• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Balirke za kvadratne bale , opća rasprava

Dongfeng

Dobro znana faca
Tu od
9 Tra 2013
Poruka
1,386
Morat cu snimiti jedan video kako ja navezujem( naucio od starog, on radio u tkaonici cilima, neki specijalni cvor). Jos se nikad nije odvezao a ti limici su dobro stegnuti.
 

EMIR

Član
Tu od
29 Lis 2014
Poruka
293
Kod mene ima naljepnica na sanduku za spagu kako se naveze i tako i radim, po meni je to naj obocniji cvor i uvijek prođe.
 

Adis90

Član
Tu od
3 Tra 2010
Poruka
684
Izgleda da je kod nas u BIH cijena usluge baliranja ista jer i ja radim po 0,5 km(0,25€) jer za manje ne bi vjerovatno ni radio jer bale su sve teze od 20 kg po mom nekom mjerenju je prosjek 25 kg suha bala sijena,i ko voli nek izvoli,..gratis na neku kolicinu bala dobija onaj gdje reicmo ima bala na neparni broj,u 10 bala mogu to i ne racunati,a sve ostalo me plati jer niko od nas nije nista naso na putu ili gratis.Kad odes po gorivo, spagu ili dijelove svi mi to placamo "solarno"
 

FeLiXxX

Aktivni član
Tu od
6 Pro 2010
Poruka
1,037
Ma znam da je to tako predvidjeno al eto ja ovako radim da bi mi sto bolje ispale bale i da se ne bi rasipale kod utovara istovara. Stane otac od 100 kg na balu ona se ne mice pod njim kolko je lijepo stegne. Tim rusim vezacki sistem sebi al ja volim da je ona postenski napravljena :D
Na dulumazu svako slaze barem pola duluma. Otac radi od 88 godine s traktorom i zna svaku njivu napamet i kolko koja ima i svake godine jedni te isti pokusaju da smanje i sto je najcesce oni koji imaju oni bi da slazu a oni koji nemaju kazu posteno malo ih sacekas za pare i opet svi zadovoljni
Kod mene je baliranje 0.4 jedino sam naplatio 40 bala po 0.5 KM vec bio mrak ja doso kuci poceo podmazivat i prat eaktor da bude spreman za sutra i prekino me u pola :icon_axe:
 

luka009

Aktivni član
Tu od
22 Ožu 2013
Poruka
1,322
Pregledao bale, lijeva strana slabo nabijena i špaga jako otpuštena. Kada stegne lijevu stranu bala izgleda kao lepeza ili je toliko stegne da sijeno iskoći iz desne špage pa se raspe. Stezao sam desnu stranu ali bez rezultata, opet je duža. Ako je bala jednaka (bude i takvih) slabo su zategnute pa ako podigneš za špage, u špagi se raspe i bude okrugla.

Ako netko zna što bih moglo biti pošto i sutra imam za balirati.

Puno hvala.
 

FeLiXxX

Aktivni član
Tu od
6 Pro 2010
Poruka
1,037
Kod tebe ovigledno onda presa ne unosi dovoljno sijena probaj kako prestelovat one sto ubacuju da idu do kraja lijeve strane tunela ( 3 4 cm od bocnog lima tunela) kod mene je drugacije to rijeseno u odnosu na tvoje i ja imam 3 pozicije za postavljanje ugla vila koje ubacuju. Kako vidim kod tebe je neki cudan sistem i sa slika nisam mogo zakljucit kako radi i kad presas gledaj da je presa sto punija i da su redovi sto vise jednaki ( pravit ce i ljepse i iste duzine bale)
Eh sad ja i moj problem. Ja imam problem sa dugim balamajedna je duga 80 cm druga 100 sledeca kraca i tako sve. prijedlog neki? nazubio sam malo onu rucku da ne bue glatka sto pravi duzinu bala da ne slijece sama i od tad je dosta bolje. Al ako napravim na neku srednju velicinu bala ako nema sijena napravi je prekratku a ako ima napravi je predugu :icon_evil:
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,108
@luka , tebi je nepravilno hranjenje tunela , ili je prezubljena ili ti vile ne idu dovoljno daleko , ja sam moje vile navario po dužini i od tada puni tumel samo tako a imao sam sličnih problema kao i ti.

@felix , obati pažnju na zvijezdu dali se dovoljno zabija u balu , ako ne ulazi dovoljno onda ''lažira dužinu'' , i ovdje takođe može biti uzrok nepuna lijeva strane bale (ako je tako zvijezda).

