• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Balansiranje

NEWHOLLAND

Iskusan lik
Tu od
15 Srp 2010
Poruka
5,422
Tetak je odnio malcer lokalnom tokaru zato sto je tresao. Prvo sam mu rekao da bez balansiranja nema nista, no osovine su bile poderane, ovaj je navario, sastavio s novim lezajevima i sad radi odlicno. 2.5 metra je zahvat i to ga je kostalo 700-800 kn.
2 metra bi vecina tokara trebala moc odradit. Ako sam rastavi parsto kn. moze kostat.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,393
Za 2-metarski malčer trebaš drehbank radne duljine 2500mm, kaj nema baš svaki tokar.
 

dado6340

Iskusan lik
Tu od
31 Svi 2013
Poruka
4,737
Valjda je riješio, našao gdje će tokariti. Prolazi kraj tog tokara skoro svaki dan pa sam mislio da ga je već pitao. Hvala svejedno.
 

Matija_E30

Iskusan lik
Premium
Tu od
13 Stu 2019
Poruka
2,893
Ja sam to odradio ovako, prije navarivanja uški za batove sam potokaril rukavce na mjeru za ležaje i španhilznu. Rotor se dobro pocentriral, s konjićem zakirnal i bilo je ok, 5mm dodatka sam imao, bilo je i više nego dovoljno. Drepang ima provrt 140mm, pa sam mogao na taj način.
I kak možete tako dugo tjerat malčer, a ležaji su vam stradali, bolje je to na vrijeme skinut i zamijenit ih. manje štete ima i jeftinije je.. bolje izgubit pola dana u sezoni, to zamijenit, podmazat sve uredno i lako se nadoknadi vrijeme.
 

Prilozi

  • IMG_20190824_080646.jpg
    IMG_20190824_080646.jpg
    108 KB · Pregleda: 58
  • IMG_20190824_091858.jpg
    IMG_20190824_091858.jpg
    120.3 KB · Pregleda: 62
  • IMG_20190905_165015.jpg
    IMG_20190905_165015.jpg
    181.8 KB · Pregleda: 61

HrvojeS

Aktivni član
Tu od
7 Kol 2010
Poruka
197
Tetak je odnio malcer lokalnom tokaru zato sto je tresao. Prvo sam mu rekao da bez balansiranja nema nista, no osovine su bile poderane, ovaj je navario, sastavio s novim lezajevima i sad radi odlicno. 2.5 metra je zahvat i to ga je kostalo 700-800 kn.
2 metra bi vecina tokara trebala moc odradit. Ako sam rastavi parsto kn. moze kostat.

Jel možeš reći gdje je nosio, znaju me ljudi pitati takve stvari, pa da mogu i preporučiti.

Ako je osovina poderana, veća je zračnost, samim time se dozvoljava gibanje u ležaju, zbog čega je takav rotor nezgodno, pa praktički I nemoguće izbalansirati jer je sustav nestabilan. Svakako takve stvari treba riješavati.
 

HrvojeS

Aktivni član
Tu od
7 Kol 2010
Poruka
197
Ja sam to odradio ovako, prije navarivanja uški za batove sam potokaril rukavce na mjeru za ležaje i španhilznu. Rotor se dobro pocentriral, s konjićem zakirnal i bilo je ok, 5mm dodatka sam imao, bilo je i više nego dovoljno. Drepang ima provrt 140mm, pa sam mogao na taj način.
I kak možete tako dugo tjerat malčer, a ležaji su vam stradali, bolje je to na vrijeme skinut i zamijenit ih. manje štete ima i jeftinije je.. bolje izgubit pola dana u sezoni, to zamijenit, podmazat sve uredno i lako se nadoknadi vrijeme.
Upravo tako, na vrijeme treba reagirati! Ako se radi s potrošenim ležajevima, znači da rotor ima "veću slobodu", veća sloboda veće su vibracije. Veće vibracije, uzrokuju daljnje trošenje kao i oštećivanja svih dodirnih površina jer se radi o udarcima. Isto tako cijela konstrukcija pati, pa puca.

