• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Balirke za kvadratne bale , opća rasprava

orač 1

Član
Tu od
7 Sij 2011
Poruka
292
I ja sam mišljenja da nemože toliki broj uraditi bala pa kojom brzinom on balira nije sve 2 i 1 brza ja sa svojom Welgerkom u sijenu nemogu brže od 3 spore sa IMT 542
 

levak

Član
Tu od
3 Velj 2011
Poruka
121
Poznajuci Savu znam da nije covek koji voli da laze to ispada 10 bala u minuti znaci za 6 sekundi bala .Ako je seno suvo i bala osrednje stegnuta to je vrlo lako izvesti .Jos je tu prednost sto je Vladimirec strahovito brz na kardanu.
 

orač 1

Član
Tu od
7 Sij 2011
Poruka
292
Savo koja je kod tebe presa marka Riviera koji tip-broj jeli to talijanska presa koliko je ona teška moželi je IMT 539 pogoniti
 

levak

Član
Tu od
3 Velj 2011
Poruka
121
Reviera je Francuska presa Savina nosi oznaku ER 40 i 539 je lako goni samo da znas ona je sporija od tvoje velgerice zato sto je manja bala a uradi toliko jer je zategnuta i spremna presa.
 

tibor88

Aktivni član
Tu od
3 Ruj 2007
Poruka
2,397
nadam se da necu pokrenuti prepirku na par stranica sa ovim pitanjem :D
koliko pratim po oglasnicima, uglavnom se kod nas nude welgerice, john deere, claas i tu i tamo koja fahr balirka. rijetko se nadje koja international..
sta bi od toga bio najbolji izbor?
ona koja je u najboljem stanju, jasno. ali sta bi vi izabrali od toga?
 

marko93

Legenda
Tu od
31 Sij 2008
Poruka
6,023
nadam se da necu pokrenuti prepirku na par stranica sa ovim pitanjem :D
koliko pratim po oglasnicima, uglavnom se kod nas nude welgerice, john deere, claas i tu i tamo koja fahr balirka. rijetko se nadje koja international..
sta bi od toga bio najbolji izbor?
ona koja je u najboljem stanju, jasno. ali sta bi vi izabrali od toga?

CLAAS,zato kaj ju imam:supz:
 

tibor88

Aktivni član
Tu od
3 Ruj 2007
Poruka
2,397
:lol:

susjed ima international i dobro bi joj dosao posteni servis. ne radi bas naj naj.
rodjak je kupio jd na poznato, tjera ju 533 i lijepo radi ta kombinacija.
kolega je uzeo welgericu 42 ili 45, vrti ju ursus 335, majstor je pretresao balirku i isto radi super.
claasa nisam gledao u radu.
malo pratim cijene po oglasniku ali zapravo neznam sta bi bio najbolji izbor od ponudjenoga. ne zanimam se nesto ozbiljno za sada, ali ..
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,088
za savorisa! kad ti napravis 435 bala min tezine 15 kg za 43 min ja ti kupim i balaricu i traktor budi realan koliko toliko onda ti u idealnim uvjetima denevno pravis min 5000 balica sto je nemoguce barem sam se ja navozao balarice i znam sta je to

spremaj pare :supz:

pusti ti teorije , ovo je mjereno od početka baliranja , znači presa rasklopljena i krećem u otkos
balirao sam radnom brzohodnom , to ti je otprilike ekvavilentna brzina drugoj sporohodnoj kod 539
otkosi su bili ogromni , čak je i pored pikapa ostajalo po malo jer je otkos bio širi
presa je u tip-top stanju i tjeram je stalno na punom gasu što je nekih 540 obrtaja , uglavnom izbacuje balu iz 6 udaraca

dnevno ''ladno'' uradim 2000 bala , zavisno od rasporeda i veličine njiva,količine trave i još mnogo faktora , znaš i sam kako je , nekad dodješ pa čekaš da čovjek sakupi ili čekaš da ti pokažu gdje je njiva

ovo u šta ne vjeruješ je bilo u veoma povoljnim uslovima , znači sve se poklopilo , i veličina otkosa , vrsta trave , dugi redovi , jednaki redovi (voziš bez zastajkivanja)

uglavnom imaj na umu da je presa u skoro fabričkom stanju i da ja nemam srca kada tjeram , valjda ti dovoljno govori podatak da mi je odvezala balu nakon 6000 svezanih :supz:

a evo ti i slika iz te njive , pogledaj koliko je pun pikap
onaj red koji se vidi nije realno stanje , on je krajnji red i bio je mnogo manji tako da su rijetke bale
ostali redovi su bili bala do bale

image065s.jpg
 

levak

Član
Tu od
3 Velj 2011
Poruka
121
Iz mog iskustva od tih presa najbolje se pokazao john deere i claas.Za velgera mogu reci samo prevelika cena u odnosu na kvalitet.
 

levak

Član
Tu od
3 Velj 2011
Poruka
121
Da se uverite koliko je ova presa lagana vidite sta je vuce
[YT]http://www.youtube.com/watch?v=EC3rSizALdE[/YT]
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

bariccc

Član
Tu od
13 Stu 2011
Poruka
101
nemoj se ljutit al opet nevjerujem dok nebi vidio navozao sam se svega i svacega za mene stoji da je najbolja balarica john deree i 100% najbolju balicu pravi naravno ko zna raditi s njom a ove balice sto vi radite kod mene to ne prolazi ako nije bar 25 kg teska i nabijena tako da jedva zavuces prste ispod spage a imam musterija kojim pravim i po 40 kg a baliranje je nazalost 0,60pf kom neznam kako kod vas ide to a kad sam tek nabavio balaricu bilo je 1,20 km naravno otplatio sam balaricu 18 000 km i zaradio jos jednu!
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,088
bala od 40 kila više nije bala , to je pola sijena :roll:

