• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

BELARUS opća rasprava

denimede8

Član
Tu od
8 Lis 2011
Poruka
32
Pozdrav imam problem na belarus 952 kod okretanja pluga ustvari nece okrenut plug.Oral sam sa njim i prvih 4-5 puta je normalno okrenuo i posle toga nista.Jer možda zna ko u čemu je problem?
 
M

Mole

Guest
Re: Mtz 52-82 (popularni BELARUS)

imam problem sa traktorom jumz 8270 ,koje ulje da sipam u hidrulični volan i kvačilo,kako da naštelujem kvačilo
 

kiki1903

Član
Tu od
9 Svi 2013
Poruka
223
Pozdrav imam problem na belarus 952 kod okretanja pluga ustvari nece okrenut plug.Oral sam sa njim i prvih 4-5 puta je normalno okrenuo i posle toga nista.Jer možda zna ko u čemu je problem?

Provjeri koliko imaš ulja u hidraulici zatim ako ima ulja probaj raskačit crijeva i ventilima otvorit ulje prema van ako se pojavi pritisak osjetit ćeš po zvuku pumpe onda ne štima nešto sa crijevima koja vode od razvodnika pa do pluga moguće da znaju zezat i utikači i utičnice pa da ne otvori do kraja pa ostane blokiran protok. Nezz šta drugo bi bio problem.
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

SnakE

Novi član
Tu od
7 Stu 2012
Poruka
25
pozdrav...dali mi netko moze reci imam traktor belarus 820.2 2006 godiste i kad pustam hidraulik znaci rucica prema dole prvo malo podigne poluge onda ide dole hvala....
 

Belarus

Novi član
Tu od
6 Pro 2012
Poruka
15
pozdrav! rusa 952 imam već 14 godina i o njegovoj iskoristivosti u poslu samo najbolje,dovoljno je težak da povuče zavidan teret,u oranju je brz i malo troši,snaga motora ne iznevjeri u nijednom poslu,i generalno je ne-poderiv! po meni su mu mana katastrofalno loše dimenzije prednjih guma koje su rjetke na tržištu i banda od trgovaca žanju na njima i evo moj jedini kvar semerinzi na hidrauličnoj pumpi što nije ni skupo ni problem promjenit samo je malo zahtjevnije doći do nje... sve u svemu od 1 do 10 ocjena 9.5 za rusa... (sa time da su se neki zapadni traktori osramotili uspoređujući se na polju sa raznim priključcima sa mojim rujom) :biggrin:
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,074
Mnogi su se osramotili u poređenju sa starom 52kom a kamoli sa 952 :biggrin:

Nego reci mi kako si zadovoljan sa rasporedom brzina na njemu ? Mislim na izbor brzina za rad i kretanje
 

Belarus

Novi član
Tu od
6 Pro 2012
Poruka
15
sa rasporedom za rad odlično a za transport kad vučem nešto teže znači da pojednostavim kad ga razvučem u 3 prebacim mu reduktor stavim u 4 isto ga razlaufam i vratim reduktor,čist jednostavno i efektivno:eek::
 

pele

Član
Tu od
23 Kol 2010
Poruka
793
Imam pitanje za savu,
Kak ide raspored zupčanika palenja na 52-ki, točnije kak postavit zučanike i ufazit boš pumpu. Naštelat paljenje znam(ono sa onom bolcnom na zamašnjaku).
Problem je šta nema oznaka na zupčanicima (apsolutno ništa ravno) naprijed na razvodu a motor sam dovuko u dijelovima da ga sastavim, sad nemam pojma kak da ga dobijem u fazu.
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,074
Auh , teško pitanje , u kom stadijumu rasklopljenosti je sada motor trenutno ?

Recimo GMT možeš pronaći na više načina , ima rupa i na zamajcu (kao što šteluješ paljenje) , možeš komparaterom , može i sipanjem ulja u kompresioni prostor , uglavnom lako izvodljivo
Boš pumpu na osnovu one rupe u zamajcu isto lako možeš ufaziti
Problem je bregasta , za nju neznam napamet kako bi je ufazio , mogli bi lako uporediti ako bi neko u skorije vrijeme rasklapao razvod ili skidao ventil deklo
 

