• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Bijelo vino!

Pjero

Dobro znana faca
Tu od
22 Stu 2010
Poruka
2,298
Od preše za grožđe...
Mjesec dana prije berbe smo promijenili daske na preši. Daske od slavonskog hrasta ...
Probali smo prije 2 dana staviti jednu dasku u kanti vode, i preko noći je voda jako zatamljela...
Vjerojatno je trebalo zakuhati sve daske.

 

teškar

Član
Tu od
12 Pro 2010
Poruka
945
Pa da, preša se mora kao i bačve oviniti. Osim toga, preša i vijak su metalni i oksidiraju u dodiru sa kiselinom iz mošta te taj oksid završava u moštu. dijelove preše koji dolaze u kontakt s masuljem treba prebojati neotrovnom bojom za tu namjenu.
 

Ivek_sk

Član
Tu od
8 Tra 2011
Poruka
40
Analiza vina - mutno vino

Pozdrav,

imam neki problem sa vinom, a neznam ni sam kakv, pa bih vas molio za pomoć ako se netko bolje kuži u to...

Vino mi je poprilično mutno, radi se o bijelom vinu. Dosadašnjih godina uvijek je bilo sve kako treba i uvijek je bilo zlatno žute boje. Radi se o količini oko 500 litara za domaće potrebe...ali evo do sada se nije očistilo kako treba.

Nosili smo vino i na analizu i evo podataka:

Alkohol 11,6
Ukupna kisleina 7,1
Slobodni sumpori 22 mil/lit
Octena kisleina 4

Možete li što iz ovih podatak očitati u čemu bi bio probem?
 

Adamus

Novi član
Tu od
14 Ruj 2013
Poruka
23
Pjero, možda da su letvice od bukve isto je tvrdo drvo ali neispušta tanin...
 

Žuti2

Novi član
Tu od
28 Lip 2012
Poruka
3
Re: Analiza vina - mutno vino

Pozdrav,

imam neki problem sa vinom, a neznam ni sam kakv, pa bih vas molio za pomoć ako se netko bolje kuži u to...

Vino mi je poprilično mutno, radi se o bijelom vinu. Dosadašnjih godina uvijek je bilo sve kako treba i uvijek je bilo zlatno žute boje. Radi se o količini oko 500 litara za domaće potrebe...ali evo do sada se nije očistilo kako treba.

Nosili smo vino i na analizu i evo podataka:

Alkohol 11,6
Ukupna kisleina 7,1
Slobodni sumpori 22 mil/lit
Octena kisleina 4

Možete li što iz ovih podatak očitati u čemu bi bio probem?

Gotovo uvijek je riječ o prekomjernom eksponiranju zraku (kisiku), a to indicira prekomjerna pojava octene kiseline. Odstraniti octenu kiselinu sad je praktično nemoguće, ali zato možeš to sigurno spriječiti slijedeći put.
Kad si i koliko sumporio? Odmah kod prešanja ili...?

PS: Najbolje pročitaj nekaj kako to spriječiti ubuduće. To nije teško. Probaj ovo (dobro i jednostavno objašnjeno, a nije skupo: http://umjetnostpravljenjavina.info/ )
 

zgzac

Dobro znana faca
Tu od
3 Kol 2012
Poruka
2,735
Ovogodisnje vino mi je gusto.... ne znam da li je to zbog kolicine secera, ili ceg drugog ( mada sam uvjeren da je zbog secera obzirom da ima slatkasti "stih" ).
Citao sam ponesto o filtriranju vina na netu. Trazio sam ovdje na forumu, ali .... nema ( ili nosam pronasao ). Nije to ni neka prevelika mudrost napraviti kad se ima s cim !
Molim, Vas vinare za savjet i pomoc ! Savjet kako i sto napraviti, a pomoc .... ako netko blize Zg-u ima filter i voljan ga je posuditi da se isfiltrira 300-tinjak litara vina, bit cu mu jako zahvalan !! Trazio sam na Njuskalu, pronasao najjeftiniji plocasti filter, koji je ipak dovoljno skup za moj dzep ...
 

