• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Balansiranje

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,067
Kod mene ljudi koji bi došli sa 200 kilometara bi naplatili više za to ali ajde.
Znači 1200+500=1700 . To je otprilike nešto preko 200e.
Ja bih trebao balansirati sebi dva tarupa na beraču , ovaj malčer i još jedan ventilator . Znači ja za te novce kupim vibrometar (skromniji)i uvijek sam u stanju sebi korektovati stvar nakon običnog gubitka noža .
I još neka se nađe po koje uslužno ja zadovoljan.
 

HrvojeS

Aktivni član
Tu od
7 Kol 2010
Poruka
197
Jedno je vibrometar drugo balansiranje.
Čisto sumnjam da možeš kupiti opremu za balansiranje za 300 eura.

Ajo nije problem, pokaži što si mislio uzimati.
Kao što sam ti rekao, prvo u osnovno treba ti tachometer koji mjeri brzinu i kut u ovisnosti od markera. Osim ako nemaš to već...
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,067
Zaboravih ti odgovoriti da imam to već.

Znači uređaj koji tipujem je ovako nešto.

Možda se poigrati i sa ovim modulčićima . Mada to je otprilike isto što i u telefonu moze da bude.

 

HrvojeS

Aktivni član
Tu od
7 Kol 2010
Poruka
197
Ovo što oni tu pokazuju možeš koristiti za jednoravninsko balansiranja ali ne i dvoravninsko kakvo je balansiranje kod malčera.

Međutim kad su već kod adasha, oni ti imaju software za skinut. Virtual unit. Software je free I možeš to koristiti za balansiranje, kako jednoravninsko tako u dvoravninsko, ali ćeš usto trebati ukucavati podatke (budući da nemaš modul za balansiranje)

Nadalje trebat će ti dva senzora jer jedna strana utječe na drugu, tako da trebaš očitavati na obje strane kut i veličinu. A onda s tim podacima ulaziš u ovaj softver što sam ti rekao...
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,067
Da . Potrebno je malo više posla i truda sa slabijom opremom .
Pa i ti radiš sa jednim senzorom ako sam dobro vidio ili se varam.
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,067
Pardon . Vidim dva očitavanja na displeju. Mislio sam da su ti to dva RUNa.
 

HrvojeS

Aktivni član
Tu od
7 Kol 2010
Poruka
197
Dva su senzora, za mjerenje i analizu, te snimanje, imam 4, koristim adashovu opremu, po meni su fakat odlični, a među povoljnijim rješenjima.

Inače svaki modul je 500 njak eura. A ovaj za balansiranje ne dobiješ s instrumentom
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,067
I šta bi ti predložio za manje zahtjevne korisnike?
 

Matija_E30

Iskusan lik
Premium
Tu od
13 Stu 2019
Poruka
2,893
Ja mislim da nema manje zahtjevnih korisnika. U svakom slučaju stroj mora bit u zelenom području vibracija, sve iznad mu maximalno skraćuje vijek trajanja dijelova, a na kraju i samog stroja. Da ne spominjem i mogućnost ozljede prilikom rada.
Tako da nešto takvo se mora i platit.
Isto kao i izrada hidrauličnih crijeva, ne može se to u kućnoj radinosti izvest bez odgovarajućih komponenti i znanja ;)
 

HrvojeS

Aktivni član
Tu od
7 Kol 2010
Poruka
197
I šta bi ti predložio za manje zahtjevne korisnike?

Sad ne znam na što misliš, za opremu za balansiranje što bi predložio ili misliš koliko je bitno balansiranje ukoliko ne radiš puno sa strojem 😁
Malo me buni jer moji korisnici su pretežno oni koji trebaju uslugu balansiranja, a mi smo pričali o opremi...
 

HrvojeS

Aktivni član
Tu od
7 Kol 2010
Poruka
197
Imam poziv s Šibenskog područja i jedan iz Đakova, radi balansiranja rotora malčera.

Ukoliko ima zainteresiranih na tom području, javite se kako bi napravili neki plan i podijelili troškove puta!

 

HrvojeS

Aktivni član
Tu od
7 Kol 2010
Poruka
197
Evo još jedan interesantan slučaj uz Slavonskog Broda, koji je uspješno odrađeno...

 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,067
Morao sam balansirati gornji kamen na mlinu jer kad sam ga kupio i uključio počeo je hodati po prostoriji:hahah:

Bila je dilema balansirati ili kupiti duži napojni kabal :hahah:

Balansirano nejjednostavnijom metodom koja mi je pala na pamet . Okačio sam kamen na tanku sajlu a na strugu sam napravio centralnio dio od plastike da je sajla u centru kamena.
I onda sam jednostavno mjerio libelom.
Sada je mlin miran u potpunosti , a dodata težina je preko jednog kilograma.
Morao sam ovako praviti teg od šipke da bi mogao zavariti za onaj metalni obruč oko kamena jer ga drugačije nisam mogao pričvrstiti.

