• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Berba kukuruza 2013

Status
Nisu omogućeni daljnji odgovori.

daniels

Aktivni član
Tu od
17 Velj 2009
Poruka
1,800
Ali treba uzet u obzir da oni siju gusto,
ne bacaju umjetno gnojivo napamet, analiza zemlje se radi,
gnojivo stave kakvo i koliko treba.
 

OPG HORVAT

Član
Tu od
24 Ožu 2011
Poruka
696
NASA RAČUNICA IZGLEDA OVAKO
SAD CE NETKO REČI KAKO JE RATARSTVO SUPER

TROŠAK PO RALI

UTROŠAK
CIJENA JED MJE
sjeme 350,00 KOM 1,80 630,00
7-20-30 510,00 KOM 0,50 255,00
15-15-15 430,00 100 KG 1,00 430,00
urea 415,00 101 KG 1,80 747,00
kan 280,00 102 KG 1,20 336,00
LUMAX 105,00 L 2,00 210,00
obrada 357,50 KOM 1,00 357,50
zakup 400,00 KOM 1,00 400.00
PRINOS 5000,00
TROŠAK 3365,50
TROŠAK S PDV 0,67
TROŠAK BEZ PDV 0,54


OBRADA L / JUTRU CIJENA
ORANJE 15,00 6,50 97,50
ROTODRLJNJE 10,00 6,50 65,00
SADNJA 10,00 6,50 65,00
ŠPRICANJE 2,00 6,50 13,00
KULTIVACIJA 3,00 6,50 19,50
BERBA 15,00 6,50 97,50
357,50

TO SU OKVIRNE CIJENE SAD TREBALO BI IMATI X HEKTARA DA SE OD TOGA MOŽE ZIVIT
I MISLIM DA CE NAKRAJU BERBE BITI PROSJECAN PRINOS BLIZU 6T
TU DAKAKO NIJE URAČUNATA AMORTIZACIJA I RADNA SNAGA ALI NEKA NJU POKRIVA POTICAJ
 

Ivan KC

Iskusan lik
Tu od
17 Sij 2012
Poruka
3,163
Na par stranica prethodnih sam pisao o isplativosti sjetve kukuruza,pa su me pojedinci sa podsmjehom komentirali a samo sam realno iznijeo podatke,dakle ono kolko sam ulozio i ono kolko sam dobio...
4500kn sa dva k.j mozda pokriva samo 2/3ulozenog,znaci naradio se, ulozio i na kraju u minusu...
Pa jel nije poanta bilo kog posla da ako nesto radis da od toga i imas neke koristi???
Sanana ove se neodnosi direktno na tebe,nego opcenito,i sam sam u toj prici di je racunica takva kava je...a proslu godinu da ni nespominjem,kad jedva da je osta i bilo ubrano usljed one nenormalne suse i vrucina...

Dobro, budemo vidjeli kakva bude cijena u ljetu 2014.. Ja budem imao nekih 15, 20 t viska suhog zrna pa budemo vidjeli jel se isplati sijati ili ne..

kaj nije nitko imao neke famozno velike prinose kukuruzu kao u katalozima od sjemenskih kuća koje čitam na proljeće..
da li je tko dobivao famoznih 13,14,15t/ha?
to je cista lova...
realnost je malo drugacija...
nemogu pričati za druge,po mojoj procjeni na hektar i pol (tocnije 14000m2) ovako je bilo
oranje-500kn
tanjuranje-400(jedan dio platio samo gorivo,drugi dio mi je uslužno sa drljačom prijeđen pa sam platio 250kn,ukupan trošak 400kn)
sjeme-1600(ostalo mi je jos nesto sjemena,nepune 4 vrećice potrosene)
sjetva- samo gorivo 200kn
urea 500kg,kan 500kg 3700kn
špricanje 600kn(gorivo i materijal)
kultivacija 200kn(gorivo)
berba,jedan dio u klipu 700kn,i dio u zrnu 300kn.

ukupno ako sam dobro izračunao 8200kn
prinos je bio po mojoj procjeni 12 tona zrna
da je prodano po 80lp, prihod 9600kn

nemam zakupa,nemam osiguranje,nisam trazio poticaj.
za mene +1400kn

Znam da se o tome raspravljalo vec x puta, ali ovo jednostavno ne mogu shvatiti, ovi troskovi obrade tla kao npr sjetva i kultivacija (tu je napisano da je toliko potroseno samo za gorivo), pa kud toliki novci.. Tih hektar i pol je malo vise od dvije i pol rali, a ja za kultiviranje jednog jutra potrosim 2 l nafte, znaci za 1.5 hektara bi potrosio 5 litara sto izosi nekih 35 kn.. Pa odkud onda ovih 200 kn samo za gorivo? Isto je i za sjetvu..
 

