• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Automobili

plus

Iskusan lik
Tu od
7 Sij 2016
Poruka
5,937
@MUHA trgovci pišu puno puta gluposti...

Evo još jedan primjer:
 

vocarcg

Aktivni član
Tu od
3 Ožu 2015
Poruka
915
@vocarcg nisam te pitao bez veze.

Ti si vidim krenuo u defektažu kvara zamjenom, s drugim ispravnim dijelovima i pogodio si od prve. Za takav pristup treba imati još jedan auto u rezervi, ili trgovinu s rezervnim dijelovima i onda mijenjati jedan, po jedan dio, pa dok se potrefi.
Znači nisi niti probao izmjeriti da li imaš ulazni napon 12V na bobinu? Uglavnom je jeftinije defektažu raditi s mjernim instrumentima.

Konektor je konektor, a komutator je nešto što se vrti unutar elektromotora, kolektor.

I ne ne moraš ti prihvatiti moje nazivlje dijelova, samo sam si htio "razbistriti šum u našoj komunikaciji", jer sam sumnjao u "terminologiju".
napon nisam mjerio, ali sam instrumentom-tinjalicom utvrdio da struja dolazi do bobine, ali da od nje ne ide dalje. Slicne situacije sam imao na fordu, tako da sam odamh pomislio na bobinu-komutator.
 

vocarcg

Aktivni član
Tu od
3 Ožu 2015
Poruka
915
Screenshot_2024-01-29-22-53-03-436_com.android.chrome-edit.jpg
kod nas ga nazivaju komutator, ista stvar je bila kod forda i opela starijih kad su verglali a nijesu palili
 

plus

Iskusan lik
Tu od
7 Sij 2016
Poruka
5,937
@vocarcg sve je u redu te brzo i jeftino prošlo ovaj put. (y)

Imao si drugu bobinu, ugradio si ju umjesto svoje i auto je upalio, imaš pravo biti zadovoljan.
Ja te samo pitam što bi bilo da si stavio, novu bobinu, zaverglao, a motor ne pali. Odgovorio si da bi onda išao na senzor. Znači moraš imati i njega na raspolaganju. Staviš i senzor, probaš, a auto opet ne pali.
Takva defektaža s "etalonima" je danas sve teža, jer neki put moraš imati brdo novih, ili ispravnih rezervnih dijelova, da nađeš "sistemom zamjene" koji je dio neispravan. Na kraju potrage bi mogao biti nekakav prekid na štampanoj vezi, na ploči, kao posljedica vlage, a ti prije toga nabaviš, kupiš, platiš hrpu dijelova.

Samo sam htio da razmisliš o tome, "kao jednom" od principa defektaže kvara, ništa drugo.

Lp
 

vocarcg

Aktivni član
Tu od
3 Ožu 2015
Poruka
915
@vocarcg sve je u redu te brzo i jeftino prošlo ovaj put. (y)

Imao si drugu bobinu, ugradio si ju umjesto svoje i auto je upalio, imaš pravo biti zadovoljan.
Ja te samo pitam što bi bilo da si stavio, novu bobinu, zaverglao, a motor ne pali. Odgovorio si da bi onda išao na senzor. Znači moraš imati i njega na raspolaganju. Staviš i senzor, probaš, a auto opet ne pali.
Takva defektaža s "etalonima" je danas sve teža, jer neki put moraš imati brdo novih, ili ispravnih rezervnih dijelova, da nađeš "sistemom zamjene" koji je dio neispravan. Na kraju potrage bi mogao biti nekakav prekid na štampanoj vezi, na ploči, kao posljedica vlage, a ti prije toga nabaviš, kupiš, platiš hrpu dijelova.

Samo sam htio da razmisliš o tome, "kao jednom" od principa defektaže kvara, ništa drugo.

Lp
jasno, razumio sam tvoj savjet, ali isto moras shvatiti da sto se automobila tice nijesam neki poznavalac elektrike i elektronike,samouk sam, a drug mi drzi autodjelove, pa nije problem da idem dio po dio dok ne nadjem 🤣🤣🤣npr ovo da izmjerim impulse, pojma nemam, a nekako ne ide sad ovdje da vas maaltetiram svakom nejasnocom "kako ovo" "kako ono".. Sve u svemu hvala na savjetima i tebi i ostalim forumasima
 

plus

Iskusan lik
Tu od
7 Sij 2016
Poruka
5,937
@vocarcg dopusti primjer kao pojašnjenje "mojeg stava" o provedbi defektaže sličnog kvara na VW Bora od mojeg sina, prije par godina.

Kvar je bio pojava vibracija motora u toku vožnje.