20201231_125654.jpg
 

HrvojeS

Aktivni član
Tu od
7 Kol 2010
Poruka
197
savoris koliko se vrti taj mlin?
Nadalje, libelom si mjerio što točno?

usput rečeno, ako je nešto u statičkoj ravnoteži ne znači da je i u dinamičkoj, uzmi za primjer pedale od bicikla :D Ne kažem da taj mlin nije dobar, već samo napominjem kako ne mora uvijek ispast tako.
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,067
Vrti se sa 250 obrtaja.
Ma meni je bitno da se smirio da ne šeta po prostoriji. Ja vjerujem da to ni fabrika nije balansirala nikako.
Dinamički ili statički za ovu brzinu i slučaj mislim da je manje bitno jer i sam kamen kada je u režimu mljevenja bukvalno pliva na zrnu (odnosno brašnu) koje se nalazi između dva kamena .
A izgleda je i bolje da je u nekom minimalnom debalansu zbog zastoja zrna u centralnom dijelu.

Obzirom da to radi nekoliko desetina sati godišnje i da su oba ležaja 15e skoro da možemo reći da je balansiranje nebitno.

A libelom sam mjerio onu ravnu kamena koja liježe na donji kamen.
Znam ja da ćeš se smijati sistemu balanciranja (kao i ja :hahah: )ali meni je ovo dovoljno.

Mene muči kako da malčer smirim u kućnoj varijanti primitivnih (čitaj jeftinih) metoda balansiranja :ppozdrav:
 

Matija_E30

Iskusan lik
Premium
Tu od
13 Stu 2019
Poruka
2,893
Ja bi rekao dosta teško. Možda ti se potrefi. Al ponekad i s pravom opremom zna potrajat i ne može se baš 100% dobit.
Ja sam probao na rotoru na "lakšu" stranu navarit uteg, različite mase, al nisam ništa dobio. Što više bilo je još gore 🤣🤣
Tak da, najbolje da odneseš nekom rotor il zoveš nekog doma da dođe 🔧🔧
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,067
Čekam proljeće da zamijenim ležajeve i pregledam detaljno rotor i vijke.
Onda ću vidjeti šta mi je činiti.
 

HrvojeS

Aktivni član
Tu od
7 Kol 2010
Poruka
197
Nisu to velike brzine, više dođe kao njihanje nego vibracije, zato i pitam 😁

Što se tiče ovog a malčerom, u kućnoj radinosti ne možeš izbalansirati rotor, bez mjerenja i bez da su šape otvorene, to ne ide. Bez mjerenja ne možeš znati poziciju debalansa.

Da li možeš naći kakav povoljni instrument, pa preko onih aplikacija, to bi se dalo razgovarati, ali bez ikakvkog ulaganja to naprosto ne ide.

U kućnoj radinosti možeš balansirati jednoravninske rotore, dakle neke diskove i sl.
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,067
Znam da to ne ide tako lako jer se radi o nezgodnom rotoru sa pokretnim dijelovima na sebi. Jedina prednost koja možda olakšava neku home varijantu balansiranja je što su ležajevi na malo većem razmaku pa samim time i manji uticaji jedne strane na drugu.
Ali ovo je opet debelo daleko od ozbiljnog balansiranja koje ti radiš.

Ima u BL firma koja mi je ponudila balansiranje ali bi morao skinuti rotor i odnijeti im . Kažu da im može stati u balanserku komplet rotor sa batovima na sebi.

Dok je recimo drugi čovjek koji se bavi kardanima me uvjeravao da mu donesem samo rotor bez noževa i da ga on tako balansira . A ja kasnije da pokačam batove i da će to biti dobro.
Samo sam mu se zahvalio i gledao da što prije završim razgovor. :hahah:

Što se tiče vibrometra . Trenutno je dostava iz Kine jako diskutabilna jer mnogi artikli jednostavno ne stižu pa mi se ne naručuje dok ne prođe ova korona nesretna. A nebi mi bio problem to za kupiti. Naravno po kineskoj cijeni :ppozdrav:
 

HrvojeS

Aktivni član
Tu od
7 Kol 2010
Poruka
197
Evo smo danas jednu mobilnu sječku balansirali... Na kraju osim rotora, probleme je bio i ovaj ventilator iza. Rotor je izbalansiran, a ostatak bude kad riješe loptice na ventilator. U svakom slučaju, još jedna zadovoljna mušterija...
 

Prilozi

  • IMG_20210217_111522.jpg
    IMG_20210217_111522.jpg
    50.8 KB · Pregleda: 9

Najnoviji postovi

Na vrh