• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Berači kukuruza

karlo.bozic

Član
Tu od
27 Svi 2011
Poruka
703
Pocetak branja mi ovisi o nacinu kak je posijani kukuruz na parceli koju berem i na susjednoj parceli. Uvijek kazem ljudima da je bolje pobrati. Ali su se ljudi jako pogospodili i nebi rado nis napravili. Dapace, htjeli bi da im kukuruz pospremim odma v kukurznjak.
Da se vratim na pitanje. Ako ne ide nikako drugacije, gaze se dva reda, pa ako nisu prethodno pobrani, na kraju idem u kontra smjeru i poberem. Uvijek nesto ostane, ali vecinu uspijem pobrati.

Sta se cijukanja tice, pogledajte dal vam uvlacni lanac ne lupka po srafu stitnika z vanjske strane, ili druga stvar, da vam nisu poderane rupe prihvata raketa, pa se pera raketa pomalo doticu.
 

AcaAleksic

Član
Tu od
2 Lip 2014
Poruka
233
I ja tako idem, obicno dva gazim u prvom prohodu, 3 berem, posle se okrenem i 4 gazim, a drugi berem, pa idem u cisto i berem 5, pa se vracam na prvi gazeni i cista njiva, sto kazu kolege za 90% pobrano, onih 10 neko ko podje pobere. Lakse da bere 10 i 20%, nego ceo red..
Tako radim, jeste da 3 reda obaram, ali ako dva puta predjem preko oboren tu posle nemogu da oberem beracem ni 30%.. Nadam se da ste razumeli
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,084
Ista stvar je i kod mene sa tim cijukanjem, potpuno ista i takoder ne mogu pronaci od kud dolazi taj zvuk..

Ako provalim šta je reći ću :(y)::(y): ali prilično me vuče da je to neki od ležajeva.


Kada ste već kod toga šta se teže bere , mene je pajdaš jedne godine ''ubio'' , zlo za berač , sreća pa ga niko ni ne sije od mojih mušterija.
 

bhorv

Dobro znana faca
Tu od
26 Ruj 2008
Poruka
2,656
Aca, zašto gazit tri reda,? Ja obično počinjem kraj medje i gazim jedan red a drugi berem, i tako ako je potrebno i s druge strane ako je kukuruz, znači pogazim dva reda, osim u slučaju kad neki biser s 4 rednom sijačicom posije red u medju, tada bi tu trebao gaziti dva reda, tada započinjem gazit dva reda lijevo od sredine, i berem treći, i sad se vratim po nečijoj praznoj parceli opet gdje sam započeo i berem 4 red, nakon čega se okrenem i berem 2 povaljani red, i tako dalje. Znaći nikad negazim tri reda.
@Savo, pajdaš se od BC najlakše bere, 572 je problem jer ima jako tvrdu stabljiku, a Pioneri što se tiće freze najlakše i najsitinije isjecka.
 

nimrennermin

Iskusan lik
Tu od
1 Pro 2014
Poruka
1,326
Ljudi po vama treba napraviti logaritamske tablice za branje kukuruza beračem.
Pa kako berem sebi tako i drugima, manite te priče o postotcima, zna se pravilo, oberi sa strana za prolaz traktora, na vratinama, prostor za okretanje, i nema priče.
po vama vaši vučeni berači rade ko samohodni, ma dajte.
 

karlo.bozic

Član
Tu od
27 Svi 2011
Poruka
703
Hahahaha, kolega cemu nervoza. Pa nismo mi krivi sta se ljudi pogospodili pa im tesko dici i 2 klipa kukuruza koji slucajno ispadne.
Ja volim napraviti posao najbolje sto mogu. I trudim se pobrati sve i dosta mi dobro uspjeva.


Poslano sa mog GT-N7100 koristeći Tapatalk
 

AcaAleksic

Član
Tu od
2 Lip 2014
Poruka
233
@bhorv
E vidiš, kod mene ima bisera, ove godine je rekordno posejan kukuruz i skoro je komšija uvek pod kukuruzom, gde nema, gazim baš kao ti, a kad su oba, onda idem po ovoj šemi (vidi sliku). Iz sredine krećem, gazim broj 1 i 2, berem 3, gore se okrećem, gazim 4 i dizem i berem 2, posle idem normalno 5, pa se vraćam na 1.. Napominjem, gde dva puta prodjem preko reda, tu se teže pobere.. Ovako smo radili i sa jednorednim silokombajnom, tako da nam nije strano, oberu se 3 reda i manje nego dva, ali dva puta gažena.. Napominjem još da mi se berač ne diže i spušta, znači kao i Šempeter..

