• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Bla bla svaštara

hrastovac

Član
Tu od
13 Ožu 2015
Poruka
76
Radi se o zrelom stajskom gnoju od krave.
I sad pokusavam izracunati koliko je to cjenovno prihvatljivo u odnosu na umjetno. Ja znam da je to jako dobro za zemlju i sve to,ali zanima me racunica
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Ako usporediš samo neposredne koristi kroz prinose, pozabi na stajski gnoj. Želiš li popraviti zemlju i prinose: stajnjak (svake 3. godine) + zelena gnojidba (na strništu) + mineralno (kod svake obrade). Ekonomičnost se iskaže tek dugoročno, a u početku su jako velika ulaganja po jedinici prinosa. To je moje razmišljanje, a svatko, ovisno o svojoj situaciji, odlučuje za sebe.
 

hrastovac

Član
Tu od
13 Ožu 2015
Poruka
76
Sad sam dobio rezultate analize zemlje i kiselost mi je na 3,88 i hidrolitička na 4,99,a to je dosta kiselo. Po analizi moram baciti 4600kg kalcija. e sad,šta baciti,a moram praškasto baciti jer je jako velika kiselost,ne granulirano. agrovapno ne mogu naći kod nas,agrodol neznam koliki je sastav kalcija,a ove iz kamenoloma neznam kako to dovesti,jel radi to netko uopće. i dosta veliki trošak mi je sad to. a tek jedan poen ću smanjiti kiselost i neću opet moći dvije godine bacati,pa će trebati dosta vremena da se to dotjera u red. a zemlju sam uzeo u najam i sad je gotovo. šta baciti,pomagajte??
 

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
Najobičnije građevinsko vapno.
Sada na jesen, nemoj čekati proljeće.
Šta misliš saditi?

Nemoj niti slučajno ići rasijavati sa rasipačem za umjetno gnojivo, više od pola će odnjeti strujanje zraka.
Uzmi četvero ljudi, čim nižu prikolicu, natovari, otvori stranice. Sjednite na pod, dva bočno, jedan na zadnji kraj - noge vise dolje, verća svakome pri ruci. - rasporiš vreću i rukama grabiš i razbacuješ, svatko svoju stranu. Uvijek si moraš vapno malo promiješati rukom da se može lijepo rasipavati. Traktor u sporoj brzini, ili onom kojom uspijevate normalno raditi. Razbacuješ tako da se rasipava kada pada na tlo - ko što smo nekada ručno rasijavali umjetno gnojivo ili pšenicu sijali.

Uzmeš sa sobom dosta vode za oprati se na kraju, jer će ljudi inače misliti da ste duhovi dok vas spaze.
Ne piti za vrijeme rada svaki čas, ne si smočiti kožu, ako se gola koža oznoji, pobrisati odmah ili bolje raditi bez rukvica - iako, sada nije vruće, pa znoja neće biti.:icon_e_wink:


Ne sjećam se koliko sam ja bacala - mislim da oko 800 kila na jutro.
 

cabage

Aktivni član
Tu od
1 Ožu 2008
Poruka
2,463
By the way ja sam svojevremeno iz Ljubeščice nabavljao mljeveni kamen. To je bilo bagatela, 25 tona me s transportom došlo 2500 kn i baš se pitam bi li to više itko htio voziti sada. Bacao sam 10 tona na hektar i mogu reči da su rezultati bili itekako pozitivini već prve godine nakon bacanja. No napustio sam te zemlje odmah nakon te godine tako da ne znam daljnje rezultate. No ove jeseni sam opet stupio u posjed hihi

Usput išao sam napisati post jer me johabica stigla cccc
 

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
Stigla?
U čemu, gdje, kako? Ajme.....
A jesi me videl kak sam elaborirala postupak primjene? :icon_razz:

Ljubešćicu smo mi rasijavali sa rastepačem za gnoj.
Dopeljao nam je kamion sa prikolicom.
Detalja se više ne sjećam, ali nije se prikolicu tovarilo jako - teško je to i nabija se, no, kada noževi počnu raditi baš se jednolično rasijavalo.
Na tu količinu koju si ti bacio, logično je da je imalo odmah efekta.
Sjećam se da je naša granulacija bila 0 -10 ili 15, tako nekako, pa kada imaš nulu, to se odmah aktivira, ali znam da sam slijedećih par godina nalazila sitne kamenčiće koji se nisu još razgradili.

Nema bržeg djelovanja od građevinskog vapna - tu je i mala količina djelotvorna maksimalno odmah.
 

hrastovac

Član
Tu od
13 Ožu 2015
Poruka
76
a koliki postotak kalcija sadrži to vapno? ja moram baciti,odnosno smijem,jer ne smijem više odjedanput, 4600kg kalcija sada i opt za dvije godine. i koliko košta to vapno?
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,541
...vapno ubija mikroorganizme, a nestankom njih zbija se zemlja, a zbijanjem zemlje imaš probleme sa pokoricom...
Zato sam uvijek za prirodne materijale...ustvari najjednostavnije je uzet od holcima agrocal i razbacat sa rastepačem...12-15 kuna za 25 kg...oko 600 kn tona...riskiraš 2500 kuna i mir...
 