Ja baliram nešto malo jeftinije ali u konačnici to ispadne isto , pravim malo manje (normalnije) bale jer mi se takve traže da su zgodne za rukovanje i naplaćujem ''tri za marku'' od kako sam kupio presu i radim sa njom , I kod mene oni sa većim presama idu skuplje ali nisu toliko traženi jer su ljudima bale jednostavno nepraktične , ako ih skrati da bi bila lakša za utovar onda dođe koskasta i teško se slaže na prikolicu.
Takođe samo praktikujem ''solarno plaćanje'' , osim pojedincima koji zaslužuju i džaba da im ibaliram jer su mi valjali nekada nešto.

Za mene je maksimum 5 odvezanih na 1000 svezanih , sve preko toga je previše i kvari rejting prese i mog rada.
 

luka009

Aktivni član
Tu od
22 Ožu 2013
Poruka
1,322
Danas sam pregledao špage i vidim da se lijeva lagano provlači kroz onaj lim i neda se dotegnuti, vijak se dotegne a špaga opet lagano prolazi.
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,108
Ma pusti ti špagu , ona je zadnja što gledaš i to može biti problem ali nije uzrok ako ti je nedovoljno mase u lijevoj strani bale .
Ti moraš tunel nahraniti jednako .
 

FeLiXxX

Aktivni član
Tu od
6 Pro 2010
Poruka
1,037
Nahrani kao sto Savo kaze prvo tunel napravi da lijepo puni lijevus tsranu a tu mozes ubacit neki oddatni tanki lim pa stelovam tvrdocu mada tu prasine napada posle 100 bala pa nema nekog efekta,
a Savo dovoljno ulazi zvijezda balu a mislim da sam ja vise kriv je forsiram presu previse pa nejednako dolazi sijena. ja to gledam ovako nekad je dovoljno 4 udarca na srednje popunjem dodavanju sijena u kanal za balu, dok nekada 3 malo veca nisu dovoljna malo fali i tad onaj 4 ti udar napravi za tu duzinu vecu balu :( Cim je manji gas i sporije idem ona ravnomjernije uzima a ovako znam je zaletit u veliki red i ona mora da ili to protjera ili pukne osigurac :mad::
 

luka009

Aktivni član
Tu od
22 Ožu 2013
Poruka
1,322
@luka , tebi je nepravilno hranjenje tunela , ili je prezubljena ili ti vile ne idu dovoljno daleko , ja sam moje vile navario po dužini i od tada puni tumel samo tako a imao sam sličnih problema kao i ti.

Vile idu od desne strane od kraja, lijeve uđu skroz u tunel, ali moram izmjeriti koliko su više od poda. Čini mi se da su kratke, samo kako ih produžiti kada su od aluminija i koliko trebaju biti višlje od poda?

Hvala
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,108
E to su već pitanja za stručnjaka , ja to onako od oka :(n):
 

Zetorr

Član
Tu od
2 Sij 2014
Poruka
97
Imam problem sa balirkom Welger ap 45, igle mi idu gore dolje na svaki krug, nekači mi označeni dio, molim pomoć.
 

Prilozi

  • 01213.jpg
    01213.jpg
    48.2 KB · Pregleda: 75

EMIR

Član
Tu od
29 Lis 2014
Poruka
293
Danas me je presa pocela pravo zezat sa vezanjem, par put se desilo da nezaveze spagi sto donese igla odveze jednu ili dvije i nastavi vezat. Juce sam izbaliro 980 bala, islo je ko po loju 2 nevezanei to u njivi koja je bila poplavljena, veca sam sinoc piso o tome. Al je ona i bila danas uzrok mojim problemima. Posto je bilo stvarno krupne trave jedna se travka zaglavila između dodavaca (polumjeseca) i smakne spagu sa petljaca. Vec sam se bio zabrino da nesto nije uredu al kad sam vidio uzrok kad se nisam za guzicu ujeo od muke.
 

reeno

Član
Tu od
10 Velj 2011
Poruka
438
kupio sam špagu MAKITAL PLAST kakva su vaša iskustva sa ovom špagom ,
do sada sam radio sa tornado ekstra i zadovoljan sam bio
 

FeLiXxX

Aktivni član
Tu od
6 Pro 2010
Poruka
1,037
ja tu ne koristim vec par godina samo tewe tornado i uragan :(nod): barem mojoj prsi odgovara a gledo sam kod pordavca skoro i vidio sam da se lijepo popravila u odnosu na prehodne godine ( dobila je na ostrini nije vise mekana) :(grin):
 

Dongfeng

Dobro znana faca
Tu od
9 Tra 2013
Poruka
1,386
Imas dvije kopije Makitala i one se hoce zapetljati, original se ne zapetljava, bar ja nisam imao tih problema. Potrosio sam ih Bog sami zna koliko.
 

Najnoviji postovi

Na vrh