seat

Aktivni član
Tu od
8 Ožu 2013
Poruka
928
Moja kalkulacija na hektar je sljedeća
Gorivo 400 kn
sjeme 1100 kn
Špricanje 400 kn
Ureja 650 kn
7-20-30 1000kn
Kombajniranje 700 kn
Ukupno 4250 kn

Prinos 7000kg
Cjena za kg 0.80 kn
Ukupno 5600kn.
I tuje još poticaj pa koliki bude.
 

komer

Iskusan lik
Premium
Tu od
1 Srp 2008
Poruka
3,879
Dobro, budemo vidjeli kakva bude cijena u ljetu 2014.. Ja budem imao nekih 15, 20 t viska suhog zrna pa budemo vidjeli jel se isplati sijati ili ne..



Znam da se o tome raspravljalo vec x puta, ali ovo jednostavno ne mogu shvatiti, ovi troskovi obrade tla kao npr sjetva i kultivacija (tu je napisano da je toliko potroseno samo za gorivo), pa kud toliki novci.. Tih hektar i pol je malo vise od dvije i pol rali, a ja za kultiviranje jednog jutra potrosim 2 l nafte, znaci za 1.5 hektara bi potrosio 5 litara sto izosi nekih 35 kn.. Pa odkud onda ovih 200 kn samo za gorivo? Isto je i za sjetvu..

ulijem nafte čovjeku u traktor koji mi dođe kultivirat i sijat za 200kn i toliko me košta,pošto nemam svoj kultivator ni sijačicu ;)
nisam napisao da moj traktor toliko troši ,mene toliko ispadne!(govorimo o eurodizelu)
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Ja sam doma uskladištio 8 rali klipa, ima kukuruze da je to strava u odnosu na prošlu i predprošlu godinu. To je sve u koševima, tavani su večinom puni žita, pa višak kukuruza (kaj ostane od siliranja ili se koja ral više posije ako ostane sjemena i sl.) prodam da si pokrijem neke tekuće troškove.
Imam sve strojeve, tako da od oranje do berbe ne plačam nikakve usluge, samo hrpu goriva se potroši i eventualno ako se nešto strga. Nisam nikad računao koliko se potroši po rali jer kukuruzu prvobitno sijem za vlastite potrebe tova i mlijeka, pa se to kroz njih proda.
Naravno tu je i prodaja na malo (50-100-200-300kg, kak kome zatreba), proda se tu dosta, po nekoliko tona godišnje i to da se sve izračuna kaj se proda po tada trenutnoj cjeni nakupilo bi se dosta.
 

Bučo

Aktivni član
Tu od
9 Ruj 2012
Poruka
2,999
@ŠANANA tak je i kod mene sije se za vlastite potrebe i nikad nisam racuno kolko sam utrosio u sjetvu i sve ostalo znam da se goriva potrosi jako puno tocno neznam kolko litara al nije me ni briga sva dobit ide preko drugih proizvoda!!
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Ja nikad ne velim da se ne isplati, isplati se, samo je pitanje kad i koliko. Ne patim za nekim velikim bogatstvom, samo da se može normalno živjeti od svojeg rada.
 

Bučo

Aktivni član
Tu od
9 Ruj 2012
Poruka
2,999
Pa zasto oni koji stalno vicu da se ne isplati i dalje rade zasto ne odustanu imaju i oni zaradu al im je valjda mala htijeli bi se obogatit preko noci ja imam proizvoda za sebe i jos zarada pomogne kucnom budetu i ja sam zadovoljan!!
 

did ivo

Dobro znana faca
Tu od
30 Pro 2010
Poruka
1,705
Na maloj površini čovjek sije za svoje potrebe, a ako to još uspije plasirati kroz neki proizvod, meso, jaja, mlječni proizvodi onda je to super. Mala gospodarstva pokrivaju sebe sa hranom a sa nekim viškom pridonose kućnom budžetu. To je za ljude koji su u radnom odnosu kao ja i sa poljoprivredom si dopunjavam neke stvari. Tko misli živjeti od poljoprivrede, a uz to se baviti samo proizvodnjom žitarica mislim da bez nekoliko desetaka hektara nema šta u poljoprivredi tražiti. Ako uz proizvodnju žitarica ima i stoku može živjeti i od manje zemlje. Pa nikada oni koji su imali malo zemlje od nje nisu mogli živjeti, nego su nadničarili kod gazda. Tako da onaj ko misli od par hektara imati neki ekstra profit neka se ostavi toga posla i prihvati nečega unosnijeg.
 

