• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Berba kukuruza 2013

Status
Nisu omogućeni daljnji odgovori.

mane

Iskusan lik
Tu od
5 Svi 2011
Poruka
4,739
Pred nekih 15-tak godina dok sam išao okolo uslužno brat 1 ral sam brao za tadašnjih 100 maraka(380-400 kn) i posla je bilo ko pljeve. Cijena nafte je bila možda 5 kn ako i toliko. Nevidim računicu onog tko danas bere po 400 kn/ral dok je nafta 10kn.
 

daniels

Aktivni član
Tu od
17 Velj 2009
Poruka
1,800
Imam kak ne, zarada je oko 100kn po rali. ako traktor i berač stoje a vlasnik sjedi,
nema ni tih 100kn.
S tim da ti mnogli gledaju samo koliko je nafte potrošil,a svoje vrijeme, i traktor ne računaju.
 

mane

Iskusan lik
Tu od
5 Svi 2011
Poruka
4,739
To i je problem kaj svi gledaju samo gorivo. Sad sam mijenjao gume i ležaj na samo jednom valjku od perušača i izgorio sam 450 kn, s time da sam uzeo jeftiniju verziju. O ulju mazivu i ostalom neću ni pričat. Jednostavno sam odustao od uslužnog branja na veliko, poberem sebi i eventualno još možda 1 ili 2 rali i to je to.
 

radul

Član
Tu od
28 Svi 2013
Poruka
788
Niko nepiše o prinosima klip/zrno,svi se raspisali o cijeni berbe.... Puno interesantnije bi bilo kad bi ljudi govorili o sortama i prinosima koje su imali.... Ja kao što sam već prije rekao na jednoj parceli (pjeskovitoj) imao posijan kws 2376 i pioneer 37y12 po preporuci njihovih savjetodavaca za takve uvijete,a namjerno sam sijao i jedan i drugi da vidim kakvim će se pokazat,oba su fao grupe 350.... I rezultat je taj da je pioneer kud i kamo bolje podnjeo sušu,duže ostao zelen i puno,puno bolje urodio....Mislim da razmjena ovakvih iskustava može pomoć i ostalima pri izboru hibrida za sijetvu,a samim tim i ostvarivanju boljih rezultata u ovim kriznim vremenima....Kako ste zadovoljni Osiječkim,Zagrebačkim,domaćim jeftinijim sortama,a kako stranim skupljim i "kvalitetnijim" i dali ti strani opravdavaju svoju cijenu i uloženo???
Ili je iznošenje takvih stvari zabranjeno???
 

manjo

Član
Tu od
18 Ruj 2012
Poruka
351
Ja se danas cuo sa Vladex iz krizevaca,placaju 0,90 lipa na bazi suhog zrna
 

did ivo

Dobro znana faca
Tu od
30 Pro 2010
Poruka
1,725
Problem kod uslužne berbe što se namnožilo pružatelja usluge, a površine se smanjuju. Znam jednoga koji je prije desetak godina imao žitni kombaj pa mu dobro išlo i onda kupio još jedan pa na kraju prodao oba, čovjek bio tako pametan da je sam sebi bio konkurencija. Nekada se uslužno radilo na ušur i svi bili zadovoljni.
 

dado6340

Iskusan lik
Tu od
31 Svi 2013
Poruka
4,827
O prinosima ce se najvjerojatnije vise pisati kad se pocne vise i brati. Sta da se kaze kad je kukuruz na polju. Danas kolega sa posla rodom iz Hrvatske Dubice zove svog kolegu za branje ( dvoredni burgoin ) i veli ovaj 700 kn po rali ( jutru ).
 

Steyr 01

Član
Tu od
25 Kol 2012
Poruka
654
Ja sam počeo s berbom ovaj tjedan, Kukuruz je zreo 100%, nema se što čekati, jer će početi klipovi ispadati. Berem samo rano ujutro, da berač dobro očisti, a o prinosu je teško reći, ima djelova gdje je dobar, al ima i gdje nema klipa ko prošle godine.
 

MrSima14

Dobro znana faca
Tu od
3 Ožu 2013
Poruka
3,434
Jutros berem kukuruz gdje sam bio odustao od kultivacije, jako loše niknuo i reko šta bude bude, mala je površina pa se nisam previše obazirao, i danas na mjestima berač teram drugom sporom 539 i berač ide pun, gust sklop i po dva dobra klipa skoro na svakoj stabljiki, al ima na mjestima gdje sam i prvom brzom išao i da pukla dva noža na beraču.., uglavnom kako je izgledao u kultivaciji, ja prezadovoljan.. O prinosu ne mogu govoriti jer nikada nisam na vagu stavio.. Nije odličan, al dosta dobar je..
 

bornakutina

Aktivni član
Tu od
5 Tra 2010
Poruka
1,194
Jutros berem kukuruz gdje sam bio odustao od kultivacije, jako loše niknuo i reko šta bude bude, mala je površina pa se nisam previše obazirao, i danas na mjestima berač teram drugom sporom 539 i berač ide pun, gust sklop i po dva dobra klipa skoro na svakoj stabljiki, al ima na mjestima gdje sam i prvom brzom išao i da pukla dva noža na beraču.., uglavnom kako je izgledao u kultivaciji, ja prezadovoljan.. O prinosu ne mogu govoriti jer nikada nisam na vagu stavio.. Nije odličan, al dosta dobar je..

