• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Automobili

damirko

Iskusan lik
Tu od
15 Kol 2016
Poruka
1,481
Nisam po tom pitanju ništa radio, a čitao sam nešto već o tome... mislim da je bilo nešto i o situ u karteru ako sam dobro shvatio. Budem se i s tim pozabavio kad se oporavim od egr-a
 

mtd001

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
20 Svi 2010
Poruka
6,817
Kažu da se na tim motorima voli začepiti sito od uljne pumpe jer je dosta nisko u karteru,i da treba redovito mjenjat ulje.
 

sine nomine

Član
Tu od
24 Lip 2013
Poruka
82
Danas iskeširao 2000 kn za popravak auta. Novi egr ventil valeo i ulje u motoru...
Auto je citroen c3 2006. 1.6 hdi 90 ks. Više od pola godine sam ga vozio sa neispravnim egr ventilom i zbog njega niti je motor imao snage - nije mogao preko 120 km/h, a ulje je trošio litru mjesečno. Na kraju kaže mehaničar da ni turbo nije radio kako treba zbog nekog crijeva, i rekao je da će sad dimit još neko vrijeme dok sva nataložena čađa ne izgori.

Sad napokon auto ide i vuče onako kako treba ići gradska jurilica :icon_biggrin:
Vec sam jednom cuo tu pricu o EGR-u i na Skodi jednoj... E sad.
EGR je ventil koji vraca ispusne plinove u usis radi cisceg izgaranja. Dakle to mu je iskljuciva namjena, ekoloska.
I u biti je tumor za motor kao i raznorazne restrikcije na usisu, ispuhu. Klapne u grani, DPF-ovi, katalozatori, ...

Zasto je tumor? Zato sto cisti NOx vraca iz ispusne grane natrag u usis motora, u usisnu granu. E sad, kako to pomaze motoru? Apsolutno nikako, dobija vruci (okej, ne znam dal svi ali mislim da da, imaju i svoj hladnjak koji hladi vruce ispusne plinove) i prljavi zrak umjesto cistog. A sve uz svrhu cisceg izgaranja bez prisutstva O2.

I tko god zeli barem 1% bolje svom motoru, blindira EGR. Na poziciji gdje najvise odgovara na tom modelu auta.

E sad, kako zbog EGRa auto nema snage i polazuje sve ove simptome ja nemam pojma, ali to ne da nema smisla nego ga nema. Spomenuo si turbinu, crijeva i vakume. Po meni su ti svi problemi bili tu.

EGR si mogao i bacit. Moj je ispravan, ocistio sam ga, stavio mu novi termostat, ali sam ga blindirao tj. zacepio.

Poslano sa mog SM-G930F koristeći Tapatalk
 

MF158

Član
Tu od
30 Pro 2011
Poruka
235
Na novijim autima ne možeš začepit EGR jer bi izbacivao gresku trebao bi prije otic nekom dobrom majstoru da izbriše taj kod,a ja kad bi već imao takav auto išao bi i izbacit dpf filter ubio bi dvi muhe jednim udarcom i auto bi prodisao.
 

sine nomine

Član
Tu od
24 Lip 2013
Poruka
82
Pa to se podrazumijeva.

Naravno da kompjuter izbaci gresku. Ne samo gresku. Nego se treba ici iskodirati i softwareski maknuti DPF iz parametara.

I takoder se slazem jednako i za DPF. Koji takoder trazi jednak i sowtwareaki posao.

Ali to rade ljudi koji onda razmisljaju kako im je auto prodisao. Pa ide protocni filter. Druga usisna. Remap. Injektori. Drugi IC, injektor, lamela. A tek smo na motoru, di je ovjes i kocnice. K evo nas na 10000 €.
Znam preko nekoliko primjera.

Ovo sam samo spomenuo jer definitivno nema smisla taj dio kupovati novi. I da je parsto kuna, ne par tisuca, ovisno i marci. Velim, ja sam ga ispravnog blindirao.

Ista prica i sa DPF-om. Okej, koga briga neka ga regenerira u voznji, prisilno. Al jbg, kad se napuni pepelom i moze se jedino paliti onda bi ga svakako skidao, nebi kupovao novi za 10-15 tisuca kn.
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

damirko

Iskusan lik
Tu od
15 Kol 2016
Poruka
1,481
Auto je više od pola godine u problemu. Počeo je sa paljenjem antipolution faulty lampice i sa safe modom gdje nije mogao preko 133 km/h. Isao je ok, ali do 133, i čim izađem na autocestu - proradi lampica faulty. Nakon nekog vremena počeo je trošit dosta ulja 5w/40 i to sam trpio nekako. Da ne govorim da sam bio na dijagnostici valjda 5 puta i svaki put je egr bio greška. Prošle godine je egr bio preko 2000 kn i nisam htio toliko novaca ulupati u takvo nešto. Sad kad je počeo i loše ubrzavati općenito, nekako sam progutao knedlu i reko sam sebi ajd da i to riješim.