ja ti lijepo kažem spremaj pare uzgubit ćeš opkladu zagarantovano , nemam čime da te ubjeđujem nego samo mogu reći da dodješ i pogledaš
opet napominjem , radi se o balirci koja je veoma brza , kardan u vladimirca je veoma brz , stalno je išlo preko 500RPM kardana , otkosi su bili povoljni , trava je bila povoljna i presa je u skoro fabričkom stanju

nisam vagao moje bale ali sledeće sezone sigurno ću da izvagam da imam neku orjentaciju ali nisu baš ni lagane


nego danas sam uzeo dva klupčeta špage da isprobam , radi se o jeftinijoj varijanti pa da vidimo , nekako se zove bane-komerc ili slično :scratch
 

levak

Član
Tu od
3 Velj 2011
Poruka
121
Neces ti Savo taj kanap BANE KOMERC potrositi pobacaces tu klupcad posle sto bala to ne valja nicemu
 

prnjavor3

Član
Tu od
27 Sij 2012
Poruka
73
neznam odakle je kolega bariccc i kad je kupio presu da je preso po 1.20 ja imam presu od 2001 lerda i presanje je od onda do danas 60 fenenga 30e centi,i kome pravi toliko teške bale to prvi put čujem,od mene kupuju sijeno za federaciju i neće bale teže od 15 kg,i kad presam privatno neće bale toliko teške
 

bariccc

Član
Tu od
13 Stu 2011
Poruka
101
ja sam iz bih tocnije tomislavgrad-duvno presu sam nabavio 96 a kod mene je taka situacija da je danas velika konkurencija pa ljudi mogu traziti balu kakvu got zamisle i naravno izmisljaju a ja takoder kao ti dosta toga prodam najvise ide u hercegovinu nevesinje mostar capljina itd naravno najveci dio ode farmi šišović radim s njima u kopreaciji otkupljuju mljeko od mene a dobar dio ode na livadi ove godine 6000 balica a ja koristim john deree spagu tip 400 ona je najskuplja ali vjerujte i najbolja ne okrecem se otkad nju koristim na 23 000 balica 3 raskinute
 

davor22

Član
Tu od
24 Lis 2009
Poruka
700
nemoj se ljutit al opet nevjerujem dok nebi vidio navozao sam se svega i svacega za mene stoji da je najbolja balarica john deree i 100% najbolju balicu pravi naravno ko zna raditi s njom a ove balice sto vi radite kod mene to ne prolazi ako nije bar 25 kg teska i nabijena tako da jedva zavuces prste ispod spage a imam musterija kojim pravim i po 40 kg a baliranje je nazalost 0,60pf kom neznam kako kod vas ide to a kad sam tek nabavio balaricu bilo je 1,20 km naravno otplatio sam balaricu 18 000 km i zaradio jos jednu!

balu od 40 kg prešaš po 0,6pf ?????
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,088
Neces ti Savo taj kanap BANE KOMERC potrositi pobacaces tu klupcad posle sto bala to ne valja nicemu

ma neka se baci hoću i najgori kanap da probam , ako njega bude vezala znači da je presa dobra
evo imam neku slamu sa gomile da baliram dok spadne ovaj snijeg tako da će tu biti proba i kanapa i someke :supz:

u mom kraju najveća cijena koja je bila prošle godine je 0.5km po bali , to je radilo nekoliko velgerica 61 i oni prave baš velike (duge i sabijene bale), i oni imaju svoje mušterije koji to zahtijevaju
svi ostali su radili jeftnije , čak su neki radili i 3 za 1 km , što je daleko ispod realne cijene
ja sam našao drugi model i mogu da radim po kojoj god hoću cijeni jr imam mušterije koje hoće TAČNOST I PRECIZNOST , bala od kilu manej ili više ili cijena od par feninga manje ili više im uopšte ne igra ulogu :prayer:
 

bariccc

Član
Tu od
13 Stu 2011
Poruka
101
mislim da ove godine ide jos jeftinije stara se konkurencija probudila radi se o jednom covjeku koji je mene pokusao unistit prije par godina udrzio se sa par lokalnih ljudi i balirali su po 0,40 fp a dok smo mi ostali po 0,80 a dogovor je bio da svi drzimo iste cjene i jos su ispricali da moj brojcanik laze po 30 balica kad sam ja sazno za to ja sam poceo dzaba balirat nakon 3 dana dok je se to proculo nazove mene taj covjek i kaze sta radis jesi normalan kazem ja njemu da je on sam to zasluzio i zavrsim ja tu sezonu dzaba balirajuc davali su ljudi novac ali ja ili nisam uzimao ili samo za gorivo da bi mi se kasnije to isplatilo kad je dosla vrsidba dobio sam oko 30 hekatara vise neg inace ito sve njihove dugogodisnje musterije!
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,088
i 80pf je mnogo za mušteriju , može lijepo da se zaradi i za manju cijenu , ja jesam veliki protivnik toga da konkurencija ruši cijenu jedan drugome ali ne treba ni pretjerivati :prayer:
treba malo pogledati stvari i sa strane mušterije , a to što kažeš da si balirao i po 1.2km ti je i odgovor zašto si dobio toliko konkurencije koja je postala nezdrava vidjevši da oni nemogu da prođu sa tom cijenom :vragek:
 

prnjavor3

Član
Tu od
27 Sij 2012
Poruka
73
svako voli zaraditi i zato na kraju i radimo ali ja nebi mogao čovjeku reći 1,20 po komadu bilio bi me sramota pa on tako kupi svoje sijena
 

Najnoviji postovi

Na vrh