pele

Član
Tu od
23 Kol 2010
Poruka
793
Ovak, motor je totalno u dijelovima, blok, radilica glava, zupčanici. Sve sam skupio na hrpu šta mi treba da sastavim motor i stavio na vagu.
Znači u blok sam stavio pikse kipa(cilindre), stavio klipnjače karike, klipove, radilicu leteće i stojeće ležaje, dihtung glave glavu , bregasta je bia u bloku, stavio sam i podizače ventila i klackalice.
Sada sam u fazi stavljanja zupčanika na razvod : tu sam stavio bosch pumpu, pumpu volana, zupčanik na radilici e sad bi trebo stavit onaj srednji zupčanik šta povezuje pumpu-bregastu-radilicu.
Radilica je otraga blokirana, na pumpi je nafta na prvoj dizi, sad kad stavit ventile to neznam jer je glava sa komorama a ne direktno ubrizgavanje.
Možda je jednostavno do dan al ja se nemrem sjetit kak stavit ventile, koji mora bit zatvoren a koji otvoren.
Eto ak si me razumio šta me handrči, več dva dana mozgam i gledam po internetu kak šta, a u okolici nema 52-ke da vidim, a u jurval-servisu stavljaju na oznake zupčanike, al bez oznaka neznaju (bem ti majstore) a ni oni više ne servisiraju belaruse davidi kak šta stoji na oznakama pa da i ja tak stavim.
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,074
Hm , ako bi imao pri ruci trgovinu koja ima zupčanike pa da od njih prekopiraš oznake ili ako je nekome otvoren motor od njega

Ajde da pokušamo ovako , laički jer sam ja skoro muke mučio sa jednim OPEL dizelom koji je iskombinovan i nije imao nikakve oznake pa smo ga opet naganjali

Kada si sa radilicom u GMT (znači pričamo o tačci zupčenja) , boš pumpa je već 'opalila' unazad 24-26 stepeni (mada to možeš i naknadno da podesiš precizno)
U tom položaju , ventili ČETVRTOG klipa bi trebali da budu na vagi , znači smjena izduvnog i usisnog ventila na četvrtom klipu
E sad , promašaji su mogući jer se i ventili ne otvaraju i zatvarau tačno u GMT ili DMT
Ako neko ima knjigu od 82ke u njoj bi tačno trebalo da pišu uglovi otvaranja ventila , ja sam nešto zeznuo računar i nemožem da pristupim nekim podatcima uključujući i priručnike

Kraće
-radilica gmt
-'vaga' na četvrtom klipu
-vrati radilicu unazad 24-26 stepeni (ima rupa u zamajcu za fiksator) i podesi paljenje NA PRVI KLIP

ja bi tako probao , opet , za svaki slučaj prije verglanja okreni radilicu rukom za dva kruga i provjeri da nebi bilo greške koja bi uzrokovala havariju
 
Posljednje uređivanje:

pele

Član
Tu od
23 Kol 2010
Poruka
793
Eh da tak bi trebalo bit, pokušat ću u ponedjeljak tak sastavit, danas i sutra me nema,nabacit ću slike pa ćemo videt, za sad mirujem, još sam nahvato jednog meštra da mi dođe to ufazit (navodno ruska škola) pa ću označit točkama zupčanike i poslikat da se vidi, možda još nekom zatreba.
Savo šta da ti kažem..... veliko HVALA
 

zgzac

Dobro znana faca
Tu od
3 Kol 2012
Poruka
2,735
Pozz
Ima li netko MTZ-a 920 ?
Kako ste, vlasnici, zadovoljni tim traktorom ?
Mane?
Prednosti ?
 

tculetic

Član
Tu od
28 Sij 2013
Poruka
32
Prošle godine sam negdi u ovo doba nosio bošpumpu i dizne na reglažu u bosansku gradišku i od toga doba mi puno troši nemogu ga natočit koliko može potrošit.Šta da radim da opet nosim bošpumpu ili samo dizne
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,074
Puši li dosta na auspuh kada ''umire'' ?
A motor pretpostavljam da radi uredno ?
 

tculetic

Član
Tu od
28 Sij 2013
Poruka
32
motor radi dobro samo kad ga prvi put palim šupa mi bude puna dima da ništa nevidim od njega kad je dizne štelovo napravio je da bude pritisak na 170 bara neznam da li mora toliki bit
 

tculetic

Član
Tu od
28 Sij 2013
Poruka
32
tip se zove jovo i skoro svi nose kod njega poslje autobusnog kolodvora se skrene desno i u tim nekim uličicama se nalazi
 

tculetic

Član
Tu od
28 Sij 2013
Poruka
32
Gledo sam oglase od novi mtz-ova i zanima me šta znači kad piše motor euro 3a i euro 3b koja je razlika
 

Najnoviji postovi

Na vrh