća godišnje,pošto sam na selu,ne putujem na posao,napravio je sada kod mene120 tisuća sa sveukupnim troškom održavanja do sada 4000-4500 kn,pa molim dali je to previše ili neka sredina,meni odgovara.
 

hotela

  
Tu od
1 Lis 2014
Poruka
1,262
Pa kolega ajkula to je super autić,razmišljal sam i ja da zemem C3 1.4hdi zbog troškova,no zdruge strane sam stalno na cesti Graz-Prelog pa si mislim veće auto je sigurnije.Dide odosta penezi kak god okreneš,no dok čijem kolke troške plačaju drugi nemam se kaj buniti.
 
Posljednje uređivanje:

Zetorboy

Dobro znana faca
Tu od
12 Velj 2010
Poruka
2,701
Ovo kaj nabrajate s kvarovima kad se zalomi dođe do vrtoglavih iznosa.. Budimo realni, kad ti se spojebe nešta sa autom, nitko ne ode u ovlašteni da se dijagnosticira kvar neg ideš od jednog do drugog tobože majstora, svak ima svoje mišljenje, svak svoje nešta zamjeni, a ti caltaš.. jel nije tako?? Nije ni do samog auta u dosta slučajeva kolko je do nestručnog rukovanja i neznanja.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,979
Nisu ni ovlašteni izvori znanja. I tam se trude najti radnu snagu po najnižoj cijeni. Jedino je šminka vrhunska.
 

Zetorboy

Dobro znana faca
Tu od
12 Velj 2010
Poruka
2,701
Nemora biti striktno ovlašteni, ali da ima dijagnostiku iz orginala i primjerenu autu što radi. Nedavno mi je mercedes bio spojen, unosom br šasije izbacilo je kompletan auto u dijelovima.. tolko da sam vidio na njoj kod i sliku tkanine na sicevima na kojima sjedim..
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,979
Tehnologija ne čini majstora. To svatko može kupiti, no to mu može pomoći otkriti kvar, ali ne i naći pravi uzrok. Danas je malo vrsnih majstora koji znaju. Većina njih samo pikaju po dijagnostici i glume majstore.
 

Zetorboy

Dobro znana faca
Tu od
12 Velj 2010
Poruka
2,701
To neče baš svatko kupiti jel ti vrijedi samo za jednu marku auta, a danas svi sve delaju fala bogu.
Griješiš. Desilo se to da mi je miš pregrizao kabal od senzora temperature turbine. Otišao prvo kod svog majstora da vidi što je. Spojio ga je, i približno je detektiralo kvar, ali on nije znao uopće niti gdje se taj senzor nalazi, kako izgleda uopće i gdje je.. Na toj orginalnoj, izbacilo je istu grešku, ali i to da je senzor ostao bez napajanja strujom.. Dalje, slika na motoru točno gdje je, kako izgleda i dalje slike i postupak demontaže, zamjene i njegove instalacije. Mislim da ovo nijedna univerzala ne bi napravila, niti itko tko nema baš tako nešta za to.
E onda sam mogao i ja ići od jednog do drugog, da svaki nešta "popravi" i onda pljuvat i srat kak je merecedes smeće i kak sam x hiljada kn potrošio za popravak, a sve za 10 cm žice u kojoj je bio problem :eek::
Pošto prvo pomisliš na najgore, išao sam da vidim kolko taj senzor dođe, ali ni u Autodjelovima nisu imali pojma uopće šta je to i šta mi treba :D:
 

Najnoviji postovi

Na vrh