2enuul0.png
[/IMG]

Pozzz :) :) :) :)
 
Posljednje uređivanje:

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,991
Muka je to branje od sredine. Isplati se jedino na dugačkim parcelama.
Puno je manja šteta kad se bere okolo, jer ovak se puno zagazi na okretanju.
 

MilanZetor

Iskusan lik
Tu od
7 Lis 2011
Poruka
6,214
Ja berem okolo.. Znači sa 3511 i tornadom 40 gazim dva reda i kad poberem da ima dovoljno mjesta poberem kontra ta dva reda. Dok sa 6245 berač mi gazi red jer moram rudu pomicati.
 

mane

Iskusan lik
Tu od
5 Svi 2011
Poruka
4,734
Sebi sam bral iz sredine ove godine jer su mi dva reda baš u sredini skoro pa nikako izašla. To mi je taman da berem treći red i niš ne gazim, komad je dugačak prek 300 metara i ima mjesta za okrenut se. Inače poberem ručno dva reda ak je potrebno ili ih sa trimerom i nožom jednostavno pokosim i te stabljike naslonim u treći red i poberem.
 

bhorv

Dobro znana faca
Tu od
26 Ruj 2008
Poruka
2,656
@AcaAleksic, razumio sam ja tebe i bez skice, to je dobro ako je njiva jako duga da se nemoraš vračat na prazno kao ja ali kod mene su rijetkost parcele preko 200 metara, ja berem s 549 DV, koji je jako nizak i pogažene redove nemogu kontra pobrat više od 20%, tako da izbjegavam gaženje, a to je u 10% slučaja jer ljudi sami poberu te redove koji se gaze pa ih ja samo isfrezam.
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Evo kaj mi se jučer desilo na 2k, živi užas!

Pukla mi je osovina na sječkari, u samom ležaju.









Kaj bi bilo najbolje napraviti??

Neznam daj osovina ide kroz sjelu sječakaru ili je samo na krajevima...

Dal se možda netko več susreo s takvim problemom?
 

karlo.bozic

Član
Tu od
27 Svi 2011
Poruka
703
Ja. I meni pukla na sip 3500 usred sezone dok je bila guzvetina za branje. Uzel lovu, otisel v ducan kupil drugu. Stavil gore i deri dalje.
Ne znam dal tu ima pomoci od varenja.
To se vrti ko blesavo, i ako bude postojal i najmanji ekscentar nakon varenja bude opet pukla.

Poslano sa mog GT-N7100 koristeći Tapatalk
 
Posljednje uređivanje:

zeljko kz

Dobro znana faca
Tu od
10 Kol 2012
Poruka
6,955
Tokar napravi rupu na tolerancu napravi deblji rukavac i nakon varenja obradi na normalnu mjeru ako je dobar tokar mora biti u balansu . Kad je gotov na tok . stroju vrti brzinom kojom se vrti freza ako ne trese mora biti dobro a ako trese j,,, takvog tokara Jedan radil remenicu za kombajn za polovnu tražili 500 eura napravil za 1700 kn nošena u ZG na balansiranje nije trebalo balansirati.
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Karlo....samo kaj je freza na sipu takva kaj ju pod pazuhom odnesem na 8 kat!
Nije to ni za usporedbu....sim je osovina fi 50!

Željac jel imaš preporuku za kakvog tokara koji bi to odradil bez moje brige??
Dopeljam ja tu na tvoj kraj, neje problem.
 

karlo.bozic

Član
Tu od
27 Svi 2011
Poruka
703
Ja sam samo iznesel svoje misljenje. Dapace, ako najdes mestra jeftinije bus presel. Al to mora biti odradjeno 100% perfektno inace bu se to opet raspalo.

Poslano sa mog GT-N7100 koristeći Tapatalk
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,991
Šanana, pogledaj kaj sam napisal u temi malčeri. Tam je opisan pravi postupak.
Ti skini noževe prije nego nosiš to na popravak. Označi da znaš gdje je koji bil.
 

Najnoviji postovi

Na vrh