• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Berači kukuruza

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,078
Nemoj pretjerivati s brojem šiljaka, jer jako oštećuju zrnje i ružđe bate.
Na koliko su ti razmaka podešene letve trgača? Probaj ih malo razmaknuti.
Isto tak moraš znati da kvaliteta čišćenja jako ovisi o sorti kukuruza.
S koliko okretaja vrtiš kardan? Nebi trebalo biti manje od 500 rpm.
 
B

Bobo

Guest
meni na beracu fale samo 2 "nokta" ili kandze kako ja to volim zvati i nikad problema s runjenjem, smao pioneere runi da mu radim ne znam sto...

Inace clip duplog zgloba u radu snimljen i dize se na jubito...

http://www.youtube.com/watch?v=2x-6M2OVx3A
 
Posljednje uređivanje od moderatora:
S

skokan

Guest
ZJ Daj mi molim te reci, pročito sam da si pomenuo razmak između trgajućih letava, ako barataš sa nekim podacima pa podjeli samnom. Kod mene je to podešeno tako da je na samom ulazu u heder negdje oko 3cm, a gore pri ulazu u berač nagdje oko 3,5cm. Ako imaš neke bolje podatke molim te reci mi.
 

breza

Član
Tu od
27 Lis 2007
Poruka
755
462 se teže čisti i u najboljim uvjetima tak da zbog toga ne treba "rezat žile" a razmak između letvi ovisi o veličini klipa u donjem dijelu i debljini stabljike. najgora verzija je kad imaš jako neujednačene klipove pa se oni mali zabiju tj. zaglave u gornjem dijelu između letvi pa moraš sići i ručno ga izbiti
 
B

Bobo

Guest
Razmak izmedju otkidackih letvi ide dosta veci od 3 cm, to je pre pre usko, cak i za branje kokica, bar po mom iskustvu...

Mrki, kardan koji s jedne strane ima dupli zglob a s druge obican kosta ispod oko 1800Kn (CERJAK) ovisno koliko je trgovac fleksibilan, dok ovaj kakav ja imam sto ima dupli zglob i sigurnosnu spojku, kosta +/-200kn vise. Uzeo sam kardan sa spojkom, samo zato jer sam ga dobio po cjeni kardana koji nema spojku, a u planu je bil ospojku prebaciti na kardan s kojim tjeram malcere, ali nista od toga, jer su mi na starom kardanu krizevi veci nego na ovom novom, a cjevi takodjer nisu iste :(

Sam dupli zglob sam uspio naci u Rumi na vasaru za 100€ i budala na kupim, a imao je cetvrtastu rupu, kao i moj kardan za malcere, i da sam tad uzeo zglob, ne bi se sad morao bacati u ovaj trosak. daleko od toga da mi je zao, jer kardan je SUPER, da sam samo znao ranije...
 

Mrk

Član
Tu od
30 Stu 2008
Poruka
201
Nemoj pretjerivati s brojem šiljaka, jer jako oštećuju zrnje i ružđe bate.
Na koliko su ti razmaka podešene letve trgača? Probaj ih malo razmaknuti.
Isto tak moraš znati da kvaliteta čišćenja jako ovisi o sorti kukuruza.
S koliko okretaja vrtiš kardan? Nebi trebalo biti manje od 500 rpm.

Danas sam stavio po pet šiljaka na svaki metalni valjak tj. 15 komada.
ukupno se mogu staviti 42.
Na ulazu 4x3
Sredina 7x3
Na kraju 3x3
U rupama za šiljke su bili drveni čepovi koje sam izvrtao i stavio naizmjence šiljke.

Na ulazu u letve trgača ima 38 mm, a na vrhu je 32 mm
Kardan ima oko 500 o/min,ali vjerujem da je tvrdunac 462 malo problem za bolje čiščenje
Sutra je nova proba pa da vidimo.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,078
Danas sam stavio po pet šiljaka na svaki metalni valjak tj. 15 komada.
ukupno se mogu staviti 42.
Na ulazu 4x3
Sredina 7x3
Na kraju 3x3
U rupama za šiljke su bili drveni čepovi koje sam izvrtao i stavio naizmjence šiljke.

Na ulazu u letve trgača ima 38 mm, a na vrhu je 32 mm
Kardan ima oko 500 o/min,ali vjerujem da je tvrdunac 462 malo problem za bolje čiščenje
Sutra je nova proba pa da vidimo.
Ovo je krivo. Na ulazu mora biti uže, a na izlazu šire, jer ti se manji bati budu štopali pri vrhu.
Ja sam to podešaval na 42/45, no problem su mali bati jer prejdu na valjke. No velike zato bolje očisti.
 