Kod "bivšeg ovlaštenog servisa" zamijenili su prvo svječice, probna vožnja, auto počne tresti pri određenoj brzini. Ostavili svječice u motoru.
Naručili su rabljenu klapnu gasa, ugradili, probna vožnja auto opet trese. Ostavili ju na motoru.
Zamijenili bobinu, probna vožnja, auto trese. Ostavili ju na motoru.
Nakon 5 dana pitam ih da li su našli uzrok kvara i riješili. Nisu ali su svi novo ugrađeni dijelovi gore. Ljudi skinite sve osim svječica dolje i vratite naše dijelove, ne želim to platiti. Napravili su tako i poslušali moj odmah "prvi" prijedlog, nije do motora skinite getribu i pregledajte. U 17 sati popodne su mi javili, bili ste u pravu, popucali su štifti na tanjurastom od diferencijala. OK složite, ne možemo mi mora u ZG. OK odvezite, popravite i zovite dok je gotovo. Za još 3 dana je bilo gotovo. Trošak je bio 1300 kuna i 12 mjeseci su dali garanciju.
Napisao sam da vidiš fa ne prođe uvijek sve lako, brzo i bezbolno.

I onda tjedan dana nakon tirade, u ZG na parkingu ispred zgrade, banda je provalila u Boru, razbila brave ali ju nisu odvezli. Odvezao sam ju ja ponovo u VŽ na svoj popravak, druga jedna priča.
Lp
 
Posljednje uređivanje:

plus

Iskusan lik
Tu od
7 Sij 2016
Poruka
5,937
Ne sekiraj se. Bitno da si popravio. :ppozdrav:
Pogodio je slučajno, ali nije time ništa naučio. 🥂🤓
Mene ne zanima lokalni ili trgovački naziv pojedinih dijelova, zanima me da li čovjek razumije što točno i kako radi.
Primjetio sam "tvoj stav" , pa da ti samo dodam da sam ja slučajno školovani majstor takve struke, da sam bio vlasnik "takvog golfa 3" točno 7 godina, 7 mjeseci i 14 dana. Uz to sam na našim utrkama cca 5 god šarfio VW GTI motore, uz veliko povjerenje svojih kolega, koji su sve to sami financirali. Davno bi me najurili kao štetočinu i neznalicu...
Nije bitan pojam "komutator" bitno je znati što negdje točno znači riječ, na primjer uzmimo riječ "gače", dok nisam upoznao svojeg kuma ja o tome nisam imao pojma i naučio sam. Nije sramota naučiti i znati nešto više.
 

cvajko997

Iskusan lik
Tu od
29 Tra 2020
Poruka
751
Meni je u zivotu iskljucivo bitno da stvar radi. Ono sto sam kemijam, bitno mi je da radi. Vecinom vrijeme teorijskog ucenja kako nesto radi i kako se koristi dijagnosticki aparat meni ne pomaze jer sam siromasan za nabavu potrebnog alata. Kad smo kod prica, skupi motor fau ve grupacije, cesto bacao u safe mode. Ne ide nikako. A mocan. Daj senzore, jer dijagnostika javlja problem sa pritiskom. Daj turbine na ispitivanje, jer novi senzori se ponasaju identicno. Mozgaju ljudi, u veoma prometnom i poznatom automobilskom servisu u cemu je problem i jedan naleti na forumu na isti problem. Iste greske. Pise, rjesenje je stavi novi IC. Gazda servisa balkanski zarokta, pusti budalu, kaj ovaj zna, ali zamjeni intercooler jer nema pojma vise u kojem smjeru da krene. Suma sumarum, auto ide normalno. Sve je to proces ucenja za ljude, ali oni su odabrali taj posao silom prilika ili namjerno. Najbolji su najprljaviji. Zamjena krajnika i homokinetickog zgloba prvi put. Ulje i filteri. Al imas koji put i ovakva cuda.
 

Lee Champa

Iskusan lik
Tu od
9 Tra 2019
Poruka
9,694
Mislite da je ovo glupo? E, pa nije, to je jedino rješenje za BMW!
0058991d-612b-4799-afe5-92df7d20a912.jpeg
 

Lee Champa

Iskusan lik
Tu od
9 Tra 2019
Poruka
9,694
ukradeno

 

brgud

Iskusan lik
Tu od
4 Lis 2013
Poruka
5,724
A krpati ne, barem za sada izgleda ko boca. Ali neću previše gledati ispod, ako ne vidiš rupe ili trulež ne treba ga krpati.😃
 

brgud

Iskusan lik
Tu od
4 Lis 2013
Poruka
5,724
Poznato je da su Opeli bili hrđavi još u prospektima ;) 🤣
Ako je to tako , onda bi ova Crvenkapica već odavno bila bez traga crvene boje. Ili je tvoje mišljenje o Opelima takvo jer ga ti ne voziš. 😣
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,243
Ako je to tako , onda bi ova Crvenkapica već odavno bila bez traga crvene boje. Ili je tvoje mišljenje o Opelima takvo jer ga ti ne voziš. 😣
U svakom žitu ima kukolja, pa tak je valjda i tvoj...izuzetak od pravila.

Silom prilika vozim...tj.većinom ga supruga vozi...jer ne zna voziti "normalni" auto.
 

Najnoviji postovi

Na vrh