• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Automobili

StricVujc

Član
Tu od
1 Tra 2010
Poruka
837
ja sam pokušal zapodjenuti raspravu o tome da li egr ventil ima čisto ekološku funkciju ili ipak štedi gorivo na nižem gasu, mislim naravno na starinski vakuumom sa karburatora pokretani egr.

Imam jedan copy/paste na tu temu sa jednog srpskog foruma:
"Ja sam svoj EGR iskljucio je je jako sumnjivo povezan na karb (pusta vise izduvnih gasova na vecim obrtajima).
Uloga EGR-a je da na malim uglovima leptira pusta izduvne gasove u motor. Izduvni gasovi su inertni, sto znaci da ne ucestvuju u reakciji u cilindru vec samo cine deo zapremine usisane u motor. Naravno, time se smanjuje snaga jer stane manje smese benzina i vazduha. Medjutim, to smanjenje snage "tera" vozaca da malo vise otvori gas. Time se postize da se dobije ista snaga za veci otvor gasa nego sto bi bio bez EGR-a, a krajnji rezultat je smanjenje potrosnje jer se smanjuju gubitci pumpanja - uvlacenje vazduha kroz malo otvoren leptir. Dakle ista snaga za veci otvor leptira i manji otpor pri usisavanju vazduha.
Na vecim otvorima leptira EGR bi trebao da se iskljuci jer je tada leptir dovoljno otvoren da ne pravi primetne gubitke prilikom usisavanja.
Sve ovo vazi za mehanicki kontrolisan EGR, znaci samo preko potpritiska u usisnom sistemu. Elektroski kontrolisani EGR ventili su malo slozeniji ali osnovna funkcija je ista."
-Završen citat.

Na nekim pak mjestima sam nailazio na insinuacije da uklanjanje egr ventila smanjuje potrošnju i točka jer da mu je funkcija čisto ekološke priode. Pa se pitam kojem se mišljenju prikloniti.
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
ja sam pokušal zapodjenuti raspravu o tome da li egr ventil ima čisto ekološku funkciju ili ipak štedi gorivo na nižem gasu, mislim naravno na starinski vakuumom sa karburatora pokretani egr.

I
Na nekim pak mjestima sam nailazio na insinuacije da uklanjanje egr ventila smanjuje potrošnju i točka jer da mu je funkcija čisto ekološke priode. Pa se pitam kojem se mišljenju prikloniti.
čista ekologija
 

MilanZetor

Iskusan lik
Tu od
7 Lis 2011
Poruka
6,224
Imamo vec Golfa 4, ali to je auto od staroga, pa bi si ja htio kupiti bas svoj, a ujedno bi ga i sestra vozila, mozda i vise nego ja..
Ali ima sdi motor i jako je trom za svoju masu tj nejde nikud s mjesta, kak bi mi to rekli..
A i pocel je ulje trositi i to podosta, tako da sdi-a necu vise gledati, a ne da ga moram voziti..

A sto se tice kupnje polovnog auta, malo me strah toga, ali uz malo truda i srece da se naici na nesto kvalitetno..
Zetorproxima, koliko tvoj ima km? Znaci 90 ks je?

Iskreno ima prijeđeno oko 250 000. Ali sačuvan je maximalno i ima gume široke 205 , a standardne su 185. A moj nije trom, štoviše ide jako dobro.
 

MilanZetor

Iskusan lik
Tu od
7 Lis 2011
Poruka
6,224
mobil.de samo na cijenu tamo ti još ide dosta troškova dok ga dovezeš ovamo. I isplati se uvesti samo auto koji je do 2003-2004. godine proizvodnje.
 

Ivan KC

Iskusan lik
Tu od
17 Sij 2012
Poruka
3,208
Koji troskovi se placaju jos? Netko govori da se ne placa nista, netko da ima nekih troskova, da ima netko da mi kaze iz prve ruke, to bi bilo najbolje..
 

MilanZetor

Iskusan lik
Tu od
7 Lis 2011
Poruka
6,224
Koji troskovi se placaju jos? Netko govori da se ne placa nista, netko da ima nekih troskova, da ima netko da mi kaze iz prve ruke, to bi bilo najbolje..