Što se tiče blokiranja egr-a, nuđeno mi je i to, ali nije bilo puno jeftinije jer kao treba i kompjuter motora prilagoditi radu bez egr-a. i s time da blokadom tog ventila, motor pada sa npr. euro 4 na euro 3 normu.

Kad bi jednog dana stp na koju idem svake godine, nabavila mjerne instrumente koji mogu ispitati koju normu zadovoljavam po pitanju ispuha, s blokiranim egr-om više ne bi prošao tehnički. Zato sam se odlučio na novi ventil i bok...
 

sine nomine

Član
Tu od
24 Lip 2013
Poruka
82
Ne znam. Znanje o mehanici mi nije samo teoretsko. Nesto znam, nesto sam znao i napraviti, ali svakako ne znam ni priblizno sve.

I volio bi da mi netko objasni kakve veze ima EGR sa tvojim simptomima. Jedino mi lada napamet da kompjuter primjeti nekakve drugacije parametre i automatski baca u safe mode.

Mislim da bi ti bilo bolje da si ga eliminirao i iskodirao. S time da ako ti je cijena bila skoro ista, onda te netko htio dobro oderat.

Nadalje. Alsolutno kategoricki odbijam i nema apsolutno nikakve sanse da bi zbog EGR-a pao jednu normu. Tj. da bi ti porasao toliko CO2. Nema nikakve sanse. Upitno je da li bi da DPF skines, a kamoli samo EGR.

Stvrno iz prve ruke govorim. Imam par primjera gdje je ljudima zacrnjenje manje bez DPF-a I EGR-a nego sa njima. Naravno, sa kvalitetnom i optimalnom mapom.

Taj DPF je teska posast. I dizeli su tanas toliko cisti, da tehnicki sa abnormalnom rezervom prolaze i bez svega toga.
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

damirko

Iskusan lik
Tu od
15 Kol 2016
Poruka
1,481
DPF i EGR ti ne dolaze u kompletu, imaš ili jedno ili drugo... egr je koliko znam stariji sistem za postizanje neke ekologije

Prekjučer sam prije same izmjene bio na dijagnostici - prve tri greške EGR, zato više nisam dvojio a i auto ima 200 000 km
 

sine nomine

Član
Tu od
24 Lip 2013
Poruka
82
Ne bas... Itekako ima auta i sa EGRom i sa DPFom.
I nema nikakve veze sa staroscu vozila tj generalno nekom staroscu EKO tehnologije.

Naravno, procjena je proizvodaca, povijest gradenja pokedinog agregata itd. Ima auta samo sa EGRom, samo sa DPFom, ali ima ih i sa oba sustava. Jos danas nove iz tvornice dolaze. Dapace. Premium brandovi.
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

mika

Iskusan lik
Tu od
22 Ožu 2011
Poruka
1,776
DPF i EGR ti ne dolaze u kompletu, imaš ili jedno ili drugo... egr je koliko znam stariji sistem za postizanje neke ekologije

Prekjučer sam prije same izmjene bio na dijagnostici - prve tri greške EGR, zato više nisam dvojio a i auto ima 200 000 km

Pošto imaš 200000 čim prije skini karter i operi sito uljne pumpe i sito turbine.
Ovo od turbine ti je trebal majstor sad kad je mjenjal egr očistit ili sito izvadit,jer poštopano je sigurno i sjebat če ti turbinu,bar ja to tak radim.
Kaj se tiče egr-a jeftino si prošel ja sam za svoju astru 2.2dti platil 4000kn 2009 godine(inače su bili 5000-5500) blindiranje nije moguće ni softversko gašenje tada nije bilo moguće.
 

Zoki ticić

Aktivni član
Tu od
19 Stu 2012
Poruka
2,734
Peugeot preporuča servisne intervale na 15-20tkm a ulje u turbo dieselu na toliko kilometara ima puno taloga u sebi pa se to sa takvim servisnim intervalima odrazi na štopanje usisa u karteru i filtera dovoda ulja na turbo. Najbolje što netko može napraviti za svoj motor je da se mjenja ulje na 10000km, sad će netko reći da su to priče. Zanima me tko je sam mjenjao ulje na 10000km i kakav miris i izgled ima to ulje a kamo li na 15- 20000.
Egr nema ulogu samo ekologije nego i rashlađivanja motora u teškim uvjetima. Kad je motor na velikom opterećenju duže vrijeme računalo otvori egr da smanji temperaturu izgaranja pa tako hladi klipove.

