• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Bla bla svaštara

plevak

Član
Tu od
14 Velj 2010
Poruka
698
Gdje ima za kupiti limene tanjure za sadilicu presadnica? U mom kraju me samo cudno gledaju po trgovinama

Ja sam sebi dao izrezati od pocinčanog lima 0.55 i super radi već godinama.
Samo prekopiraš stare, izbušiš rupe i to ti je to.
 

SanjaLucija

Aktivni član
Tu od
20 Lis 2015
Poruka
286
Ja imam pitanje u vezi gnojenja.
Naime zbog povrede nisam stigla pognojiti i preštihati vrt na jesen.

Kupila sam Ekognojid kravlji i paletirani konjski gnoj. Sad to planiram razbacati po vrtu, ali ne znam da li moram odmah preštihati, ili gnoj može stajati gore 15-tak dana na zemlji pa onda preštihati?

Zahvaljujem unaprijed na savjetu.
 

Zoki ticić

Aktivni član
Tu od
19 Stu 2012
Poruka
2,734
Bolje je odmah zakopati ako stigneš a poslije ćeš imati manje mirisa. Mi smo nekad znali izvozit na manje hrpe pa razbacati prije oranja ali mislim da nije jako strašno ako i stoji razbacan.

Poslano sa mog M351 koristeći Tapatalk
 

AntonioJD

Iskusan lik
Tu od
24 Sij 2009
Poruka
3,335
Imam dosta okitena 63 sa pipama i razno razne opreme, od spojnica, injektora za prihranu
i ostalog za navodnjavanje, pa bih prodao to ako nekog zanima tu od povrtlara ili bilo koga kome treba....
 

SanjaLucija

Aktivni član
Tu od
20 Lis 2015
Poruka
286
Imam pitanje vezano uz ovčji gnoj.
Radi se o pravom čistom ovčjem gnoju. Ovaj mjesec sam bila u viksi i u mom vočnjaku su pasle ovce. Kad su odvedene doma, uzela sam rukavice i pokupila iz njih njihova govanca i stavila u vreću. Dakle sviježa kakica bez primjesa ičega.

Kako sad to najpametnije upotrebiti i kako uopće???

1. Staviti povremeno komadić gnoja u vodu pa zalijevati biljke?
2. Pomiješati sa malo zemlje pa pustiti da zori?
3. Na jesen rasporediti po zemlji pa preštihati za sadnju u proljeće?
4. Ili?

Imam osjećaj da imam vrlo vrijednu stvar, a ne znam što ću s njom :(
 

hrastovac

Član
Tu od
13 Ožu 2015
Poruka
76
Pozdrav. Pitanje za znalce. Imam Totala za travu koji je proizveden prije tri i četiri godine,a rok mu je dvije godine. Nije načeto pakovanje. Jel to još valja ili ne,skladištio sam ga dobro i nije smrznuo? Imam puno toga za prskati oko vikendice pa da ne prskam bezveze dva puta ako ovo ne bude valjalo.
 

hrastovac

Član
Tu od
13 Ožu 2015
Poruka
76
Još me nešto zanima. Koliko je gnojiva u recimo deset tona stajskog gnojiva? Postoje nekakve tablice na netu ali nisam baš shvatio,piše N 0,4 posto na dt/ha. Šta je to "dt"? I dali je ista količina hranjiva ako stajski gnoj nije sazreo? I dali se isplati baciti toga i smanjiti umjetno?
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,543
...ne po ha, nego 40 deka u 100 kila gnoja...pa ti razbacaj na kvadrat ili deset iljada...
 

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
Ja sam to znala, no izvjetrilo mi.
No, ono šta znam, ne samo iz skupljenih informacija iz okoline, nego temeljm vlastitog iskustva još iz doba dok smo imali životinje i gnoja za tri puta godišnje izvoza na njive - nema te količine organske materije koja će u potpunosti nadoknaditi mineralnu formu.
Jedan od važnih momenata je razgradnja organskog ako nije - a nije - mineraliziran. Za razgradnju organskog i privođenje u upotrebno stanje koje biljka može apsorbirati je potrebna određena količina dušika. Tu količinu mikroorganizmi koji vrše mineralizaciju organskog uzimaju iz tla, već deponiranu. Istinabog da će se ta - uzeta - količina vratiti opet u za korijen dostupnu formu , no, biljka će osjetiti manjak u njoj bitnoj razvojnoj fazi. A dušik, koliko god bio sotoniziran zadnjih godina, i upute idu smjerom drastičnog smanjenja u upotrebi je najvažniji makroelemenat koji ima utjecaj na procese u stanicama bilja. Na primjer, njegov nedostatak uzrokuje tanji list kod salate, tanju stjenku ploda paprike, tako da je dušik veliki regulator konačnog prinosa kulture. Pri tome se ne smije zanemariti druga strana - prevelika upotreba djeljue suprotno - zbog velike lisne mase biljke su podležnije bolestima, a prinos ploda se smanjuje.

Općenito, uz maksimalnu upotrebu orgnskog gnoja, bez upotrebe i mineralnog rezultati će uvijek biti lošiji od istovremene upotrebe obje forme.
O efikasnosti organskog veliku ulogu ima mikrobiološka aktivnost tla kroz diskurs vremena, količine i uvjeta mineralizacije.
 

Dillinger

Aktivni član
Tu od
4 Lis 2015
Poruka
433
Hrastovac molio bi te ispočetka malo da pojasniš neke stvari ako te baš zanimaju.
1.Na koji stajski gnoj misliš?
2.Nije svaki stajski gnoj iste formulacije hranjiva.
3.Koju dozu misliš primjeniti i koja kultura će biti na tom tlu.
-slaba 10-20t/ha
-srednja 20-30t/ha
-jača 30-40t/ha
-jaka više od 40t/ha
4.Podjela krutih stajskih gnojiva.
-KONJSKI:topao,brzo se razgrađuje, djeluje kratko ali energično.Za teška glinasta tla.Prirodni izvor topline u klijalištima
-OVČJI:topao, sličan konjskom, ali bogatiji hranjivima,djeluje dvije godine
-GOVEĐI:hladan,jer sadrži puno vode,dobar i za pjeskovita i za teška tla,djeluje 3-4god.
-SVINJSKI:hladan,od svih navedenih vrsta sadrži najmanje dušika
Eto malo za početak ako te baš zanima (sve ostalo je mlatnja prazne slame ;)
i stajski gnoj je najbolji koji je sazrio.
 

Najnoviji postovi

Na vrh