Mrk

Član
Tu od
30 Stu 2008
Poruka
201
Ovo je krivo. Na ulazu mora biti uže, a na izlazu šire, jer ti se manji bati budu štopali pri vrhu.
Ja sam to podešaval na 42/45, no problem su mali bati jer prejdu na valjke. No velike zato bolje očisti.

Slažem se da kod mene nije dobro, jer sam danas brao i malo lošiji kukuruz i manji klip se zna zaglaviti.To budem podesil jer je logično kako si napisao.
Sad kad sam stavio šiljke puno bolje čisti, mislim da bi bilo dobro staviti barem još deset tih šiljaka ? Bila je i druga sorta kukuruza-pajdaš, pa je možda i to razlog boljeg čišćenja?
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,088
jel ima neko ikakvog iskustva sa feraboli beračima

abcd0001m.jpg


abcd0002dv.jpg
 

Mike

Član
Tu od
6 Sij 2009
Poruka
969
Evo da se i ja pohvalim šta imam. Sip Tornado 40 EOL
dsc00978u.jpg
jako lepi stroj,sam šteta kaj su mu jako loše konstruirali ovu vjetrenicu,po mojem iskustvu tu je više za reklamu nego kaj stvarno ima nekakve koristi od nje,pogotovo ak se bere popodne dok najviše i treba...:x,a i na ovu rupu sastrane oće ispadati klipovi van...:evil:
 
T

tesbojan

Guest
za berac imas semu

Imas semu na megaupload.ja sam skinuo i lepo se koristim njome :partyman::gitarist:
poslacu ti link
 
L

ler

Guest
dobar je nema sta!Taj ventilator je sasvim suvisan
pozdrav svima od žare novi sam član foruma izvinite što upadam u temu dali tko zna za tornarda 35 od prvog vlasnika kupio bih ga
 

Dado121

Aktivni član
Tu od
14 Kol 2010
Poruka
2,144
Dobro radi taj ventilator piri on dosta jako,stric mi ima isti takav berač samo bez toga ventilatora i ima puno više komušine. Probali smo ga jedamput iskopčati i bilo je znatno više komušine,izbacuje ju na onu rupu sa lijeve strane što se vidi na slici.
 
Posljednje uređivanje:

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,088
ajde pošto je ova tema startovala sa SIP beračima postavit ću ovdje slike , mada imamo dvije lične teme o beračima

skoro sam kupio berač SIP EKO3500 , ispravan ali sam ga odmah uzeo i rasturio da uradim ojačanja kako treba da mi se ne uvija kao trbušna plesačica

ojačanja će biti garantovano dobra , valjda stavim još koju sliku detalja ako nekoga interesuje

image044u.jpg


image045cz.jpg
 

bornakutina

Aktivni član
Tu od
5 Tra 2010
Poruka
1,194
Dado 121 koliko mozes u danu pobrat kukuruza rali?

Savoris koliko si dao za berac ak nije tajna i zanima me koliko on moze pobrat u danu kukuruza i da li je valika razlika izmedu tornada 40 i ovog 3500,ne zanima me razlika u ovom sta 40 ima ventilator onaj dodatni vec ovo ostalo npr da li na 3500 mozes gasit frezu?
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,088
platio sam berač 1700e , stvarno neznam koliko može da obere za dan jer nisam imao lriliku da radim sa njime ili sličnim

kako misliš dali može gasit frezu ? ako misliš može li tarup da se isključuje , može ali samo skidanjem remena , ali onda po mom mišljenju ćeš dobiti još goru situaciju
 

ivanz

Aktivni član
Tu od
29 Pro 2010
Poruka
4,485
ja sam imao priliku kupiti KK30 za nekih 900€.......super stanje, od starijeg čovjeka.......i nisam......ako bi sada nešto uzimao, onda bi to bilo 2 reda......jer sa jednorednim za jutro treba 3-3,5 sati da se obere, kada je dobar kukuruz........a sa 2 reda sam vidio na forumu da naprave za 1,5 sati, što mi malo pretjerano.....vjerojatno u lošijem kukuruzu......:partyman:

a mušterija bi bilo......i kod nas se prodaje jedan za 8000kn, 2KM zmaj, nitko neće jer valjda moraš vući prikolicu iza njega.......i da se na njemu napravi bunker, solidan berač, kojeg bi isplatio već prve godine.......u srbiji ih dosta hvale,a svi su napravili bunkere gore.......
 

Najnoviji postovi

Na vrh