Puno pametnije je pravovrmeeno reagirati, sanacija je znatno manja, a vrijeme stajanja znatno kraće!
 

HrvojeS

Aktivni član
Tu od
7 Kol 2010
Poruka
197
Evo jedan navigacijski malčer koji je trebalo balansirati. Ispalo je odlično!
 

Prilozi

  • IMG_20200330_084236.jpg
    IMG_20200330_084236.jpg
    142.2 KB · Pregleda: 40
  • IMG_20200330_085958.jpg
    IMG_20200330_085958.jpg
    122.3 KB · Pregleda: 41
  • IMG_20200330_093019.jpg
    IMG_20200330_093019.jpg
    86.2 KB · Pregleda: 36

HrvojeS

Aktivni član
Tu od
7 Kol 2010
Poruka
197
Kažu treba novi rotor.. U krivu su!
 

Prilozi

  • IMG_20200406_214158_007.jpg
    IMG_20200406_214158_007.jpg
    256.7 KB · Pregleda: 61
  • IMG_20200406_214158_011.jpg
    IMG_20200406_214158_011.jpg
    246.8 KB · Pregleda: 59
  • IMG_20200406_214158_012.jpg
    IMG_20200406_214158_012.jpg
    96.8 KB · Pregleda: 58

HrvojeS

Aktivni član
Tu od
7 Kol 2010
Poruka
197
Dobio sam par poziva radi balansiranja, samo kaj su na različitim dijelovima lijepe naše. Kako bi bio pristupačniji da nema toliko praznog hoda, pokušavam organizirati ture.

Jedna je oko Varaždina druga oko Slavonskog Broda i još jedna za područje oko Osijeka.

Kad ima više ljudi onda troškove prijevoza podijele korisnici zbog čega nastojim povezati poslove. Ako ima zainteresiranih, javite se...
 

HrvojeS

Aktivni član
Tu od
7 Kol 2010
Poruka
197
Jučer i danas bilo gnjavaže, ali rezultat je itekako vidljiv!

Na slici možete vidjeti kako je počelo, kakve su vrijednosti vibracija bile.
IMG_20200522_132604.jpg

Na videu možete vidjeti i čuti ponašanje malčera prije balansiranja:

I nakon balansiranja:
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

Matija_E30

Iskusan lik
Premium
Tu od
13 Stu 2019
Poruka
2,893
strašno.. dal se desio neki udar ili su se čekići neravnomjerno potrošili? ili su otpali postojeći utezi?
kolko grama utega se moralo nadovarit?
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,067
Evo pošto sam kupio i ja malčer koji na sebi ima prilične vibracije odlučio sam se malo pozabaviti i tom temom.
Pošto u mojoj široj okolici se niko ne bavi tom temom imam u planu nabaviti uređaj za balanciranje (za početak neki portable) a kasnije (preko zime) možda i nabaviti (tačnije napraviti) univerzalnu balanserku za druge stvari:hahah: .

Trenutno dok ne dobijem ovaj mjerač vibracija se igram sa telefonima koji su za divno čudo pametniji nego što sam mislio jer u sebi imaju ugrađen acelerometar i uz odgovarajuću aplikaciju mogu da posluže kao priručno sredstvo za mjerenje vibracije .
Naravno , to nisu kalibrisani uređaji niti se mogu porediti sa profesionalnim mjernim uređajima ali kada nemaš ništa dobro je i to.
Takođe isti taj pametnjaković od telefona može da posluži i kao kalkulator za balansiranje jer i za to pazi čuda ima aplikacija.
I opet taj magični telefon ima i aplikaciju za uglomijer pa možeš da odrediš i referente tačke na rotoru.