Bučo

Aktivni član
Tu od
9 Ruj 2012
Poruka
2,999
@did ivo onaj ko radi samo poljoprivredu i moze vise obradivat ima cijeli dan na raspolaganju a tebi fale oni sati provedeni na poslu zato imas manje povrsine ko i ja ja uz posao sve jedno sirim se pomalo a da neidem na poso prosirio bi odmah prvu godinu za duplo!!
 

MF 698 t

Aktivni član
Tu od
16 Velj 2012
Poruka
1,649
Kome se ne isplati neka ne radi i nema tu rasprave.Meni se sa mojim ulaganjem isplati sijati kuruzu,i ja ču je sijati i dalje,pa makar i ovakva cijena bila. Tinda,pa kome si prodao pšenicu kada si imao problema sa naplatom?Ja sam prije pet godina prodao todoriču kuruz u 11 mijesecu a pare nakon puno muke i zvanja dobio jedva na kraju trečeg mijeseca,rekao sam si nikada više njemu ništa ne prodajem.Kada god ih pitaš za pare kažu da nemaju novaca,a trebali su platiti u roku 30 dana.
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

Bučo

Aktivni član
Tu od
9 Ruj 2012
Poruka
2,999
Tocno to sam i ja reko ako se nekome ne isplati onda nemora nista ni radit ni sijat a ne sijat svake godine i kukat kako mu se ne isplati!!
 

radul

Član
Tu od
28 Svi 2013
Poruka
788
buco, forum je mjesto gdje ljudi iznose svoje misljenje,svoja iskustva, na osnovu toga, tj. razlicitih iskustava mogu vidjet di sam u cijeloj prici,kako nesto promijenit,popravit...
Kad sam usporedio ulaganje i mogucu dobit.govorio sam ponukan vlastitim iskustvom,racunicom,nisam nikom reko ni da sije ni da nesije... tako isto ni ti nemozes nikom sugerirat, ti znas svoju matemetiku i to je tvoja stvar...
Na prethodnoj stranici si napisao : "nikad nisam racunao kolko sam ulozio" pa eto probaj sracunat i ako je rezultat zadovoljavajuci svaka cast,mozda od tebe i potrazim koji savijet kako unaprijedit svoju proizvodnju, sto i je poanta cijelog foruma...:drink:
 

tatar

Član
Tu od
16 Ruj 2009
Poruka
455
U kalkulacijama nema troska odrzavanja mehanizacije prijevoza amortizacije jer nece jedan stroj stalno .na trosak kontrole jer nisu sve table pod nosom do neke treba autom...
Kad se treba presijati ,kad se treba korektivno prskati.
A procijene prinosa su druga stvar .
Onaj tko odveze na vagu ok ali odoka ?
 
Tu od
15 Kol 2011
Poruka
70
Evo jednih kuruza iz mog kraja ovome se sigurno isplati proizvodit.

08aa.jpg
[/URL][/IMG]
 

ivanz

Aktivni član
Tu od
29 Pro 2010
Poruka
4,485
bolji moji bili posijani poslije ječma ove godine......

da li se isplati ili ne.......po mom mišljenju, proizvodnja se isplati, samo ako imaš svoje strojeve i neplačaš usluge drugima, jer samo da ti netko posije, vrši kombajnom ili bere beračem, to je puno novca.......kod mene sijanje 120kn za jutro, a kombajniranje 400-500kn......a to kada se ukalkulira u troškove, je previše.......a večina ljudi nema za strojeve, ili ih neželi kupiti.......a ako imaš sve svoje, ostaje ti samo trošak goriva i svoj rad.......pa se onda i može zaraditi, ali, ako ideš sve plačati, tu jednostavno nema računice........
 

MaTiJa NH

Dobro znana faca
Premium
Tu od
6 Kol 2008
Poruka
1,902
ovih par dana kad nije bilo kiše sam bral kukuruz uslužno , bilo je mjesta gdje je bilo jako gusto sa blatom , i jedanput sam potonul ...ima dosta pljesnive kukuruze..nemam slika bila je strka zbrka da se čim više pobere
 
Status
Nisu omogućeni daljnji odgovori.

Najnoviji postovi

Na vrh