• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Automobili

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,558
Ja sam za popravak klime (puštalo plin) bil kod Kuharića u Zagrebu (Rudeš). Jako sam zadovoljan. Koliko je posla imal da sve demontira i ponovno zmontira, nije bilo preskupo. Detektiral je puknuće na kileru i pital me hoću li da mi ugradi skupljeg ili jeftinijeg. Odabral sam skupljeg s dvije godine jamstva. Primijetil sam da ga je ispitival na dosta visoki pritisak, a onda je pritisak smanjil. Taj smanjeni pritisak ima za posljedicu da ne puše jako ledeno, ali ipak dosta hladi, a vjerujem da je tak bolje za trajnost sustava. Za sad je isto kak je bilo nakon popravka. Na Golfu V je kompresor koji se stalno vrti. Valjda se ovisno o podešenoj temperaturi samo mijenja pritisak komprimiranja.
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,639
Sustav na propusnost se radi s dušikom a punjenje rashladnim plinom se radi u gramima..niš nisi videl.
Na kompresoru koji se stalno vrti podešavanje ide preko varijabilnog kopresora dakle regulira se protok..samim tim se mjenja pritisak u tlačnom vodu ali to je posljedica a ne uzrok.
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,558
Hoćeš reći da je pritisak u kompresoru jednak neovisno o pritisku u cijevi prema isparivaču? Nisam upućen u varijabilne kompresore, ali mislim da je za hlađenje bitno pod kojim tlakom uđe plin u isparivač.
Možda sam ja nekaj krivo napisal kaj se tiče ispitivanja, ali mi se čini (prošlo je puno vremena) da je manometrom kontroliral pritisak. Moguće da je prvo nadrukal malo više plina, a kasnije malo ispustil da smanji pritisak.
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,639
Ne citas, u tvoj auto ide npr 580 grama plina ..ne 10, 15 ili 16 bara ..ide 580 grama ..pise ti na veznom limu kad otvoriš haubu.

Za ovo prvo nisam siguran jer kompresor pumpa plin koji prelazi u tekucu fazu i kao tekučina ulazi u isparivač.

Radi fizike plina tlak bi mogao biti isti...samo imaš više tekučine.
 
Posljednje uređivanje:

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,558
PV = mRT. Ak se poveća ili smanji masa na desnoj strani, P na lijevoj kod istog V reagira proporcionalno. To po meni znači da klima u kojoj je nešto manje ili više plina od predviđenog stvara manji ili veći tlak, a po ekspanziji manje ili više snizi temperaturu.
 

Lee Champa

Iskusan lik
Tu od
9 Tra 2019
Poruka
9,758
Ta formula plinske konstante uglavila mi se odavno u sivim stanicama i ni Švabo ju ne miče!
R = 8,314 (pamti se kao 8,π)
 

Lee Champa

Iskusan lik
Tu od
9 Tra 2019
Poruka
9,758
P - pritisak
V - volumen
n - broj molova
T - temperatura
R - 8,314
 
Posljednje uređivanje:

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,668
Nemam pojma o klimama ali sam čul da različite vrste plinova iste gramaže različite tlakove daju
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,639
Ne sekiraj se ..lee ionak tlaći samo zrak eventualno paru.
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,668
Ne sekiraj se ..lee ionak tlaći samo zrak eventualno paru.
Ni malo.
Samo velim kaj me naučil ovaj kaj mi je klimu punil.
Trebalo je druknuti sistem da ga provjerimo jer je bil sumnjiv ali nije imal u kombiju dušika pa je rekel da nema veze da ga bu napunil s ovim drugim plinom pa bu veči tlak.....
 

Najnoviji postovi

Na vrh