Kolega mi je uzeo tamo audi a4 2001. godina 1.9 tdi 101 ks i tamo ga je koštao 4500 € i dok je sve troškove poplaćao + servis došao ga je oko 6000 €.
 

mika

Iskusan lik
Tu od
22 Ožu 2011
Poruka
1,746
Plaća se trošarina, čim novije odnosno čim veća euro norma manje plačaš trošarine, al opet treba uzeti u obzir da ne platiš isto za golf5 i mercedes s-klasa istog godišta.
 

zwer

Dobro znana faca
Premium
Tu od
15 Ožu 2010
Poruka
1,714
Plačaš trošarinu prema CO2....
+ trošarinu na vrijednost (1% na kat vrijednost za aute do 100 000kn)
+ 5% poreza ako auto kupuješ od fizičke osobe


imaš ovdje kalkulator

http://m-stil.covermagazin.com/?p=27162

uglavnom recimo isto ćeš platit trošarine za golfa 6 1.6tdi 2009-2011 i na golfa 5 1.9 ili 2.0 tdi oli još starijeg A4 ( 2001-2004 ) 1.9 tdi... Što su stariji auti imaju veći CO2 i skuplji je uvoz...
 

Ivan KC

Iskusan lik
Tu od
17 Sij 2012
Poruka
3,208
Onda stvarno na kraju dode na isto kupio auto tu kod nas ili ga uvezo iz inozemstva..
Dok platis porez, trosarinu za co2, tehnicki, osiguranje, to je to..
 

MilanZetor

Iskusan lik
Tu od
7 Lis 2011
Poruka
6,224
Pda, u biti to ti je to. Ja sam razmišljao kad budemo nagodinu mijenjali 4-tvorku, uzeti golfa 6 ili passat-a b6 jer su tamo dostaa jeftiniji, a ono ako je 2008-2009. uopće se ne isplati jer dođe i više kad ga ovamo dovezeš.
 

zwer

Dobro znana faca
Premium
Tu od
15 Ožu 2010
Poruka
1,714
krivo puknuti; Sve samo da bi te država više opelješila. Nije njima u interesu da ti jeftino prođeš, niti da se udobnije i sigurnije voziš već samo da ti poberu pare....

Pda, u biti to ti je to. Ja sam razmišljao kad budemo nagodinu mijenjali 4-tvorku, uzeti golfa 6 ili passat-a b6 jer su tamo dostaa jeftiniji, a ono ako je 2008-2009. uopće se ne isplati jer dođe i više kad ga ovamo dovezeš.
isplati se uvest jedino dizela s c02 ispod 120 gr....

Jrdina stvar je da je gore veći izbor automobila...
 
Posljednje uređivanje:

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
Te sve eko norme koje uvadaju ili su uveli je da se poberu novci za zrak i auti bi duze isli bez glupih kvarova ventilica,elektronike,da nemaju gluposti po sebi za smanjenje co2 raznorazne filtere,stop i go sisteme...
Na kraju korisnik najvise placa i u konacnici ce ispast skupo.

Zasto se ne subvencioniraju elektro auti i zasto se ne reklamiraju kod nas???
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,078
Daj ne pripovedaj bedastoće. Kakv elektro auti? To funkcionira samo na peronu glavnog kolodvora :D:
Kaj će elektro auto nekome ko dela parsto km dnevno?

Subvencije imaju smisla samo ako imaš domaću proizvodnju. Vidiš da ni subvencije HR poljoprivrede ne djeluju a čemu onda subvencionirati potrošnju?
 

MilanZetor

Iskusan lik
Tu od
7 Lis 2011
Poruka
6,224
isplati se uvest jedino dizela s c02 ispod 120 gr....

Jrdina stvar je da je gore veći izbor automobila...

I koji bi to bio auto? Golf 6 1.6 tdi ili golf 6 2.0 tdi? Ja bi najrađe opet 1.9 tdi, ali koliko vidim takvih 6-tica nema.
 

Najnoviji postovi

Na vrh