Šta ti je tehnika majku joj :ppozdrav:

Na malčeru ću prvo da zamijenim ležajeve i kućišta pa ću tek onda da sa igram givit majstora , ali pošto trennutno nisam u stanju da nabavim kvalitetna kućišta ležajeva a neću da stavim ona smećasta kineska i to će morati malo da sačeka dok ova nesretna korona "ispadne iz balansa":hahah:
 

HrvojeS

Aktivni član
Tu od
7 Kol 2010
Poruka
197
strašno.. dal se desio neki udar ili su se čekići neravnomjerno potrošili? ili su otpali postojeći utezi?
kolko grama utega se moralo nadovarit?

Čovjek je kupio poslovnog, zvao je prvi put prije nekih mjesec dana. Rotor je po sebi imao popriličan broj utega (nekih 18 kg). Rotor je bio spigan, remenica je fest "šlagala", ali čovjek morao raditi pa smo ga pokušali dobiti što smo bolje mogli da bar malo odradi.

Nakon toga nosio je rotor kod drugog čovjeka koji je obradio rukavce, a on je rekao da je rotor i dalje svinut. Kak je velik trebao bi u veću prešu a to on nema. No to i nije tak bitno, dok god su rukavci dobro odrađeni.

Kad smo počeli balansirati, malo nas je gnjavio, čovjek me poslušao i odrezao komad na rotoru (sad mi je žao što nisam i slikao sadržaj koji smo izvukli iz njega :), 1,5 kg zemlje i nešto metala)...

Nakon tog smo uspjeli iskorigirati stvar, na jednoj strani je bilo oko 2,5 kg na drugoj nešto više od 3.

Onaj tko je radio, pokušao je odmah ispravljati geometriju rotora, pa je bila hrpa toga po sredini (pretpostavljam radi udara).


Sad možda rotor grdo zgleda, ali zato malčer radi ko vurica 😁
 

Prilozi

  • IMG_20200522_180733.jpg
    IMG_20200522_180733.jpg
    44 KB · Pregleda: 42

HrvojeS

Aktivni član
Tu od
7 Kol 2010
Poruka
197
Savoris, ne znam što smatraš pod širim područjem, mi smo se vozili i do ukrajine, bili i u libiji i Maroku radi balansiranja, pa možemo onda i do zemalja u okruženju 😁

Šalu na stranu, ali mislim da postoje i tvrtke koje se time bave i kod vas, koliko uspješno ne znam...

Što se tiče pametnih telefona i aplikacija, zaista danas puno toga postoji an mobitelima, i puno toga možeš napraviti preko njih, ali ne znam na koji način možeš odrediti kut i referentni točku bez uređaja za to. Ili misliš neki tahometar uzet pa spojiti na mobitel?

Aplikacije za balansiranje ti čak i nisu potrebne, dovoljno je ako možeš dobiti putem mjerenja kut i veličinu u odnosu na referentni točku. Dobivene vrijednosti crtaš na papir (polarnu dijagram) i ako ti ide geometrija možeš sve napraviti kako spada. Dok god znaš kaj radiš.

Iskreno ja da sam slušao instrument jučer, ne bi puno toga napravio. Instrument traži jednoznačno rješenje, točku, a ovdje niti je masa u točki niti trebaš dobiti točno "nulu", već određeno područje, tako da rješenja kako doći u to područje ima bezbroj...
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,067
Koja je cijena jednog balansiranja ?
Znači samo klasično balansiranje bez nepredviđenih situacija kao što ti je ovo iz prethodnog posta?
I recimo putni troškovi za 200 kilometara.
Koliko bi to bilo skupa?
 

HrvojeS

Aktivni član
Tu od
7 Kol 2010
Poruka
197
Balansiranje je 1200 kn za manje rotore 1500 za veće. Troškovi puta su 2,5 kn po km, s time da ako ima više mušteroja, troškove nekako podijelimo po korisnicima, a nekad ih ni nema ako nam je baš usput. (kad idemo u neku tvornicu ili nešto, pa sve troškove puta snosi ta tvrtka)
 
Na vrh