Poslano sa mog M351 koristeći Tapatalk
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,188
10000 odgovara oko 200h.
Ja oduvijek mijenjam ulje na 15000, a motor ima 280t km.
 

mika

Iskusan lik
Tu od
22 Ožu 2011
Poruka
1,776
Peugeot preporuča servisne intervale na 15-20tkm a ulje u turbo dieselu na toliko kilometara ima puno taloga u sebi pa se to sa takvim servisnim intervalima odrazi na štopanje usisa u karteru i filtera dovoda ulja na turbo. Najbolje što netko može napraviti za svoj motor je da se mjenja ulje na 10000km, sad će netko reći da su to priče. Zanima me tko je sam mjenjao ulje na 10000km i kakav miris i izgled ima to ulje a kamo li na 15- 20000.
Egr nema ulogu samo ekologije nego i rashlađivanja motora u teškim uvjetima. Kad je motor na velikom opterećenju duže vrijeme računalo otvori egr da smanji temperaturu izgaranja pa tako hladi klipove.

Poslano sa mog M351 koristeći Tapatalk

A kak to egr hladi klipove, s čim? Sa ispušnim plinovima? Kolko ja znam teperatura ispušnih plinova je uvijek veća nego usisanog "čistog" zraka.
 

MARIETO88

Član
Tu od
22 Lis 2013
Poruka
349
Taj EGR ventil ima puno više funkcija. On služi za reciklažu ispušni plinova, sa njim se izvuče još ono malo iz goriva kaj nije izgorilo + kad još jednom prođu plinovi cijeli proces bude manje oni čestica (sad nezz jel No ili...). Ukratko 150 Co2 iz dizela je štetnije, nego 180Co2 iz benzinca zbog tih nekih čestica....
U Ri imam stan na jednom križanju (po nekim najprometnije u Ri), kad god idem pješke tipa 16h popodne, osjeti se koliko je zrak zagađen... a posebno se osjete dizeli, to grize pluča. Nemam nikakvi problema sa dizelima da budemo jasni, ali svi ti ventili i filteri služe nečem... Istina super motore sjeb* i zakompliciraju, te mi koji živimo u manji sredina di ima manje vozila ni ne primjetimo štetu... u ukupnom smislu :/
Hvala Bogu pa živim na selu u svojo pustoj Lici :)

Poslano sa mog SM-G920F koristeći Tapatalk
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,640
koliko mene sječanje služi taj egr vračanjem ispuha u usis smanjuje temperaturu izgaranja u komori ..na taj način se reducira neki vrag unutra pa izbacuje manje nekih spojeva ..kakti štetnih ,xd
 

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
Svaki majstor veli drugačije.
Kod nekih se taj egr hladi ili grije antifrizom.
Neko veli da se zbog njega brže ugrije motor,mada mi to ne drži vodu jer nije uvijek otvoren.
Neki vele zatvori netreba ga.
Neki vele nije stavljen bezveze...
Al da radi probleme radi pogotovo ljudima koji koriste dizele za grad paganu vožnju...

Poslano sa mog G630-U20 koristeći Tapatalk
 

daevu

Član
Tu od
29 Sij 2012
Poruka
491
10000 odgovara oko 200h.
Ja oduvijek mijenjam ulje na 15000, a motor ima 280t km.

to je oko 50km po satu, što malo vozača ima baš takav prosjek
prije će imati prosjek 30-40km po satu, pogotovo oni koji se voze više po gradu

zato ja mijenjam ulje na traktoru na 150rh
 

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
A kaj je sa radom motora auta na mjestu,dali je to uračunato u sate ili km?

Poslano sa mog G630-U20 koristeći Tapatalk
 

hotela

  
Tu od
1 Lis 2014
Poruka
1,262
Bok ekipa!
***** ti onog sto je ukinul kilometer sajlu.
Evo bil denes na popravnom s Piksacem(ovdi v Austriji)zbok jedne kugle i selena(gumeni lager na vilici) i presel brez probljema.No veli meni skvo na kasi(Rumunjka-sefica al decki koja bombaa..,:icon_eyes:bolja nek one plave kugljice)da moram platit jos jemput 58€.
Wie bitte,velim ja pa ni preslo 9 tage sam ni trotl.
Mein liebe Herr,veli ona i ljepo me pogljeda(mozek mi se zmrzel i oci na njezini cecki) al ste naprajli vec od 300km.
I kaj bus,ve se tu sramotil,dal sam ji 60€ (2 trinketa)no zato se dobro naguzila:icon_keel: dok je skidala staru i novu plaketu keljila.
E sad znalci pitanje glasi:morem li ja da se drugi pot svercam s kilometri,otpojiti dzek senzora brzine/brojaca km da ne broji.
Bude li se BC zbleseral zbog toga i vuzgal se zive zaruljice ili se bu moglo tak avta tirati.Avto j e 2006 leto,sama elektronika:mur:.


Za uzvret vam bum slikovito opisal kak bu gerla oblecena,v aprilu me ceka isto sranje zdrugim avtom.:drink:
 

Najnoviji postovi

Na vrh