• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Berači kukuruza

dado6340

Iskusan lik
Tu od
31 Svi 2013
Poruka
4,815
Kod mene curi vec par dana. Neznam kad cu uopce moci brati. Razmisljam da dupliram kotac na beracu ako se uskoro ne proljepsa
 

MilanZetor

Iskusan lik
Tu od
7 Lis 2011
Poruka
6,214
Kod mene kolega kiša isto kao i kod tebe.. Ali čim stane kiša probaću brati. Jesi ti probao?
 

MrSima14

Dobro znana faca
Tu od
3 Ožu 2013
Poruka
3,433
Ja da mi valja berač brao bi, danas trgovine ne rade pa ne mogu kupiti dio.
 

MilanZetor

Iskusan lik
Tu od
7 Lis 2011
Poruka
6,214
Ja ću probati čim stane kiša, tu će ići zimska brazda tako da mogu i vise zgaziti uzorace se. Imaš ti puno za brati?
 

dado6340

Iskusan lik
Tu od
31 Svi 2013
Poruka
4,815
20 rali svoje i još nešto tuđe koliko stignem.
Trebam isto sijati ječa i pšenicu a ova kiša je..
 

MilanZetor

Iskusan lik
Tu od
7 Lis 2011
Poruka
6,214
A dosta.. Ja sam pobrao 10 rali i dvije uslužno. Imam još 8 rali svojih.. Ral i pol mi je bitno jer će tu ici žito, a ostalo stigne :).
 

dado6340

Iskusan lik
Tu od
31 Svi 2013
Poruka
4,815
Ne žuri se meni ali imam jedno 5 rali koje bi trebal skinuti. Na 2 rali mi stalno dolaze divlje svinje, a 3,5 rali za ječam da posijem.
 

MilanZetor

Iskusan lik
Tu od
7 Lis 2011
Poruka
6,214
Ma problem je to veliki kad svinje navaljuju, a zbog uvjeta ne možeš u polje.. Hvala bogu ja ove godine nemam šteta od divljači, bar za sad.
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,084
Ja sam danas nešto brao iako je slinila kišica , ništa previše ali se ipak osjetila.
Kukuruz je dosta suh pa je moglo , sutra ne vjerujem da će moći mada evo gledam sada komšija bere iako je bilo podosta te ''sipulje''.

Ali me zeza jedna druga stvar , sinoć a i jutros sam čuo neko cijukanje u beraču , otrilike se desi ponekad u ritmu spuštanja stabiljke kroz rakete ali ni to nemogu sa sigurnošću da kažem .
Sve sam živo pregledao ali ništa neobično nisam primjetio , moraću da raskačujem lance i probam segment po segment jer nebi volio da me zdesi neki teži kvar , ovo za sada djeluje kao neki od ležajeva i bilo bi dobro to na vrijeme detektovati i sanirati.
 

noviuposlu

Član
Tu od
7 Tra 2011
Poruka
759
Bok, dali je istina da berači nemogu brati kukuruz od BC Instituta Zagreb, tj mogu ga brati ali da jako ostanem neočišćen, a Pioneer da čisti 95% zbog toga jer se on slabije drži na dnu za svoju stabiljku il slično ?
 

karlo.bozic

Član
Tu od
27 Svi 2011
Poruka
703
Ma kakvi... to su gluposti. Naravno da ovisi i o izboru hibrida, al daleko veca ovisnost je u uvjetima kakvih su kroz godinu (susa, vlaga ili optimalni uvjeti), o uvjetima u kojima se bere, odnosno kakva je jesen i naravno o tehnickom stanju beraca i ustimanosti istoga.

Poslano sa mog GT-N7100 koristeći Tapatalk
 

AcaAleksic

Član
Tu od
2 Lip 2014
Poruka
233
E vidis, kod mene neznam kako je sa BC, ali ja sam sejao sve pionir i mogu ti reci, da zbog ove suse je vestacki uzreo i jos se jako drzi na "drsci".. Mnogo se tesko bere, dosta je neociscen, dok ovi nasi domaci, milina raditi..
 

MilanZetor

Iskusan lik
Tu od
7 Lis 2011
Poruka
6,214
Moje iskustvo je da se Pioneer bolje perusa. Jer na većini Bc hibrida stabljika bude skroz suha i tu mi berač nabaca svakakvog smeća, dok se Pioneer bere još dok je stabljika zelenija i onda nema tog smeća. Ali treba brati po rosi i onda nema problema.

Pioneer N01 kod mene:
0c4f1d44dd8d68ad60f9803ec3e31159.jpg
 

karlo.bozic

Član
Tu od
27 Svi 2011
Poruka
703
Ne moze biti izbor hibrida tolika razliku u komusanu klipa. Kao sto sam napisao, najvise tu utjecu uvjeti rasta i sazrijevanja i podesenost beraca.
 

Ivan KC

Iskusan lik
Tu od
17 Sij 2012
Poruka
3,189
Jos jedna snimka branja kod mene. Odnosno brat bere, drugi brat snima. :)
Do sad vecih problema nije bilo i traktor ide sad vec treci tjedan sa kombajnom bez stajanja, osim kad to ne dozvole vremenski uvjeti.

Karlo, berete puno uluzno?
Kako pocinjes bati dok je na susjednoj njivi kukuruz ili je preduboka meda pa ne mogu proci traktor i berac?
Jel ljudi oberu rucno puteve ili rusis dva reda sa svake strane?

Ali me zeza jedna druga stvar , sinoć a i jutros sam čuo neko cijukanje u beraču , otrilike se desi ponekad u ritmu spuštanja stabiljke kroz rakete ali ni to nemogu sa sigurnošću da kažem .
Sve sam živo pregledao ali ništa neobično nisam primjetio , moraću da raskačujem lance i probam segment po segment jer nebi volio da me zdesi neki teži kvar , ovo za sada djeluje kao neki od ležajeva i bilo bi dobro to na vrijeme detektovati i sanirati.

Ista stvar je i kod mene sa tim cijukanjem, potpuno ista i takoder ne mogu pronaci od kud dolazi taj zvuk..
 

Najnoviji postovi

Na vrh