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
Oko 96%. CaO
To je sve što četerdeset godina nakon učenja kemije u školi mogu reći.:icon_scratch::icon_e_wink:

Možda naleti neki bolji kemičar......:biggrin:
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,541
je, al mene su učili da je obično vapno u indexu 100, hidratizirano (građevnisko) 140, a prirodni mljeveni materijali od 50 (dolomitna baza) do 80 (karbonatna baza)...
...ak me tko kuži...:(angel):
 

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
...vapno ubija mikroorganizme, a nestankom njih zbija se zemlja, a zbijanjem zemlje imaš probleme sa pokoricom...
Zato sam uvijek za prirodne materijale...ustvari najjednostavnije je uzet od holcima agrocal i razbacat sa rastepačem...12-15 kuna za 25 kg...oko 600 kn tona...riskiraš 2500 kuna i mir...

To znamo, no, on ima hitan slučaj.
Pa smo rekli primjenu sada, u jesen, u daleko manjim količinama nego što je upotreba kalciferta ili nečega sličnog, da se mikriči do proljeća oporave.

Jer mu inače osim borovnice i preslice ne bude ništa raslo, čak bude i krumpir šepav.

je, al mene su učili da je obično vapno u indexu 100, hidratizirano (građevnisko) 140, a prirodni mljeveni materijali od 50 (dolomitna baza) do 80 (karbonatna baza)...
...ak me tko kuži...:(angel):

Ajme učenog čovjeka......!!!!!!!!!
Materemi ak ti nisi išel u svaki razred dva puta kad si tako dobro to upamtil! :(nerd)::(giggle)::(giggle)::(giggle):
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
Johabiva,ovo je u tvome kraju ako se ne varam,jesi cula sta o tome?
https://m.24sata.hr/video/tajne-snimke-bacaju-mulj-pun-otrova-na-polja-u-me-imurju-550772


Maločas sam čitala vijesti.
Sjećam se da je, ima desetak ili koliko godina, taj mulj bio aktuelan i ovdje, u Čk, davao se besplatno poljoprivrednicima, no, koliko mi je poznato, ta je praksa ubrzo ukinuta baš zbog tih metala u njemu. I mi imamo pročistač otpadnih voda na kojemu se kao nus produkt gomila mulj.
Isto se tako sjećam da sam u ono vrijeme i ja razmišljala o tome da ga uzimamo i baš zbog saznanja o štetnim metalima sam odustala i prije ostvarene namjere.

A šta reći.....mislim da ljudi koji ga koriste i nisu svijesni o čemu se radi i da time truju svoje oranice.
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,541
čitam malo agroklub ovih zimskih dana, pa ostadoh iznenađen...
za proizvodno vezane potpore su odredili minimume u povrtlarskoj proizvodnji...pa tako treba proizvesti minimalno 9 tona salate (ili matoviljca, špinata, rikole) po hektaru...ajd, možda bi i moglo, ali brate mili, jedna stvar bode u oko jako...jako jako...
10 tona graha na hektar (minimalno ako oćeš poticaj)...
doduše, nit imam površine nit upisujem te poticaje, al onaj ko ima volju i površinu prinos neće imat...garant...:hahah:
ima i ostalih nebuloza...opet lakirani nokti i štiklice znaju kak se dela na zemlji.
dakle, evo vam poticaj, vaše je samo da radite...

Voće i povrće: Koliki urod morate ostvariti da bi dobili proizvodno vezanu potporu?
 

Dillinger

Aktivni član
Tu od
4 Lis 2015
Poruka
433
Da je imalo pameti bio bi po kg
Netko bi dobio vise netko manje. Ali pošto mi ne koristimo poticaj ovo bas ne utječe puno na moju duševnu bol. 😂
 

siki

Aktivni član
Tu od
6 Lip 2010
Poruka
2,151
Da je imalo pameti bio bi po kg
Netko bi dobio vise netko manje. Ali pošto mi ne koristimo poticaj ovo bas ne utječe puno na moju duševnu bol. 😂
Jel može malo da ti popravi duševnu bol presadnice što prije odma čim počnu narandžasti 70 ostalo po 10
 

Dillinger

Aktivni član
Tu od
4 Lis 2015
Poruka
433
Jel može malo da ti popravi duševnu bol presadnice što prije odma čim počnu narandžasti 70 ostalo po 10
Nemoj čim počnu jel krenule su prve idu početkom travnja.
ima vremena krajem travnja. 😁
 

samko

Dobro znana faca
Tu od
19 Tra 2012
Poruka
1,413
čitam malo agroklub ovih zimskih dana, pa ostadoh iznenađen...
za proizvodno vezane potpore su odredili minimume u povrtlarskoj proizvodnji...pa tako treba proizvesti minimalno 9 tona salate (ili matoviljca, špinata, rikole) po hektaru...ajd, možda bi i moglo, ali brate mili, jedna stvar bode u oko jako...jako jako...
10 tona graha na hektar (minimalno ako oćeš poticaj)...
doduše, nit imam površine nit upisujem te poticaje, al onaj ko ima volju i površinu prinos neće imat...garant...:hahah:
ima i ostalih nebuloza...opet lakirani nokti i štiklice znaju kak se dela na zemlji.
dakle, evo vam poticaj, vaše je samo da radite...

Voće i povrće: Koliki urod morate ostvariti da bi dobili proizvodno vezanu potporu?
Zakon im je nevjerojatan. Uveli su minimume od 0.5ha po povrtnoj vrsti. To je opet udarac za plasteničku proizvodnju.
 

Najnoviji postovi

Na vrh