Zasto ne beres sa zetorom kabina kud i kamo komotnija...
 

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
A potrosnja i krug okreta,razlika velika razlika.:tongue:
 

MrSima14

Dobro znana faca
Tu od
3 Ožu 2013
Poruka
3,434
Probao sam brati sa 549, berač zakvačen na klatećoj, traktor sam po sebi je duži! Sa 539 mi je na automatskoj zakvačen i berač je blizu traktoru, cjela kompozicija je kraća za nekih 1m uvratina mi treba puno manja za 539 nego za 549, a gdje je Zetor još duži, 539 berač vuče bez problema, jedina mana mu je loš izbor brzina i preglednost! Dok sam sa 549 brao preglednost je super, izbor brzina super, al okretnost minus i zato sam se vratio na 539, i kraj obale 539 ima plus jer je kabina uža, a na 549 je široka..Samo da 539 ima mjenjač kao 549 bio bi idealan, ovako ponekad je treća brza, a druga spora prespora je..rijetko ga teram drugom sporom, ono jučer mi je bilo prvi puta..
 

ZULJE

Član
Tu od
12 Pro 2012
Poruka
208
Danas brao uslužno kukuruz u zrnu, pioner A24 vlaga 28%.Minimalno još 2 tjedna treba da dođe vlaga na oko 20%.
 

bornakutina

Aktivni član
Tu od
5 Tra 2010
Poruka
1,194
Probao sam brati sa 549, berač zakvačen na klatećoj, traktor sam po sebi je duži! Sa 539 mi je na automatskoj zakvačen i berač je blizu traktoru, cjela kompozicija je kraća za nekih 1m uvratina mi treba puno manja za 539 nego za 549, a gdje je Zetor još duži, 539 berač vuče bez problema, jedina mana mu je loš izbor brzina i preglednost! Dok sam sa 549 brao preglednost je super, izbor brzina super, al okretnost minus i zato sam se vratio na 539, i kraj obale 539 ima plus jer je kabina uža, a na 549 je široka..Samo da 539 ima mjenjač kao 549 bio bi idealan, ovako ponekad je treća brza, a druga spora prespora je..rijetko ga teram drugom sporom, ono jučer mi je bilo prvi puta..

549 ima prednji pogon zato nije okretan a zetor ti nema prednni pogon a svi znamo koliko zetor moze smotat kotace.... nije tema necemo vise...
 

bhorv

Dobro znana faca
Tu od
26 Ruj 2008
Poruka
2,657
549 ima prednji pogon zato nije okretan a zetor ti nema prednni pogon a svi znamo koliko zetor moze smotat kotace.... nije tema necemo vise...
nemate vi pojma što je 549 dv.. samo kupite kardan s duplim zglobom i nema stajanja..jedino zadnja četiri reda treba malo u rikverc, pa nanišanit red. nema bolje kombinacije s tornado 40. :cool2:
 

MrSima14

Dobro znana faca
Tu od
3 Ožu 2013
Poruka
3,434
Ma okretan je 549, možeš dosta smotati kotače! Imam kardan sa duplim zglobom 25 godina, dobio ga otac sa beračem kada ga je kupovao, a znači kardan je polovan i star je barem 30 godina bez da je šta dirano na njemu.. Da imam automatsku kuku za 549 onda bi to već bilo bolje, bila bi kraća kompozicija i bio bi idealan..
 

did ivo

Dobro znana faca
Tu od
30 Pro 2010
Poruka
1,725
mislim da ono nije mjerodavna zemlja za pokuse, to je šljunak i čim malo sunce zaprži samo se posuši.. do 6-tog mjeseca je super i ona dalje problem..
trebali bi preseliti pokuse bliže k Savi, vjerujem da bi prinosi bili i dvostruko veći od ovih..
imam i ja kws-a i super je prinos, i dobro podnosi sušu samo ne na šljunku...

Svaka je zemlja mjerodavna za pokuse. Nitko nema svu zemlju prve klase crnicu, koju čak ne treba niti gnojiti da bi dala vrhunske prihode. Čudi me jedna stvar na forumu. Svi imaju prinose 10, 12 i više tona suhog zrna po hektaru, a hrvatski prosjek proizvodnje kukuruza je manji od 5 tona. Ili je to slično onoj priči kada su penzioneri pričali koliko puta tjedno seksaju.
 
Status
Nisu omogućeni daljnji odgovori.

Najnoviji postovi

Na vrh