• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Balansiranje

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,393
Da, samo kod takvog, dvoravninskog balansiranja, mora biti osovina rotora dovoljno kruta da "ispegla" vibracije, generirane uzduž nje, samo na rukavcima. Inače niš od balansiranja.
 

HrvojeS

Aktivni član
Tu od
7 Kol 2010
Poruka
197
Za to služe opet proračuni u proizvodnji, kada dobijete nov rotor, tvornički balansirran on opet ima utege na krajevima. Potrebnu krutost, debljinu stijenke i slično to rade u proizvodnji, činjenica je da današnji strojevi imaju nešto tanje rotore od prijašnjih.

Mislim da sam bio tu na forumu stavio sliku od jednog rotora koji ima otiske šapa po cijelom rotoru, to dovoljno govori o kvaliteti izrade (mislim da se radi o tehnosu, i slao sam im upit i slike i odgovor od njih nisam nikada dobio). Uvijek treba nači neki kompromis, ako je rotor pretežak, on će biti sposoban podnjeti veća naprezanja, udarce i slično, međutim za pokretanje takvog rotora koji je teži, potrebno je više snage i više goriva, nikada se ne mogu zadovoljiti svi parametri. Povećavanje jedne stvari u dobrom smjeru, ima negativan efekt na drugu stranu, zato su tu inženjeri koji rade proračune i koji bi trebali dovesti stvari u neku optimalu. Nažalost, onda tu ulaze razno razni ljudi koji žele što veću zaradu, pa postavljaju uvjete i cijene do koje ovi mogu raditi, pa onda ovi nabave materijal lošije kvalitete i imamo to što imamo.
 

HrvojeS

Aktivni član
Tu od
7 Kol 2010
Poruka
197
I još jedna stvar, postoji statičko i dinamičko balansiranje, što ljudi često brkaju. Rotor koji je u statičkoj ravnoteži ne znači da je i u dinamičkoj, a dinamičko balansiranje se provodi na gore opisan način....
 

HrvojeS

Aktivni član
Tu od
7 Kol 2010
Poruka
197
Video, kratki postupak balansiranja...
Radi se o dvoravninskom balansiranju, što znači da treba vidjeti utjecaj svakog utega na obje ravnine te shodno tome odrediti kombinaciju masa u svakoj ravnini ne bi li dobili zadovoljavajuće rezultate.

I mala napomena, utezima se ne može ispraviti ukoliko je došlo uslijed udarca, do savijanje rotora. To je geometrijska greška koja se može riješiti jedino geometrijskom ispravljanjem (ravnanjem rotora).
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,393
Ovaj video nije vidljiv onima koji nemaju FB, pa ga ili otvori ili postavi na neki drugi način.
 

HrvojeS

Aktivni član
Tu od
7 Kol 2010
Poruka
197
Zahvaljujem na komentaru... Možda je i zgodnije prikazati ovako kao slike...

21150

21151

Dakle s početnih 40 mm/s je palo na 3-4.. 10 puta manji iznosi, drugim riječima ogromna razlika u silama koje djeluju na ležajeva, koje djeluju na konstrukciju... Bitno je pravovremeno reagirati, jer u konačnici to znači i dugotrajniji i pouzdanji rad stroja, a mislim da je najskuplja varijanta kada nešto otkaže u vremenu u kojem je stroj najpotrebniji...

Za sva pitanja, prijedloge tu sam...
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

HrvojeS

Aktivni član
Tu od
7 Kol 2010
Poruka
197
Lijepo objašnjeno 👏
Baš me danas zvao jedan, kaže da bi balansirao rotor, ne trese puno, ali ne bi bilo loše. I onda kako razgovor ide, tako počinju stvari izlaziti na vidjelo, ima pukotina, pa je vario, zapravo je ispao da je kupio malčer povoljno u takvom stanju, ali je trebao raditi košnju, te je pribjegao vatograsnoj mjeri, zavari i vozi dalje :D

Pukotine na stroju su pokazatelj da je već odavno trebalo nešto poduzeti ne bi li se vibracije smanjile. Zavarivanjem pukotina, ne rješava se UZROK problema, već samo manifestacija. Sile koje su prouzročile pucanje, ukoliko se ne saniraju na adekvatan način i dalje ostaju prisutne, te će sigurno opet doći do pucanja...
 

Charlip

Iskusan lik
Tu od
21 Pro 2018
Poruka
1,560
HrvojeS može neki kontakt ili se javite u pp,trebam ja balansiranje jednog malčera
 

Patrik

Aktivni član
Premium
Tu od
15 Kol 2007
Poruka
717
Da li znate koga u Istri da se bavi balansiranjem.
Također ako rade na traktoru ili moram tamo vozit.
 

HrvojeS

Aktivni član
Tu od
7 Kol 2010
Poruka
197
Ima KRT, reklamiraju se da rade i balansiranje na terenu, koliko uspješno, to ne znam. U pravilu govore kako je bolje to na stroju (što nije točno, jer se na stroju unose dodatni elementi koji mogu unositi greške kojih nema kada se radi u vlastitom pogonu).

Nazovite njih, pa vidite. Mi u planu imamo ići poslovno u cementaru u Koromačno, pa možemo spojiti s Vama, ukoliko će biti potrebe.
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

Patrik

Aktivni član
Premium
Tu od
15 Kol 2007
Poruka
717
Zvao sam Krt, kaze da rade samo u radioni.
Kada dolazite u koromačno.
 

HrvojeS

Aktivni član
Tu od
7 Kol 2010
Poruka
197
A ne znam još točno, vjerujem da bi trebali kroz dva-tri tjedna. Malo smo u gužvi ovih dana...
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

Pjero

Dobro znana faca
Tu od
22 Stu 2010
Poruka
2,287
Jel se može nekako izbalansirati aluminijska remenica 130 mm na elektromotoru koja kad je u radu se vrti na 2800°/min? Remenica je teška oko 800gr. Na remenici fali jedan dio piksne pa zbog toga vibrira cijeli motor. Bez remenice motor ne vibrira. Mislio sam na oduzeti masu ili dodati neki teret?
 

LAKI

  
Tu od
13 Velj 2019
Poruka
1,120
Odnesi kod metalo strugara da ti napravi novu piksnu i rešen problem
 

dado6340

Iskusan lik
Tu od
31 Svi 2013
Poruka
4,737
Kolegi, na gramipu, na rotoru je poderana osovina ležaja. On kaže da je rotor dug oko 2 metra. Tko bi to mogao odraditi kvalitetno i balansirati rotor sa novim čekićima i po kojoj cijeni, barem okvirna cijena ?
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Dado,
prvo sredi ležajeve. Ima majstor koji radi balansiranje na malčeru. Mislim da je bilo oko toga govora u temi o malčerima, možda se i cijena spominjala. Probaj malo prolistati ili uz pomoć pretraživača.
 

dado6340

Iskusan lik
Tu od
31 Svi 2013
Poruka
4,737
Nije toliko problem naći čovjeka za balansiranje i nije moj malčer u pitanju. Problem je.što nemože naći nekog da mu navari i otokari rotor.
 

Charlip

Iskusan lik
Tu od
21 Pro 2018
Poruka
1,560
To ti treba netko ko može tak dugački komad primit u tokarski. Pitaj ove,imaš ih na njuškalu više.
 

Prilozi

  • Screenshot_20200112-181845_Njukalo.jpg
    Screenshot_20200112-181845_Njukalo.jpg
    62.5 KB · Pregleda: 16
Na vrh