Pjero

Dobro znana faca
Tu od
22 Stu 2010
Poruka
2,298
Za tvoje potrebe, možeš kupiti tako nešto, i nije skupo...
Ako nemaš pumpu za pretakanje pogledaj ovo http://www.amgrupa.hr/view.asp?idp=89&c=48,
ako imaš pumpu...http://www.amgrupa.hr/view.asp?idp=284&c=73
za 300L vina je to dovoljno.
Treba ipak i nešto i uložiti u podrum....:icon_jook:

"Gusto", misliš na mutno...
vjerojatno proljetna toplina i neprevreli šečer učinu svoje....
Trebalo bi filterom poroziteta manje od 1 mikrona da makneš kvasce...
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

zgzac

Dobro znana faca
Tu od
3 Kol 2012
Poruka
2,735
@pjero, nije mutno ! Bas je gusto. Kao prezasicena otopina s necim ( u ovom slucaju secerom )
 

Pjero

Dobro znana faca
Tu od
22 Stu 2010
Poruka
2,298
Preporučam ti onda da ga nosiš na analizu u vinskom laboratoriju.
 

gradskikauboj

Aktivni član
Tu od
14 Sij 2010
Poruka
166
@pjero, nije mutno ! Bas je gusto. Kao prezasicena otopina s necim ( u ovom slucaju secerom )

U tvom slučaju može biti da je ostala određena količina neprevrelog šećera u vinu, a uzrok može biti pomanjkanje kvašćevih gljivica. E sad pitanje je koliko je to neprevrelog šećera ostalo u g/l da bi znao što ćeš dalje. To možeš jedino kemijskom analizom, a refraktometrom, nažalost, ne može. Filtriranjem nećeš otkloniti nedostatke, preostaje ti kupaža ili refermentacija, a za to moraš imati točan podatak o stanju neprevrelog šećera u g/l. Može doći do octikavosti.
 

zgzac

Dobro znana faca
Tu od
3 Kol 2012
Poruka
2,735
Hvala @gradskikauboj....
nosio sam ga na analizu ( nije bitno gdje ) i dobio sam nikakav odgovor ni ikakav savjet .... Zali boze kaj je taj "ing" tratio vrijeme na faksu....
Jos se to vino drzi, al ce u kotao cim nadjem vremena !!
 

zvonac

Novi član
Tu od
10 Lis 2016
Poruka
3
Molim savjet!
Ukratko: 15.09. nabavio sam 120 kg graševine, koju sam ispresao,stavio vinobran, pokušao ohladiti, skinio sa grubog taloga 17.09. Vratio u inoxicu, stavio malo kvasca, nije vrelko, vrenje počelo odmah sutradan. Nisam kontrolirao temp. vrenja, stavio neku imitaciju vrenjače, i po mojoj procjeni jučer pretočio, stavio vinobran, vratio u čistu inoxicu. Savjet, jel sada treba staviti plivajući poklopac i ulje oko njega, ili vrenjaču do još ne znam kada? Znam da sam prvo trebao postaviti pitanje pa onda pretočiti, a ne ovako....Vino mi se za sada čini ok, malo je mutno, al to je valjda normalno. Pokušao sam pratiti Vaše upute,al ovdje sam zapeo,pa bih molio pomoć ako može!:drink:
 

josix

Aktivni član
Tu od
8 Stu 2010
Poruka
1,168
obicno do sjecnja kad je drugi pretok, ne stavlja se ulje
ovisno o godini, mozda ce trebat mlado vino korigirat jos sa vinobranom

mozes stavit plutajuci, ali vanjski poklopac obavezno zamotat strech folijom, i ostavit vrenjacu

most je sada u tihom vrenju...

i da, sasvim je normalno da je sad most mutan, izbistriti se mora do sjecnja, veljace...

Sent from my JY-G4 using Tapatalk
 

NEWHOLLAND

Iskusan lik
Tu od
15 Srp 2010
Poruka
5,441
Ja stavim ulje i plutajuci, na vrh samo obicni poklopac.
Nebi bilo lose da si stavio bentonit par dana prije prvog pretoka ali i ovako je ok.
 

Najnoviji postovi

Na vrh